Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Inland Empire (2006)

  1. #1
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Inland Empire (2006)

    Πρόκειται για την καινούρια ταινία του David Lynch. Πρίν λίγες ώρες ήταν η προβολή της στο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.



    Είναι άσκοπη η οποιαδήποτε προσπάθεια οποιασδήποτε κριτικής, θα παραθέσω απλά την άποψή μου. Η ταινία είναι αρκετά μεγάλη σε διάρκεια (172 min), πράγμα το οποίο όμως πιο πολύ σε παρακινεί την περιέργεια, παρά σε προϊδεάζει για το κάπσιμο και το brainwashing που θα δεχθείς.
    Όσον αφορά την "πλοκή" έχουμε να κάνουμε με μια γυναίκα (ηθοποιό όπως κυρίως εμφανίζεται) της οποίας ο χαρακτήρας παρουσιάζεται μέσα απο διάφορους "κόζμους - σκοπιές". Κοινώς έχουμε μοτίβα που μπλέκονται μέσα στα οποία εμφανίζεται η κύρια ηρωίδα. Όπως ο ίδιος ο Lynch είπε it is "about a woman in trouble, and it's a mystery, and that's all I want to say about it." Αυτή είναι και η κύρια ιδεα.
    Τώρα οκ. κατα την ταπεινή μου άποπση ο τυπάς αποδυκνυίει ακόμη μια φορά οτι είναι πολύ μπροστα. Η ταινία περιέχει στοιχεία απο Eraserhead εως Mulholland drive, κοινώς από κάθε του δουλειά.Πολλοί ίσως πουν οτι το παρακάνει με τις άπειρες σκηνες, καθώς από ένα σημείο και μετά πετάγονται τόσα πράγματα μπερδεμένα που οχι απλά την μπάλα αλλά τον νου σου ολάκερο χάνεις. Εγώ απλά θεωρώ πως εαν στο lost highway πχ είχες 100 κομμάτια στο πάζλ, τώρα έχεις 1000.
    Τα κοινώς αποδεκτά στοιχεία είναι οτι οπωσδήποτε υπάρχουν οι ανατριχιαστικές σκηνές, η ατμόσφαιρα, τα σημεία που ξεκολλάς από την πλάτη του καθίσματος και λες "μα τι έκανε τώρα;" και φυσικά η απίστεφτή, πραγματικά "αλλού" ερμηνεία της Laura Dern.
    Τι να πω. Το μυαλό θολώνει για ακόμη μια φορά και το γαμάτο είναι οτι το κάπσιμο, παραπέμπει στο κάπσιμο που τρώς όταν βλέπεις για πρώτη φορά το Eraserhead. Τα απανταχού αφιερώματα που την βάζουν ως "τοπ" στις αλλού ταινίες, έχουν έναν καλό ανταγωνιστή.

    Δείτε την με την πρώτη ευκαιρία.
    Last edited by Kaserinos; 12-05-2011 at 02:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    trigwno vermoudwn
    Posts
    347

    Default

    theos o lynch \m/
    The Horror...The Horror

  3. #3
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Ουστ ρε. Που πήρατε όλα τα εισιτήρια και δεν μπορούσαμε να δούμε την ταινία!!
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  4. #4
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    Quote Originally Posted by Nodoordonotthereisnotry
    Ουστ ρε. Που πήρατε όλα τα εισιτήρια και δεν μπορούσαμε να δούμε την ταινία!!
    έτσι, σπρωξίδια κουλτουριάρικα στον Αρονοφσκι στο Lynch τι εγινε πέσαν τα αναμενόμενα μπινελίκια??

    ΄κι όχι τιποτα αλλό μας διεγείρεις και με την κριτική σου κιόλας, δε μας λυπάσαι
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    ναι βασικά πσιλοέγινε της πουτάνας.
    όσο για εισητήρια, προσωπικά έκλεισα πριν μία βδομάδα και ήμουν σχετικά στο τέλος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    ρε γκουντ σαν τωρα, καλά όλα αυτά, αλλα τι πραγματευεται η ταινία? ποια η προβληματική της κατα τη γνώμη σου? αυτό το σημείο είναι ο λόγος που μας αρέσει μια κουλτουργιάρικια ταινία η μια συρραφή απο ιδέες που περιέχουν κάποιες γαμάτες σκηνές είναι κάτι απο μόνο του? δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου προξενεί τόσο θαυμασμό η διαπίστωση οτι ο λυντς εχει μια σταθερη ικανότητα να φτιαχνει σκηνες που κάποιος θα τις δει & θα πει "μλκ ειναι καμμενο" η το οτι σε μια γκροτεσκ σκηνή θα καταφέρει να σε κάνει να ανατριχιάσεις. αυτό έλειπε δηλαδή, ο λυντς είναι. η αισθητική είναι κατώτερη απο οτιδήποτε έχει κάνει, και όχι μόνο λόγω της ψηφιακής κάμερας και του χειρισμού της, αλλα αυτό που αποδυναμώνει την ταινία είναι οτι έχει χάσει την αίσθηση του μέτρου και οτιι για αλλού ξεκίνησε και αλλού πήγε. το τελευταίο δεν είναι εξυπνάδα που θα πει όποιοσδήποτε έμαθε πως έγινε η ταινία, επιβεβαιώνεται στην πράξη, ουσιαστικά έχει τσοντάρει ιδέες απο το αρχικό τηλεοπτικό πρότζεκτ, απλά επειδή τις είχε και δεν ήθελε να πάνε τζάμπα. επίσης, επειδή είναι εύκολο να υποθέσει κανείς οτι η αρνητική κριτική σε τέτοιες ταινίες είναι συχνά απορροια κομπλεξισμού του δέκτη που δεν κατάφερε να αποκρυπτογραφήσει το μήνυμα, ναι μεν η ταινία είναι πολύπλοκη όπως και το μαλχόλαντ, αλλά εκεί έβρισκες κάποια ουσία πίσω απ'όλο αυτό, εδώ όχι. στο μαλχόλαντ (το οποίο είναι απείρως ανώτερο για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων) η ταινία είναι ένα πάζλ για να σου δείξει οτι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται αρχιά. εδώ απο την αρχή βλέπεις πως έχουν τα πράγματα και οτι το θέμα που πραγματεύεται είναι το χόλυγουντ και πάλι, αλλα πάλι μπλέκεται. και δεν μπλέκεται μόνο, αλλα πλησιάζει το όριο της μανιέρας και αποδυναμώνει το μύνημά της καταλήγοντας να φλυαρεί αφόρητα. σε κουράζει πραγματικά, λες και είναι μία δοκιμασία που πρέπει να περάσεις για να βγάλεις κατι απο αυτήν.
    επίσης, δε διακρίνω κανένα κοινό με το ηρέησερχεντ, πέρα απο το μέγεθος του "καψίματος" που έχει καταντήσει πόλος έλξης όλων των δήθεν που ζητούν να δουν κουλές σκηνές και αυτό τους αρκεί για πούν "μλκ γαμάτη ταινία". ο κλόουν που γυρνάει την τηγανίτα στον αέρα, και την κοιτάμε να στροβιίζεται αργά. γιατί έχει κοινά στοιχεία με το ηρέησερχεντ? αν ειχε νάνο που χορεύει και κόκκινες κουρτίνες, αυτό θα σε οδηγούσε να πεις οτι έχει στοιχεία απο τουήν πήκς? το ηρέησερχεντ είναι σουρεαλ και δεν προσπαθεί να σε εξαναγκάσει στον τρόπο που θα σκεφτείς, ούτε να περάσει ένα συγκεκριμένο μήνυμα, ενώ το ίνλαντ ιμπάιρ αποτελεί μια χοντροκομμένα συμβολιστική ταινία-κριτική στο χόλυγουντ (με κάτι αποκλίσεις μεταφυσικού χαρακτήρα που ξέμειναν απο το προτζεκτ στην πολωνία και τις έχωσε εδώ), και αν κάποιος βρίσκει περισσότερα κοινά, για μένα ο λόγος είναι οτι βλέπει αυτές τις 2 ταινίες σαν ένα κολάζ απο κουλες εικόνες που δε βγάζουν πουθενα, ή δεν καταλαβαίνει που βγάζουν έστω, αλλά δεν έχει σημασία γιατί είναι "αλλου" και αυτό αρκεί.
    το να καταφέρει κανείς να αποκρυπτογραφήσει την πλοκή, να κάνει τις απαραίτητες συνδέσεις και να καταφέρει να εξηγήσει στους φίλους του που το είδαν μαζί και δεν κατάλαβαν χριστό δε λέει τίποτα αν χάσει το μήνυμα της ταινίας, για να σε οδηγήσει στο οποίο ο σκηνοθέτης (τονίζω τη διαφορά του να είσαι ελεύθερος να πάρεις θέση σε αυτό που βλέπεις και του να σε κατευθύνει εκεί με το ζόρι για να περάσει αυτό που θέλει), βασανίζει την πρωταγωνίστρια για 3 ώρες.
    νομίζω οτι το σημείο-κλειδί όλης της ταινίας είναι η σκηνή στο τέλος



    (μη διαβάσετε ακόμα κι αν είδατε την ταινία αν δεν έχετε καταλήξει κάπου ακόμα, γιατί δεν θέλω να κατευθύνω τη σκέψη κανενός)

    οπου αφού πεθάνει η πρωταγωνίστρια, γίνεται κατ γιατί τελικά είναι γύρισμα, και αντί να τελειώσει, πηγαίνει και βρίσκει την κοπέλα που παρακολουθεί τηλεόραση αδιάκοπα και την έχει σαν είδωλο, και την "ελευθερώνει". έτσι, η θεατής γυρνάει στον άντρα της και το παιδί της και όλα είναι ήσυχα. αρα, το μήνυμα είναι "μην ονειρεύεστε το λαμπερό χόλυγουντ, οι άνθρωποι του μπορεί να φαίνεται οτι τα έχουν όλα αλλα υποφέρουν χειρότερα απο σας"? η θεωρία του "η δόξα & τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία", η μάλλον σε κάνουν και χειρότερα? τα βάσανα των καημένων λαμπερών αστέρων του κινηματογράφου? σόρρυ, αλλα αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να ήθελε να πει κάτι άλλο, τα έκανε σκατά γιατί κατάφερε να παρεξηγηθεί πολύ καλά. αν πάλι ήθελε να πει αυτό, το βρίσκω χλιαρό, πσιλοηλίθιο και δοσμένο με δόλιο τρόπο, λαμβάνοντας υπ'όψη το οτι η ταινία σε οδηγεί εκεί δημιουργώντας συνθήκεςπου θα σε εξαναγκάσουν να το δεις έτσι.

    δεν τον πάω καθόλου, αλλά
    "δε χρειάζεται να έχεις χρήματα και φήμη για να είσαι ευτυχισμένος. και μόνο τα χρήματα αρκούν"
    woody allen

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Μαστούρωσα διαβάζοντας.

  8. #8
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ρε. Τα πάμε και από κοντά, δεν είναι ανάγκη να πουμε τα ίδια και από δω.
    Έχω καταλήξει, βλέποντας οτι οι απόψεις όσων την έχουν δει διίστανται σε μέγαλο βαθμό οτι τελικά πρόκειται για φάση "love it or hate it". Δηλαδή νταξ, τελικώς είναι στο γούστο και στην κρίση του θεατή και καθαρά αν θα του αρέσει, δεν υπάρχει κάποιο επιχείρημα που θα το ακούσει η μια πλεβρά και θα αλλάξει γνώμη. Διοτί πολύ απλά αυτό που θα πείς εσυ οτι σε ξενέρωσε, για εμένα μπορει να είναι κάποιο από τα στοιχεία που μου άρεσαν. Όπως αυτό που είπες περι υπερβολής. Ναι ήταν μεγάλη. Δεν μπορω να δεχθώ οτι υπερέβαλλε όμως από το σημειό που ακόμα και η παραμικρή σκηνή μπορούσε να έχει το οποιοδήποτε νόημα και αυτό που θεωρείς περιττό, να είναι σημείο κλειδί. Νταξ, την έχουμε δει μια φορά, δεν έχουμε κάτσει να σκεφτούμε τι μπορεί να σημαίνει το καθετί, δεν μπορεί κάποιος λοιπόν να είναι τόσο αφαιρετικός. Για μένα η ταινία δεν είχε "νεκρό χρόνο". Ακόμη και να το πίστευα δεν θα το έλεγα διοτί πρέπει να το δικαιολογήσω και δεν θεωρώ οτι κάποιος είναι σε θέση να κατανόησε τα πάντα με τη μια και να βγαλε συμπέραζμα.
    Φυσικά θα μου πεις οτι δεν σου κανε καν το κλίκ να ψάξεις. Δεκτόν, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν αποτελεί ένα πολύπλευρο γοητευτικό πάζλ. Αυτό το ντελίριο που σε κούρασε, που δεν έβρισκες νόημα καν να παρακολουθήσεις, εμένα με καθήλωσε.
    Οσο για το "ναι μεν η ταινία είναι πολύπλοκη όπως και το μαλχόλαντ, αλλά εκεί έβρισκες κάποια ουσία πίσω απ'όλο αυτό, εδώ όχι.", νομίζω οτι θα συμφωνήσεις οτι κάτι τέτοιο είναι καθαρά αντικειμενικό.
    Εμένα μου άρεσε και αυτή η "εκδικητική υπερβολή" που έχεις αναφέρει. Δηλαδη σας άρεσε μουνάκια; για να δούμε πόσο πραγματικά άρρωστοι είστε.
    Τα κοινά με το ηρέηζερχεντ δεν είναι σε σκηνές αυτές καθεαυτές. Είναι στην ατμόσφαιρα. Ειδικά στις φάσεις με τον δισκο και την βελόνα (καλά εκει είναι και σκηνοθετικά παρόμοια φάση με το ξεκίνημα του ηρέηζερχεντ) και στο τέλος με το κηνυγητο στην πολυκατοικία, τουλάχιστον εμένα μου προκάλεσε παρόμοια συναισθήματα.

    Στην τελική, μόλις σηκώθηκα, το αποτέλεζμα με ικανοποίησε. Είπα ουάου όπως λέω πάντα όταν εντυπωσιάζομαι. Και αφού συνέβη αυτό δεν δίνω μια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    θαρρώ οτι τη συντριπτική πλειοψηφεία όσων είπα εδώ, δεν τα είπαμε απο κοντά.
    δε νομιζω οτι θετω θέμα προσωπικού γουστου αλλα κινηματογραφικής ποιότητας. το με τί ταινίες τη βρίσκω δεν έχει καμία σχέση με αυτά που είπα παραπάνω
    και ένα ευδιάκριτο μέρος αυτών που λέω αναφέρεται στο δήθεν του να εκθειάζουν άνθρωποι τέτοιες ταινίες μόνο και μόνο επειδή έχουν το στοιχείο του "καμμένου". δηλαδή μπορώ να θεωρήσω ουσιώδη την κριτική που αγγίζει το νόημα της ταινίας. ακόμα κι εμένα που δε μου άρεσε, το να την αντιμετωπίζει κανείς σαν ένα πάζλ που πρέπει να ενώσεις τα κομμάτια μόνο για να πεις οτι βρήκες τι έγινε, το βρίσκω υποτιμητικό και επιφανειακό. αν και διαφωνούμε, είχες γνώμη πάνω στο τι πραγματεύεται η ταινία, οπότε σέβομαι την άποψη σου. απλα μου φάνηκε περίεργο το οτι μίλησες σα να είναι το μόναδικο σου κριτήριο το οτι τη βρήκες το ίδιο "αλλού" με το ηρέησερχεντ. θαρρώ πως τα κοινά στοιχεία είναι αισθητικά και οτι σε κινηματογραφικό επιπεδο τίποτα δεν παραπεμπει σε eraserhead. απο εκεί και πέρα, προσωπικά δε με καλύπτει αυτό που είδα όταν (θεώρησα έστω οτι) συμπλήρωσα το παζλ
    το αν βρίσκω ουσία πίσω απο όλο αυτό δεν το θεωρώ υποκειμενικό, είναι κριτική σκέψη, είτε επιτυχημένη, είτε όχι. το κάνω αξιολογόντας το μηνυμα που εξέλαβα απο αυτό που είδα.
    αν το σκεπτικό της ταινίας έχει κάτι απο "αντε να σας δούμε αν θα βγαλετε άκρη αυτή τη φορά ρε μουνάκια", εγώ το βλέπω σαν επιδειξη εξυπνάδας, και ακόμα κι αν όλο αυτό σε ανταμείβει στο τέλος, δε γουστάρω να βλέπω μία ταινία που μου δίνει την εντύπωση οτι έχω να αποδείξω οτι είμαι αρκετά έξυπνος για να μη χασω τη μπάλα μεχρι να φτάσω στο φινάλε. αυτό εξελίσσεται σε πολύ ασφαλή τρόπο να κάνεις μια ταινία, αφού ο θεατής ό,τι κι αν του δείξεις, όση συνοχη κι αν δεν έχει, θα βρει μια πιθανή ερμηνεία, και αν κάποιος ισχυριστεί οτι δεν υπάρχει συνοχή, όλοι οι άλλοι θα πουν οτι φταίει που είναι βλάκας και δεν το πιασε.
    και δε λεω οτι είναι και κακή ταινία, αν ήταν κάποιου νέου σκηνοθέτη πχ, θα τη θεωρούσα καλή προσπάθεια. αλλα για λυντς είναι πολύ λίγο, και σίγουρα δεν πλησιάζει καν ταινίες όπως το μαλχόλαντ. ενώ έχει ωραίες σκηνές και αβανταδόρικα πολύπλοκη δομή, για μένα δεν είναι αντάξια ούτε της πιο "συμβατικής" και ευκολης ταινίας που έχει κάνει ο λυντς.

    στην τελική, εγώ δεν είπα γουάου, όπως δεν κάνω όταν δεν εντυπωσιάζομαι, αλλα το οτι διαφωνώ μαζί σου δε σημαίνει οτι είμαι εδώ για να πω τι θα έπρεπε να πεις εσύ η οποιοσδήποτε άλλος

  10. #10
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    τι συμπλήρωσες το πάζλ ρε, αφού την μια ώρα δεν παρακολουθούσες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Mas anoiksate tin oreksi paliopaida.Pote vgainei Ellada eipame?
    i would name her rock'n'roll.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    την ξαναειδα.

  13. #13
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Η επόμενη προβολή είναι στις 1 φεβρουαρίου στην Περσία και όσο και αν έπσαξα σε ημιούλ και τα ρέστα, δεν.
    Αμα βρήκες τπτ, χτύπα κόπια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Όσον αφορά την "πλοκή" έχουμε να κάνουμε με μια γυναίκα (ηθοποιό όπως κυρίως εμφανίζεται) της οποίας ο χαρακτήρας παρουσιάζεται μέσα απο διάφορους "κόζμους - σκοπιές". Κοινώς έχουμε μοτίβα που μπλέκονται μέσα στα οποία εμφανίζεται η κύρια ηρωίδα.
    Ποιός να το περίμενε. Ανυπομονώ να δω τι νέο και φρέσκο θα κάνει στην επόμενη ταινία του.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #15

    Default

    θα είναι και οι δύο μελαχροινές.

Similar Threads

  1. Welcome Greek Empire
    By nikodimos in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 14-12-2011, 17:07
  2. Empire Earth 2
    By Buddy Lackey in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 19-04-2005, 21:59
  3. Cult h Empire
    By AngelOfSorrow in forum General Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 04-06-2004, 18:34
  4. New Greek Empire Website
    By Themis in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2004, 11:54
  5. Operation : Greek Empire
    By Themis in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2003, 01:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •