Για να πω την αλήθεια δεν είμαι και ο πλέον μεγάλος fan του συγκροτήματος και δεν ήξερα τι περίπου επρόκειτο να συναντήσω. Η Anneke λοιπόν και η παρέα της τα κατάφερε μια χαρά και μας προσέφερε μερικές πολύ όμορφες στιγμές και μία από τις συναυλίες που θα θυμόμαστε για καιρό.

Τη βραδιά άνοιξαν οι Psychognosis. Για να πω την αλήθεια δε με ενθουσίασαν. Όχι για το γεγονός της απόδοσής τους όσο λόγω του ότι η μουσική που παίζουν είναι αυτό που λέμε not my cup of tea. Goth rock λοιπόν γενικά με δίδυμα γυναικεία φωνητικά (δύο, αχέμ, αρκετά όμορφες παρουσίες), με αρκετά ανατολίτικα στοιχεία (ταμπούρλα κτλ) σε κάποια κομμάτια τους. Μου φαίνεται ότι δεν είναι άσχημοι απλά είπαμε... γούστα είναι αυτά... Ο ήχος τους αρκετά καλός αν και η μία από τις δύο τραγουδίστριες ήταν αρκετά χαμηλά και ακουγόταν σχετικά δύσκολα.

Και μετά από τρία τέταρτα περίπου οι Gathering ήταν επί σκηνής. Και ήταν πραγματικά απολαυστικοί. Ειλικρινά λίγα συγκροτήματα έχω δει επί σκηνής με τόσο κέφι όσο οι Ολλανδοί. Ο ήχος τους ήταν αψεγάδιαστος, οι εκτελέσεις τους τέλειες και το show της Anneke απολαυστικό. Με συνεχές χαμόγελό στα χείλη της και φανερά ευδιάθετη η τελευταία μας εκτέλεσε με τις ερμηνείες της.

Καλύφθηκε μεγάλο μέρος της δισκογραφίας τους (για την ακρίβεια τουλάχιστον δύο κομμάτια από κάθε δίσκο μετά τον ερχομό της Anneke στο συγκρότημα), με τα περισσότερα κομάτια, όπως είναι φυσικό, από τον τελευταίο δίσκο τους, το Ηome. Πράγμα που προσωπικά με ευχαρίστησε γιατί θεωρώ ότι οι καλύτεροί τους δίσκοι είναι οι δύο τελευταίοι. Τεχνικά οι Gathering μου φάνηκαν άρτιοι, αλλά όσο και να μην θες, όσο και να προσπαθείς, δε μπορείς να αρνηθείς από τον εαυτό σου το να σε συνεπάρει η φανταστική αυτή frontwoman. Χαμογελαστή, μπριόζα και συνεχώς σε επαφή με τους θεατές έκλεβε την παράσταση. Όσο για την φωνή της τα λόγια περιττεύουν. Όσοι είδαν η θα δουν αύριο το a capela της στο Waking Hour θα καταλάβουν τι εννοώ. Πραγματικά κρεμάσαν τα σαγόνια μας

Ο κόσμος ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ωραίος, όχι και πολύ μικρός ηλικιακά και μου φάνηκε ότι ήταν γνώστες του τι επρόκειτο να δουν, με σωστό attitude και γενικά τόσο θερμός όσο έπρεπε. Πραγματικά ήταν ένα πολύ όμορφο απόγευμα και αξίζει αν δεν έχετε αποκτήσει εισητήριο για άυριο να προμηθευτείτε ένα και να πάτε να τους δείτε. Η τιμή τελικά αποδείχθηκε πολύ λογική και οι Gathering τίμησαν και το τελευταίο cent του ευρώ που μας πήρανε

Setlist (νομίζω ότι είναι ακριβές):
Shortest Day
In Between
Liberty Bell
Probably Built In The Fifties
Even The Spirits Are Afraid
Saturnine
Monsters
Alone
Noise Severe
Leaves
Box
Great Ocean Road
Waking Hour
Travel
Encore: Eleanor
In Motion #1
Strange Machines

Κορυφαίες στιγμές τα Saturnine, Noise Severe, Waking Hour, Eleanor, και Strange Machines. Φυσικά έχουν γράψει τόσα πολλά όμορφα κομμάτια που δεν συμπεριλήφθηκαν στο κατά τα άλλα υπερπλήρες setlist άσματα όπως Sand And Mercury, A Life All Mine, Souvenirs και Third Chance. Ας μην είμαστε όμως και πλεονέκτες Ήταν τέλεια, να πάτε όλοι.

Psychognosis:







The Gathering:



















PS: 'Οταν θα χω χρόνο θα ανεβάσω και τα βιντεάκιαμ.