Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 265

Thread: Τοol, Mastodon

  1. #31

    Default

    Για τα του ήχου και του χώρου, τα είπατε όλα. Δεν θα επαναλάβω το πόσο έντονο άρωμα ελλάδας είχε η συναυλία.

    Το θέμα είναι πως η συναυλία γάμησε. Οι Mastodon δεν έχουν μεν τον απαιτούμενο όγκο εξ ορισμού για τέτοιο χώρο, ενώ στους Tool ο ήχος είχε βελτιωθεί αισθητά. Όχι ότι ήταν καλός.

    Για έναν όχι ιδιαίτερο φαν των Tool όπως εμένα, μου ακούστηκαν τέλειοι. Μπορώ να καταλάβω γιατί οι οπαδοί έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις, αλλά εγώ είχα μόνο μία και εκπληρώθηκε. Ήταν το "Wings for Marie / 10.000 Days (Wings Part 2)" όπου σε συνδυασμό με τα κόλπα στον φωτισμό με άφησε ολοκληρωτικά μαλάκα. Δηλαδή πόσο πιο τέλεια απόδοση για την καλύτερη (για μένα, imo, "γούστα είναι αυτά ρε!", βρίστε με γιατί αντέχω) συνθετική στιγμή των Tool; Εξαιρετικά.

    Κατά τα άλλα, αν δεν είχα μπει και εγώ τσάμπα στο δεύτερο τραγούδι των Mastodon, θα ήμουν οργισμένος είτε για το γεγονός αυτό, είτε για τα 60 χαμένα ευρώ για το πανηγύρι των νταβατζήδων που "διοργάνωσαν" την συναυλία.

  2. #32
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by fleshdiver
    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Εν τέλει, έφτασα κι εγώ να συμφωνώ πλέον με το πρώτο ποστ αυτού του θρεντ, έχοντας λατρέψει τα τρία πρώτα τους άλμπουμ. Γαμιούνται.
    Eιρωνικά το έγραψα το πρώτο ποστ όμως ε? Το λάιβ ήταν φανταστικό από μια τεράστια μπάντα. Βέβαια εμένα τα περισσότερα προβλήματα που απαριθμούνται δεν με ενδιαφέρουν, πχ όταν είδα ότι γίνεται χαμός στην τουαλέτα, απλά βγήκα έξω στην ύπαιθρο, ούρησα κι επέστρεψα. Το σετλιστ ή οι συνεχείς παρακλήσεις εκ μέρους ντιντι κλπ είναι να χαμε να λέγαμε, προσωπικά μιλώντας από κάποιο σημείο και μετά το λάιβ των Tool απογειώθηκε και σε συνδυασμό με το light show ήταν συγκλονιστικό.
    Στην αρχη μπερδευτηκα με το ποστ αλλα ετεινα πιο πολυ στο οτι ηταν ειρωνικο .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #33
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    οι αναπτήρες παίξανε στο γουίνγκς ή στο ροζέτα, για 8υμίστε.

  4. #34

    Default

    ροζέτα νομίζω.

    με την λογική πως στο wings δεν είχαμε αναπτήρες.

    για πες και εσύ τη γνώμη σου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    θα πόνταρα λίγα λεφτά στο Wings αλλά μπορεί να κάμω και λάθος.


    Και καλά όλα τα άλλα ήταν για να βγάλουν περισσότερα φράγκα οι Ντιντίδες, τη μαλακία με τα κάγκελα στην πεζογέφυρα μπορεί να την εξηγήσει κάποιος; Οτινανισμός. Γενικά ήταν ωραίο σώου, είχα εκτιμήσει ότι θα έχει πλάκα και έπεσα μέσα. Επίσης ήρθε ουρανοκατέβατη μια από τις πιατέλες με την υπογραφή του Carey =)



    edit: το Schism ήτο συγκλονιστικό με όλη τη σημασία της λέξης. Μαγεία.
    edit2: δεν είδα Γκουντ Σαν να πάρω ντέμο =/
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  6. #36
    Senior Member floyd's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    114

    Default

    Grigora grigora:

    Pros:

    Apisteyto show apo Tool gia ellinika dedomena me leizer, othones na paizoun apisteyta grafika, tzamarisma me mastodon sto lateralus, AENIMA !!!

    Cons:
    Panathlios xoros gia to sygekrimeno live. Min ksegeliomaste oti apo pano eixe mia skepi. Ousiastika me anoixti tin porta i synaylia itan anoixti k milame gia 16 Dekembri eleos !!! Diladi ean kati ginotan k xtes eixame 3-4 vathmous k evrexe ta pragmata tha itan tragika. Fysika ta mounia tis didi den borousan na to kanoun se ena apo ta 10des gipeda pou menoun anaksiopoiita. Eprepe na mas valoun sto ypostego k na glitosoun ena soro eksoda. Ego diladi pou ithela na do ayto to apisteyto show apo psila eimoun anagasmenos na vlepo to kefali tou brostinou mou me to etsi thelo. Episis min katigorite tous traboukous pou milane asxima, i to pousti to lori pou mas syberiferete san zoa. Kala na pathoume giati den antidrame. Ego apo tin fysi mou eimai eiriniko atomo alla xtes eilikrina parakalousa na ginei kati k na anavlithei i synaylia k na ta spasoun ola. Tin epomeni fora pou tha akousete enan malaka na tin peftei k na milaei asxima se ena koritsaki ayto pou exete na kanete einai ena maziko ntou sto typo k na ton sapisete sto ksylo. Na deite meta gia pote tha to ksanakanei to gourouni. Krima pou oi mastodon efagan tetoio xantakoma ston ixo. Emena den maresoun alla einai krima gia tous opadous tous. Telos kati poly simantiko. Ena live sou dinei tin dynatotita na deis k apo konta ena sygrotima, ti prosopikotites tous, k an einai ontos etsi opos tous exeis eksidanikeysei sto myalo tous. Prosopika ystera apo xtes i eikona ton tool dialythike sto myalo moy. K i aitia einai o maynard ton opio k tha xaraktiriso poustadelfi tou eleous. Pou pas mori lougra k tragoudas synexeia me mia patsavoura sto prosopo sou? Toso eyaisthiti eisai ? San ton michael jackson mas vgaines? Cuberpunk tou poutsou. Otan ksekinage tin kariera tou k ta espage den ton enoxlouse o kapnos? Eprepe na pei na mas anoiksoun ki allo tis portes k emeis na pagosoume gia na anapneei kala? K giati synexeia paizei me to kolo sto koino? Thelei na ton faei? I toso mas snobarei? Mega adelfi gia mena k megas malakas. Oi ypoloipoi pantos itan mia xara atoma k eidika o bassistas. Telos na min miliso gia to setlist pou itan aparadekto gia xora pou episkeptese gia proti fora.... TExnokrates mexri aidias alla ayto einai to ligotero.

    Syberasmatika:

    Eixa polles prosdokies gia ayto to live alla telika mou emeine mia pikri geysi. Kaloi oi tool, alla tha protimiso na tous akouo sta cd tous para na tous ksanado. K eidika stin ellada.

    Gia telos : ENA MEGALO FUCK OFF STI DIDI MUSIC GIA POLLOSTH FORA !

  7. #37
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εγω γουσταρα το οτι ο Μειναρντ ηταν τοσο αποκοσμος και εμοιαζε να τραγουδαει για την παρτη του. Ταιριαζε με την ολη ινταστριαλ φαση κλπ.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #38
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    ε, ωρέα μου φάνηκε γενικά. βέβαια ήμανε ολοκληρωτικά νηφάλιος και στις μεγαλύτερες στιγμές της συναυλίας (λατεράλους, ένεμα, γουίνκς) είχα κάτι κοριτσόπουλα δίπλα να το κουράζουνε αλλά αυτό το περίμενα. Κα8όμανε δεξιόθεν της κονσόλας και ο ήχος ήσαν όπως επεριγράφ8ηκε και για τις δύο μπαντες. Ωρέο πράγματι το show χωρίς να ομιλούμε δια συγκινήσεων. Το ροζέτα στόουντ δεν υπήρξε ποτέ κομμάτι τουλ έτσι κι αλλιώς. Αν αυτό που έπαιζε πριν βγουν οι τούλ ήσαν πλαστικμαν τότε έχουμε χιούμορ. Κορυφέο στιγμιότυπο οι αναπτήραι. Απο το γουίνκς κε μετά το live μου φάνηκε ποιοτικά ανώτερο και δεν 8α πρέπει να εφ8ύνετο μόνο το γεγονός οτι χρησιμοποίωντο οι προβολείς. Επίσης ρε παιδί μου, όταν ο κάρεη παίζει το σόλο σε εκείνο το ρημάδι το 46&2, δεν μπορείς να αποφασίζεις να μετακινη8είς προς τα πίσω, να σηκώσεις το κινητό στον αέρα για να σε δεί ο κλώνος σου ή να κανονίζεις τις μπύρες της παρέας, δε ξέρω κιόλας. Ορθότατα όσα ελέχθησαν περι ντίντι. Αυτά πάνω κάτω.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    somewhere in time
    Posts
    643

    Default

    1.Stinkfist (extented)
    2.46 & 2 (with intro)
    3.Jambi (after introductions)
    4.Schism (with intro)
    5.Lost keys/Rosseta stoned
    -----Lighters brake---------
    6.Wings for Marie part 1
    7.10000 days
    8.Lateralus (psychedelic extended version with Mastodon!)
    9.Vicarious (with intro & wine proposition brake !)
    10.Aenema




    wine proposition brake = pos allios na ton paiksoume gia na fame perissoteri ora?

  10. #40
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    έχει το συμβολικό του χαρακτήρα αυτό :[[[[[[

  11. #41
    Pants-On-Head Retarded silencer51's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα ξανά επιτέλους
    Posts
    114

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια περί didi, το καλό της υπόθεσης ειναι οτι προσωπικά τα περισσότερα μείον του χώρου δεν με ενόχλησαν (μπήκα νωρίς και ρίζωσα σε καλή θέση)...

    Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που λέτε για τον Maynard, ο οποίος τα τελευταία 5-6 χρόνια στάνταρ κάθεται πιο πίσω απο τους άλλους και ειναι γενικά στον κόσμο του (θυμίζω τα γνωστά videos απο live εποχές Lateralus)... Χτες το βράδυ ειδικά ηταν μάλλον στα κέφια του...

    ------
    "-Just remember that the things you put into your head are there forever, he said. You might want to think about that.
    -You forget some things, don't you?
    -Yes. You forget what you want to remember and you remember what you want to forget."

  12. #42
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast
    ε, ωρέα μου φάνηκε γενικά. βέβαια ήμανε ολοκληρωτικά νηφάλιος και στις μεγαλύτερες στιγμές της συναυλίας (λατεράλους, ένεμα, γουίνκς) είχα κάτι κοριτσόπουλα δίπλα να το κουράζουνε αλλά αυτό το περίμενα. Κα8όμανε δεξιόθεν της κονσόλας και ο ήχος ήσαν όπως επεριγράφ8ηκε και για τις δύο μπαντες. Ωρέο πράγματι το show χωρίς να ομιλούμε δια συγκινήσεων. Το ροζέτα στόουντ δεν υπήρξε ποτέ κομμάτι τουλ έτσι κι αλλιώς. Αν αυτό που έπαιζε πριν βγουν οι τούλ ήσαν πλαστικμαν τότε έχουμε χιούμορ. Κορυφέο στιγμιότυπο οι αναπτήραι. Απο το γουίνκς κε μετά το live μου φάνηκε ποιοτικά ανώτερο και δεν 8α πρέπει να εφ8ύνετο μόνο το γεγονός οτι χρησιμοποίωντο οι προβολείς. Επίσης ρε παιδί μου, όταν ο κάρεη παίζει το σόλο σε εκείνο το ρημάδι το 46&2, δεν μπορείς να αποφασίζεις να μετακινη8είς προς τα πίσω, να σηκώσεις το κινητό στον αέρα για να σε δεί ο κλώνος σου ή να κανονίζεις τις μπύρες της παρέας, δε ξέρω κιόλας. Ορθότατα όσα ελέχθησαν περι ντίντι. Αυτά πάνω κάτω.
    και γω εκει καθομανε. και επαιξε τρελο σκηνικο , ηταν κατι τυποι με ενα φλασκι.. και εσκαγε μπαφο ο ενας και γυρναει ενας φιλος μου και του λεει , φερτο εδω γιατι θα στο φαω, του τον δινει μετα τον επιστρεφει ο φιλοσμ και μετα παει να τον ξαναγυρισει ο φλασκιας και τον δινει σε εναν ασχετο , και ο τυπος τον κοιταζε σαν εξωγηινος και του κανει ο φιλοσμ εδω ειμαι ρε.. αυτο.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    somewhere in time
    Posts
    643

    Default

    simbolizei ta 52 evro pou skasate ston lorh?

  14. #44
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Rotting_Christ
    simbolizei ta 52 evro pou skasate ston lorh?
    ναι!!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  15. #45
    Senior Member Tribe's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Edw trigurw
    Posts
    1,461

    Default

    To loipon, poly kalo live ATHLIOS xwros.
    Mastodon oke agapame kai mas aresoun xalia ixos alla ntaks perimenoume to club me tous dikous tous opadous.
    Tool tromero show,ok setlist(prowthisi tou diskou kanan re paidia) kala genika oso mporouses na deis giati otan den evlepes evazes kai to cd spiti sou kai itan to idio.
    Genika panw katw ta idia me olous.

    Twra o xwros itan aparadektos diladi aytoi tis didi tosa lefta vgazoun na skeftoune na valoune estw ena ksylino dapedo me klisi,na kanoun tin skini kana metro pio psili,mia othoni na vlepei kai o kosmos pisw kati telospantwn.
    Kati prepei na ginei me oles aytes ti sinaylies stin ellada kai entaksei an den exeis plirwsei eisitirio ston poutso sou alla ama ta exeis skasei perimeneis toulaxiston ena kalytero xwro apo tous allous krima pou ayto to meion kostise toso polu se olo to live .
    Episis o tooooosooooos polus kosmos pou kapoio meros tou den iksere oute 1 tragoudi apla mono kai mono gia na lene piga Tool kserw kai gw malakia

    PS:Freak kai Ikonoklast kai egw deksia tou ixolipti imoun ton freak ton eida kiolas
    PS2:AEnima

Similar Threads

  1. Kserete tous Mastodon?
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 28-03-2009, 03:12
  2. Mastodon - Blood Mountain
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 50
    Last Post: 19-11-2006, 08:34
  3. Διαγωνισμός Mastodon
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 15-12-2005, 15:32
  4. Mastodon - Remission
    By House Of Low Culture in forum Albums
    Replies: 26
    Last Post: 11-01-2005, 00:19
  5. Mastodon - Leviathan
    By regularpaul in forum Albums
    Replies: 69
    Last Post: 22-10-2004, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •