Page 53 of 63 FirstFirst ... 3435152535455 ... LastLast
Results 781 to 795 of 941

Thread: Astynomiki Via

  1. #781

    Default

    για το θέμα με την φορτηγατζή, ένα πρόσφατο παράδειγμα

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    Αστυνομικοί χτυπάνε αλύπητα ένα μετανάστη, τον οποίο έχουν συλλάβει, ενώ ο ίδιος δεν τους απειλεί σε καμία περίπτωση. Οι αντιδράσεις που μπορεί να προκαλέσει αυτό το βίντεο είναι λογιών λογιών, που με τη βοήθεια ενός πλαισίου συνεπαγωγών θα καταλήξει στις εξής :

    1. "Κατάχρηση εξουσίας, ψόφο κακό στους μπάτσοι"
    2. "Και που ξέρω εγώ τι έκανε ο μετανάστης;"

    Η αντίδραση νούμερο2 δίνει και μια πιθανότητα να μπορούσε να δικαιολογηθεί η κατάχρηση εξουσίας. Σκεφτείτε πως η αντίδραση2 θα μπορούσε μέχρι και να κρύβει ένα "να τα γαμάνε κάθε μέρα τα μουνιά που βιάζουν γυναίκες ή παραβιάζουν στοπ", ανάμεσα σε άλλα. Αυτή δεν είναι μια υγιής αντίδραση, διότι σε καιρούς όπου οι καταστάσεις θα είναι πιο πιεσμένες ακόμα από τη σημερινή (οι χειρότερες μέρες που λέει και ο ικόνοκλαστ), τα παλικάρια της ομάδας 2 θα μπορούσαν σύσσωμοι να ουρλιάζουν για αύξηση της κατάχρησης εξουσίας. Είναι να συνειδητοποιεί κανείς ότι τα προβλήματα της ανθρωπότητος δεν ξεκινούν από την ομάδα Δίας, ξεκινούν από την ομάδα δύο. Θα μπορούσαμε ίσως να συζητήσουμε για την περίπτωση της αυτοδικίας ενός πραγματικού παθόντα σε ένα ημιαποτυχημένο αστικό περιβάλλον, όπως η Ελλάδα του '12, αλλά η "αυτοδικία" εκ μέρους ενός οργάνου της (εκτελεστικής κλπ) τάξης απλά και μόνο επειδή καταχράζεται την δυνατότητα του να μπορεί να κάνει κουμάντο, με τις πλάτες της πελώριας ομάδας Δύο που θα_κάτσει_να_σκεφτεί σε ποιά περίπτωση θα δικαιολογούσε κατάχρηση εξουσίας και σε ποιά όχι, αντί να έχει την αντίδραση της ομάδας ένα, είναι μια αχαρακτήριστη "αυτοδικία".


    και δηλαδή αν εμένα μου βιάσουν την κόρη θα κάτσω έτσι; να τα γαμίσουν τα μουνιά

  2. #782
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Πάντως ακριβώς το ίδιο είναι πιθανό να τύχαινε σε κάποιον που απλά μοιάζει με αλβανό, και απλά περπατούσε ήρεμα στο δρόμο, και κάποιος μπάτσος της επιχείρησης σκούπας του ζητούσε χαρτιά. ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Πράγμα που τις τελευταίες τρεις εβδομάδες είμαι σίγουρος ότι γίνεται στο κέντρο κατά κόρον. "Έλληνας είσαι? όχι? δεν έχεις χαρτιά? ΡΕ ΜΟΥΝΙ . . . .. κλπ κλπ "

    ναι, πέρασε στοπ: οκ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ
    ναι, ένας μετανάστης στο Αγ. Παντελεήμονα έκλεψε: οκ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ

    Ο ρόλος όμως που έρχονται να παίξουν μπάτσοι και ΧΑ αντίστοιχα στις δύο περιπτώσεις είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν της διευθέτησης παράβασης κοκ ή μικροκλοπής.

    Άρα όποιος σε μια τέτοια κουβέντα δίνει τον τόνο στο "πέρασε στοπ" ή στο "ναι αλλά έκλεψε ένα πορτοφόλι" αξίζει των χαρακτηρισμών του ικόνοκλαστ.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #783
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    2. "Και που ξέρω εγώ τι έκανε ο μετανάστης;"

    Η αντίδραση νούμερο2 δίνει και μια πιθανότητα να μπορούσε να δικαιολογηθεί η κατάχρηση εξουσίας. Σκεφτείτε πως η αντίδραση 2 θα μπορούσε μέχρι και να κρύβει ένα "να τα γαμάνε κάθε μέρα τα μουνιά που βιάζουν γυναίκες ή παραβιάζουν στοπ", ανάμεσα σε άλλα. Αυτή δεν είναι μια υγιής αντίδραση, διότι σε καιρούς όπου οι καταστάσεις θα είναι πιο πιεσμένες ακόμα από τη σημερινή (οι χειρότερες μέρες που λέει και ο ικόνοκλαστ), τα παλικάρια της ομάδας 2 θα μπορούσαν σύσσωμοι να ουρλιάζουν για αύξηση της κατάχρησης εξουσίας. Είναι να συνειδητοποιεί κανείς ότι τα προβλήματα της ανθρωπότητος δεν ξεκινούν από την ομάδα Δίας, ξεκινούν από την ομάδα δύο. Θα μπορούσαμε ίσως να συζητήσουμε για την περίπτωση της αυτοδικίας ενός πραγματικού παθόντα σε ένα ημιαποτυχημένο αστικό περιβάλλον, όπως η Ελλάδα του '12, αλλά η "αυτοδικία" εκ μέρους ενός οργάνου της (εκτελεστικής κλπ) τάξης απλά και μόνο επειδή καταχράζεται την δυνατότητα του να μπορεί να κάνει κουμάντο, με τις πλάτες της πελώριας ομάδας Δύο που θα_κάτσει_να_σκεφτεί σε ποιά περίπτωση θα δικαιολογούσε κατάχρηση εξουσίας και σε ποιά όχι, αντί να έχει την αντίδραση της ομάδας ένα, είναι μια αχαρακτήριστη "αυτοδικία".
    Σ'αρεσει δεν σ'αρεσει οι μπατσοι υπαρχουν για ενα λογο. Για να σου προκαλουν τον φοβο ωστε να μην κανεις ΠΟΤΕ σου τιποτα παρανομο, και για να σε γαμανε σε περιπτωση που κανεις. Αν αυτος ο τυπας σουλατσαρε στις 3 τη νυχτα και κοιταγε να ανοιξει με το κατσαβιδι τιποτα λαντα παρκαρισμενα και βεβαια θα τον σπασουν στο ξυλο. Και Ελληνας να ηταν παλι θα τις ετρωγε. (Το εχω δει μαλιστα να συμβαινει και στη Συγγρου μπροστα μου.) Γενικα, μπατσοι ειναι παιδια δεν ειναι νοσοκομες η δουλεια τους ειναι να κοπανανε οσους κλεβουν/πανε να κλεψουν.

  4. #784
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post

    Σ'αρεσει δεν σ'αρεσει οι μπατσοι υπαρχουν για ενα λογο. Για να σου προκαλουν τον φοβο ωστε να μην κανεις ΠΟΤΕ σου τιποτα παρανομο, και για να σε γαμανε σε περιπτωση που κανεις. Αν αυτος ο τυπας σουλατσαρε στις 3 τη νυχτα και κοιταγε να ανοιξει με το κατσαβιδι τιποτα λαντα παρκαρισμενα και βεβαια θα τον σπασουν στο ξυλο. Και Ελληνας να ηταν παλι θα τις ετρωγε. (Το εχω δει μαλιστα να συμβαινει και στη Συγγρου μπροστα μου.) Γενικα, μπατσοι ειναι παιδια δεν ειναι νοσοκομες η δουλεια τους ειναι να κοπανανε οσους κλεβουν/πανε να κλεψουν.
    είσαι απελπιστικά ηλίθιος
    και είσαι τόσο πολύ ηλίθιος που μπερδεύεις τον αστυνόμο με τον δικαστή .
    Και γενικότερα αντε στο διάολο πρωί πρωί
    Last edited by KoiliaSamprela; 23-04-2012 at 08:15.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #785
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Δεν ειπα οτι ειναι σωστο. Ειπα οτι ετσι ειναι τα πραγματα...

  6. #786
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είπε ότι είναι σωστό που είσαι ηλίθιος, είπε ότι έτσι είναι τα πράγματα.

  7. #787
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    Δεν ειπα οτι ειναι σωστο. Ειπα οτι ετσι ειναι τα πραγματα...
    Στα 4 και ας εισαι 14 λοιπον! Ετσι ειναι τα πραγματα ....

    Ξερουμε πως ειναι τα πραγματα, σε αυτο το τοπικ ποσταρουμε πως εχουν τα πραγματα και πως θα θελαμε να ειναι και πως μπορουμε να φτασουμε εκει.

    Last edited by VidnaObmana; 23-04-2012 at 15:44.
    Let The Freak Flag Fly!

  8. #788
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    @00i00, έστω ότι καταλήξαμε σε κάτι με τίτλο:

    ΟΚ ...εδώ θέλουμε να γράψουμε για μπάτσους. Καταντήσαμε εαν σε πιάσουν να περνάς απέναντι εκτός διάβασης να σε πετάξουν στην ζαρτινιέρα, ΑΛΛΑ να πούμε για τον τύπο: "επαγγελματίας μεθυσμένος θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα (και παραδεξου την μαλακία σου λιγάκι)"
    (εγω παντως οταν ειπα για ξεφτιλα εννοαα τον χαρακτηρισμο που (νομισα?) οτι πηγαινε σε γιουζερ που ποσταρισε πριν απο σενα)
    συνεχιστε

  9. #789
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Θα σου 'γραφα πολύ χοντρά πράγματα τώρα μέρες που 'ναι, αλλά έχω πει να είμαι ζεν γιατί έρχονται και χειρότερες.
    Τι να γραψεις μωρε, σε ετσουξε επειδη σε χαρακτηρισε και σε εβαλε σε στερεοτυπα, δηλαδη αυτο που κάνεις σχεδον αποκλειστικα εδω μεσα σε ολους τους αλλους χρηστες?

    Καλα στα λεει, οποιος περναει κοκκινο φαναρι/ΣΤΟΠ και απλα το σφαζει, ειτε ειναι σε δικυκλο, ειτε σε αυτοκινητο, ειτε πεζος, ειναι εν δυναμει υπαιτιος για χασιμο ζωων.

    Τι δεν καταλαβαινεις πανω σε αυτο? Καθεσαι και υπερασπιζεσαι τον τυχαιο ανεγκεφαλο επειδη "ο εχθρος του εχθρου μου ειναι φιλος μου" και τα χωνει στους μπατσους.

    Αντε σοβαρεψου μερες που ειναι κι αντι για ζεν γινε λιγο ανθρωπος.
    Με την ίδια εσφαλμένη λογική, εσείς τώρα υποστηρίζετε 4 μπάτσους που τον πλάκωσαν φωνάζοντας ότι είναι "σκατοαλβανός, βρωμολαθρομετανάστης, γαμημένος ξένος που θα τρακάρεις και αμάξι ".
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #790
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    (εγω παντως οταν ειπα για ξεφτιλα εννοαα τον χαρακτηρισμο που (νομισα?) οτι πηγαινε σε γιουζερ που ποσταρισε πριν απο σενα)
    συνεχιστε
    Σαρκαστικός ήθελα να είμαι (όχι στον kalkis που πρόλαβε να γράψει ανάμεσα), αλλά στον user αποπάνω που το ρίχνει ΠΑΣΟΚ, κάνει έμμεση διαφήμιση με το avatar βενιζέλος ΚΑΙ μας κάνει και μάθημα.

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    Σ'αρεσει δεν σ'αρεσει οι μπατσοι υπαρχουν για ενα λογο. Για να σου προκαλουν τον φοβο ωστε να μην κανεις ΠΟΤΕ σου τιποτα παρανομο, και για να σε γαμανε σε περιπτωση που κανεις
    Για πες εσύ, εγώ μικρός είχα περιπολικό-παιχνίδι και τώρα δεν μου προκαλούν φόβο οι μπάτσοι. Τι υπάρχει για μένα? Τα τεθωρακισμένα? Αι Στράτης?
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  11. #791
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    Μια μέρα ίσως κάποιος περάσει stop και να σε μοντάρει ώστε να κοιτάς forums μόνο, χωρίς να μπορείς να παίζεις με το πουλάκι σου ή το keyboard.
    Τώρα όμως αφού τα είπες σώστα μάθαμε, θα την πούμε εμείς στους μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι και για σένα και για τον μπεκρή !
    Quote Originally Posted by wom View Post
    Σαρκαστικός ήθελα να είμαι (όχι στον kalkis που πρόλαβε να γράψει ανάμεσα), αλλά στον user αποπάνω που το ρίχνει ΠΑΣΟΚ, κάνει έμμεση διαφήμιση με το avatar βενιζέλος ΚΑΙ μας κάνει και μάθημα.
    Μην υπερβάλλουμε με το πρώτο πληθυντικό, αφ' ενός είσαι μοναχικός μπλακμεταλλερ, αφετέρου δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί σου.

  12. #792
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default


  13. #793
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    περιπτωση σωστου παρκαρισματος

  14. #794

  15. #795
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •