Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Ένας προβληματισμός

  1. #1
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Ένας προβληματισμός

    Ο χρήστης Alexandros λέει:
    elaxistes mpantes aksizei na xeis olkiri diskografia re
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    auto shkwnei megalh kouventa
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    makropro8esma paizei paaara poly
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    imo
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    otan dld gineis 30 xronwn
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    40
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    k ta cd/vinylia pou 8a xeis
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    aktisoun politistikh aksia
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    opws ta vivlia
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    pou elege o zaxaropoulos
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    k esy ousiastika den exeis thn kaula pou eixes gia th mousikh
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    tote de 8a se noiazei na exeis oloklhrh diskografia
    Ο χρήστης stam and the witches λέει:
    kapws etsi dld.

    Ποια η γνώμη σας; Αξίζει κάποιος να δίνει τα μαλλιοκέφαλά του για κυκλοφορίες που στο μελλοντικό (και μιλάμε για κανα 2 χρόνια ε) ξεθάψιμο θα αγνοεί (είτε επειδή θα έχει βαρεθεί το συγκεκριμένο γκρουπ είτε επειδή πολλές κυκλοφορίες αυτού αποκτήθηκαν απλά για να συμπληρώσουν τη συλλογή); Δεν έχω αυτή την άποψη βέβαια προς το παρόν, αλλά με προβλημάτισε.

    Δε χρειάζεται να ποστάρω τα logs των άλλων 2 στην κουβέντα, καθ'ότι ακούστηκαν ακυρότητες όπως οι εξής:

    Ο χρήστης it never rains around here... λέει:
    oi darkthrone entwmetaksei gamane ta panta e
    Ο χρήστης it never rains around here... λέει:
    aksizei na pareis isws 3 fores th diskografia tous
    Ο χρήστης Alexandros λέει:
    stamati SE GRAFOUME STA PAPARIA MAS

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    αξίζει
    i would name her rock'n'roll.

  3. #3
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    ektos k an xezeis lefta,se prolabainei i ekseliksi.
    otan itan ta vinilia,de tha prolabaines na pareis osa itheles prin vgoun ta cd.
    twra me ta cd pali de sumfairei katholou na ta agorazeis afou iparxei to internet.
    opote i sillogi pote de sumplirwnetai
    tha ithela poli na exw auta pou thewrw pws prepei na uparxoun sti diskothiki mou,alla epo ena simeio k meta to keno to sumplirwna me mp3 pou uposxomoun sto eauto mou "tha ta kanw audio cd meta kai tha ta exw se omorfes kopies'',kati pou fuisika den ekana...
    kai,nai,kserw ti kala pou einai na exeis to cdaki,me to vivliaraki,me tous stixous,na to xaideueis kai na to filas alla ftaneis se ena simeio pou apofasizeis oti auta ta sigrotimata thanai liga(ta 5 pio agapimena sou,k polla lew.egw mono apo to agapimeno mou ta exw ola authentika) kai ta thusiazeis dinontas ta lefta kapou pio xrisima(sinaulies px)
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  4. #4
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Με αυτή τη λογική θα πρεπε να ταν καμιά 20αριά τα group συνολικά που θα καναν δισκογραφία και και και... μεγάλη κουβέντα κιε βαριέμαι.

    Ναι, ακσίζει.
    Αν νομίζεις ότι θα το παρατήσεις το άθλημα κιε δεθασαρέσουν όλαυτά, γιατί δε το παρατάς από τώρα να κερδίσεις χρόνο;




    ■■

  5. #5
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    +1
    alla an den pas gia prwtathlitismo,mporeis na simbibasteis me mia pio simazemeni sillogi pou de tha varetheis se 2 xronia.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  6. #6
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Έχω αρκετά σιντιά που βαριέμαι αλλά ακσίζει να υπάρχουν. Γιατί τα βγάλαν τα λεφτά τους όσο μ'άρεσαν πολύ κ κατα καιρούς θα ξεσκονίσω κάτι να ακούσω κιε θα το φχαριστηθώ. κιε δεν είναι το ίδιο με τα mp3 ή τα cdr, κ είπες ήδη μερικούς λόγους.




    ■■

  7. #7
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Αξιζει.
    Τελος.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Έχει κάποιο δίκιο ο pixies.Αλλά δε νομίζω οτι έχει να κάνει με την εξαφάνιση των cd ή των δίσκων γενικότερα.Κάτι τέτοιο δε νομίζω οτι θα συμβεί στο εγγύς μέλλον,για τους γνωστούς λόγους (ποιότητα ήχου,artwork κ.τ.λ.),εξάλλου ήδη τόσα χρόνια υπάρχει το downloading και οι πωλήσεις των εμπορικά μικρο-μεσαίων ονομάτων δεν έχουν μειωθεί τραγικά.

    άσχετο: Έχω ακούσει οτι τα cd ανάλογα με τις συνθήκες αποθήκευσης έχουν ενα διάστημα ζωής 15-20 χρόνια.Ξέρει κάποιος σίγουρα επί του θέματος;Αν σκεφτούμε οτι τα σι-ντι πρωτοεμφανίστηκαν τέλη 80s-αρχές 90s,λογικά αν ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχουν αρχίσει να εμφανίζουν προβλήματα
    i would name her rock'n'roll.

  9. #9
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δε μίλησα για σταμάτημα της ενασχόλησης με τη μουσική. Σε ένα δισκάδικο κατα τ'άλλα θα προτιμούσα να πάρω το δίσκο ενός group που έχω ακούσει/έχω ακούσει ότι τα σπάει/έχει καλύτερο εξώφυλλο κ ξέρω γω, παρά να πάρω το ντεμπούτο ή αυτό που μου λείπει από μία αγαπημένη μου μπάντα. Και μην πει κανείς "και τα 2", επειδή πρέπει να δωθούν και κάποια λεφτά ε.

    Αλλά και πάλι, θέτω έναν προβληματισμό, δεν το βλέπω έτσι γενικά.

  10. #10
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εγω παντως μαζι σου ειμαι, και δεν ειναι πλεον μονο προβληματισμος, αλλα μαλλον βεβαιοτητα. Και για να προλαβω ενδεχομενο ποστ του Βαιρους, εχω ηδη αρχισει να πουλαω τη δισκογραφια μου και μου φαινεται οτι σε κανα χρονο δε θα εχω πανω απο 50 CD... πολυ λιγα ειναι αυτα που με ενδιαφερει να κρατησω και τα περισσοτερα απο αυτα ειναι λογω συναισθηματικης αξιας η επειδη δεν υπαρχει κανενας αρκετα μαλακας για να αγορασει.

  11. #11
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Δεν αξίζει κι είναι κάτι που μετανιώνω αρκετές φορές. Γιατί κανείς δεν μπορεί να απαρνηθεί τον φανμποησμό =]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by VirusXI
    Έχω αρκετά σιντιά που βαριέμαι αλλά ακσίζει να υπάρχουν. Γιατί τα βγάλαν τα λεφτά τους όσο μ'άρεσαν πολύ κ κατα καιρούς θα ξεσκονίσω κάτι να ακούσω κιε θα το φχαριστηθώ. κιε δεν είναι το ίδιο με τα mp3 ή τα cdr, κ είπες ήδη μερικούς λόγους.
    Αν και κάπου έχασα τον όλο προβληματισμό, θα συμφωνήσω κατά βάση με τον βαιρους. Στην τελική, αγοράζεις κάτι γιατί το θες και όχι γιατί πρέπει (όπως είνα και το λογικό εξάλλου), οπότε το αν μετά από 10 χρόνια θα συνεχίσεις να το ακούς με τους ίδιους ρυθμούς δεν έχει νόημα να σε απασχολεί. Αν τώρα το αγοράσεις μόνο και μόνο για να συμπληρώσεις, και αυτό πάλι εν γνώση σου γίνεται και ξέρεις γιατί το παίρνεις, οπότε πάλι γιατί να σε απασχολεί? Και στα 40 σου μπορεί να ακούς μόνο Stravinsky, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ήταν μαλακία που αγόρασες ό,τι αγόρασες τα προηγούμενα χρόνια.
    and light it up forever, and never go to sleep

  13. #13
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    το πρόβλημα είναι πως σε κάθε περίοδο της ζωής σου μπορεί να θες να κάνεις χώρο για την μουσική που ακούς περισσότερο άυτή την περίοδο, οπότε κάνεις κάποιο ξεσκαρτάρισμα, όμως αργότερα μπορεί να επανεκτιμήεις κάτοι που έδωσες.

    Γενικά από παλιά αγοράζω αυτά που θεωρούνται κορυφαία και ξεφορτώνομαι αυτά που πλέον δεν μου λεν τίποτε ή ελάχιστα. Ομως οι καιροί αλλάζουν και...Πχ είχα ξεφορτωθεί σχεδόν ό,τι πάουερ εϊτίλα είχα εκτός κάποιων κορυφαίων και τώρα την ξαναπαίρνω σε συλλογές μια και τα ακούει ο γιός μου.

    Επίσης μπορώ να πω πως πολύ σπα΄νια αγοράζω νέες κυκλοφορίες (3-4 τη χρονιά) γιατί τις περισσότερες τις θεωρώ εφημερες, ακόμα κι ααν είναι από σούπερ γκρουπ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    Γενικά από παλιά αγοράζω αυτά που θεωρούνται κορυφαία

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Δεν τα κάνουν πια όπως παλια!
    and light it up forever, and never go to sleep

Similar Threads

  1. Ένας γνωστός απ' τα παλιά...
    By Djerdjelesh in forum AnorimoI
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2012, 15:31
  2. Ένας βιολιστής στο Μετρό
    By Candiru in forum Music Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 22-01-2009, 13:57
  3. Replies: 0
    Last Post: 08-10-2007, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •