Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70

Thread: Απαγόρευσι της Κομμουνιστικής Νεολαίας Τσεχίας.

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    οι μπολσεβίκοι υπήρξαν ηγέτες της σοβιετικής ένωσης και όχι του κομουνισμού ως θεωρία. ο λένιν υπήρξε πνευματικός ηγέτης του λενινισμού, ο τρότσκι του τροτσκισμού και ο στάλιν, μάντεψε, του σταλινισμού. όλα αυτά είναι απλά μερικές ερμηνείες της μαρξικής θεωρίας (πολλοί θα είχαν ενστάσεις ακόμα και γι' αυτό, ο μαρξ φερ' ειπείν) και όχι η φυσική συνέχεια της.

    γενικά, δοκίμασε να διαβάσεις τίποτα σχετικά με την μαρξική θεωρία αφ' ενός και με τις διάφορες ερμηνείες αυτής αφ' ετέρου και θα σου λυθούν πολλές απορίες καθώς επίσης δεν θα πετάς τέτοιες χοντράδες.

    http://www.marxists.org

  2. #17
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ξαναδιαβαζοντας αυτο που εγραψα δε βρισκω πουθενα να λεω ότι θεωρω τους μπολσεβικους εγκληματιες και συνεχιστες του μαρξ (για να πουμε την αληθεια δεν κανω καν αναφορα σε αυτα τα ονοματα).

    σταματα να απαντας σα να εχεις το κεφαλι χωμενο στο γκωλο σου

    το να μη συμπαθεις καποιον ειναι ενα, το να εισαι εμπαθης εντελως διαφορετικο


    και περι μαρξισμου θα διαβασω οταν νιωσω ετοιμη
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    "μια ολόκληρη ιδεολογία βάσει εγκλημάτων που διέπραξαν ηγέτες της"

    έχω την αίσθηση ότι λέγοντας ιδεολογία αναφερόσουν στον κομουνισμό, αλλιώς κάτι έχω καταλάβει στραβά, είτε εγώ είτε εσύ.

    κατά τα άλλα, νομίζω υπήρξα μετρημένος.

  4. #19
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    καλοσυνη σου


    έχοντας ξεκαθαρίσει λοιπόν ότι δεν αναφερόμουν στο μαρξ και το λένιν, ας πιάσουμε το στάλιν πχ και τα εγκλήματα που του καταλογίζουν ή τους κοκκινους χμερ. Ή ας πούμε ότι το τείχος που ύψωσε ο Ulbricht ήταν όντως τείχος αντιφασιστικής προστασίας και πως όλα αυτα δεν είχαν καμια σχέση με την ιδεολογική αρχή που υπηρετούσαν. Και πιστεύω πως δεν είχαν, αλλά όταν επιβάλεις κάτι, αναγκαστικά χρησιμοποιείς φασιστικές μεθόδους για να το πετύχεις.

    Οπότε μένουμε στο γεγονός ότι κάποιοι αντιφρονούντες υπέφεραν, κάποιοι εξαφανίζονταν και πως ο αριθμός τους με τα χρόνια αυξανόταν. Το θέμα είναι αν εσείς ως κομμουνιστές πιστεύετε ότι σε αυτά τα κράτη όλα λειτουργούσαν όπως πρέπει, οι πολίτες είχαν τις ελευθερίες που χρειάζονταν και πως δεν πρέπει να τα κατακρίνουμε. Το αν η ΕΕ τα δαιμονοποιεί και θέλει να βάλει το όνομα του Στάλιν δίπλα σε αυτό του Χίτλερ είναι άλλο θέμα (καθ'ότι σε πολιτικα και ιστορικά θέματα μας δουλεύουν γενικα)
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    μιλόντας για τον εαυτό μου, και όχι "ως κομουνιστής" ή ως αντικαταστάτης του ικόνοκλαστ, το βασικό πρόβλημα με το μνημόνιο -καθώς και με την μαύρη βίβλο του κομουνισμού στην οποία βασίστηκε- είναι η εξίσωση της μαρξικής θεωρίας (της "ιδεολογίας" που λες) με τις σταλινικές τακτικές ώστε μέσω των ευαίσθητων χορδών που θίγονται από το τελευταίο να απορρίπτεται και το πρώτο. χρησιμοποιούνται, δηλαδή, οι σταλινικές ακρότητες ως όχημα για να απορριφθεί συλλήβδην το έργο του μαρξ. σα να λέμε, ο μαρξ ευθύνεται για τον στάλιν και όσα άλλα προκαλούν το κοινό αίσθημα.

    όπως εύγλωττα έγραψε ο λένος χρηστίδηες στο "bororo",

    Σου λέει "έπεσε το Τείχος, άρα ο Μαρξ είναι μαλάκας". Τώρα ο κόσμος τρέχει πίσω από τους παρουσιαστές, εκεί καταντήσαμε, λέει στις ειδήσεις "Αγαπητοί φίλοι, λυπόμαστε, αλλά είναι φανερό ότι ο Μαρξ έλεγε μαλακίες" και οι χάχες από κάτω λένε "τι ωραία που τα λέει και τι ωραία γραβάτα".

  6. #21
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    θα σου στοιχισει πολυ αν σου πω ότι συμφωνώ; (με σένα, όχι με τους παρουσιαστές)
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    καθόλου.

  8. #23

    Default

    Χμου, το πού διαφωνήσατε δεν κατάλαβα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    στο ότι οι ηγέτες της ΕΣΣΔ υπήρξαν "ηγέτες του κομουνισμου". αυτό που λένε και όσοι στηρίζουν το μνημόνιο δηλαδή.

    Quote Originally Posted by enitharmon
    επειδή καταδικάζει (έστω συκοφαντεί) μια ολόκληρη ιδεολογία βάσει εγκλημάτων που διέπραξαν ηγέτες της
    με άλλα λόγια, εδώ.

    ελπίζω να βρεις το πάτημα που ψάχνεις =)

  10. #25

    Default

    Χμου, οκ, αυτό το είχα καταλάβει, απλά ήλπιζα πως δε θα είχες κολλήσει σε μια τυπικότητα όταν μίλαγες για "τέτοιες χοντράδες". Έκανα λάθος.
    Επίσης, είσαι πιο μίζερος κι από τον Τράγκα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    =(

    ηλπίζα τουλάχιστο σε μια αναφορά σε μανία καταδίωξης, κόμπλεξ κατωτερότητας. κάτι, οτιδήποτε.

    μην ανησυχείς, όλα αυτά είναι στο μυαλό μου και μόνο Wink

  12. #27

    Default

    Μη φοβάσαι, από τότε που μου είπες ότι την έχεις μεγαλύτερη έχω κλειστεί στο καβούκι μου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    πολύ καλά κάνεις, εκεί αποσκοπούσα!

    και ον τόπικ: δεν είναι τυπικότητα, είναι όλη η ουσία του μνημονίου, οι ηγέτες της ΕΣΣΔ δεν υπήρξαν ηγέτες "μιας ολόκληρης ιδεολογίας" αλλά μιας πτυχής αυτής ενώ ακόμα και αυτό το τελευταίο αμφισβητείται.

    και γι' αυτό ήταν χοντράδα. ΕΣΣΔ =/= κομουνισμός.

  14. #29
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    λοιπον αμφισβητείται από ποιους;

    πέρα από αυτό, λέγοντας αρχικά ηγέτες δεν αναφερόμουν σε μαρξ, λενιν, τρότσκι, αλλά ποιο πολύ στην ΕΣΣΔ και στα παραγωγά της. Και βασικά μπερδεύομαι λίγο τώρα, γιατί ο Στάλιν έχει δικό του παρακλάδι, αυτός τώρα είναι ηγέτης ιδεολογίας ή όχι; Με Μάο και λοιπούς τι γίνεται;

    Ο Μαρξισμός τελικά εφαρμόστηκε ποτέ;
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #30

    Default

    Ορίστε, είδες που μπορείς να απαντάς χωρίς κομπλεξικά (ναι! ναι! το είπα! μισώ το να απογοητεύω το κοινό μου) σχόλια;
    Ο σταλινισμός είναι παρακλάδι του κομμουνισμού. Στο wikipedia πχ κάπου έχει "The main contributions of Stalin to communist theory". Δεν είναι Ο ηγέτης του κομμουνισμού, θα υπήρχε και χωρίς αυτόν, αλλά έγινε μέρος του και αλληλοεπηρεάστηκαν. Είναι τυπικότητα γιατί είναι σα να λέει κάποιος για τους "ηγέτες του μέταλ όπως οι slayer" και να πετάγεσαι ως άλλος wotan να του λες ότι οι ηγέτες του μέταλ είναι οι σάμπαθ και οι ιρον μαιντεν και ότι οι σλέηερ είναι ηγέτες του θρας. Εντάξει, αλλά και στη συνείδηση του κόσμου και στην πραγματικότητα ο Στάλιν είναι από τα πιο γνωστά άτομα που σχετίστηκαν με τον κομμουνισμό, ήταν ΓΓ του κομμουνιστικού κόμματος της Σοβιετικής Ένωσης για τριάντα χρόνια, την οποία και κυβέρνησε για αυτό το διάστημα, οπότε το να πεις πως ήταν από τους ηγέτες του κομμουνισμού ok, μπορεί να μην είναι το πιο κυριολεκτικά ορθό πράγμα στον κόσμο, αλλά μια χαρά εξυπηρετεί τη συζήτηση. Δηλαδή έλεος αν αυτές θεωρούνται χοντράδες. Τέσπα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. ο φύλακας στη σίκαλη
    By Solo Carriera in forum Literature
    Replies: 43
    Last Post: 30-01-2018, 21:25
  2. Τα καλά της φτωχολογιάς
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-2008, 13:20
  3. Φεστιβάλ Νεολαίας Συνασπισμού 2006
    By tamagothi in forum Live & Events Talk
    Replies: 37
    Last Post: 20-09-2006, 03:18
  4. Η τέχνη της διαφήμισης
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 43
    Last Post: 18-09-2005, 04:17
  5. Τα χείλη της Medusa
    By Atheist in forum General Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2005, 23:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •