Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79

Thread: The Gathering, Ydrogeios 3/2/2007 & Gagarin 4/2/2007

  1. #1
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default The Gathering, Ydrogeios 3/2/2007 & Gagarin 4/2/2007

    Για να πω την αλήθεια δεν είμαι και ο πλέον μεγάλος fan του συγκροτήματος και δεν ήξερα τι περίπου επρόκειτο να συναντήσω. Η Anneke λοιπόν και η παρέα της τα κατάφερε μια χαρά και μας προσέφερε μερικές πολύ όμορφες στιγμές και μία από τις συναυλίες που θα θυμόμαστε για καιρό.

    Τη βραδιά άνοιξαν οι Psychognosis. Για να πω την αλήθεια δε με ενθουσίασαν. Όχι για το γεγονός της απόδοσής τους όσο λόγω του ότι η μουσική που παίζουν είναι αυτό που λέμε not my cup of tea. Goth rock λοιπόν γενικά με δίδυμα γυναικεία φωνητικά (δύο, αχέμ, αρκετά όμορφες παρουσίες), με αρκετά ανατολίτικα στοιχεία (ταμπούρλα κτλ) σε κάποια κομμάτια τους. Μου φαίνεται ότι δεν είναι άσχημοι απλά είπαμε... γούστα είναι αυτά... Ο ήχος τους αρκετά καλός αν και η μία από τις δύο τραγουδίστριες ήταν αρκετά χαμηλά και ακουγόταν σχετικά δύσκολα.

    Και μετά από τρία τέταρτα περίπου οι Gathering ήταν επί σκηνής. Και ήταν πραγματικά απολαυστικοί. Ειλικρινά λίγα συγκροτήματα έχω δει επί σκηνής με τόσο κέφι όσο οι Ολλανδοί. Ο ήχος τους ήταν αψεγάδιαστος, οι εκτελέσεις τους τέλειες και το show της Anneke απολαυστικό. Με συνεχές χαμόγελό στα χείλη της και φανερά ευδιάθετη η τελευταία μας εκτέλεσε με τις ερμηνείες της.

    Καλύφθηκε μεγάλο μέρος της δισκογραφίας τους (για την ακρίβεια τουλάχιστον δύο κομμάτια από κάθε δίσκο μετά τον ερχομό της Anneke στο συγκρότημα), με τα περισσότερα κομάτια, όπως είναι φυσικό, από τον τελευταίο δίσκο τους, το Ηome. Πράγμα που προσωπικά με ευχαρίστησε γιατί θεωρώ ότι οι καλύτεροί τους δίσκοι είναι οι δύο τελευταίοι. Τεχνικά οι Gathering μου φάνηκαν άρτιοι, αλλά όσο και να μην θες, όσο και να προσπαθείς, δε μπορείς να αρνηθείς από τον εαυτό σου το να σε συνεπάρει η φανταστική αυτή frontwoman. Χαμογελαστή, μπριόζα και συνεχώς σε επαφή με τους θεατές έκλεβε την παράσταση. Όσο για την φωνή της τα λόγια περιττεύουν. Όσοι είδαν η θα δουν αύριο το a capela της στο Waking Hour θα καταλάβουν τι εννοώ. Πραγματικά κρεμάσαν τα σαγόνια μας

    Ο κόσμος ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ωραίος, όχι και πολύ μικρός ηλικιακά και μου φάνηκε ότι ήταν γνώστες του τι επρόκειτο να δουν, με σωστό attitude και γενικά τόσο θερμός όσο έπρεπε. Πραγματικά ήταν ένα πολύ όμορφο απόγευμα και αξίζει αν δεν έχετε αποκτήσει εισητήριο για άυριο να προμηθευτείτε ένα και να πάτε να τους δείτε. Η τιμή τελικά αποδείχθηκε πολύ λογική και οι Gathering τίμησαν και το τελευταίο cent του ευρώ που μας πήρανε

    Setlist (νομίζω ότι είναι ακριβές):
    Shortest Day
    In Between
    Liberty Bell
    Probably Built In The Fifties
    Even The Spirits Are Afraid
    Saturnine
    Monsters
    Alone
    Noise Severe
    Leaves
    Box
    Great Ocean Road
    Waking Hour
    Travel
    Encore: Eleanor
    In Motion #1
    Strange Machines

    Κορυφαίες στιγμές τα Saturnine, Noise Severe, Waking Hour, Eleanor, και Strange Machines. Φυσικά έχουν γράψει τόσα πολλά όμορφα κομμάτια που δεν συμπεριλήφθηκαν στο κατά τα άλλα υπερπλήρες setlist άσματα όπως Sand And Mercury, A Life All Mine, Souvenirs και Third Chance. Ας μην είμαστε όμως και πλεονέκτες Ήταν τέλεια, να πάτε όλοι.

    Psychognosis:







    The Gathering:



















    PS: 'Οταν θα χω χρόνο θα ανεβάσω και τα βιντεάκιαμ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Metropolis
    Posts
    1,816

    Default

    Me kalupses, pragmatika katapliktiki sinavlia! H Anneke itan kai einai akoma
    Ticking away the moments that make up a dull day

    http://www.myspace.com/rexmundiband

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Re: The Gathering, Ydrogeios 3/2/2007

    Nice report! Χτυπάω το κλεφάλι μου στον τοίχο που θα το χάσω απόψε λόγω τραυματισμού


    Quote Originally Posted by H.
    PS: 'Οταν θα χω χρόνο θα ανεβάσω και τα βιντεάκιαμ.
    Παρακαλώ σε!

  4. #4
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Εγώ, αν και είχα ακούσει μόνο το Mandylion-μάλιστα είχα να τ'ακούσω καιρό, οπότε το ξανακάκουσα λόγω συναυλίας- πήγα στη συναυλία μόνο και μόνο για να περάσω καλά...και πόσο καλά πέρασα,indeed.

    Φοβερή μπάντα. Aψεγάδιαστη απόδοση(στα αυτιά μου), όλα τα κομμάτια κράτησαν το ενδιαφέρον μου αμείωτο και το highlight της βραδυάς.. Anneke. Είμαι ερωτευμένος μαζί της! Δε μπορούσε να πάρει κανείς τα μάτια από πάνω της.- Και τι φωνή ε.
    Νταξ, μ΄έγδυσε με τα μάτια της

    Πάντα γούσταρα όταν πηγαίνω σε μια συναυλία(δεν γίνεται βέβαια με όλα τα συγκροτήματα), τα απολαμβάνω τόσο πολύ που μετά ΠΡΕΠΕΙ να αγοράζω τη δισκογραφία τους για να ξανακούσω όχι μόνο τα κομμάτια που παίξαν, αλλά και όλα εκείνα που πλαισιώνουν αυτά σε κάθε album.

    Καλή διασκέδαση στους Αθηναίους- και μη- σήμερα.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  5. #5
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    Ταξιδιάρικη ατμόσφαιρα, όπως πάντα απολαυστικοί! σε πολύ καλή διάθεση και απόδοση όλοι τους και τα 3 από Mandylion για τέλος ήταν ότι έπρεπε!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  6. #6
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Kana mplouzaki eixan?
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  7. #7
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Είχαν t-shirts αλλά δεν είχαν δισκογραφία the gathering. Είναι συνήθες αυτό;
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  8. #8

    Default

    Ναι

  9. #9
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Εννοείται ότι ο Η. με κάλυψε πλήρως. Η Anneke ήταν , το Saturnine με τρέλανε, (αν παίζαν και το your troubles are over.. ), ε γενικά όποιος δεν ήρθε έχασε.

    Οι κοπελιές από τους Apognosis πως ένιωσαν όταν άκουσαν τη φωνή της Anneke?

    Quote Originally Posted by H.
    Τη βραδιά άνοιξαν οι Psychognosis. Goth rock λοιπόν γενικά με δίδυμα γυναικεία φωνητικά (δύο, αχέμ, αρκετά όμορφες παρουσίες),


    αυτή κάτω δεξιά γιατί μου βγάζει κάτι το παράξενο, σαν να έπαιζε σε ταινία με ζόμπι ξέρω γω...?


    και για να μη φανώ κακός, δεν έχω τίποτα με το συγκρότημα. Απλά πιστεύω ότι ήταν ΠΟΛΥ ακυρη επιλογή για support, και τα τραγούδια τους ήταν τουλάχιστον αδιάφορα. Το ότι έχεις 2 τραγουδίστριες δε σημαίνει ότι είσαι ιδανικός για support στους Gathering. Άποψή μου πάντα, ε...
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  10. #10
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Εμ, έχω ολόκληρο το Shortest Day, κομμάτι του Alone και κομμάτι του εεεεε δεν θυμάμαι Άμα επιμένει κάποιος τα ανεβάζω.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Και το ρωτάς ρε παλικάρι; Άντε να βγάζει και τα λεφτά της η aDSL

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    193

    Default

    Επαιξαν Broken Glass?

  13. #13
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Εδώ παίξαν Eleanor...
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    193

    Default

    Οχι ρωταω γιατι μαλλον δεν το καταλαβα

  15. #15
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ναι τότε το παίξαν και τούτο
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





Similar Threads

  1. Talisman/Pretty Maids @ Gagarin 205 25/5/2007
    By After Dark in forum Live & Events Talk
    Replies: 36
    Last Post: 24-05-2007, 15:31
  2. Art & Illusion Magic Festival 2007 @ Γυάλινο
    By Phoebus in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 21-04-2007, 23:57
  3. Knock Out Fest 2007 - Part VI - 23 & 24 March
    By ThrashTestDummies in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2007, 00:08
  4. ComicdomCon Athens 2007 - 3 & 4 Μαρτίου
    By Odonian in forum Comics/Cartoons
    Replies: 11
    Last Post: 04-03-2007, 01:19
  5. Replies: 7
    Last Post: 31-01-2007, 08:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •