Page 2 of 29 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 429

Thread: Ελληνικός Στρατός

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    @ kingdom gone

    όσον αφορά την χρήση βίας δεν υπάρχουν διαφορές και οι δυο σκοτώνουν το ίδιο καλά
    και οι στολές ίδιο χρώμα έχουν, νομίζω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone
    Quote Originally Posted by Atheist
    KNITERMAN VS OIKOLOGION

    FIGHT
    σιωπή εσύ μην έχουμε πάλι τα ίδια
    ΠΡΟΔΟΤΗ

    ΕΙΣΑΙ ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΣΚΕΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ

    ΡΑΒΒΙΝΕ
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  3. #18
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Έχω δακρύσει με το ποστ του Kingdom. (και την απάντηση).

  4. #19
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    πατερούλη συγχώρα τους. δεν ξέρουν
    this is radio freedom.

  5. #20
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Quote Originally Posted by Angrafan
    o stratos einai mia mikrografia ths koinwnias, etsi mou legane emena prin paw. Den eixane katholou adiko
    Ακριβώς αυτό.
    Με τονισμένα κάποια σημεία θα πρόσυετα εγώ, έτσι ώστε να μπαίνεις πιο γρήγορα στο νόημα.

    Πραγματικά εμετικές οι συζητήσεις περί ρουσφετιών όντως. Μεγαλοδημοσιογράφοι αντικειμενικοι μοιάζουν να μην είχαν ακούσει τίποτα για μετατάξεις κλπ - αηδία.
    Αλλά τι να πεις όταν το θέμα το βγάζει στη φόρα ο Μάκης που δεν έχει πάει στρατό και δεν βρίσκεται ένας με ένα σάπιο ροδάκινο να του το φέρει στην μούρη?
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  6. #21
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    γι'αυτο, αντε να πηγαινετε αμέσως μετά το σχολείο στα 18-19 σας να ξεμπερδευετε. Ούτε πολύτεκνοι, ούτε άρρωστοι
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    στα 30+

  8. #23

    Default

    ποτέ+

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    καπως ετσι

  10. #25

    Default

    Θα πήξετε κωλόψαρα.

    Ρε Bullet, εσύ μικρός δεν πήγες; Μην μου πεις ότι σε χάλασε που ξεμπέρδεψες νωρίς.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    θητεία δεν έκανα,σε στρατιωτική σχολη πήγα και έφυγα νωρίς και έχω αναβολή κάνα χρόνο ακόμα,ίσως πάρω και παραπάνω

  12. #27

    Default

    Στρατιωτική σχολή;

    Όσο πιο μεγάλος, τόσο πιο μαλακία πάντως, τα 'χουμε ξαναπεί (σας μιλάω εκ προσωπικής πείρας).

    Αφήστε που άμα το καθυστερείτε, μπορεί να αποφασίσουν καμιά αύξηση θητείας και να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    ναι μπήκα με σκοπό να πάρω ειδικότητα που σε λίγα χρονια θα έφευγα από το στρατό και θα τη συνέχιζα έξω (ψυκτικός)

    με φάγανε τα βύσματα,μου κοτσαρανε και ένα σηματωρός 20 χρονια καράβι και τους είπα γεια σας αγαπώ τον πειραιά σας και έφυγα(αφού πρώτα έφαγα το πακέτο της προπαίδευσης που πίστεψε με δεν έχει καμια σχέση με τον απλό στρατό,μιλάμε για πούτσα όχι μαλακίες)

    αν και κυρίως ήταν βιαστική απόφαση επηρεασμένη από το περιβάλλον μου,το να πάω εκεί εννοω,εγώ προτιμούσα να μπω σε πανεπιστήμο/τει από την αρχή

    τελοσπάντων,με το μπορεί ποτε δε ξέρεις,και μείωση μπορεί να παίξει και τα λεγόμενα του λιακόπουλου μπορεί να παίξουν και να έχει γίνει η δευτερα παρουσία or smth

    η αλήθεια είναι πάντως πως δεν θα έπρεπε να υπήρχε στην ελλάδα τίποτα παραπάνω από μισθοφορικός στρατός

    υποχρεωτική στράτευση για το τίποτα,ανούσιο χάσιμο χρόνου

  14. #29

    Default

    Για την σκληρότητα της εκπαίδευσης στη σχολή, το δέχομαι δίχως κουβέντα ότι είναι όπως τα λες -τουλάχιστον σήμερα είναι παιχνιδάκι στον απλό στρατό, ακόμα και στο πεζικό που ήμουν εγώ (αεροπορίες και ναυτικά είναι για γέλια).

    Το αν θα ήταν αρκετός για μια χώρα σαν την Ελλάδα ο μισθοφορικός στρατός, είναι μεγάλη κουβέντα. Πάντως το ξαναλέω, χάσιμο χρόνου δεν είναι ο στρατός και θα το θυμηθείτε όταν πάτε. Εγώ μόνο καλές αναμνήσεις έχω από την όλη ιστορία. Γνώρισα κόσμο, κοινωνικές συμπεριφορές που μου ήταν άγνωστες, έκανα φιλίες που κρατάω ακόμα (και όχι μόνο με φαντάρους, αλλά και με ΟΚ άτομα αξιωματικούς που ήταν κοντά στην ηλικία μου -το μόνο καλό του να είσαι μεγάλος στον στρατό). Στο τέλος μόνο οι καλές στιγμές μένουν και ακόμα και τις δύσκολες θα τις θυμάστε και θα γελάτε.

    Μόλις τελειώνεις με το φανταριλίκι αρχίζουν τα δύσκολα, ειδικά για εκείνους που είναι μιας ηλικίας και δεν έχουν δουλειά.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    eleventh guardian, φίλε, πραγματικά, δεν μπορώ να ακούω την ατάκα "δεν είναι χάσιμο χρόνου ο στρατός". Πραγματικά, εσύ μπορεί να περνάς και γαμώ, να έκανες το χαβαλέ σου και την παρέα σου, άλλοι όμως δεν έχουν κάποιον να τους στέλνει λεφτά πρώτον, και δεύτερον δεν έχουν καμία διάθεση τον 1 χρόνο που χάνουν (aka 10.000 ευρώ αν δούλευες μια αξιοπρεπή δουλειά) να τα πληρώνουν κιόλας γιατί ο στρατός ασυζητητί έχει πολλά έξοδα.

    Χωρίς εμπάθεια, δεν σε ξέρω, αλλά στα λέω λίγο πιο αναλυτικά από το "λες μαλακίες" γιατί κατά τ'άλλα σε θεωρώ οκ παιδί.

    Ο στρατός είναι ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ, για κάθε περίπτωση που μου φέρνεις εσύ εγώ μπορώ να σου φέρω μια άλλη περίπτωση παιδιού που ξεκίνησε τους μπάφους, την ηρωίνη, το αλκοόλ, γύρισε 140 κιλά, έχασε τη δουλειά του, χρεώθηκε στις τράπεζες με καταναλωτικά δάνεια κοκ. Ας σταματήσει η καραμέλα αυτή, πληζ. Χάσιμο χρόνου, χρημάτων κτλ. Και όσο για τις νοοτροπίες και τις συμπεριφορές που αναφέρεσαι, νομίζω ότι εκτός στρατού, στην κοινωνία δηλαδή θα τις δω επίσης αλλά εκεί θα έχω το δικαίωμα να απορρίπτω όποια δε γουστάρω και να δέχομαι όποια γουστάρω.

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 27-11-2007, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •