Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Ubuntu random freezes

  1. #1
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Ubuntu random freezes

    Εδώ και 2-3 μέρες, χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο, σε τυχαία χρονική στιγμή (αν και συνήθως όταν σκρολάρω στον Firefox ή όταν βλέπω κάποιο βίντεο) το σύστημα παγώνει τελείως (δεν λαμβάνει καν είσοδο από πληκτρολόγιο/ποντίκι).

    Ποιά log files πρέπει να κοιτάξω για να δω τι στο καλό μπορεί να τρέχει, πέραν του /var/log/messages που δεν δείχνει τίποτε περίεργο;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default Re: Ubuntu random freezes

    Quote Originally Posted by Deggial
    Εδώ και 2-3 μέρες, χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι καινούργιο, σε τυχαία χρονική στιγμή (αν και συνήθως όταν σκρολάρω στον Firefox ή όταν βλέπω κάποιο βίντεο) το σύστημα παγώνει τελείως (δεν λαμβάνει καν είσοδο από πληκτρολόγιο/ποντίκι).

    Ποιά log files πρέπει να κοιτάξω για να δω τι στο καλό μπορεί να τρέχει, πέραν του /var/log/messages που δεν δείχνει τίποτε περίεργο;
    exeis nvidia h ati? an nai afto ftaiei

  3. #3
    Guest

    Default

    Μην είναι λόγω του XGL; Το λέω γιατί κι εμένα μου έκανε κάτι παρόμοια - και μόλις το έβγαλα ξαναέγινε τέρας σταθερότητας.

    Το έχω πάρει απόφαση, μέχρι το επόμενο PC που θα έχει nvidia δεν έχει τέτοια πράγματα.

  4. #4
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Κατ' αρχήν, έχω δύο sessions, ένα με X11/Metacity και ένα με XGL/Beryl. Στο πρώτο συμβαίνει το πάγωμα, στο δεύτερο άλλοτε συμβαίνει, άλλοτε απλά κάνει από μόνο του restart το XGL. Άλλαξα στον open source driver και το πρόβλημα παρέμεινε.

    Κι εννοείται πως δεν ξαναγοράζω ATI.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #5
    Guest

    Default

    Ίσως να μην είναι θέμα κάρτας γραφικών.

    http://forums.whirlpool.net.au/forum-re ... 22226.html

    Κάποιος λέει πως του συνέβαινε σε 2.6.18.1 πυρήνα, ενώ με 2.6.17* ήταν μια χαρά. Τέσπα, πολλά παρόμοια λένε, κοίτα το.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    βαλτε xp

  7. #7
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Δοκίμασε με Χ χωρίς XGL μπας και φταίει αυτό.

    Εγώ πάντως σχετικά πρόσφατα που είχα παρόμοια προβλήματα, μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον σκλήρο που για κάποιο λόγο άρχιζε να πετάει I/O errors και μετά κολούσε το σύστημα. Μετά από το reboot στο /var/log/messages δεν εμφανιζόταν τίποτα (δεν προλάβαινε να κάνει sync το pc πριν κολήσει?). Τέσπα, βρήκα το προβληματικό partition, του έκανα format και του πέρασα ext2 (που έχει έλεγχο για bad sectors) και έβαλα και smart monitor tools που δίνουν αρκετά χρήσιμες πλήροφορίες για την κατάσταση των σκληρών σου.

    Καλή τύχη...
    We revel in our time.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    Quote Originally Posted by Bullet
    βαλτε xp
    τα έχω πετάξει από στο διάολο εδώ και 3.5 βδομάδες, αφού αντικαταστάθηκαν αισίως από τα Ubuntu 6.10. Μάλλον δε θα κσαναχρησιμοποιήσω Windows σε υπολογιστή του σπιτιού μου. Ναι, βάλτε και Vista.

    ...

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Arxise na kanei restarts k blue screens kai sta XP, opote den einai thema sklirou, afou briskontai se diaforetikous sklirous k controllers. Ayrio tha paw na parw alli karta grafikwn (nVidia 7600 GS), kathws mallon hardware problem einai telika. :/
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    Quote Originally Posted by House Of Low Culture
    Quote Originally Posted by Bullet
    βαλτε xp
    τα έχω πετάξει από στο διάολο εδώ και 3.5 βδομάδες, αφού αντικαταστάθηκαν αισίως από τα Ubuntu 6.10. Μάλλον δε θα κσαναχρησιμοποιήσω Windows σε υπολογιστή του σπιτιού μου. Ναι, βάλτε και Vista.

    ...
    βασικά περισσότερο χιουμοριστικά το είπα,στο στυλ "έχω πρόβλημα με τα windows" - "βάλε linux" ,άλλωστε δεν έχω ιδέα από linux os γενικότερα αν και αρκετές φορες μου είχε περάσει η σκέψη να δοκιμάσω την αλλαγή

    και επί της ευκαρίας,μπορείς να έχεις τις δυνατότητες που είχες πριν περνώντας σε ουμπούντου και λοιπά linux?multimedia,games κτλ?

    δηλαδή μια απλή ερώτηση πχ,μπορεί κάποιος να τρέξει το τελευταίο splinter cell σε ουμπούντου?

    software του στυλ nero,adobe,wavelab?
    daemon tools,hamatchi και λοιπά εικονικά?
    antivirus,firewall κτλ?

    προσαρμόζεσαι εύκολα στο περιβάλλον και τη λειτουργικότητα ως αρχάριος?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    να σου πω την αλήθεια εγώ δεν άργησα και πολύ να προσαρμοστώ(όχι ότι έχω γίνει και εκσπέρ), αν και στην αρχή τα πράγματα δεν ήταν και τόσο φιλικά, άλλωστε ήτο και η πρώτη μου επαφή. Υπάρχει μια τεράστια κοινότητα που μπορεί να βοηθήσει και στο παραμικρό. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το λειτουργικό σου μπορείς να γκουκλάρεις και να βρεις τη λύση. Σιγά σιγά εξοικειώνεσαι και με την κονσόλα και τα πράγματα είναι πιο εύκολα και όμορφα στο μέλλον. Σχετικά με τα προγράμματα που ανέφερες, είτε υπάρχουν τα αντίστοιχα για linux είτε κάποια που κάνουν την ίδια δουλειά και καλύτερα με δυνατότητα για περισσότερες ρυθμίσεις. Τα updates όσον αφορά τουλαχιστον στα Ουμπούντου είναι συχνά, τα προβλήματα ψιλολύνονται σιγά σιγά. Σχετικά με τα παιχνίδια νέας γενιάς έχω διαβάσει και δει installers για linux και μαλλον δουλεύουν ok απ' ότι βλέπω από review, άσχετα που δεν έχω δοκιμάσει κάποιον ακόμα. Πιστεύω πως ακσίζει να τα εγκαταστήσεις αρχικά και μετά να πετάξεις τα Windows αρκεί να έχεις λίγη υπομονή στην αρχή.
    Αυτά τα λίγα. :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    thanx

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Περαστικά Ντέγκι.

    Εγώ πάντως είχα μεγάλο πρόβλημα με τα γουίντοουζ λόγω μνήμης σε ένα παλιό μου πισί, έβαλα τα 6.10 και βρήκα την υγειά μου.

    Αγόρασα βέβαια έπειτα 1 γίγα μνήμη και χ1600, αλλά όπως και να'χει, δε νομίζω ότι θα βάλω γουίν ποτέ ξανά.

    Και τα μπ3 μου παίζω, και τις τσόντες μου βλέπω, και τα προγράμματά μου γράφω... ωστόσο έχω ένα παρτίσον με εξπι για να παίζω σπλίντερ σελλ. Για τα παιχνίδια υπάρχουν πολλά χάου τουζ για λίνουξ.

    Και κλείνω,

    ΝΑΙ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ, ΝΤΕΜΠΙΑΝ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    DEGGIAN, ρε dicks!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    basika , kai emena mou to ekane auto to freeze me aplo X X Window System Version 7.1.1 , h malakia htan oti anagkazomoun na kleinw apo restart, mias kai de douleue tpt , kai gamiotan olo to ext3.
    alla3a ta sata kalwdia (lew mpas), to 3ana kanei.kai oxi tpt alla den mporousa na kanw fsck apo live cd(den katalaba giati) kai agkazomoun ebgaza tous sklhrous kai tous ekana apo e3wterika san storage dev fsck.

    twra pezoun 2 pi8ana senaria , h gamietai h ati-drivers 8.30.3-r1 h' exw problima me ton enan sklhro.gia na doume

Similar Threads

  1. Ubuntu.
    By . in forum PC & Games
    Replies: 1428
    Last Post: 03-01-2019, 17:33
  2. Γιατί το λένε <insert random genre name>?
    By Milton in forum Music Discussion
    Replies: 59
    Last Post: 22-01-2008, 18:29
  3. xm random eikones.
    By UmbilicalResidue in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2005, 21:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •