Page 3 of 29 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 429

Thread: Ελληνικός Στρατός

  1. #31

    Default

    ΟΚ, εσύ κατάλαβες δηλαδή ότι μου έστελναν λεφτά οι δικοί μου, γι' αυτό πέρναγα καλά; Ασ' το αφού δεν ξέρεις λοιπόν. Και σε πληροφορώ ότι έχασα πολύ περισσότερα από 10.000 ευρώ όσο ήμουν φαντάρος (και δεν εννοώ μόνο τους μισθούς που έχασα ή τα λεφτά που ξόδεψα όσο ήμουν μέσα-με άφησε πίσω αυτή η ιστορία επαγγελματικά και ήταν αναπόφευκτο να συμβεί αυτό).

    Απ'την άλλη, βέβαια, ίσως το ύφος μου στο προηγούμενο post να ήταν λίγο απόλυτο και να έδωσα την εντύπωση ότι "ε, παιδιά, θα περάσετε γαμώ στον στρατό, να πάτε κ.λπ.". Ασφαλώς και δεν είναι έτσι. Υπάρχουν στραβά, θα βλασφημήσετε πολλές φορές μ' αυτά που θα σας συμβούν, αλλά στο τέλος θα τα ξεχάσετε, αυτό θέλω να πω.

    Τέλος πάντων, κι εγώ την ίδια μηδενιστική αντίληψη είχα προτού πάω, είμαι βέβαιος ότι μόλις πάτε κι εσείς και τελειώσετε μ' αυτήν την ιστορία, θα καταλάβετε καλύτερα αυτό που λέω.

    edit: Α, και τα περί παιδιών που άρχισαν μπάφους κ.λπ. δεν στέκουν ως επιχειρήματα. Αυτό μπορεί να συμβεί οπουδήποτε και δεν μπορώ να δεχθώ ότι φταίει ο στρατός ή το οποιοδήποτε στραβό σύστημα (στο μυαλό του καθενός είναι όλα).
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ρε φίλε, τότε καλύτερα με τόσα λεφτά να κάνω τον γύρο του κόσμου, να κάνω ένα ταξίδι, να δω άλλους ανθρώπους, άλλες κουλτούρες... Ποιος ο λόγος να πάω στον ΕΣ; Καλές εμπειρίες βρίσκεις σχεδόν παντού, πόσο μάλλον που οι φαντάροι είναι άνθρωποι που περνάνε σχεδόν τα ίδια με σένα, αλλά δε νομίζω ότι είναι λόγος να λέμε ότι επειδή πρόκειται να αποκτήσουμε τέτοιες εμπειρίες δεν θα είναι χάσιμο χρόνου... Και φυλακή να πάω τότε, θα κάνω τόσους πολλούς φίλους!

  3. #33

    Default

    Πω ρε γαμώ το, πάλι δεν με κατάλαβες. Δεν λέω "να πάτε, να πάτε γιατί θα κάνετε φίλους" ή ότι "θα περάσετε 12 δημιουργικούς μήνες" κ.λπ.

    Εξηγώ ότι ακόμα κι από μια ιστορία που φαινομενικά έχει μόνο αρνητικά να σου δώσει (και στην συντριπτική πλειοψηφία τα αποτελέσματα ΕΙΝΑΙ αρνητικά), θα υπάρξουν και κάποια χρήσιμα πράγματα. Είτε αυτά είναι παρέες είτε εμπειρίες είτε οτιδήποτε.

    Οπως σε σένα φαίνονται υπερβολικά αυτά που λέω, έτσι και μένα μου φαίνεται υπερβολική η αρνητική προκατάληψη που υπάρχει γι' αυτό το ζήτημα.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ΟΚ ρε μάστορα, σε καταλαβαίνω, απλά πραγματικά θέλω να αντιληφθείς ότι δεν έχω ΚΑΜΙΑ όρεξη να πάω. Για ΚΑΝΕΝΑ λόγο. Δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος. Δεν θέλω να κάνουμε συζήτηση του στυλ "ουδέν κακό αμιγές καλού". Εφόσον είναι αναγκαίο κακό, ε νταξ, θα την παλέψουμε όπως όλοι και θα εντοπίσουμε και τα όποια καλά μπορούν να συμβούν μέσα... δεν είπε κανείς ότι ο στρατός είναι μαύρη τρύπα και όποιος πέσει μέσα δεν πρόκειται να ζήσει νορμάλ ζωή από κει κι έπειτα. Αλλά γιατί να πάμε από την αρχή; Αυτό σου λέω. Και να μου το παρουσιάζουν όλοι με ύφος "έλα μωρέ, δεν θα περάσεις και άσχημα, θα κάνεις παρέες, γνωριμίες, θα δεις άλλες νοοτροπίες"... Τα ακούω λιγάκι βερεσέ αυτά παρότι όποιος μου τα λέει, τα λέει για να με χαλαρώσει ή να με κάνει να μην τα βλέπω τόσο άσχημα, και τον καταλαβαίνω.

    Ένιγουεη, chill out, πήγε και 6 η ώρα και πρέπει να πάω για ύπνο γιατί έχω σηκωθεί από νωρίς... Καληνύχτα

  5. #35
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ωραία... η συζήτηση πήγε ακριβώς εκεί που ήθελα. θα επιστρέψω αργοτερα. για την ώρα καλημέρα σας.
    Rock or Nothing

  6. #36
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Εξηγώ ότι ακόμα κι από μια ιστορία που φαινομενικά έχει μόνο αρνητικά να σου δώσει (και στην συντριπτική πλειοψηφία τα αποτελέσματα ΕΙΝΑΙ αρνητικά), θα υπάρξουν και κάποια χρήσιμα πράγματα. Είτε αυτά είναι παρέες είτε εμπειρίες είτε οτιδήποτε.
    Εφόσον τα αρνητικά στοιχεία είναι περισσότερα και πιο σημαντικά (όπως πως θα χάσω έναν γαμημένο χρόνο+ από τις δραστηριότητες που μου αρέσουν), το παραπάνω δε με λέει τίποτε.

    Αν τουλάχιστον η θητεία εξυπηρετούσε κάποιον ουσιώδη σκοπό, να πήγαινε στα κομμάτια. Ο στρατός, ωστόσο, πλέον δεν χρειάζεται αριθμούς, χρειάζεται εξειδικευμένο, καλώς εκπαιδευόμενο προσωπικό.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,855

    Default

    nomizo oti teleutaia yparxei epitaktiki anagki gia robo-soldiers

  8. #38
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Οπως σε σένα φαίνονται υπερβολικά αυτά που λέω, έτσι και μένα μου φαίνεται υπερβολική η αρνητική προκατάληψη που υπάρχει γι' αυτό το ζήτημα.
    emena pantws oloi mou legane "siga" kai "den einai tipota" kai "mia xara tha tin vgaleis" kai "siga, osa akous einai ypervoles" kai MOLIS pira to I5 oloi to gyrisan se "pwpw karioli tin glytwses" kai "mlk eswses ena xrono apo ti zwi sou" kai episis oloi oi filoi mou pou pleon eite einai eite ypirksan prosfata fantaroi mou exoun kanei profanes oti kata 99% einai ENTELWS SKATA i fasi kai apla kaneis ypomoni.
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  9. #39
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by necropethamenos
    emena pantws oloi mou legane "siga" kai "den einai tipota" kai "mia xara tha tin vgaleis" kai "siga, osa akous einai ypervoles" kai MOLIS pira to I5 oloi to gyrisan se "pwpw karioli tin glytwses" kai "mlk eswses ena xrono apo ti zwi sou" kai episis oloi oi filoi mou pou pleon eite einai eite ypirksan prosfata fantaroi mou exoun kanei profanes oti kata 99% einai ENTELWS SKATA i fasi kai apla kaneis ypomoni.

    οι πιο σοφές κουβεντες!
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  10. #40
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by iskra
    nomizo oti teleutaia yparxei epitaktiki anagki gia robo-soldiers
    Δε θα ήταν ωραία να ήμασταν η πρώτη χώρα με στρατιές από Cylons;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Εγώ πάντως έλιωσα με υπερπαραθυροσυζήτηση όπου είχε Τσαλίκη (Αεροπορία-έπιξε ο μάγκας) και Ευαγγελάτο (αεροπορία και αυτός νομίζω με καθημερινό δελτίο ειδήσεων στον ΣΚΑΙ....υπηρεσιακό θα έπαιρνε ) να είναι ελαφρως αγανακτισμένοι με αυτά τα ρουσφέτια που συμβαίνουν στο στράτευμα!!!!!!
    ΄Δεν λέω άλλα γιατί έκανα Ναυτικό!!!!

    Απλά η παραπάνω φάση μου φάνηκε αστεία

    Γνώμη για το θέμα είχα και έχω ακόμη. Δεν την λέω διότι λόγω της θητείας που έκανα είναι ειρωνικό να πώ οτιδήποτε άλλο γιατί υποβιβάζει την άποψη μου (που είναι αρνητική/αντιδραστική) και αυτό το τελευταίο είναι και προσωπική μου ήττα......
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  12. #42
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Default

    ti esso isoun?
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Στo Witchkilleler
    Posts
    1,756

    Default

    Αν Ο ο))))ζμα ρωτά εμένα ήμουν 2004 Β ΕΣΣΟ.
    http://www.verdictdenied.com
    www.myspace.com/verdictdeniedband
    Εσύ τη σχέση μας δεν την σκέφτηκες όταν χαριεντιζόσουν με τον μπασίστα των Released Anger!!! ΑΚΑΡΔΕ!!!
    CONTROLED BY CONFUSION, CONFUSED BY CONTROL

  14. #44
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Default

    ego imoun 03 g
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Athina/Galatsi
    Posts
    592

    Default

    Quote Originally Posted by verdictdenied
    Εγώ πάντως έλιωσα με υπερπαραθυροσυζήτηση όπου είχε Τσαλίκη (Αεροπορία-έπιξε ο μάγκας) και Ευαγγελάτο (αεροπορία και αυτός νομίζω με καθημερινό δελτίο ειδήσεων στον ΣΚΑΙ....υπηρεσιακό θα έπαιρνε ) να είναι ελαφρως αγανακτισμένοι με αυτά τα ρουσφέτια που συμβαίνουν στο στράτευμα!!!!!!
    ΄Δεν λέω άλλα γιατί έκανα Ναυτικό!!!!

    Απλά η παραπάνω φάση μου φάνηκε αστεία

    Γνώμη για το θέμα είχα και έχω ακόμη. Δεν την λέω διότι λόγω της θητείας που έκανα είναι ειρωνικό να πώ οτιδήποτε άλλο γιατί υποβιβάζει την άποψη μου (που είναι αρνητική/αντιδραστική) και αυτό το τελευταίο είναι και προσωπική μου ήττα......
    o tsalikhs araze olh mera ston thalamo forontas eniote mplouzaki sodom
    Swayin to the rhythm of the new world order and
    Count the bodies like sheep to the rhythm of the war drums

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 27-11-2007, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •