Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Άκυρο θέμα με μαγνήτες

  1. #1

    Default Άκυρο θέμα με μαγνήτες

    Παιδία Plz μην μου κάνετε πλάκα (αν και αυτο προδιαθέτει σε αυτο το forum οτι μόνο αυτό θα γίνει).
    Μια περίεργη περίπτωση.Ο μπασίστας μας πήγε στρατό.Ίσα Ίσα για κάποια live αποφασίσαμε να παί3ουμε τριο.ΤΟ πήρα απο ΄δω το πήρα απο κει.Αποφάσισα να βρω εναν τροπο να κάνω την πάνω χορή της κιθάρας μου και μόνο αυτή να βγαίνει σε ενα δικο της βισμα,σε εναν δικο της Pitch-12 σε εναν δικο της ενισχυτη μπάσσου.Αλλάζοντας λίγο το παί3ιμο,70αρα χορδή κλέβοντας λιγο απο τον "τροπο" της κλασσικής παιζω ετσι και κι8άρα και μπάσσο.Ταυτόχρονα sample-αρω και λιγο την κιθάρα για να το γεμίσω λιγο,και λιγα πληκτρα πλατες απο το midi controller με τα πόδια...κάτι έγινε.Δηλάδη τόσο πολυ, που το κρατάω.
    Το κόλπο με έφτια3ε βεβαια πολυ.Έχω Low end χωρις καν να ιδρώνω.Αν βάλεις και μπάσσο κανονικά σε όλο αυτο, έχεις ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα.Αλλος θα πει οτι μαλακίζομαι αλλα δεν είναι αυτo το θέμα

    Πώς μπορεις να κάνεις 1μαγνήτη να πιάσει 1χορδη?
    Λύσεις.
    1.Παιρνεις ενα μαγνήτη που τα κυλιδνρικα μαγνητικά του μερη βγαινουν( απο fender ας πουμε)και βγάζεις τα 5.Πιανει αλλά ΄χανεις εντελώς εναν μαγνήτη,και την θέση αυτού.Εμένα μου άρεσουν ολοι μου οι μαγνήτες αι δεν 8έλω να κανω έναν hambucker σε μονή θέση....Οποτε δεν ψήθηκα.

    2.Παιρνεις εναν πολυ στενό μαγνήτη(στην δική μου περίπτωση απο μπαγλαμα !!!) και τον βάζεις οριζόντια στην χορδή.Δεν σκαει όμως πάνω απο αρμονική, γιατι ειναι πολυ μακρύς τον χτυπάς όταν παιζεις,έχει πριμο σκατένιο ήχο....
    Αλλα τουλάχιστον κολλάει με διπλής όψεως και βγάινει για πλάκα και δεν σκάβεις την κιθάρα.


    3.Κάποιος είπε για πλάκα,πάρε μια κάψα απο τηλέφωνο και βαλτην στην χορδη.Μικρή ειναι.
    Η βλακέια ειναι οτι θέλει μπαταρία 1.5 με 4volt και ειναι πυκνωτική πιανει ανετα όλες τις χορδες.ΚΑι έχει συχνωτικο περιεχόμενο άθλιο για αυτη την χρήση.Άρα μαπα το φρούτο.


    4.Κάποιος άλλος μου είπε πάρε piezzo βαγονάκι και άλλα3ε ένα απο αυτο του tremolo σου.Σοφός άνθρωπος.Η Ibanez όμως δεν τα πουλάει ουτε για πλάκα ανταλακτικα.Και πλέον λεει δνε πουλάει ουτε ολόκληρο το τρέμολο.Αλλα ο αγιος thomann Που πουλάει κατι ανάλογο το πουλάει 300ευρώ.Οποτε δεn ψήνομαι να το πάρω και να του βγάλω τα ματακια (ασε που δεν γίνεται γιατι το συγκεκριμενο ειναι piezo σε τύπου fender τρεμολο).
    να και ένα παράδειγμα :
    http://www.thomann.de/gr/fishman_powerb ... intage.htm

    5.
    Φτία3ε έναν δικό σου μαγνήτη(????)Πλάκα πλάκα.Πήρα έναν παλίο που έιχα,έβγαλα τον έναν κυλινδρικο μαγνήτη,βρηκα έναν τόρνο του εφτια3ια την βαση που πρέπει να τον περιβάλει για να μονωθεί σωστα,άρχισα να 3ετυλιγω σπείρες απο τον μαγνήτη, να τις τυλίγω στο κατασκέυασμα μου.Τωρα πω τυλιγεις αυτο το νήμα καλα? ΤΟ βαζεις σε ενα αργοστωφο τρυπάνι, να το κρατάει και αρχίζεις.Τυλίγεται επειικώς χάλια,δεν έχω ιδέα ποσες σπείρες να κάνω, αρχιζει και το χαλάω σαν΄νήμα.Δεν τελειώσα ακόμα μα δεν ελπίζω στο καλύτερο.


    Τέλειωσα απο ιδέες....Βοήθεια κανείς?


    edit : έβαλα μετα τις φωτογραφίες μηπως ενδιαφέρετε κανείς...

  2. #2
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Makari na sou vgei, alla mou akougetai apisteuta duskolo. Perimene tis adeies tou bassista h kourdise arketa xamhlotera th ki8ara.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  3. #3

    Default

    να ενα samplaki.Ακυρο jam σε Live. Ειναι η πατεντα με τoν μαγνητη μπαγλαμα και παιζω με εναν laney vc (guitar) και εναν hartke "bass"


    απο καμερα


    www.notempo.net/sample.avi

    σε πειθει?

  4. #4
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Kai ka8ete kala h 70-ara sthn ki8ara???
    Kapoy eixa dei to Jam-bass, ena lepto fylo poy kolas pisw sto mpratso, kai exei kati san mikra koympakia afhs, opote paizontas ki8ara kai bazontas ton antixeira aytomata panw se ayta apoktas kai mpasoperiexomeno
    Na psa3w ligo na brw poy to eixa dei kai 8a soy steilw links... kai den xalas kai thn ki8ara, oyte magnhtes oyte tipota...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  5. #5
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Epishs, ektos apo MIDI panta poy einai eykolh lysh, ayto poy exw dei na kanei mpanta me dyo melh (drums + ki8ara/mpaso/fwnh) einai na pernei to shma ths ki8aras kai me ena ABY-switch na to stelnei apo th mia ston enisxyth ki8aras, kai apo thn allh me ena pitch-shifter na to katebazei 1-2 oktabes kai na to stelnei se enisxyth mpasoy... bebaia den 3erw pws 8a akoygwnte ta akornta...

    Mporeis panta omws na baleis ena Roland Gk-2 h kati paromoio, kai na programathseis sto MIDI-module hxo mpasoy kai ka8arhses...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  6. #6
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Here you go!

    http://jambass.com/

    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  7. #7

    Default

    Hello....

    Thanx gia ta tips.
    Roland gk2 einai mia idea.Η πρώτη που πέρασε και απο το δικο μου μυαλό.Αλλα δεν μαρεσει καθόλου αυτη η Midi λειτουργια της κιθαρας.Την είχα απορρίψει και παλιότερα.Και η γνωμη μου ειναι οτι χάνει σε feel παρα πολυ+++.Βαλε και το θέμα "απάτη" μεσα".Αν είναι έτσι θα έπαιζα πλήκτρα και τέτοια....(οχι σε τετοιο βαθμο αλλα καταλβαίνεις την σκέψη)
    +Ο καθένας με τα κολληματα του όπως καταλαβαίνεις.Το κόλπο που ειπες με ενισχυτη μπασσου και Pitch +μαγνήτη μπαγλαμα ,ειναι αυτο που εφάρμοσα και στο videaki που ανέβασα.Απλα θέλω να κάνω καλύτερη την πατέντα.
    σε ευχαριστω για το jambass θα το τσεκάρω.Η 70άρα κάθετε παρα πολυ ευκολα με drop-d κουδρισμα.Υπάρχιε κια σετακι ghs zak wylde που ειναι έτσι.Εγω προωσπικά για το feel(περισσότρερες πλέ3εις) την πήρα απο την D του μπάσσου.ΤΟ έχω έτισ στην μια μου κιθάρα 1χρόνο και ολα οκ.(βεβαιαι σε κιθάρα με τρεμολο δεν παίζει πολυ αυτο για ευνοόητους λόγους)[/img]

  8. #8
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    molis eida kai to videaki... den aoygetai kai poly to ti paizeis, sto mpaso kyriws...
    By the way, poia einai h mpanta sto videaki?
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  9. #9

    Default

    ela re ...egw eixa thn entypwsh oti sto videaki ακουγεται μονο το μπασο και μονο τα ambient της κιθάρας....(το "μπασσο κανει πολλυος τονιμους με την μπότα).Μαλλον ακουω οτι θέλω...

    η μπάντα μου εινα η μπαντα

    www.universe217.com

  10. #10

    Default

    Όχι, κι εγώ τα ίδια ακούω
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Βασικά γιατί δεν κάνεις αυτό που είναι ο τζήσουζ, να βάλεις μίντι και τελειώνει η ιστορία; Μου φαίνεται πολύ μπελαλίδικο αυτό που πας να κάνεις, δεν ξέρω βέβαια πως να φτιάξεις έναν τέτοιο μαγνήτη που λες, πόσες σπείρες, τι αντίσταση θα έχει κτλ... είναι ψιλοχημείο το πράμα. Το σίγουρο είναι πάντως ότι χαλάς την κιθάρα σου. Η χορδή που έχεις βάλει λογικά θα τραβάει πολύ δυνατά το μπράτσο και μάλλον θα χρειαστεί να πας σε μάστορα όταν ο μπασίστας σου επιστρέψει.

    Αν ψήνεσαι πάντως για πρίμα και μπάσα ταυτόχρονα μπορείς να δοκιμάσεις απλά ένα άλλο όργανο. Το chapman's stick πάντως που είναι μια τέτοια προσπάθεια έχει "παρόμοιο" σετάπ με αυτό που πας να κάνεις, δηλαδή 2 βύσματα, καθένα σε διαφορετικό σετ χορδών με 2 βέργες μέσα στο ξύλο. Το εύρος βέβαια είναι διαφορετικό, αλλά νομίζω ότι αν δεις πως φτιάχνονται τέτοια όργανα που έχουν μεγάλο εύρος τότε μπορείς ίσως να βρεις κάποιο τρόπο να κάνεις τις δικές σου ιστορίες.

    Αν πας στο greghoward.com και μπεις στην stickwire mailing list και ρωτήσεις, νομίζω θα σκάσουν μύτη πολλά αμερικανάκια να σε βοηθήσουν σ'αυτό που κάνεις.

  12. #12

    Default

    ΄Παιδια ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοήθεια...
    Για Chapman stick κάτι είχε πάρει το αυτί μου θα το ψά3ω ποιο πολύ.

    Για τις χορδες και εγώ αυτο έλεγα οτι θα γίνει αλλα εντελώς καμια σχεση.Οπως είπα δοκιμαστικα το είχα κανει σε μια epiphone και το έχω κρατήσει έναν χρόνο και όλα οκ.Ουτε που διόρθωσα την βέργα στο μεσοδιαστημα( εκτο απο τις αλαλγες θερμοκρασιας καλοκαιρι χειμώνα που επιβάλλεται ενα setup).
    Για το μαγνήτη όπως λες και συ, δεν ειναι καλή ιδέα να τον φτιά3ω μόνος μου.
    Το θέμα μου βέβαια ειναι να βελτιώσω την πατέντα μου που ηδη εχει ενα όμορφο αποτέλεσμα όχι να αλλά3ω όργανο και να παρω chapman ας πουμε. Πάντως το έχιε ενα φιλαρακι και θα το επε3εργαστώ και απο κοντα και σιγουρα ειναι πολυ καλή η ιδέα σου
    Πάντως με βοηθήσατε πάρα πολυ... ευχαριστώ

  13. #13

    Default

    Το ότι οι πιο χοντρές χορδές ζορίζουν περισσότερο το μπράτσο είναι μεγάλος μύθος. Εξαρτάται καθαρά από το πού την έχεις κουρδίσει. Στο κανονικό κούρδισμα πχ, τόσο στην κιθάρα όσο και στο μπάσο, οι ψιλότερες χορδές είναι πολύ πιο τσιτωμένες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #14

    Default

    Δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου.
    Η πιεση που ασκειται (σε κιλα μετριέται jesuz? ) εχει να κανει με το κουρδισμα αφενος και μετα με το μέγεθος(παχος της χορδης).Χαμηλακουρδίσματα (αν ας πουμε κρατησεις το ιδιο μέγεθος χορδών)ασκουν μικροτερη πίεση στην ταστιέρα/βεργα κιθάρα(??),λογικο γιατι.
    Για να ειμαστε ακριβεις το σεττάκι μου ειναι "δεκαρι" με .070 μι και .54 λα. Την μι την κανω drop d.
    Αλλα να επισημάνω οτι αν το υπολογισα σωστά απο το πόσο σεταρα την βέργα, στο μπρατσο ασκεται τοση πίεση οσο και με ενα σετ 12αρες χορδες.Οποτε οχι δεν θα πεθανει η κιθάρα.Δεν ειναι τοσο ευκολο.ΚΑι εξάλλου προείπα οτι για χαμηλότερα κουρδίσματα "και καλα" υπάρχουν και σετακια χορδες με 0.70 μπάσσα μι.Οποτε δεν λεω και κανα τρελο καινουργιο κόλπο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    basika gia thn piesh pezei megalo rolo kai to scale length ths ki8aras , oso pio mikro toso pio mikrh piesh exei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •