Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 115

Thread: Σώτη Τριανταφύλλου

  1. #31

    Default

    Όλο αυτό το μοτίβο του lifestyle συγγραφέα/δημοσιογράφου σε free press/blogger, είναι ένα αηδιαστικό μοτίβο κάποιων τύπων που τους αρέσει να είναι ελβετικοί σουγιάδες : θα σου μιλήσουν για τα πάντα. Για μουσική, για τεχνολογία, για κοινωνική ψυχολογία, για λογοτεχνία, για εκείνο το θεϊκό μπιστρό στην ψαγμένη περιοχή του παρισίου, για τον θεώδορο πάγκαλο και γενικώς για πολιτική. Δεν έχω διαβάσει βιβλία της Σώτης Τριανταφύλλου, και ούτε πρόκειται, διότι άμα ακούω κουβέντες τύπου Άθενς Βόις και Λάιφο, εγώ μένω μακριά, δεν θα βρω εγώ τον γάτο του Νίκου Δήμου.

    Έχω διαβάσει όμως το άρθρο για τον Πάγκαλο, και σε αντίθεση με την δίδα Weiss εμένα δεν με βρήκε σύμφωνο σε όλες τις θέσεις του, ίσα ίσα.

    Επίσης, έχω διαβάσει αυτό το αίσχος, υψηλή κοψοραπτική ιντελλεξουέλ χαμηλού επιπέδου.

    Σας κουοτάρω :

    1969: Σφαγείο Νο 5, του Κερτ Βόνεγκατ. Μαζί με το Catch-22 του Τζόζεφ Χέλλερ (1961) είναι δύο από τα μικρά αριστουργήματα της αμερικανικής λογοτεχνίας. Δεν ξέρω αν υπάρχουν μεγάλα.

  2. #32
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    carheart πολύ καλά τα λες! επίσης δεν είναι μόνο ότι έχουν άποψη για τα πάντα αλλά και ότι όλοι αυτοί οι συγγραφείς και διανοούμενοι είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία (νεο)φιλελεύθεροι μέχρι το κόκκαλο πράγμα αηδιαστικό! σχεδόν τόσο αηδιαστικό όσο το εναλλακτικό lifestyle που πουλάνε τέτοια έντυπα.

  3. #33
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    αλλος μαλακας για μπουνιες ο χωμενιδης. γενικα ειναι ωραια ιδεα να δεσουμε μαζι τατσοπουλο και χωμενιδη και να τους βαραμε με την σωτη, τι λετε;

    ωστοσο, αυτο διαβαζεται πολυ ωραια, να το διαβασετε. δεν λεει και τιποτα σοβαρο μεσα αλλα ειναι διασκεδαστικο.

    ωραιο μιλφακι το σωτακι ξαναλεω.
    this is radio freedom.

  4. #34
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ωραιο μιλφακι το σωτακι ξαναλεω.
    jesus!

  5. #35

    Default

    Χμ, καλά, κι εμείς εδώ ρε παιδιά δεν έχουμε άποψη για τα πάντα; Από τη μουσική και το να σχολιάζουμε ξέκωλα στο σέξον μέχρι πολιτική και το αν είναι μαλακισμένη η σώτη. Απλά αυτή έχει ένα βήμα παραπάνω γιατί υπάρχει κόσμος που την έχει σε εχτίμηση και θέλει να τη διαβάσει. Γενικότερα, είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μισούμε όποιον προβάλλεται από τα μμε, και πολύ εύκολο, πχ πριν λίγο διάβαζα ποστ "ο τρεμόπουλος να ψοφήσει", ξέρω γω, θαρρώ ότι οι περισσότεροι από εμάς αν εμφανίζονταν σε μμε θα ήμασταν μια χαρά αντιπαθητικοί, θα μου πείτε μα το πρόβλημα είναι ότι βγαίνουν στα μμε κι αυτό τους κάνει αντιπαθητικούς, δεν ξέρω, κάποιος θα βγει εν τέλει και από το να βλέπω καρατζαφέρη και να διαβάζω πρετεντέρη νομίζω ότι προτιμώ να βλέπω τρεμόπουλο και να διαβάζω τριανταφύλλου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #36

    Default

    Απλά για το ίδιο πράγμα που κάνουμε εμείς εδώ στο Electric Requiem, και το "ίδιο" που κάνει η Σότι στα αθενβόισες, αυτή θα αφήσει πολιτιστική κληρονομιά ενώ εμείς όχι. Μικρολαζόπουλοι παντού.

  7. #37
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    κάτσε όμως, πρώτα ήταν τα βιβλία της και μετά όλα τα άλλα. άρα πολιτιστική κληρονομιά θα αφήσει επειδή βρήκε βήμα επειδή γράφει ωραία βιβλία, ή όχι ωραία βιβλία αλλά άξια συζήτησης βιβλία.
    και αυτό είναι οκέι στο βιβλίο μου.

  8. #38

    Default

    Αν τα βιβλία της όμως της επέτρεψαν να χαρακτηρίζει "μικρό αριστούργημα και δεν ξέρει αν υπάρχει μεγάλο" ένα Catch 22, και στη συνέχεια να γράφει στα λάιφος, τότε μάλλον αυτά τα βιβλία δεν πρέπει να είναι και πολύ καλά βιβλία.

  9. #39
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    καλά εγώ εντωμεταξύ αυτό το εκλαμβάνω μάλλον αρκετά διαφορετικά απ'ότι εσύ, μου φαίνεται απλά ένα ευφυολόγημα και εντελώς άσχετο με την πραγματική αξία που αποδίδει στο catch 22 η Σώτη.

    εκτός αυτού, τα βιβλία της είναι πολύ καλά βιβλία.

    εντιτ: και μιας και δεν το έχω αναφέρει, το περσινό "Λιγο από το αίμα σου" είναι μάλλον το δεύτερο καλύτερό μου μετα το "Σάββατο βράδυ..."
    Last edited by Weiss; 09-06-2009 at 17:39.

  10. #40

    Default

    Ωραία, θα μου δανείσεις το σάββατο βράδυ, και θα το διαβάσω σαν άνθρωπος και θα σου πω.

  11. #41
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    εντάξει αρκεί όταν το τελειώσεις και ξετρελαθείς με το καλύτερο τέλος στην ιστορία του γραπτού λόγου να έρθεις και να παραδεχτείς εδώ γραπτώς το λάθος σου!!
    και να στείλεις και μια επιστολή στην athens voice.

  12. #42
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    αν και μου άρεσε πολύ δεν θυμάμαι καν το τέλος, άρα μάλλον τα παραλές.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  13. #43
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    ...
    όχι.

    εντιτ: προφανώς τα παραλέω. αλλά όχι τόσο όσο νομίζεις.

  14. #44
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    δώσε ποσοστά.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  15. #45
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    ξαναδιάβασε το τέλος.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •