Page 99 of 107 FirstFirst ... 4989979899100101 ... LastLast
Results 1,471 to 1,485 of 1605

Thread: Musician's off topic chat

  1. #1471
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Quote Originally Posted by thanasis00 View Post
    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Ενάμιση τόνο κάτω είμαι. Για κάποιο λόγο μου φαίνονται ευκολότερες στο παίξιμο...
    Ποιες φόρεσες για 1.5 τόνο κάτω κούρδισμα; Γιατί εγώ είμαι καιρό με round και σκέφτομαι καμιά αλλαγή, αλλά είμαι 2.5 τόνους κάτω.
    Χμμμ είναι πολύ λεπτές για τόσο χαμηλό κούρδισμα που είμαστε... Θα ψάξω να δω αν παίζουν flat κοντά στο 60-120

    Quote Originally Posted by Fucking Wizard View Post
    φανατικα τα τελευταια 2,5 χρονια αυτες:



    65-85-105-125
    Και εγώ αυτές χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά δε βρίσκονται εύκολα οι άτιμες εδώ, και έτυχε ανάγκη τις προάλλες και δε τις βρήκα πουθενά... Πρέπει να στοκάρω απ' έξω μου φαίνεται...

  2. #1472

    Default

    Ή πολύ πιο απλά παίρνετε 5χορδου και πετάτε τη σολ, αντί να ψάχνετε μόνο αυτές.
    Τα gauge ίδια είναι και υπάρχουν και πιο πολλές επιλογές.

    Τσαστ σεηιν'

  3. #1473
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    To nut δεν θα χει θέμα?
    Kill the wise one!

  4. #1474
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default



    Deafening, painstaking, BB King

  5. #1475
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Licenced to Chill.

  6. #1476

    Default

    γεια σου ηαράκι μου.

    πες μου αν ξέρεις. ποιό είναι το καλύτερο vst για ήχο που πλησιάζει σε αυθεντική τρομπέτα(όχι κρα trumpet synth δηλαδή).
    εναλλακτικά αν και προφανώς καλύτερα, ξέρεις κάποιον που να παίζει τρομπέτα να ηχογραφήσει 2 παρτς που θέλω? μικρές απαιτήσεις το ένα, σχετικά φρι σταϊλ ψολάρισμα το άλλο.

    βόηθησε και εσύ τον ιρελίτζιο να γράψει lp. μπορείς.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  7. #1477

    Default

    Κατά την άποψη μου, επειδή μιλάμε για χάλκινα, είναι πολύ δύσκολο να αποδοθούν πειστικά με vst, ειδικά το φρη στάιλ. Βρες κάποιον καλύτερα.

  8. #1478
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    πες στον kermit ruffins
    (treme mode off)
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #1479

    Default

    tip του Anthony Jackson:
    μελετάς με τον ενισχυτή δυνατά (στα όρια του ενοχλητικού) και προσπαθείς να παίξεις σιγά και κυρίως καθαρά. Ο σκοπός είναι να αποκτήσεις απόλυτο έλεγχο των δυναμικών στο δεξί χέρι.

  10. #1480
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    tip του Anthony Jackson:
    μελετάς με τον ενισχυτή δυνατά (στα όρια του ενοχλητικού) και προσπαθείς να παίξεις σιγά και κυρίως καθαρά. Ο σκοπός είναι να αποκτήσεις απόλυτο έλεγχο των δυναμικών στο δεξί χέρι.
    αυτο ακριβως συζητουσα πριν λιγο καιρο με τον δασκαλο μου κι τον μπσιστα μου!!! θεεενξ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #1481
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Με την μια μου ήρθε στο μυαλό ο Gary Willis, που έχει συναφή και πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση επί του θέματος. Στο νήμα αυτό έχει σχετικό βιντεάκι του Bruce Willis για την τεχνική αυτή, αλλά και ενδιαφέροντα σχόλια από άλλους παίχτες, αξίζει να ρίξεις μια ματιά.
    http://basschat.co.uk/topic/200762-g...and-technique/
    Κάτι που λέγεται και στο οποίο έρχομαι να προστεθώ κι εγώ είναι ότι εκτός από ...συνήθεια, πολλές φορές το έντονο σε δυναμική παίξιμο είναι και σημαντικό κομμάτι του στυλ μουσικής (ακόμα και του τόνου του όργανου). Δηλάδη, μπορεί εδώ να τα λέει καλά ο Gary Oldman πέρι ελέγχου των δυναμικών και της δυνατότητας όταν θελήσεις να παίξεις πιο δυνατά, για να δώσεις και περισσότερη ένταση στο όργανο, αλλά άμα ούτως ή άλλως παίζεις σε ένα σχήμα που παίζει μονίμως τέρματα, μάλλον θες απλά κι εσύ να παίζεις μονίμως forte, όχι τόσο για να πιάσεις την ένταση (παίξε σε δυνατό μηχάνημα ρε αδερφέ), αλλά περισσότερο για να αποδώσεις το ύφος και τον τόνο. Δηλαδή... (ακραίο παράδειγμα) τι να τις κάνει τις πλούσιες δυναμικές και τον "συμπιεσμένο από το δεξί χέρι" ήχο ο Lemmy?... compression παίρνει από τον overdriven/τερματισμένο ήχο του και από εκεί και πέρα αυτό που πραγματικά τον ενδιαφέρει είναι η σταθερή, ακούραστη... κατακλυσμιαία ατάκα στο παίξιμο!... Δοκιμάστε τα μπασόνια να παίξεται Motorhead (με πένα, δάχτυλα, σφυρί, δεν έχει να κάνει) παίζοντας ...απαλά, έστω, κανονικά... Αν δεν παίξεις σταθερά, με όλη την ένταση των χεριών σου, απλά δεν γίνεται! Άσχετα ακόμα και από τον ήχο που έχεις, βάλτε όση παραμόρφωση θέλετε, το στυλ αυτό επιβάλλει μονίμως-φόρτε-γάματα-δυναμική στο παίξιμο για να αποδωθεί πειστικά. Έτσι έχω διαπιστώσει εγώ τουλάχιστον.
    Συμπερασματικά, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγιση των Anthony Jackson, Gary Willis κλπ, σίγουρα σε βάζει να δοκιμάσεις και ίσως να βελτιώσεις το πόσο "πειθαρχημένος" παίχτης είσαι και το πόοο καλό έλεχγο του οργάνου έχεις. Επίσης σαν ήχος είναι πράγματι πολύ ευέλικτος, εννοείται ακόμα και για metals στυλ (βλέπε Cynic / μέγιστο τέρας Sean Malone). Απλά, ανάλογα με το τι παίζει κανείς, υπάρχουν και στυλ τα οποία αμφιβάλλω αν τα αγγίζει αυτή η προσέγγισις. (όπως είπα, Motorheads, άλλα ωραία, πιο ΘΡΑΣ πράμματα, στυλ που σε ενδιαφέρει πρώτα απ' όλα η λυσσαλέα επίθεση καθαυτή σαν... συναίσθημα και όχι τόσο τα συναισθήματα που μπορεί να προκαλέσει ένα πλούσιο σε δυναμικές παίξιμο).



    Πώς τα λέω έτσι ο σάλιαγκας.

    Deafening, painstaking, BB King

  12. #1482

    Default

    συγνώμη αλλά ξόδεψες 35 γραμμές για να μας πεις ότι παίζεις grindcore, άρα αυτό που έγραψε ο chris boss does not apply ε?

    σολούσιον: μη παίζεις μόνο grindcore.

    πέρα από την πλάκα, ε ναι αυτό αφορά προφανώς μουσικές χωρίς ή με χαλαρό beat. Στις υπόλοιπες, ιδιαίτερα σε λάιβ κατάσταση που δεν ακούς και πολύ καλά πάνικ μοντ σετς ον και δε πάει να έχει και δυναμικές η μουσική σου, πρακτικά όλοι ξύνουνε και κοπανάνε.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #1483
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    To nut δεν θα χει θέμα?
    Λίγο αργά η απάντηση, αλλά ναι, το nut θέλει άνοιγμα για να μπουν αυτές οι χορδές, οπότε είναι σχεδόν μονόδρομος όταν αποφασίσεις να τις βάλεις. Μετά θα θες αλλαγή στο nut για να βάλεις πιο λεπτές πάλι.

    Όσον αφορά το παίξιμο, αν παίζεις πάντα σε τέρμα γκάζια, ναι μάλλον δεν έχουν νόημα οι δυναμικές. Αν και εγώ έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές στις δυναμικές ακόμα και όταν παίζω με fuzz ανοιχτό. Όπως παίζει ρόλο και σε πιο σημείο θα χτυπήσει το δεξί χέρι τη χορδή κλπ κλπ.

  14. #1484
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by thanasis00 View Post
    Μετά θα θες αλλαγή στο nut για να βάλεις πιο λεπτές πάλι.
    Όχι, δεν χρειάζεται αλλαγή το nut

  15. #1485
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    Quote Originally Posted by thanasis00 View Post
    Μετά θα θες αλλαγή στο nut για να βάλεις πιο λεπτές πάλι.
    Όχι, δεν χρειάζεται αλλαγή το nut
    Να σου π την αλήθεια δεν είμαι και σίγουρος, αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα μπάσο που να έχει χορδές πιο λεπτές απ' ότι είναι τα slots του nut, αλλά δε ξέρω αν είναι καλό να κουνιέται εκεί μέσα η χορδή.

Similar Threads

  1. the LOST chat, spoilers inside.
    By silencerius in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 18:56
  2. Gigantour chat with Warrel
    By Odonian in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 08-09-2005, 20:55
  3. Direct chat..??
    By TheWS* in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 15-05-2004, 03:25
  4. Saturday birthday chat in honor of Criss Oliva...
    By DrButcher in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-2004, 21:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •