Page 58 of 63 FirstFirst ... 8485657585960 ... LastLast
Results 856 to 870 of 941

Thread: Astynomiki Via

  1. #856
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Θα σου πω ρατ, πολυ απλα γιατι αυτο το παρακατω μου φαινεται οτι πιο αφελες εχω διαβασει στις τελευταιες δυο σελιδες. Δηλαδη γιατι να υποθεσει κανεις πως οταν σχολιαζεις την αποτροπαια δολοφονια ενος σκυλου ΔΕΝ εχεις φτασει σε τετοια ενταση με τα υπολοιπα? Ακομα και μετα απο δεκα χρονια στο ER (και σε οποιοδηποτε κομματι του ιντερνετ δηλαδη) ακομα να καταλαβει καποιος πως ενα (ή και πολλα) ποστ ενος ανθρωπου για κατι συγκεκριμενο, δεν περιεχουν παρα την ελαχιστη πληροφορια για τον ιδιο τον ανθρωπο? Ασε με εμενα, το γραψε κιολας ο καρχαρτ ξεκαθαρα πως δεν αναφερεται σε μενα, αλλα γραφει με αφορμη το ποστ μου. Ειναι τυχαιο που οι δυο που εσπευσαν να σχολιασουν πρωτοι πρωτοι ειναι ο Dythor και o ikonoklast? Lurkers εδω και χρονια, εσκασαν για να πουν την μαλακια τους ως proper profilers. Διαβαζουν 2-3 προτασεις και νομιζουν οτι ξερουν κατι.


    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Το μόνο που ήθελα να θίξω είναι πως μου δημιουργείται η απορία του πως γίνεται να φτάσεις στο συμπέρασμα "μα σε τι κόσμο ζούμε???" με αφορμή την αναίτια και αποτρόπαια δολοφονία ενός σκύλου από έναν άνθρωπο, ενώ δεν έχεις φτάσει ~σε τέτοια ένταση~ στο ίδιο συμπέρασμα όταν δολοφονούνται αναίτια και πιο αποτρόπαια άνθρωποι από ανθρώπους.

    EDIT: "Γαμω καθε μουνοπανο που πηρε μερος στις Σταυροφοριες, καθε σιχαμα που σκοτωσε αλλους ανθρωπους για τη λατρεια σε εναν θεο, εικονοκλαστες, εικονολατρεις και εικονομαχους, Γοτθους, Βησιγοτθους, Οστρογοτθους, Φραγκους, Ενετους, Εμετους, Σιχαματα, Ξερασματα και τον Τσαρλς Μανσον αλλα και καθε ψυχασθενικο εφηβικο αμερικανικο σιχαμα που ανοιξε πυρ σε σχολειο με ΑΚ-47, σε τι κοσμο ζουμε γαμω τη μπαναγια?????" ενταξει, σορρυ απλα ξεχασα να το αναφερω πριν και δεν ηξερα αν η οργη μου δικαιολογειται
    Last edited by Κωλαράκι Τορνευτό; 07-07-2013 at 01:26.

  2. #857
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ρατ με τόση βλακεία συσσωρευμένη πλέον είσαι επικίνδυνος ακόμα και για τον εαυτό σου.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #858
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δε θα κάτσω να υπερασπιστώ ξένα ποστ, δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους όταν τα έκαναν.

    εγώ αυτό που ήθελα να κάνω είναι να γειώσω το συγκεκριμένο παράδειγμα στο γενικότερο θέμα το θρεντ και με αφορμή αυτό να κατακρίνω μία γενικότερη συμπεριφορά "ακτιβισμού" τύπου ατενίστας, που καταλήγει να γίνεται άλλοθι στη συνείδηση του άλλου ότι και καλά κάτι κάνει. παπάρια κάνει ο μαλάκας, καλύτερα να κάτσε σπίτι του.

    όσον αφορά τον Η., ακούστηκες, ακούστηκα, το ποιος είναι ηλίθιος ή όχι άσε να το κρίνουν οι άλλοι κι όχι εμείς.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #859
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δεν εχω ψευδαισθησεις (οπως ο Νταηθορ) οτι "κατι εκανα" επειδη εβρισα σε ενα φορουμ ενα μπατσο που σκοτωσε ενα σκυλο. Προτιμω να προσπαθω να ειμαι σωστος στην προσωπικη μου ζωη οσο μπορω. Αν νομιζεις οτι ζω σε ροζ συννεφακι ή ξερω γω τι αλλο, κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Απλα ας πουμε πως εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια για το τι γινεται εκει εξω, τι μπορει να γινει, και τι θα γινει τελικα. Αν επρεπε να μην ειμαι καθολου υποκριτης, θα εφτιαχνα τα δικα μου ρουχα και θα πετουσα οσα φοραω, γιατι κατα πασα πιθανοτητα ενα κινεζακι εχει δουλεψει καποιες μερες για μισο δολλαρια για να τα φοραω εγω, και ουτω καθεξης. Ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε ο Νταηθορ ζουμε ζωες τετοιες ωστε να νιωθουμε περηφανοι για τον "ακτιβισμο" μας. Εσεις οι δυο ισως περισσοτερο απο μενα, αλλα αν γινω κι εγω κακεντρεχης μαλακας θα μπορουσα να βρω χιλιους δυο λογους για τους οποιους "ειστε υποκριτες". Δε θα κανουμε αυτη τη συζητηση με αφορμη ενα αντικειμενικα εξοργιστικο βιντεο που δειχνει ενα σκατομπατσο να σκοτωνει ενα σκυλο. Απο κοντα ισως καποτε αν ερθεις στην Γη της Επαγγελιας ή εγω στη Φτωχομανα.

  5. #860
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Δηλαδή το να τα πάρεις βλέποντας εν ψυχρώ εκτέλεση σκύλου χωρίς κανέναν λόγο (γιατί θα μπορούσε να κάνει 1002 άλλα πράγματα ο μπάτσος) σε κάνει κάτι σαν ατενίστα. ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΜΑΣ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #861
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Ioannis, το ότι σχολιάζω κάτι που συμβαίνει "εκεί έξω" με αφορμή κάτι που είπε κάποιος επειδή είπες κάτι εσύ για ένα γεγονός δε σημαίνει ότι ο σχολιασμός μου απευθύνεται σε σένα. Και να απευθύνεται δηλαδή, εγώ τουλάχιστον δε σε κρίνω σαν άνθρωπο, ούτε θεωρώ ότι σκέφτεσαι "λιγότερο". Μιλάμε και κρίνουμε ιδέες και συμπεριφορές, αυτό είναι όλο.
    Το γεγονός τώρα ότι ένα τέτοιο περιστατικό βίας δεν μπορεί ούτε πρέπει να κρίνεται απομονωμένο λες κι είναι κάτι που μπορείς να βάλεις σ' ένα μπουκαλάκι φορμόλης το πιστεύω πολύ βαθιά για να μη συμφωνήσω όταν βλέπω κι άλλο κόσμο να πιστεύει το ίδιο. Για να δώσω μία διαφορετική διάσταση στην κουβέντα: Εμένα δε μ' ενοχλεί τόσο που ο άλλος εξανίσταται για ένα συγκεκριμένο περιστατικό αγνοώντας άλλα που εγώ θεωρώ πολύ πιο σημαντικούς λόγους για να τα πάρεις στο κρανίο. Με ενοχλεί όμως όταν κάποιος διακριτοποιεί την πραγματικότητα σε κουτάκια και δεν ολοκληρώνει ποτέ το περιεχόμενο των κουτακίων ούτε έχει διάθεση να περάσει την αντίδρασή του από την περιστασιακή αφορμή στο μόνιμο πρόβλημα.

    Η., αγόρι μου καλά το πας συνέχισε
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  7. #862
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Και εσύ και ο φιξερ είστε εδώ 10 χρόνια, γνωρίζεστε με τους πάντες απο πολύ πιο πριν και είστε όσο πιο "ηάρ" μπορεί να γίνει ένα "ηάρ".
    Κλαίω που θες να έχεις πάντα τον τελευταίο λόγο, συνηθισμένος σε συζητήσεις με πιο χαζούληδες από σένα, που φοβούνται μην πεις καμιά εξυπνάδα και βάλουν τα κλάματα.

    Σε "μόλις" 7 χρόνια, έχεις κάνει 3.5 χιλιάδες περισσότερα ποστς από μένα. Εσύ είσαι το σημερινό ηάρ, όχι εγώ και ο φίξερ.
    Life begins at 45°.

  8. #863

    Default

    egw nomiza pos to simerino er eimai egw
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  9. #864
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Η ηλιθιότητά σας βαράει κόκκινο όχι αστεία. Δηλαδή απαγορεύεται ο άλλος να έχει ενστικτώδη αντίδραση και να στεναχωριέται επειδή είδε ένα θέαμα τραγικό αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα γύρω μας?

    Πάτε για κάνα μπάνιο λέω εγώ.
    Δηλαδή πόσο χαρακτηριστικά ηλίθιος μπορεί να είσαι ρε φίλε, ο άλλος έκανε εβδομήντα δύο ποστ για να ξεκαθαρίσει ότι ακριβώς δεν λέει αυτό το πράγμα με κανένα τρόπο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #865
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    egw nomiza pos to simerino er eimai egw

    Le R.E. c' est moi
    Κολουμπροβίκος ΧΙV
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #866
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Η δυστυχία ενός ανθρώπου είναι πολύ εντονότερη από αυτή του ζώου και σε αυτό συμβάλλει η λογική και αφηρημένη σκέψη και η αντίληψη παρελθόντος/μέλλοντος που μας διέπει. Τα νευρικά συστήματα των σπονδυλωτών πάντως είναι παρόμοια, άρα ο πόνος ενός σκύλου που πεθαίνει από πυροβολισμό, θα έλεγα πως είναι ανάλογος με αυτόν του ανθρώπου. Παρολαυτά η αξία της ζωής ενός σκύλου, δεν είναι ανάλογη με αυτήν ενός ανθρώπου, για το λόγο που ανέφερα στην πρώτη πρόταση (και για κάποιους ακόμη που δεν είναι του παρόντος).

    Πάντως δεν χρειάζεται να πάμε τόσο μακριά για να καταδείξουμε κάτι το υποκριτικό σε όσους βρίσκουν φρικτό και παράλογο το θάνατο ενός σκυλάκου -που είναι- όταν μετά πάνε και τρώνε ένα λαχταριστό τσιζ μπέργκερ.

    Tis perissoteres fores auth h ekshghsh einai aplws mia eklogikeush, enas mhxanismos amynas dhladh. H aitia ka8auth einai enstiktwdhs, mh-gnwstikh. Asxetws ths syneidhsiakhs katastashs tou ontos, esy, ws an8rwpos, anagnwrizeis eukolototera ton eauto sou se enan allo an8rwpo ki etsi yparxei megalyterh pi8anothta tautishs. Kai akrivws epeidh einai enstiktwdhs, ypo sygkekrimenes syn8hkes mporei na yparksei kai to antistrofo. Na aksiologiseis dhladh ws polytimoterh th zwh enos ontos xwris syneidhsh, autosyneidhsh h me diaforetikou epipedou syneidhsh. Se telikh analysh, poios den mporei na pyrovolhsei fasistes, an mporei na pyrovolhsei kounelia?

  12. #867
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Αυτό ήθελα να το θίξω και γω, μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Γενικά, πέρα από τις φοβερές απορίες μου σχετικά με το γιατί να έχει κανείς το οποιοδήποτε κατοικίδιο (μόλις έχασα για πάντα την ευκαιρία να γίνω διακεκριμένος επιστήμονας ή υπέρβαθος φιλόσοφος που αγαπάει μόνο την επιστήμη του και τις γάτες), μου κακοφάνηκε απίστευτα το "σε τι κόσμο ζούμε????" όταν η φορά που ξεστομίστηκε/επηρέασε για 14 ώρες/ράγισε το ξύλινο γραφείο ήταν για την LAPD δολοφονία ενός σκύλου. Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στους ανώμαλους του facebook που ποστάρουν ΜΟΝΟ κακοποίηση ζώων, γλυκά στα TGI και παραλίες στην αντικύθνο, αλλά και γενικά στους όσους ξέρω γω θα δάκρυζαν που ένα σκυλάκι διψάει στην Σταδίου, αλλά αν έβλεπαν έναν άστεγο στην ίδιο οδό, σαν να μην υπάρχει. Ή να υπάρχει για να γεμίσει τα tumblrs των επίδοξων μετα-αστικών φωτογράφων της πάντα δραστήριας Μητρόπολης Αθήνας. Έχω βρίσει κοπέλα στο δρόμο που έβγαζε φωτογραφίες άστεγους.

    Γενικά, για να σας προλάβω, προφανώς και καταδικάζω φόλες, κακοποίηση ζώων, συνθήκες στα pet shops, αυτό είναι θεμελιώδες, αλλά πραγματικά απορώ που μερικοί ανθρώποι πρώτα θα ευχηθούν ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟΝ ΦΟΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ παρά ξέρω γω σε όσους κλείνουν μετανάστες σε στρατόπεδα συγκέντρωσης στις Αμυγδαλέζες ή όσους παρατείνουν την κράτηση του Κώστα Σακκά. Στη χώρα μας έχουμε ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ. Οι άνθρωποι που τα διοικούν μπορεί να καλομεταχειρίζονται το πεκινουά τους.

    Συζητήστε
    Δεν διάβασα ακόμη την υπόλοιπη συζήτηση, αλλά απογοητεύτηκα που εσύ κάνεις ένα τόσο άσχημο και αδύναμο επιχείρημα...

    Το γεγονός πως υπάρχουν και σημαντικότερα θέματα δεν είναι λόγος να αγνοούμε ή να μην τσαντιζόμαστε με μικρότερα. Δεν είναι τοοοοόσο περιορισμένος ο χρόνος μας ώστε να ασχολούμαστε μόνο με τα μεγάλα, ούτε ντε και καλά πρέπει όλοι να ασχολούμαστε με όλα.

    Μπορείς να θίξεις την αδιαφορία για σημαντικότερα θέματα χωρίς να τους την λές που ασχολούνται (και καλά κάνουν) με ένα άσχημο, μικρότερης σημασίας, περιστατικό.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #868

    Default

    Deggial, απογοητεύομαι που ούτε εσύ (φιλελέ ρομποτική) μπορείς να καταλάβεις ακριβώς τι λέω. Δεν διανοείσαι με πόσες μικρομαλακίες σπάζομαι/τσαντίζομαι καθημερινά. Από τύπου "γαμώ τα μικρογεύματα Γρηγόρης που βάζουν ΖΕΣΤΑΝΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ στον κρύο καφέ, ααα για αυτό είναι τόσο φτηνός, το ξερα εγώ" μέχρι τύπου σοβαρότερου. Η απορία μου ήταν σαφής και συγκεκριμένη, ποτέ δεν ισχυρίστηκα να μη θίγει κανείς τα μικρότερης σημασίας, πρέπει πραγματικά να με δεις να σιχτιρίζομαι με Ασήμαντες Μαλακίες Της 'Υπαρξης.

    Αλλά αναφερόμουν στο να φτάνει κανείς στο "τι κόσμο ζούμε???" με αφορμή ένα τόσο_μικρότερης_σημασίας όταν δεν ασχολείται ποτέ με τα τόσο_μεγαλύτερης_σημασίας, πράγμα που με ξενίζει απίστευτα, και δεν αναφέρομαι στον φίπσερ, για να το θίγω σε τέτοια κλίμακα σημαίνει πως το βλέπω καθημερινά το φαινόμενο.

    Δεν μπορώ να το πω πιο απλά, προσέχω πολύ τις διατυπώσεις όταν ανοίγω κουβεντολόι είτε με .........ηαρίτες (ew puke!!!! ηαρίτες! είναι δυνατόν; ) είτε με κανονικούς ανθρώπους σαν τον μπλίτζερ
    Last edited by carheart; 07-07-2013 at 14:00.

  14. #869
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Η δυστυχία ενός ανθρώπου είναι πολύ εντονότερη από αυτή του ζώου και σε αυτό συμβάλλει η λογική και αφηρημένη σκέψη και η αντίληψη παρελθόντος/μέλλοντος που μας διέπει. Τα νευρικά συστήματα των σπονδυλωτών πάντως είναι παρόμοια, άρα ο πόνος ενός σκύλου που πεθαίνει από πυροβολισμό, θα έλεγα πως είναι ανάλογος με αυτόν του ανθρώπου. Παρολαυτά η αξία της ζωής ενός σκύλου, δεν είναι ανάλογη με αυτήν ενός ανθρώπου, για το λόγο που ανέφερα στην πρώτη πρόταση (και για κάποιους ακόμη που δεν είναι του παρόντος).

    Πάντως δεν χρειάζεται να πάμε τόσο μακριά για να καταδείξουμε κάτι το υποκριτικό σε όσους βρίσκουν φρικτό και παράλογο το θάνατο ενός σκυλάκου -που είναι- όταν μετά πάνε και τρώνε ένα λαχταριστό τσιζ μπέργκερ.

    Tis perissoteres fores auth h ekshghsh einai aplws mia eklogikeush, enas mhxanismos amynas dhladh. H aitia ka8auth einai enstiktwdhs, mh-gnwstikh. Asxetws ths syneidhsiakhs katastashs tou ontos, esy, ws an8rwpos, anagnwrizeis eukolototera ton eauto sou se enan allo an8rwpo ki etsi yparxei megalyterh pi8anothta tautishs. Kai akrivws epeidh einai enstiktwdhs, ypo sygkekrimenes syn8hkes mporei na yparksei kai to antistrofo. Na aksiologiseis dhladh ws polytimoterh th zwh enos ontos xwris syneidhsh, autosyneidhsh h me diaforetikou epipedou syneidhsh. Se telikh analysh, poios den mporei na pyrovolhsei fasistes, an mporei na pyrovolhsei kounelia?
    Αν χρειαστεί να σφάξω 200 Mole rats για να βρω το φάρμακο στον καρκίνο, θα το κάνω.

  15. #870
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Den eipa to anti8eto. Auto pou lew einai oti to idio 8a ekanes (kai to ekanes sto parel8on, akomh ki otan den eixes syneidhsh ths ennoias ths syneidhshs) akomh ki an den hkseres oti ta mole rats den exoun th dynatothta logikhs kai afhrhmenhs skepshs! H megalyterh aksia dhladh ths zwhs enos an8rwpou den exei na kanei me to an kati allo den emfanizei logiko kai syneidhsh. Emfanizei den emfanizei, pali perissoterh aksia 8a edines ston an8rwpo ws geniko kanona, eksaireseis yparxoun diafores.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •