Page 84 of 107 FirstFirst ... 3474828384858694 ... LastLast
Results 1,246 to 1,260 of 1605

Thread: Musician's off topic chat

  1. #1246

    Default

    Εδώ είσαι:


  2. #1247
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Ξέρει κανείς που βρίσκω grill cloth για καμπίνα/ενισχυτή στην Αθήνα;

  3. #1248
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Εχουμε ξεκινησει νεα μπαντα με τον Ιον-Στορμ και σκεφτομαστε τροπους ηχογραφησεις. Εγω προτεινα να παρουμε το POD της LINE 6, οπως ειχαμε κανει και στους Lord Impaler, o τραγουδιστης απο Lordi μου ειπε να σκεφτω και την αντιστοιχη επιλογη της Native Instruments με το σκεπτικο οτι θα συνεργαζεται (λεει) καλυτερα με το guitar rig. Πριν λοιπον δωσουμε καποια λεφτα ειπα να δω και τις γνωμες σας! Εχετε στο νου σας οτι εγω μενω καστορια,ο ιον στορμ αθηνα οποτε αυτα τα PODs βολευουν και για τα ταξιδια!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #1249
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    εγω εχω το pod xt της line 6 και γαμαει για ηχογραφησεις το μονο που χρειαζεται παραπανω στην ηχογραφηση ειναι ενα impulse για καμπινα και εισαι κομπλε. μια ενναλακτικη ειναι αν εχεις εξωτερικη καρτα ηχου χωνεις την κιθαρα στην καρτα γραφεις στο cubase η οπου γραφεις και βαζεις amp simulation εχει κατι γαματα ενας τυπος LePou λεγονται και ειναι τζαμπα χωνεις και ενα impulse για καμπινα και εχεις κιθαρα στουντιου. εχει πει ο δον οτι εχει συγκρινει το simulation που ειναι engl powerball με προενισχυση engl και ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα παρε και βιντεακι
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  5. #1250
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Ενημερωθηκα σημερα ποσο παραπανω περιπου πρεπει να πληρωσει καποιος για να αγορασει ενα μουσικο οργανο απο Αμερικη μεσω UPS (κουριερ).
    Τα ειχαμε πει και πριν απο καιρο αλλα παμε παλι πιο επισημα.

    Ας πουμε πως το οργανο κανει 1000ευρω και ειναι 4 κιλα. Μαζι με το πακετο, θηκη κτλ γινεται 6-7 κιλα.
    1. 29% επι του ποσου κατι σαν φορος (διατακτικες-εργατικα ειπε).
    2. 29% επι του ποσου για το βαρος.
    3. 1% επι του ποσου ασφαλιστρα.

    Επισης να αναφερθει εδω πως επειδη ειναι UPS, υποχρεωτικα περναει τελωνειο.
    Για ενα οργανο λοιπον 1000ευρω, πληρωνετε αλλο ενα 60% πανω, συνολο 1600 ευρω.
    Σε αυτα δεν υπολογιζουμε καποιες πιθανες μερες που κατι σας τυχαινει και δε μπορειτε να το παραλαβετε απευθειας και παραμενει στα γραφεια της UPS η στο τελωνειο.

    Με τις υγειες μας.

    Επομενη ενημερωση, UnitedStatesPostalService International.

  6. #1251

    Default

    Με τα 600 επιπλέον παίρνεις εισιτηριάκι για αμερική, την αγοράζεις χέρι με χέρι εκεί ή στη στέλνουν, και τη γυρνάς κύριος σαν χειραποσκευή, κάνεις και τον τουρισμό σου.

  7. #1252
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Ή παίρνεις από Thomann κάποιο που να κάνει 1600 ξέρωγω

  8. #1253
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Δεν ξέρω πόσοι νταραβερίζεστε με Alpha αλλά έχει κάνει αυτό
    http://alphabank.globalshop.net/eng/home
    Στην αρχή πωρώθηκα με την ιδέα, αλλά γενικά δεν συμφέρει , σε σχέση με ότι είπε ο Neuroscar, ίσως και να αξίζει λίγο περισσότερο
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #1254
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    48

    Default

    Quote Originally Posted by steve View Post
    εγω εχω το pod xt της line 6 και γαμαει για ηχογραφησεις το μονο που χρειαζεται παραπανω στην ηχογραφηση ειναι ενα impulse για καμπινα και εισαι κομπλε. μια ενναλακτικη ειναι αν εχεις εξωτερικη καρτα ηχου χωνεις την κιθαρα στην καρτα γραφεις στο cubase η οπου γραφεις και βαζεις amp simulation εχει κατι γαματα ενας τυπος LePou λεγονται και ειναι τζαμπα χωνεις και ενα impulse για καμπινα και εχεις κιθαρα στουντιου. εχει πει ο δον οτι εχει συγκρινει το simulation που ειναι engl powerball με προενισχυση engl και ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα παρε και βιντεακι
    Άσχετο αυτό από bloodbath δεν είναι?

  10. #1255
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    bloodbath μονο! ναι το eaten
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  11. #1256
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    TSE X30, που είναι emulation του engl E530. Επιβαρύνει πάρα πολύ τον υπολογιστή αλλά άμα βρεις ενα καλό impulse, είναι πραγματικά ΓΑΜΑΤΟ. Επίσης ο ίδιος έχει βγάλει και emulations πεταλιών, το tubescreamer του είναι τρομακτικά το ιδιο με το αληθινό.

  12. #1257
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    το πρασινο λες το boost?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  13. #1258
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Έχει κανείς ιδέα πόσο πάνε οι κεφαλές Mesa Mark IV μεταχειρισμένες?
    We revel in our time.

  14. #1259
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Εχω παρει ενα σκασμο οργανα απο Αμερικη, USPS προτιματε για διαφορους λογους, και το ποσο ακριβως πληρωνεις ειναι μεγαλο θεμα.
    Αν καποιος τεσπα στελνει μονο UPS μιας και αναφερθηκε αυτο παραπανω, πληρωνεις περιπου 35% στο συνολο αξια+ μεταφορικα. ΔηλαδηΣ, αν εχει 900 ευρω η κιθαρα και 100 τα μεταφορικα, υπολογιστε περιπου 350 ακομα ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.
    ΑΛΛΑ...
    ΑΛΛΑ η UPS περναει τα παντα απο το τελωνειο, και χρησιμοποιει δικους τους εκτελωνιστες, οποτε υπολογιστε καμια 100αρα+ ακομα θα θελουν αυτοι για να το εκτελωνισουν γιατι ειναι απαραδεκτοι. Εναλλακτικα μπορειτε να πατε στο Ελ-Βενιζελο και να το κανετε μονοι σας. Υπολογιστε ομως, μια μερα θα φατε για αυτο (πατε προς πρωι και δρομο προς μεσσημερι), βενζινες και διοδια, και πλεων τα καθικια στη UPS για να εκτυπωσουν διατακτικες κτλ θελουν καμια 25αρα. Μετα γυρω γυρω τα γραφεια για υπογραφες, παραβολα, ελεγχους, πληρωμες, και ξανα απο την αρχη. Γλυτωνετε ενα ποσο παντα, αν δεν εισαστε επαρχια παντα.
    Παλια στο τελωνειο ζητουσαν μονο τα χαρτια που εχει μεσα, οποτε επαιζαν πολλες πουστιες για να πληρωσει κανεις λιγοτερα. Μετα ζητουσαν και αποδειξη αγορας απο το PayPal, εκει αμα ειχαν δηλωθει λιγοτερα σωζατε τη σελιδα, αλλαζατε τα στοιχεια στο html να συμφωνουν με το δηλωθεν ποσο, το εκτυπωνατε, το δινατε και ολα κουλ. Μετα αρχισαν να ζητανε και χαρτι απο την τραπεζα που να δειχνει την μεταφορα, οποτε εμπλεξαν υπερβολικα τα πραγματα, ακομα και να μην ηθελε να κλεψει καποιος παιζει να επρεπε να μπλεξει με 1000 χαρτια για να εκτελωνισει.
    Το ιδιο περιπου ισχυει και για FedEx και λοιπους ιδιωτικους.
    USPS ειναι αλλη φαση, αν θελει κανεις το αναλυουμε.
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  15. #1260
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Φυσικα και να το αναλυσουμε. Η USPS, στελνει τετοια δεματα εκτος αμερικης με insurance? Πιθανοτητα τελωνειου? Στα απλα δεματα καμια, σε αυτο?

Similar Threads

  1. the LOST chat, spoilers inside.
    By silencerius in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 18:56
  2. Gigantour chat with Warrel
    By Odonian in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 08-09-2005, 20:55
  3. Direct chat..??
    By TheWS* in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 15-05-2004, 03:25
  4. Saturday birthday chat in honor of Criss Oliva...
    By DrButcher in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-2004, 21:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •