Page 249 of 257 FirstFirst ... 149199239247248249250251 ... LastLast
Results 3,721 to 3,735 of 3846

Thread: Game Οf Thrones

  1. #3721
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default


  2. #3722
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σε συνέχεια περί "ξενερώματος", προφανώς δε θα χαλαστούμε κιόλας (αν και είναι κρίμα να υπάρχει αυτή η κατάληξη μπλα μπλα μπλα), αλλά επίσης μπορούμε να χαρούμε όλο το viral του πράγματος. Πχ βγαίνουν ένας τόνος memes με κάθε επεισόδιο, τα περισσότερα μέτρια έως καλά, αλλά προσωπικά ψιλοέκλαψα με αυτά τα δύο από το 8x4:

    Spoiler

  3. #3723
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Σιγά ρε μάγκα, μιλάμε καύλωσα απ' την αντρίλα.
    Ποιά αντρίλα παίδι μου? Απαντάω όπως απαντάς και συ.
    Έλα σήκωσε το χεράκι και πες έγραψα μαλακία, θα αισθανθείς καλύτερα.
    Kill the wise one!

  4. #3724
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δε θυμάμαι να σε έβρισα κυρ' δάσκαλε. Ούτε σε παρότρυνα να βάλεις οτιδήποτε στον κώλο σου, αν θυμάμαι καλά.

    Οπότε, λυπάμαι που σου χαλάω το όνειρο, αλλά δεν απαντάς όπως εγώ. Μάλλον το αντίθετο συνέβη, τη στιγμή που με αποκαλεσες εξ' αρχής "χαζό".
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #3725
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Aν παρεξηγήθηκες από το "χαζός", επειδή στο είπα για πιθανό σπόιλερ, τότε με συγχωρείς - αλλά φαίνεται ότι είσαι λίγο ευερέθιστος τότε.
    Επίσης ναι, την ειρωνία βάλτη στον κώλο σου.
    Kill the wise one!

  6. #3726
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Να αυτά δεν θέλω. Μην χαλάσουμε τις καρδιές μας δύο επεισόδια έμειναν να τελειώσει το μαρτύριο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #3727
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Να αυτά δεν θέλω. Μην χαλάσουμε τις καρδιές μας δύο επεισόδια έμειναν να τελειώσει το μαρτύριο.
    Δε σε υποχρεωνει κανενας να το βλεπεις, και εικονες σαν αυτην με το αλογακι που μπηκε στην κορυφη της σελιδας ειναι τουλαχιστον γελοια υπερβολικες, αν και φυσικα θα προκαλεσουν ενα φτηνο και ευκολο χαμογελο.
    (γενικα στηριζω το don't shoot the messenger Headphones, οποτε προφανως δεν κραζω εσενα ε)

    Στην 6η σεζον πηραμε 3 απο τα καλυτερα επεισοδια ολης της σειρας, με το The Door να ειναι σοβαρη υποψηφιοτητα για καλυτερο επεισοδιο εβερ.

    Το S08E04 ειχε καταπληκτικους διαλογους μεταξυ πολλων χαρακτηρων που ειχαν καιρο να λαμψουν ετσι, ειχε πολυ ωραια αναπτυξη χαρακτηρων την οποια ειδα να πεφτει θυμα κοροιδιας στο βωμο του "oti kai na kanoun pleon oi B & W tha ta vgaloume skata lololol roflmao" και ειχε και μερικες εντονες και σοκαριστικες σκηνες οπως τον θανατο του δρακου (που ναι, δεν βγαζει πολυ νοημα plot wise, αλλα τουλαχιστον οπτικα ηταν επος και προχωραει την ιστορια μπροστα με καλυτερες ισορροπιες πλεον) και το τελευταιο 5λεπτο εξω απο τα τειχη του King's Landing.

    Τωρα οποιος εχει αρνητικη προδιαθεση για την σειρα πλεον, προφανως και θα βρει ισως και καθε σκηνη ηλιθια και χωρις νοημα. Συμβαινει εδω και χρονια με το GoT, δεν ειναι καινοτομια της 8ης σεζον. Οι δημιουργοι τα εξηγουν καλα στο Inside The Game Of Thrones, ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να διαφωνησει και να πει οτι θα το εκανε καλυτερα.
    The rest is just

  8. #3728

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Το S08E04 ειχε καταπληκτικους διαλογους μεταξυ πολλων χαρακτηρων που ειχαν καιρο να λαμψουν ετσι
    Σοβαρά τώρα; Δηλαδή, επειδή από την αφάνεια σχεδόν 2 σεζόν είπαν δύο ατάκες, γίνεται λόγος για "λάμψη" και "καταπληκτικούς διαλόγους";
    Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα κράξουν τη σειρά giati florepse kai den katalavainoyme kai giati den einai opws palaia, παρά την εξέλιξη, γιατί στην τελική όλα είναι υποκειμενικά, αλλά λίγο κράτει ντε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  9. #3729
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Το S08E04 ειχε καταπληκτικους διαλογους μεταξυ πολλων χαρακτηρων που ειχαν καιρο να λαμψουν ετσι
    Σοβαρά τώρα; Δηλαδή, επειδή από την αφάνεια σχεδόν 2 σεζόν είπαν δύο ατάκες, γίνεται λόγος για "λάμψη" και "καταπληκτικούς διαλόγους";
    Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα κράξουν τη σειρά giati florepse kai den katalavainoyme kai giati den einai opws palaia, παρά την εξέλιξη, γιατί στην τελική όλα είναι υποκειμενικά, αλλά λίγο κράτει ντε.
    Αν δεν σου αρεσαν οι διαλογοι, εγω δε μπορω να κανω κατι για αυτο. Για μενα ολες οι σκηνες με τον Τυριον ηταν γαματες στο επεισοδιο. Και πολλες ακομα σκηνες με διαλογους, οπως Arya - Hound, Sansa - Hound και μερικοι ακομα. Ακομα και το λογυδριο του Μπρον για το πως δημιουργουνται οι ευγενεις οικοι ηταν αρκετα πιο βαθυ απο οτι εχουν να προσφερουν παμπολλες σειρες εκει εξω. Τι ακριβως με ρωτας, δεν ειμαι σιγουρος, θελεις να σου πω οτι βρηκα κακο ή μετριο κατι επειδη εσυ το βρηκες κακο ή μετριο? Δε θα συμβει.

    Κρατει να κανεις εσυ, που θεωρεις αυτονοητη την "ποιοτητα" των διαλογων. Ειμαστε στην τελικη ευθεια και δεν χρειαζομαι διαλογους 13 λεπτων για το νοημα της ζωης και του συμπαντος για να πω οτι οι διαλογοι ηταν καλοι. Μηπως οι σφαλιαρες του Τυριον στον Τζοφρι στην πρωτη σεζον και τα χαριεντισματα του με πουτανες και κρασια και οργια ηταν ας πουμε ο ορισμος του "ψαγμενο φιλε δες GoT"? Ο καθενας οπως την βρισκει.

    Οταν τα χτυπηματα στον δρακο ή η Αρυα να σκοτωνει τον Night King παρουσιαζονται ως deus ex machina, αλλα για καποιον λογο το οτι βρηκαν 4000 λιτρα υγρου πυρ στο Blackwater ή οι δρακοι που σωζουν την Νταενερυς οταν την απαγαγουν στο Μερηην (ή στην Καρθ τελος παντων που ηταν) παρουσιαζονται ως πανεξυπνες σεναριακες εξελιξεις, ε καπου εκει ναι θα γελασω λιγακι με την διαφορα στην κριση.
    Last edited by FANTASMA; 10-05-2019 at 01:22.
    The rest is just

  10. #3730
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Να αυτά δεν θέλω. Μην χαλάσουμε τις καρδιές μας δύο επεισόδια έμειναν να τελειώσει το μαρτύριο.
    Δε σε υποχρεωνει κανενας να το βλεπεις, και εικονες σαν αυτην με το αλογακι που μπηκε στην κορυφη της σελιδας ειναι τουλαχιστον γελοια υπερβολικες, αν και φυσικα θα προκαλεσουν ενα φτηνο και ευκολο χαμογελο.
    (γενικα στηριζω το don't shoot the messenger Headphones, οποτε προφανως δεν κραζω εσενα ε)

    Στην 6η σεζον πηραμε 3 απο τα καλυτερα επεισοδια ολης της σειρας, με το The Door να ειναι σοβαρη υποψηφιοτητα για καλυτερο επεισοδιο εβερ.

    Το S08E04 ειχε καταπληκτικους διαλογους μεταξυ πολλων χαρακτηρων που ειχαν καιρο να λαμψουν ετσι, ειχε πολυ ωραια αναπτυξη χαρακτηρων την οποια ειδα να πεφτει θυμα κοροιδιας στο βωμο του "oti kai na kanoun pleon oi B & W tha ta vgaloume skata lololol roflmao" και ειχε και μερικες εντονες και σοκαριστικες σκηνες οπως τον θανατο του δρακου (που ναι, δεν βγαζει πολυ νοημα plot wise, αλλα τουλαχιστον οπτικα ηταν επος και προχωραει την ιστορια μπροστα με καλυτερες ισορροπιες πλεον) και το τελευταιο 5λεπτο εξω απο τα τειχη του King's Landing.

    Τωρα οποιος εχει αρνητικη προδιαθεση για την σειρα πλεον, προφανως και θα βρει ισως και καθε σκηνη ηλιθια και χωρις νοημα. Συμβαινει εδω και χρονια με το GoT, δεν ειναι καινοτομια της 8ης σεζον. Οι δημιουργοι τα εξηγουν καλα στο Inside The Game Of Thrones, ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να διαφωνησει και να πει οτι θα το εκανε καλυτερα.
    Μα δεν την βλέπω την σειρά. Δεν με αφορά. Αλλά μην χαλάσουμε τις καρδιές μας τώρα για δυο διαλόγους και δυο δράκους. Χαλάλι
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #3731
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Καμια χαλασμενη καρδια, απλα αν σου φαινεται μαρτυριο κατι που δεν σε ενδιαφερει καν, θα ηθελα να μαθω πως θα ενιωθες για κατι που σε ενδιαφερει πολυ.
    The rest is just

  12. #3732
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Να αυτά δεν θέλω. Μην χαλάσουμε τις καρδιές μας δύο επεισόδια έμειναν να τελειώσει το μαρτύριο.
    Δε σε υποχρεωνει κανενας να το βλεπεις, και εικονες σαν αυτην με το αλογακι που μπηκε στην κορυφη της σελιδας ειναι τουλαχιστον γελοια υπερβολικες, αν και φυσικα θα προκαλεσουν ενα φτηνο και ευκολο χαμογελο.
    (γενικα στηριζω το don't shoot the messenger Headphones, οποτε προφανως δεν κραζω εσενα ε)
    Κοιτα, τα πραγματα ειναι απλα. Δεν εχω διαβασει τα βιβλια, δεν με νοιαζουν οι προφητειες, δεν με νοιαζουν τα μπατλ τακτικς, δεν με νοιαζει αν τον ναιτ κινγκ επρεπε να τον φαει ο τζον. Εγω βλεπω μια τηλεοπτικη σειρα η οποια ξεκινησε με ενα πολλα υποσχομενο Lore, με ωραια αναπτυξη χαρακτηρων, με ανατροπες και ολα τα σχετικα. Σιγα σιγα η ποιοτητα αρχισε να πεφτει (ναι υπηρχαν και ωραιες στιγμες στις προηγουμενες σεζον) και εφτασε σε ενα σημειο που δεν εχει απολυτως τιποτα να πει. Οι γουοκερς ηταν απλα κατι ζομπια που ειπαν να κανουν ντου, δεν χρειάστηκε να θυσιασουν κατι για να τα νικησουν, κανενα αφτερμαθ, κανενα μυστηριο, ολα καλα τωρα μενει να δουμε ποιος θα κατσει στον θρονο. Θα ζησουν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα. Wasted potential.

  13. #3733
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Πάντως το γεγονός ότι ξεκίνησε με 15 παραλληλες ιστορίες, έκανε πολύ εύκολο το γεγονός της ανατροπής και της εκπληξης, καθώς ο θεατής/αναγνώστης δεν ήταν συγκεντρωμένος κάπου. Τώρα πλέον τα twists δεν μπορούν να είναι πολλά, αναγκαστικά, 2 παραλληλες ιστορίες εχει.
    Τέσπα, wasted potential δεν το θεωρώ, σίγουρα όμως αν υπήρχε αλλη μια σεζόν θα είχαν την ευκαιρία να το απλώσουν πιο πολύ.
    Kill the wise one!

  14. #3734

    Default

    @Φιξερ

    Όπως έγραψα και στο post, όλα είναι υποκειμενικά, συμφωνώ στο ότι εσύ μπορείς να βρίσκεις γαμάτη την τάδε εξέλιξη, όσο κουφή και αν ακούγεται, ενώ εγώ τη δείνα εξέλιξη που μπορεί να μην ευσταθεί και τόσο για τους πολλούς, και πάει λέγοντας. Επειδή όμως στο εν λόγω επεισόδιο το κύριο concept ήταν κυρίως οι διάλογοι ηρώων που σε προηγούμενους κύκλους μας είχαν σηκώσει απ' τα ντιβάνια χειροκροτώντας, συγκρητικά πάντα μιλώντας, το να αναφέρονται ως "καταπληκτικοί" ενέχει κατ' εμέ μία δόση υπερβολής, που μπορεί να προέρχεται και από μία πηγαία ανάγκη υπεράσπισης της παραγωγής τη στιγμή που πέφτει το κράξιμο του αιώνα. Γενικά, μαζί σου, γιατί δε μπορεί μία σειρά να κρίνεται ως κακή από ορισμένα επεισόδια, τη στιγμή που έχει χαρίσει καταπληκτικές στιγμές, μα, όπως είπα και πριν, σε βρίσκω κομμάτι υπερβολικό στο συγκεκριμένο σχόλιο.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #3735
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    @Φιξερ

    Όπως έγραψα και στο post, όλα είναι υποκειμενικά, συμφωνώ στο ότι εσύ μπορείς να βρίσκεις γαμάτη την τάδε εξέλιξη, όσο κουφή και αν ακούγεται, ενώ εγώ τη δείνα εξέλιξη που μπορεί να μην ευσταθεί και τόσο για τους πολλούς, και πάει λέγοντας. Επειδή όμως στο εν λόγω επεισόδιο το κύριο concept ήταν κυρίως οι διάλογοι ηρώων που σε προηγούμενους κύκλους μας είχαν σηκώσει απ' τα ντιβάνια χειροκροτώντας, συγκρητικά πάντα μιλώντας, το να αναφέρονται ως "καταπληκτικοί" ενέχει κατ' εμέ μία δόση υπερβολής, που μπορεί να προέρχεται και από μία πηγαία ανάγκη υπεράσπισης της παραγωγής τη στιγμή που πέφτει το κράξιμο του αιώνα. Γενικά, μαζί σου, γιατί δε μπορεί μία σειρά να κρίνεται ως κακή από ορισμένα επεισόδια, τη στιγμή που έχει χαρίσει καταπληκτικές στιγμές, μα, όπως είπα και πριν, σε βρίσκω κομμάτι υπερβολικό στο συγκεκριμένο σχόλιο.
    Ναι, αλλωστε ως γνωστον εχω μετοχες στην Ανωνυμη Εταιρια των Benioff και Weiss, και αν εβλεπα κατι που δεν μου αρεσε, θα ενιωθα την αναγκη να το υπερασπιστω, γιατι reasons Αυτο το επιχειρημα γινεται ευκολα reversed, γιατι κι εγω μπορω να ισχυριστω πως παιζει τρελη αρνητικη προκαταληψη και πως πλεον το κουλ και το τρεντι της φασης ειναι να βγαινει κανεις να κραζει οτιδηποτε βλεπει στο GoT με το που προβληθει καθε νεο επεισοδιο. Προσωπικα δεν εχω σηκωθει ποτε απο κανενα ντιβανι να χειροκροτησω κανεναν χαρακτηρα και διαλογο, αλλα εχω νιωσει το ιδιο με διαλογους που ειδα στο πιο προσφατο επεισοδιο, με αυτο που ενιωσα στις πρωτες σεζον της σειρας.

    Εγω κρινω κυριως το ποσο με καθηλωνει ενα επεισοδιο. Οπως και το 3 ετσι και το 4 με βρηκαν καθηλωμενο μπροστα στην οθονη να περιμενω να δω τι θα γινει. Βρισκω πολυ πιο fascinating το να μην ξερω τι προκειται να γινει και να παρακολουθω δραματικες εξελιξεις και διαλογους που εγω θεωρω ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ οπως ειπα, σε επιπεδο που να μη με κανουν να σκεφτομαι τις πιθανες χαζομαρουλες του σεναριου και της πλοκης την ωρα που βλεπω το επεισοδιο, παρα το να καθομαι με το μικροσκοπιο μπροστα απο την οθονη να ψαχνω να δω τι ακριβως δεν βγαζει νοημα σε καθε σκηνη.

    Αν το αποτελεσμα ηταν μια ιστορια που δε μου αρεσε ή που δεν εβγαζε νοημα στο συνολο της, τοτε οι ατελειες και οι μαλακιες της πλοκης και του σεναριου θα μεγεθυνονταν οπως εγινε με σκουπιδια τυπου The Last Jedi, τα οποια σε οποιαδηποτε απλη αναλυση καραρριπτονται απο το πρωτο ως το τελευταιο δευτερολεπτο. Τουλαχιστον το Game Of Thrones πλεον εχει μια linear ιστορια που οδηγειται απο ενα σημειο Α στο σημειο Β σε καθε επεισοδιο. Καταλαβαινω απολυτα το να μην αρεσει σε καποιον ο τροπος με τον οποιον γινεται αυτο, αλλα το να προσπαθεις για 3ο συνεχομενο ποστ να μου πεις οτι η δικη σου υποκειμενικη αποψη εχει μεγαλυτερη βαρυτητα επειδη το λενε κι αλλοι (!) ειναι λιγακι υπερβολικο, αν υπαρχει κατι υπερβολικο στην ολη κουβεντα.

    ΥΓ. Δε με ενδιαφερει καθολου η παραγωγη του GoT. Για μενα η σκηνη του 1ου επεισοδιου αυτης της σεζον στην οποια χαριεντιζονται Jon και Daenerys με τους δρακους και πετανε στα συννεφα, ειναι απο τις πιο βαρετες σκηνες της σεζον. Στα παπαρια μου τα εφφε γενικα. Θελω να δω δυνατες σκηνες και καλο δραμα, το οποιο θεωρω οτι η σειρα προσφερει στο μαξιμουμ σε αυτα τα 8 χρονια της. Ακομα κι αν η ιστορια πλεον ειναι πολυ πιο απλη και straightforward. Δεν χρειαζομαι 15 ταυτοχρονα story arcs για να εντυπωσιαστω. Μου αρεσει που ολοι οι χαρακτηρες και οι ιστοριες τους γινονται converge για το final showdown. Σταματαω εδω γιατι εχω γινει Mormengil με τα αγγλικα να πουμε.
    Last edited by FANTASMA; 11-05-2019 at 00:01.
    The rest is just

Similar Threads

  1. Replies: 145
    Last Post: 22-02-2012, 21:15
  2. Sex game
    By {NightStalker} in forum General Discussion
    Replies: 152
    Last Post: 18-02-2012, 09:54
  3. THE GAME BOY ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ 10
    By Bullet in forum Literature
    Replies: 22
    Last Post: 25-04-2006, 18:19
  4. the Game - The Documentary
    By soulless9 in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-2005, 18:31
  5. THE GAME OF SATAN (\m/)
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2004, 01:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •