Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: καθε εμποδιο για καλο (ακα - νεο πισι)

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default καθε εμποδιο για καλο (ακα - νεο πισι)

    λοιπόν,καλημέρα,ποστάρω από άλλο pc

    χτες καθώς έβαζα να παίξω nba live η οθόνη μαύρισε

    αφού δε τη πολυπαλευε έκανα reset αλλα σήμα μηδέν στο monitor,μαυρίλα

    τελοσπάντων να μη τα πολυλογώ δοκίμασα 2 κάρτες γραφικών,αρχίδια...δοκίμασα και δυο οθόνες,πάλι τίποτα

    αν και μου βρωμάει κάτι μεταξύ motherboard και τροφοδοτικού ,βαριέμαι να το ψάξω και λέω πως αυτό ήταν σημάδι από το θεό oτι είναι ώρα μετά από 4 και βάλε χρονια να κάνω αναβάθμιση

    να πάρω νέο pc στην ουσία

    λοιπόν το ερώτημα μου είναι το εξής:που πιστεύετε ότι είναι καλύτερα να απευθυνθώ για αγορά ολοκληρου του πακέτου μαζί με οθόνη δηλαδή με απαραίτητη προϋπόθεση να δέχονται πληρωμή με δόσεις(ανευ πιστωτικης) μιας και λεφτά δε παίζουν (μια πρώτη σκέψη είναι ο κωτσόβολος και ένα έτοιμο σύστημα)

    προτάσεις με links θα βοηθήσουν

    thanx in advance

    p.s. μιας και έγινε το topic ας ρωτήσω και κάτι άλλο:πως λέγονται αυτοί οι ανταπτορες που μπορείς να βάλεις μέσα του εσωτερικό hard drive και να το συνδέσεις στο pc με usb όπως έναν εξωτερικό?είναι φτηνά?κτλ

    'στω

  2. #2
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Αν και δεν εμπιστεύομαι την τεχνική υποστήριξη κανενός καταστήματος, καλύτερα να αποφύγεις Κωτσόβολους και άλλα super market.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Re: καθε εμποδιο για καλο (ακα - νεο πισι)

    Quote Originally Posted by Bullet
    p.s. μιας και έγινε το topic ας ρωτήσω και κάτι άλλο:πως λέγονται αυτοί οι ανταπτορες που μπορείς να βάλεις μέσα του εσωτερικό hard drive και να το συνδέσεις στο pc με usb όπως έναν εξωτερικό?είναι φτηνά?κτλ
    Αυτό μ'ενδιαφέρει και μένα. Όποιος ξέρει...



    Bullet, με το καλό να πάρεις νέο PC. Μάλλον σ'ακολουθώ κι εγώ σύντομα. Αφορμή ψάχνω... (οκ και λεφτά ;p)

  4. #4
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Επειδή κι εγώ προσανατολίζομαι σε αυτή την επένδυση, θεωρείτε πως υπάρχει πρόβλημα με την αγορά από σουπερ μάρκετ μεν, υπολογιστοκεντρικά δε; π.χ. Μουλτιράμα, Πλαίσιο κλπ.

    Επίσης, εκτός από τις γτπ κάρτες γραφικών, υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω; π.χ. να βάλω 2γβ μνήμη και τέτοια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default Re: καθε εμποδιο για καλο (ακα - νεο πισι)

    Quote Originally Posted by Parasight
    Quote Originally Posted by Bullet
    p.s. μιας και έγινε το topic ας ρωτήσω και κάτι άλλο:πως λέγονται αυτοί οι ανταπτορες που μπορείς να βάλεις μέσα του εσωτερικό hard drive και να το συνδέσεις στο pc με usb όπως έναν εξωτερικό?είναι φτηνά?κτλ
    Αυτό μ'ενδιαφέρει και μένα. Όποιος ξέρει...
    Αυτό εξόσων γνωρίζω λέγεται εξωτερική θήκη σκληρού (προσοχή να είναι είτε IDE είτε SATA ανάλογα με τι διαθέτεις). Φαντάζομαι όμως θες θήκη για IDE, μιας και το νέο σου μηχάνημα θα χει καναν SATAII πάνω και θα σου είναι και δύσκολο να τα βάλεις και τα 2 μαζί γιατί μερικές mobo πλέον δεν διαθέτουν καν IDE υποδοχές. Μια τέτοια θήκη έχει απο 25€ μέχρι 40€ & είναι πραγματικά υπερβολικά χρήσιμη!

    Απ'ο,τι κατάλαβα πάντως καλά σου κατσε το κάψιμο του πισιού σου . Καιρός ήτανε! Για δόσεις κλπ προτείνω να ρίξεις καμια ματίτσα σε Multirama/Πλαίσιο & όχι Κωτσόβολο, ούτε Carrefour ούτε τπτ άσχετο με το θέμα. Good luck!

    Όσο για το τι να προσέξετε, έχω να προτείνω τα εξής:
    minimum 1gb DDR2
    intel duo ή αντίστοιχος Athlon
    Κάρτα όχι κατώτερη των 7600GS/X1600pci-x
    σκληρός SATAII

    Σε καλό μηχάνημα που πουλάμε εδώ στο μαγαζί, αυτά είναι τα χαρακτηριστικά και η τιμή φτάνει κάπου στα 750-800€ με ΦΠΑ.

  6. #6
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Επειδή κι εγώ προσανατολίζομαι σε αυτή την επένδυση, θεωρείτε πως υπάρχει πρόβλημα με την αγορά από σουπερ μάρκετ μεν, υπολογιστοκεντρικά δε; π.χ. Μουλτιράμα, Πλαίσιο κλπ.
    Multirama, Πλαίσιο, κλπ είναι αποδεκτές λύσεις. Ο Κωτσόβολος ή κάθε άλλο κατάστημα που βάζει υπολογιστές δίπλα σε πλυντήρια δεν είναι.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Vampyra
    minimum 1gb DDR2
    Πολύ minimum αυτό, η μνήμη είναι ο τομέας στον οποίο δεν πρέπει να τσιγγουνευτείς! Εγώ θα έλεγα 2GB τουλάχιστον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default

    Ye. Ετοιμάζομαι κι εγώ να αναβαθμιστώ σε 4 gb. Δυστυχώς τη σήμερον ημέρα το 2gb είναι απλά το "recommended"..

  9. #9
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Vampyra
    Ye. Ετοιμάζομαι κι εγώ να αναβαθμιστώ σε 4 gb. Δυστυχώς τη σήμερον ημέρα το 2gb είναι απλά το "recommended"..

    ...
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher
    Quote Originally Posted by Vampyra
    Ye. Ετοιμάζομαι κι εγώ να αναβαθμιστώ σε 4 gb. Δυστυχώς τη σήμερον ημέρα το 2gb είναι απλά το "recommended"..

    ...

  11. #11
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Με γαμάτε τώρα, κι εγώ 2γβ ήθελα αλλά όλα τα έτοιμα πισιά έχουν 1γβ

  12. #12
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ε πήγαινε πες τους να σου βάλουν 2 εσένα. Μερικές φορές γίνεται.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default

    egw evlepa ston ypno mou oti ekana kai gamw tis anavathmiseis (dld agorasa kainourgio) kai afto pou exw twra to eixa krathsei gia file / music server.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default

    Πάρε χώρια και μια ακόμα 1gb & βάλτην μόνος σου! Γι'αυτό σκας? Ρώτα βέβαια πόσο θα σου πάει να στην βάλουν αυτοί έξτρα. Εάν πάει πολύ παραπάνω, καλύτερα παρτην και βάλτην εσύ. Αρκεί να ναι ίδιου τύπου.

  15. #15
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ΟΚ, θα ζητήσω να μου τη βάλουν αυτοί άμα είναι και βλέπουμε.

    ...


    Πουστιά παίχτηκε.

    Επίσης, επειδή έχω και κάτι χρόνια να πάρω PC Master/ PC Magazine κλπ. κι από κάρτες γραφικών δε σκαμπάζω τίποτα πλέον, να προτιμήσω νβίντια ή ΑΤΙ; Και υπάρχει κάποια κατηγορία από δαύτες που πρέπει να αποφύγω, όπως λχ. κάτι ΜΧ που αλώνιζαν παλιά;

Similar Threads

  1. Theseis (νεο ελληνικο adventure)
    By Bullet in forum PC & Games
    Replies: 25
    Last Post: 05-04-2007, 16:24
  2. Το νεο κομικ του Λωλου φορ φρι!!
    By freak brother in forum Comics/Cartoons
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2007, 20:05
  3. Κανα καλο RPG??
    By DoomAngel in forum PC & Games
    Replies: 42
    Last Post: 14-02-2006, 16:26
  4. Replies: 45
    Last Post: 13-03-2005, 20:30
  5. Replies: 12
    Last Post: 21-07-2004, 15:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •