Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75

Thread: Η Ψυχή Στο Στόμα (2006)

  1. #31
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    pwpwpwpw poso malakia htan.

    poso malakia htan.

    poso malakia htan.

  2. #32
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Τι λέει αυτός;
    this is radio freedom.

  3. #33

    Default

    πούτσα και ξύλο στον παραπάνω λοιπόν
    Μπλε

  4. #34
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Και σούβλα
    this is radio freedom.

  5. #35
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    apton kwlo sto stoma.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  6. #36
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    BRE de gamieste lew egw?


    Afou htan malakia.

  7. #37

    Default

    Κλειστοφοβική σκηνοθεσία με κλειστά και κοντινά πλάνα, σαν θεατρικής σκηνής (βλ. και dogville), καθόλου μουσικό ή άλλο ηχητικό χαλί, εκτός των διαλόγων, συνεχής και πολύ δυνατή ψυχική πίεση και ένταση, σε συνδυασμό με το πάρα πολύ καλό και ρεαλιστικό παίξιμο των ηθοποιών - οι οποίοι btw είχα διαβάσει ότι τις σκηνές με σωματική βία τις γύρισαν στα αλήθεια παίζοντας ξύλο μεταξύ τους - μας κάνει μια καλογυρισμένη ταινία, η οποία πετυχαίνει πλήρως τον σκοπό της, αν αυτός έιναι να σοκάρει και να ταρακουνήσει τον θεατή.

    Κατά την άποψή μου όμως χωλαίνει σε δύο βασικά σημεία:
    1) Το σενάριο είναι τραβηγμάνο από τα μαλλιά, δλδ έλεος ξεπερνάει τα όρια του ρεαλισμού να παρουσιάζεται όλος ο περίγυρος του ανθρώπου αυτού με το ίδιο στυλ και ένταση ή να συμβαίνουν στον ίδιο άνθρωπο ταυτόχρονα όλα όσα γίνονται! Δεν λέω ότι δεν είναι πιθανό, απλά ότι είνει πολύ τραβηγμένο, οπότε κάπου χάνει και το νόημα που έχειή κίνηση αυτή και ίσως και να παρωδεί την ίδια την ταινία. ( σε κάποιους προκάλεσε γέλιο προς το τέλος. )

    2) Δεν επέρχεται η κάθαρση που πάντα αναμένει ο ψυχισμός του ανθρώπου σε περιπτώσεις τραγικών ηρώων όπως αυτός. Γενικά θεωρώ το τέλος της ταινίας αταίριαστο με το νόημα που ήθελε να περάσει. Επίσης, δεν είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να μην ξεσπάει ποτέ με όλα αυτά που παθαίνει.

    Το αποτέλεσμα είναι να βγαίνεις από την αίθουσα με σφιγμένο στομάχι στην καλύτερη περίπτωση - εγώ προσωπικά ήμουν πολύ χειρότερα ψυχολογικά - φορτίζεσαι υπερβολικά από τη συνεχή 'ενταση και η οποία δεν ξεσπάει πουθενά, μένει μέσα σου. Νιώθεις λίγο σαν τον Τάκη. Αν βέβαια αυτός ήταν ο σκοπός του Οικονομίδη τότε τον πέτυχε.

    Υ.Γ.: Το ενοχλητικό δεν είναι τα ασταμάτητα μπινελίκια καθόλου, αλλά ό τρόπος που τα λένε. Είναι σαν να δέρνεις, βιάζεις, σκοτώνεις κάποιον μόνο με τα λόγια.

    Γενικά καλή, αλλά υπερβολικά υπερβολική ταινία. Αν διάλεγα τώρα να τη δω ή όχι μάλλον δεν θα ήθελα να υποβάλλω τον εαυτό μου σε τέτοια ψυχική ταλαιπωρία. Φυσικά βασικό ρόλο παίζει ότι το είδα στο σινεμά, έτσι;Στην τηλεόραση δεν νομίζω γενικά να επηρεάσει το ίδιο!!

  8. #38
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by virtual reality
    Επίσης, δεν είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να μην ξεσπάει ποτέ με όλα αυτά που παθαίνει.
    Eh, καλωσήρθες στην τελευταία σκηνή του έργου.

  9. #39
    Senior Member Tribe's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Edw trigurw
    Posts
    1,461

    Default

    Molis eida to spirtokouto...

    Epos htan.An kai emena oles aytes oi tainies mou fernoun stin kwmwdia pio poly kai gelaw.Fovamai pws an paw na to dw sto cinema tha me paroun me tis petres.

  10. #40

    Default

    Αν μπούμε στη σύγκριση με το σπιρτόκουτο αυτή ήταν πολύ πιο μέτρια.

    το σενάριο δεν έιναι κάτι σπουδαίο, το υπέροχο είναι ο τρόπος που παρουσιάζει τα γεγονότα. Νοιώθεις κανονικότατα την πίεση και την αηδία που θα έννοιωθε ένας Κύριος Τάκης (aka κύριος Δημήτρης).
    Ο Τάκης είχε μια απίστευτη γαλήνη συνέχεια ρε πούστιμ, σαν άγγελος ήταν. Ακόμα κι οταν έτρεχε να ξεφύγει σαν παιδάκι έτρεχε. δεν είχε δώσει δικαιώματα ο δράστης, χε εδώ ταιριάζει πολύ

    Προσωπικά θα ήθελα λίγο λιγότερο μπινελίκι, ή λίγη εναλλαγή τουλάχιστον για να μην κόντευα να βγάλω ταντερά μου από αηδία σε κάτι σκηνές όπως με τη bmw.

    Και tip γι' αυτούς που δεν μπορούν να κρατήσουν τα γέλια τους σε τέτοιες ταινίες: Εντάξει μπορεί να μην είμαστε όλοι για σινεμά. Υπομονή για το dvd και σπιτάκι μας με το παρεάκι ας γουστάρουμε με την ατακαρία όσο θέλουμε. Ο μαλάκας πίσω μου μέχρι την καρέκλα μου κούναγε απ'το γέλιο. Ευτυχώς του το κοψανε νωρίς... [/i]
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    γέλασαν πολλοί και πολύ. αλλά γιατί.
    κατά τ' άλλα μαυρίλα και σαπίλα. ο οικονομίδης πίνει αυτά που πρέπει.

  12. #42
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    ανεπιβεβαιωτες μεχρι στιγμης πληροφοριες λενε οτι καποιοι απεχωρησαν κατα το διαλειμμα

  13. #43

    Default

    Quote Originally Posted by alaiah
    Εντάξει μπορεί να μην είμαστε όλοι για σινεμά.
    Σωστότατη έκφραση, έχω καταλήξει βέβαια πως εγώ δεν είμαι για σινεμά, για αυτό και ποτέ ποτέ δεν θα πάρω πρωτοβουλία να πάω, μόνο αν θέλει πολύ η όποια παρέα, πράγμα σπάνιο ευτυχώς, γιατί κακά τα ψέμματα, έχω βαρεθεί κινητά να χτυπάνε, ποπ κορν να χλαπαχλουπωνονται, γέλια να γελιώντε, ηλίθιους να κουνιώντε, και αντί για σινεμά να είμαστε στην παιδική χαρά. Αυτό δεν πάει αποκλειστικά στους κολοσσούς, αλλά και στα μικρότερα σινεμά. Παντού επικρατεί μια μιζέρια.

    Με κάποιον μαγικό τρόπο, τα καλοκαιρινά σινεμά εξαιρούνται τις περισσότερες φορές.

    Ον τόπικ, δεν το χω δει ακόμα, θέλω να το δω σπίτι μόνος, με κάνα αλκοόλ, αλλά ο σύμπος μου λεγε χτες πως είναι καλύτερο από το Σπιρτόκουτο, πράγμα καλό αν συμβαίνει, μα δεν έχω και ενδείξεις.

    Επίσης θέλω να δω και μια που έβγαλε ο Γραμματικός λέει τώρα κοντά, μα δε θυμάμαι τίτλο, και όλο λέω να πάω βιντεάδικο και πάντα το αμελώ. Καλή να ναι;

  14. #44
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μη λές την αγρύπνια;

    Ρε ο αφεντικός σαυτό είναι ο βασιλιάς ε. Τώρα το σκέπτηκα. Πολύ καλός η8οποιός!

  15. #45
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    μα πως μπορεις να γελας σε μια ταινια σαν το σπιρτοκουτο που σου μαυριζει την καρδια δλδ.. πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω , αν γελας για να κρυψεις οτι τα συναισθηματα που ζουν οι ηρωες ισως τα χεις περασει και θα μπορουσαν να ειναι δικες σου εμπειριες οκ , αλλα αν γελας σε φαση.. πω ειδα μια κωμωδια που γαμησε , επειδη εχει βρισιες κλπ τοτε εχεις αισθηση του χιουμορ 5 χρονου , που ακουγαμε την λεξη μαλακας και κοκκινιζαμε
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 18-04-2014, 15:52
  2. Replies: 1
    Last Post: 28-12-2011, 09:05
  3. Ψυχή
    By HAVOC in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 261
    Last Post: 16-09-2006, 15:32
  4. Replies: 35
    Last Post: 18-02-2006, 16:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •