Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Βινύλια & πικάπ

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Βινύλια & πικάπ

    Είμαι στο ψάξιμο για αγορά πικάπ και θα εκτιμούσα συστάσεις από κάποιους πιο ειδικούς από μένα. Λογικά πράγματα, δε θέλω ούτε το πιο εξεζητημένο ούτε της πλάκας, δλδ κάτι αξιοπρέπές όσο και οικονομικό. Το "οικονομικό" για μένα σημαίνει ταβάνι 200 ευρώ, πολύ δύσκολα θα διέθετα παραπάνω.
    Ψάχνοντας, βρήκα αυτό το site: http://www.megamarket.gr/pickup-c-211_598.html
    Ξέρει κάποιος γι'αυτό; Έχει αγοράσει κανένας; Τι παίζει κλπ, αν γνωρίζει κάποιος.



    Και γενικά let this topic be για βινύλια γενικότερα. Ωραίες/σπάνιες εκδόσεις, βινυλομάγαζα στην Αθήνα και οπουδήποτε αλλού, πικάπ και οτιδήποτε σχετικό με βινύλιο.

    Είμαι σε φάση όπου επαναπροσδιορίζω τον εαυτό μου σε σχέση με τη μουσική γενικά, και αποφάσισα να εξερευνήσω τον βινυλιόκοσμο. Το'χω άχτι μια ζωή και ήρθε η ώρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    parasight gia vinylia genika to kalytero pou mporeis na kanei einai na mazeyeis fraga kai na fevgeis taksidia u.k mia 2 fores ton xrono..se sigekrimena meri tha vreis apothikes me 10,15 xiliades vinilia mesa(apo ola ta eidi) se times pou den ksepernoun tis 3-4 lires ekasto kai ksekinoun apo ta 0.50 lepta tis liras...protimise auto apo to na taizeis ton kathe poutanas gio emporo edw stin ellada.
    crack the whip and punish me

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πρωτομαγιά πάω Στοκχόλμη που λες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    parasight scandinavia genika paizei akrivo vinilio..makari na vreis mia kali akri me metaxeirismena alla genika einai akriva
    gia pikap mporeis na vreis apeira se kales times.genika na ksereis ena pikap prepei na exei varidio sto pisw meros tou vraxiona wste na elegxeis esi to varos pou tha peftei panw sto vinilio.pio poli simasia exei i kefali kai i velona apo olo to pikap pantws..kalitera na exeis ena metrio pikap me poli kali velona para to antitheto.
    crack the whip and punish me

  5. #5
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αυτό που είπε. Εσύ κοίτα να πάρεις κανά ψιλοαδιάφορο πικάπ με 100 ευρώ περίπου. Να έχει οπωσδήποτε βαρίδιο, και θετικό θα ήταν να έχει μοχλό ώστε να ανεβαίνει ο βραχίονας αλλά δε σκάμε. Μετά σκάσε για τη βελόνα/κεφαλή καμία 250άρα. Είναι κάμποσα αλλά μετράει.

    Αυτό που είπε ο hcpunksonacid για τις αποθήκες με γκαύλωσε και τον παρακαλώ να το μιλήσουμε μέσω msn κάποια στιγμή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    stam ela re siga milame kai mesw pm..den einai tpt..ase malaka eixa paei se mia fasi se ena meros opou me 20 lires eisodo mporouses na pareis osa vinilia mporouses na kouvalises(me ta xeria sou)..ekei parakalousa na imoun kaxiasvili...
    en tw metaksi sto amerika paizei alli fasi:
    einai ntalikes pou girizoun oli tin xwra kai agorazoun vinlia apo spitia se kseftila times.meta ta pwloun me to kila se paketa twn 100(apo oso thimamai paei girw sta 50 dollaria to paketo).mporei mesa sto paketo an einai 70 diskoi pou den se endiaferoun,alla 30 pou se endiaferoun,na tous kratiseis kai na dwseis pisw tous allous 70 kai na agoraseis me meiwmeni timi ena allo paketo kai paei legontas...kai gamwt is faseis ayti e?
    crack the whip and punish me

  7. #7
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default


  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    Ένας φίλος πήρε πριν κάτι περισσότερο από ένα χρόνο, μεταχειρισμένο ΜΚ2 αντί 250€ και μου φάνηκε εντελώς γαμάτη αγορά αν και τυχαία (έκλεινε κλαμπ και ο τυπάς πούλαγε τα πάντα, από φώτα και ενισχυτές κτλ μέχρι σέικερ). Απλά το αναφέρω μήπως και πέσει τίποτε στην αντίληψή σου αν και σε περίπτωση που, θα πρέπει να είσαι προφανώς πολύ προσεκτικός ως προς το πόσο το πρόσεχαν το μηχανηματάκι =)

    Σε αυτό το σημείο θα πεταχτώ και θα πω πως όσο και αν γαμάει μια εκτενής συλλογή βινυλίων (πάρα πολύ δλδ), δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα αν τα παίρνεις απλά και μόνο για να τα έχεις ας πούμε και συνήθως τέτοιες σκέψεις καταλαμβάνουν τα λογικά μου όταν ακούω για με-τη-μία αγορές 100+ δίσκων για αρχή (νοητό λινκ παλαιότερης συζήτησης περί μουσικοφιλίας που δε θυμάμαι που κατέληξε, χεχ). Και σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, δε γίνεται να είσαι 25 και να έχεις ακούσει τα πάντα, λίγη υπομονή αδέρφια και θα κατακτήσουμε τις απάτητες κορφές.

    (έντιτ: μαλάκες, μιλάω γενικά για άτομα σε αυτόν τον κοσμάκη, όχι για συγκεκριμένα άτομα από αυτό το φόρουμ, αλήθεια!)
    (έντιτ παρτ του: εντάξει, ζηλεύω και κάτι ψιλά εδώ που τα λέμε αλλά έχω και δίκιο, σαφώς)
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by afroleft
    δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα αν τα παίρνεις απλά και μόνο για να τα έχεις ας πούμε και συνήθως τέτοιες σκέψεις καταλαμβάνουν τα λογικά μου όταν ακούω για με-τη-μία αγορές 100+ δίσκων για αρχή
    Κάτι τέτοιο δε θα είχε νόημα imo. Ο λόγος που εγώ αρχίζω να ασχολούμαι με βινύλια είναι ως αντιστάθμιση στον υπερκορεσμό που έχουμε σήμερα λόγω mp3 και internet.
    Έχω αρχίσει να αναπολώ τις εποχές που ήμουν πιτσιρικάς και έλιωνα μία κασέτα για ένα μήνα. Χάνουμε το νόημα λίγο-πολύ πια, έχοντας ένα καινούριο album κάθε μέρα...

  10. #10
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Τι να κλάσουν τα mp3 στο άνοιγμα του καινούργιου σου gatefold[/έμπειρος].

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    το οποίο κατόπιν κλείνεις προσεκτικά και βάζεις να ακούσεις τα mp3?
    and light it up forever, and never go to sleep

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Αυτό που μου αρέσει περισσότερα στα βινύλια είναι το τεράστιο άρτγουωρκ. Κατά τ' άλλα, στηρίζω νέα γενιά και σηντήζ. Δεν έχουμε φράγκα ωρέ (άσε που δεν υπάρχουν και φορητά πικάπ =).

  13. #13
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default



    Tι άλλο να πεις μετά από κάτι τέτοιες εκδοσεις;

    Tα σιντίζ τα βάλαμε στη καρδιά μας κ τη δισκοθήκη μας επειδή δεν υπάρχει φορητό πικάπ (ασε που κ αν υπήρχε δε θα μπορούσαμε να το κουβαλάμε) κ τα εμπιθρίζ γιατί απλούστατα μπορούσαμε να έχουμε τζάμπα μεγατόνους άχρηστης (κ όχι μόνο) μουσικής μόλις σε ένα iPod nano (ή οποιο παρόμοιο), χωρίς τα *άχρηστα* βιβλιαράκια κ ντιτζιπακς (που πιάνουν κ χώρο ε).

    Ελπίζω τα παιδιά μας να προλάβουν τα βινύλια βασικα γιατί (imo) πρόκειται για τη πραγματική επαφή με τη μουσική.

    Αμήν

    έντιτ: PS - βινύλιο κ πικαπ στη φωτό ειναί ενός φίλου (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δλδ)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Βινυλιομάγαζα στην Αθήνα:

    Art Nouveau Records, Εξάρχεια, λίγο πιο κάτω απ'το ΑΝ, μια υπόγα είναι, αλλά τι υπόγα. Έχει κυρίως παλιά πράγματα, '60-'80, σχεδόν ό,τι θες από jazz και progressive rock και τέτοια ωραία, αλλά μπορείς να πετύχεις και τελείως άσχετα πράγματα (την πρώτη φορά που πήγα πέτυχα δυο βινύλια Godflesh και το live Faith No More :O). Οι τιμές κυμαίνονται από 5-15 Ε, όλα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, και ο τυπάς που το έχει εξυπηρετικότατος.

    Rhythm Records, Μπενάκη, εκεί που διασταυρώνεται με αυτήτηνοδόπουδενθυμάμαιπωςτηλένε πάνω στην οποία είναι το Underground. Εκεί έχει, εκτός από CD, ένα δωμάτιο στο πίσω μέρος του μαγαζιού αφιερωμένο στα βινύλια - έχει γενικά πολλά πράγματα από sludge/stoner/post rock/και τα λοιπά, καινούριες κυκλοφορίες, αν δεν βρίσκεις κάτι μπορείς να το παραγγείλεις με τσάμπα μεταφορικά και γενικά είναι καλή φάση. Οι τιμές κυμαίνονται από 10 (για τα μεταχειρισμένα ξέρω γω) μέχρι 20-25 ευρώ. Τα περισσότερα πάντως είναι από 17 μέχρι 20.

    Attraktor, απέναντι από το ΑΝ, υπόγα και αυτό, το όνομα του είναι γραμμένο με μαύρο σπρέι πάνω από την πόρτα (!), δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά απ'ό,τι είδα έχει γενικά παλιά ηλεκτρονικοαβαντγκαρντ και τέτοια. Τιμές δεν θυμάμαι καθόλου.

    Αυτά για την ώρα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Attraktor χιλιαμυριαπινκς!
    and light it up forever, and never go to sleep

Similar Threads

  1. THERION - Lemuria & Sirius B (2004)
    By rockavlon in forum Albums
    Replies: 35
    Last Post: 19-03-2012, 23:09
  2. Ad&d 2nd Ed.Players Options (Combat&Tactics/Spells&a
    By Illhousen.Gregorian in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 12
    Last Post: 12-03-2009, 11:59
  3. πικάπ
    By House Of Low Culture in forum The Marketplace
    Replies: 20
    Last Post: 14-11-2005, 01:17
  4. PIANO MAGIC - 9 & 10 December - BIOS & MYLOS
    By Mono in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 22-08-2005, 12:34
  5. Tim Burton & Johnny Deep "Charlie & the Chocola
    By angel's decay in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 12-03-2005, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •