Results 1 to 13 of 13

Thread: colour editing

  1. #1
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default colour editing

    Loipon kat'arxin sorry gia ta greeklish, ili8ioi panepistimiakoi upologistes grafoun kinezika kai giaponezika alla oxi ellinika... eleos.

    Exw ena background sto pc sto opoio basika paizoun shades tou idiou xromatos mono. Yparxei kapoio programma epejergasias eikonas to opoio mporei na allaksei ola ta shades mazemena apo ena hue se allo? Diladi na kano ola ta diaforetika prasina na ginoun ta antistoixa mple/kokkina/mov ? thanks in advance klp klp...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  2. #2
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    φότοσοπ και τσούκουτσούκου αλλαγή hue ανά σημείο. αν βολέβει αυτό, αλλιώς απ'τη στιγμή που άλλαξε το ίματζ σε ένα μόνο scale, δεν.




    ■■

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Απο όσο ξέρω, το τούλ επιλογέας (το μαγικό ραβδάκι), στα περισσότερα πρόγκς που έχω δεί (σε photoshop, paintshop, gimp σίγουρα) λαβαίνει ρυ8μίσεις για το ποσοστό συγγένειας των γειτονικών χρωμάτων στο πίξελ που επιλέγεις. Οπότε αν μειώσεις την συγγένεια μπορείς να επιλέξεις ένα σύνολο πίξελς που μετά μπορείς να κάνεις κωλοράιζ ή ό,τι 8ές. Δεν έχω πρόχειρο κάποιο προγκ για να σε πώ ακριβώς και αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς δηλαδή ε.
    Πχ με αυτό που λέω μπορείς να επιλέξεις όλα τα πράσινα απο το άβαταρ του βίρους και το λευκό πλαίσιο να είναι νησίδα στην επιλογή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Θα ανοίξεις το gimp, θα ανοίξεις την εικόνα, μετά στη μπάρα θα διαλέξεις tools > color tools και από κει κάνεις colorize σ'όλη την εικόνα σε ό,τι hue γουστάρς.

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    όι, νομίζω λέει οτι το πρόβλημα ειναι να επιλέξει μόνο το bg για να το κάνει κωλοράιζ και το bg έχει διάφορα shades ενός χρώματος.

  6. #6
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    οκέι, δωρεάν μαθήματα φότοσοπ γιατί δε θα κανς δουλειά αλλιώς (επίσης δε το σκέφθηκα πριν).

    νέο layer. βάλε 50% opacity για να βλέπεις τι παίζει στην εικόνα σου και με ότι brush σε βολεύει (στο πάνω κενό layer eh) χρωμάτιζε ότι θες με το χρώμα που θες. πρόχειρα ή και λίγο πιο προσεγμένα. όταν τελειώσεις ρίξε ένα gaussian blur ελαφρό, βάλε 100% και τέλος blending mode = color. ανοίγεις μια μπύρα. έτοιμος.




    ■■

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Αντί τότε για colorize πας στα hue-saturation και πειράζεις κάθε κανάλι ξεχωριστά (αλλά μαζί για όλη την εικόνα). Αν θες να πειράξεις το hue κάθε πράγματος που έχει διαφορετικό χρώμα πρέπει να το διαλέξεις, είτε με το μαγικό ραβδάκι όπου πρέπει να ρυθμίσεις τα settings για το πόσο κοντά ή μακρυά από το χρώμα που κάνεις κλικ να πάει να επιλέξει, και ύστερα πειράζεις το hue.

  8. #8
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    το παραπάνω (αλλά κιε αυτό που πε ο ikonoύλης) λειτουργεί αν υπάρχει χρώμα στο αρχικό ιματζ, αν είναι greyscale δεν.

    προσωπικά μου τη σπάει η επιλογή με ραβδάκια κιε λάσα γιατί ποτέ δε πετυχαίνεις λεπτομέρεια (φακιν πιξελς) ενώ με "πενάκι" αν τσουκουτσουκου ασχοληθείς επιλέγεις τέλεια. όλαυτα τρώνε πολύ ώρα όμως.




    ■■

  9. #9
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Οκε, δεν το εξήγησα καθόλου καλά: Έχω μια εικόνα για background στο pc, και θέλω όπου έχει πράσινο στην εικόνα να το αλλάξω σε κόκκινο ίδιας σκιάς κ.ο.κ αλλά όλες τις σκιές μαζί. Ο λόγος είναι καθαρά ψυχαγωγικός για μένα (θέλω να αλλάζω χρώμα κάθε μήνα a la psp) και κατά συνέπεια δεν αξίζει το χρόνο να παιδεύομαι με πενάκια κλπ. Κατά τα φαινόμενα αυτό που είπε ο phoebus θα πρέπει να μου κάνει, θα το δοκιμάσω το συντομότερο. Θενξ φορ δε χελπ!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    να σε πώ, δώσε την εικόνα κε πες τι 8ές να στη μοντάρει ο βίρους για να τελειώνομε.

  11. #11
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    http://www.geocities.com/wraithgr/fr...llpaper_05.jpg

    Όπως είναι αυτό το image "πράσινο", να γίνει "κόκκινο" ή μπλε κλπ, αν και μαντεύω οτι δεν γίνεται χωρίς να χαλάσει η λεπτομέρια της εικόνας. Τέλος πάντων, όπως είπα δεν καίγομαι και τόσο οπότε μη χάσει κανείς την ώρα του plz. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  12. #12
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    δεν είναι ούτε 1 λεπτό δουλειά. image, hue/saturation και αφού κλικάρεις colorize κάτω κάτω παίξε με hue και saturation μέχρι να σου βγει αυτό που θες. Οι τόνοι δεν αλλάζουν (το άσπρο παραμένει άσπρο κιε το μάυρο μαύρο) αρκεί να μη πειράξεις το lightness.




    ■■

  13. #13
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    ΟΚ, 1000 ευχαριστώ virus αυτό ακριβώς έψαχνα!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

Similar Threads

  1. allagi text colour sta dos ton wp
    By Diam in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2004, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •