Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Erotisi gia tin epilogi ton ohm

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default Erotisi gia tin epilogi ton ohm

    Loipon.An exo mia kefali me epilogea gia ta ohm, kai mia kampina me episis epiolgea gia ta ohm, pos prepei na ta sindeso?
    I kefali einai 50 watt
    i kampina 4x12.
    Ti na kano????
    fovami min xalaso tpt...

  2. #2

    Default

    Χμμ αν και δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το "καμπίνα με επιλογέα για τα ohm" (μια καμπίνα που είχε βγει για μπάσο που υποτίθεται άλλαζε απο 4 σε 8 ohm αποδείχτηκε απάτη και το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό της αποσύρθηκε), φαντάζομαι αν δείχνουν τα ίδια ohm καμπίνα και κεφαλή είσαι ok.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default

    vasika den ksero an afto isxei kai psilofovamai. I kampina mou einai line6 kai exei epilogi gia 4, 8, kai 16 ohm

  4. #4

    Default

    Ε, του πούστη, τι λογική θα είχε να πρέπει να βάλεις διαφορετικό αριθμό ohm στην κεφαλή και διαφορετικό στην καμπίνα;
    Επίσης, βρες owner's manual για την καμπίνα σου και την κεφαλή σου στο web, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις εύκολα την απάντηση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5

    Default

    http://www.line6.com/support/knowledgebase/
    Διάβασα κάτι ψιλά για stereo και mono αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ παραπάνω... θα τα βρεις, δυο λεπτά ψάξιμο θέλει
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,605

    Default

    Thanx re Dragonlord gia ton kopo sou

  7. #7

    Default

    Κατι που μπορει να βρει χρησιμο.

    Λοιπον πολλοι ενυσχυτες (οπως ολοι οι laney) εχουν διακοπτη για ε3οδο σε ohm.
    Παράδειγμα :
    Ο 30watt οδηγαει 2x10" στα 8ohm
    Αν τον γυρισεις στα 4ohm μπορει να σηκωσει αλλα 2x10.
    Πως γίνεται αυτο?
    Σε περισσοτερα ohm ( σπανιοτερα οι καμπινες απο κι8αρες ειναι 16ohm, συνη8ως 4ohm η 8ohm ) διεγειρονται τα ηχεια ποιο σωστα.
    Χονδρικα.Για αυτό και τα υπολογίζουμαι.
    ( Παρα πανω τεχνικά μπορει να σου ε3ηγησει ενας ηλεκτρονικος.)

    Για αυτο οι ποιο σωστες καμπινες 4x12 παίζουν στα 16 η 8 ohm.

    Οποτε η 30watt κεφαλη του παραδείγματος σου δίνει 30watt σε 2x10 στα 8ohm ας πουμε...
    Αλλα δινει 60watt στα 4οhm (30 στο ενα σετ ηχειων και 30 στο αλλο)
    Οποτε και με αλλα λογια ...αν δωσεις απο την κεφαλη 4ohm ΣΕ ΜΙΑ KAMPINA TωN 16 ΔΕν 8Α ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΚΟ
    Ύπαρχει και ενας αλγόριθμος που σε βοη8αει να υπολογισεις ακριβώς και την αντίσταση.Αλλα στο σχολειο φυσική δνε παρακουλουθούσα.
    ...
    Το αναποδο απο την άλλη δεν ειναι κα8ολου μα κα8ολου καλη ιδεα...

    Αναλογα λοιπον με το στα ποσσα ohm εχεις το "κεφάλι" σου να παίζει μπορεις να σηκωσεις μαλλον (8εμα κατασκευαστη και ε3οδων) παρα πανω απο 1 καμπινες η περισσοτερα ηχεια.
    Καμαι φορα σε ενισχυτες οταν εχουν 2 ε3όδους σpeaker out αυτωματως ριχνουν τα ohm sta μισα οτνα συνδεεις και το 2ο jack.


    Eλπίζω να βοήθησα...

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by manos g
    Μια κεφαλη ειναι ας πουμε 200watt στα 4ohm είναι 100watt στα 8ohm και 50watt στα 16ohm. Αυτο υσχιει σίγουρα.
    Αυτό σίγουρα δεν ισχύει. Καταρχάς, στους λαμπάτους ενισχυτές τα watt είναι ίδια ανεξάρτητα από τα ohm. Αλλά και πάλι, πχ εμένα ο Eden μου βγάζει γύρω στα 400 watt στα 8 ohm, 550 στα 4 και 650 στα 2 (συνδέοντας 2 καμπίνες των 4 παράλληλα). Δεν ισχύει το αντιστρόφως ανάλογο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by manos g
    Για αυτο οι ποιο σωστες καμπινες 4x12 παίζουν στα 16 η 8 ohm.
    Δεν υπάρχει "πιο σωστές καμπίνες", εξαρτάται από τον ενισχυτή που έχεις και τι θέλεις να πετύχεις. Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι η ίδια καμπίνα στα 8 ohm ακούγεται καλύτερα από ό,τι στα 4, αλλά αυτό μπορούν να το καταλάβουν μόνο πολύ έμπειρα αυτιά και γενικώς άλλοι παράγοντες όπως η ακουστική του χώρου ή και η κατάσταση των χορδών θα έχουν μεγαλύτερο αντίκτυπο στον ήχο. Και φυσικά μιλάμε για σύγκριση ανάμεσα σε ίδια μοντέλα κατά τα άλλα, γιατί αν πάμε σε διαφορετικές μάρκες τότε το "αυτή ακούγεται καλύτερα γιατί είναι περισσότερα ohm" είναι αστείο.
    Γενικά έχεις κι άλλες ανακρίβειες στο post σου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #10

    Default

    Πρώτον ευχαριστώ gia την διόρθωση. Έχεις δίκιο οτι είχα ανακρίβειες.
    Καταλάθος,και καλα που με διώρ8ωσες υπεραπλούστευσα την σχεση Ohm Και watt.Προφανώς είανι άστοχο να πεις οτι διπλασιάζεις το ένα και διαιρεις το άλλος και το βρήκες.
    ΤΟ "¨σιγουρα υσχίει" έιναι λάθος ταχύτητας και διορθώθηκε.

    Για το αν ισχυει οτι ακους την διαφορά ανάλογα στα πόσα ohm παίζει η καμπίνα σου θα διαφωνίσω μαζί σου.
    Βεβαιως και το ακούς.ΚΑι δεν λέμε για σουπερ εκπαιδευμένα αυτία.
    ΑΝ πάρεις το ίδιο μηχάνημα ,παράδειγμα πάρε εναν vc (ο laney 210 212 και νομίζω και οι vox ac το έχουν ) και παι3ε με το switch απο πίσω (8 σε 4ohm),που μπορεις να το κάνεις επιτόπου χώρις να προσ8εσεις η αφαιρεσεις καμπίνα....Πάντως αν καποιος προσπαθούσε να μου πουλήσει ενυσχιτη που "τρεχει στα 600ohm και τα σπάει" 8α ήταν
    πράγματι αστείο.Πράγματα όπως η ακουστική του ΄χωρου η μέγεθος και κατάσταση χορδών σίγουρα έζιε μεγαλύτερη σημασία σε Live ειτε ηχογράφηση από κάτι τέτοιο.
    Πάντως σε Live πραγματικά έχω δει διαφορά στον ήχο δουλευοντας τον ενισχυτη μου στα 4 η 8 .Και αυτό προφανως οταν τον "εσκισα" και τον έβαλα να κανει κατι που "δεν επρεπε",η σχετικα επιζήμιο για την κατασταση των λαμπων τελικου.


    Δεν υσχιρίζομαι οτι οταν εχεις μια καμπίνα στα 16ohm δουλευέι καλύτερα απο μια άλλη στα 4.Ετσι κι αλλιως η δικια μου ειπλογη ειναι 2χ10 και 2χ12 στα 4ohm.Αλλα ,φαντάζομαι αν το ζητούμενο ειναι στιβαρός ήχος και τεράστιες καμπίνες δεν ειναι η ποιο σωστή ιδέα τα λίγα ohm,και οσοι κατασκευαστες έχω δει (randhall,marshall,peavy,)το αποφέυγουν.

    ΤΟ σχόλια για τις "καλές καμπίνες",( που έχεiς δικιο οτι ειναι πολυ επιπόλαιο) έxεi να κάνει με τις ποio "μεγάλες καμπίνες ".Ενοόντας 4χ12 ας πούμε. Εχω παρατηρησει οτι 4 η 8ohm παρατηρεις σε combo ενυσχιτες και συνήθως με 2χ10" η 1χ12". ΚΑταφέρνουν ετσι να έχουν ποιο "punchy" ήχο,που είναι και το ζητόυμενο. Αντι8έτως 4x12" βγάζουν όσο έχω δεί 8 kai 16 ohm. Χωρίς να είναι κάτι κανόνας είναι λογικό γιατι. Bebaia o καθε κατασκευαστής κάνει ότι 8έλει ( h ashdown εχει βγάλει τον mini stack μπάσσου, με 2 καμπίνες με ενα 10" η κα8εμία και τον έχει βάλει να δουλέυει στα 16ohm).

  11. #11

    Default

    Τι να σε πω, μπασίστας είμαι, πάντως στο μπάσο δεν έχει καμία σχέση, όλες σχεδόν οι καμπίνες βγαίνουν είτε σε 4 είτε σε 8 ohm, μη σου πω ότι πιο συνηθισμένα είναι τα 4 επειδή εκεί βγάζουν οι περισσότεροι ενισχυτές τα περισσότερα watt. 8άρες παίρνεις μόνο αν σκοπεύεις να τις συνδέσεις παράλληλα, καθώς οι περισσότεροι ενισχυτές δε σηκώνουν κάτω από 4 ohm.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #12

    Default

    Βασικα αυτο παρατήρησα και εγώ σημερα για το μπάσσο , που το έψαχνα απο περιέργια. Παιρνόντας μαι βόλτα απο το thomann Ολες οι huge 8χ10" καμπινες απο ashdown μεχri ampeg λέγανε οτι τρέχουν στα 4ohm.8α σου έστelνα και private na se ρώταγα αν ΄3ερεις γιατι και ποιο το είναι το κέρδος (και γιατι η 1χ15" τρέχει στα 8ohm).

    Αλλα με πρόλαβες...

  13. #13
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Re paidia POY phge to post mou??? Eixa grapsei akrivws meta to 1o post tou manou!!!

    Tespa, mano mou fainetai oti exeis mperdepsei ligo tis ennoies kalh, punchy, megalh ktl. Epishs, einai akuro na sugkrineis mia ugeih ru8mish enisxuth sta ohm me mia antistoixh lan8asmenh pou gamaei tis lampes. Tote, profanws kai o hxos 8a einai diaforetikos. Tespa, de grafw alla giati 3enerwsa pou xa8hke to post.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  14. #14
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner
    Re paidia POY phge to post mou??? Eixa grapsei akrivws meta to 1o post tou manou!!!
    Παίχτηκε πουστιά με τον σέρβερ και χάθηκαν μερικά ποστς πριν από κάτι μέρες, προφανώς μέσα σε αυτά και το δικό σου.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    emena xa8hke to thread gia ta cables

    alla ok 8a to 3ana kanw


























    nomiza oti eixa para piei alla ok

Similar Threads

  1. Erotisi gia to Judas Priest Classic Albums British Steel DVD
    By Ramshackle Man in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 08-11-2008, 18:22
  2. Erotisi gia AD&D 2nd edition
    By katwrimos in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 15
    Last Post: 07-11-2004, 16:19
  3. MWSTE pezmas ti gnwmi se gia ton Tzon Leno ton
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 31-10-2004, 03:41
  4. Erotisi gia 5.1 iheia...
    By Ramshackle Man in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2004, 21:36
  5. Gamw ton pousth ton Dia kai tin poutana tin Hra
    By PainOfSalvation in forum General Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 04-08-2004, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •