Page 28 of 32 FirstFirst ... 182627282930 ... LastLast
Results 406 to 420 of 469

Thread: Nightstalker (Καλύτερο_γκρουπ_έβερ) νιουζ

  1. #406
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Κανένα πρόβλημα.

    Ο nothingman προφανώς ταράχτηκε γιατί δεν φανταζόταν πως ένας τύπος που τον λένε Αργύρη και δέχεται να τον φωνάζουν Άρτζυ, που γράφει τραγούδια Rockaine, που μπαίνει σε πισίνες με σαμπάνιες και τρελοχαβαλέδες για να κάνει προμόσιον σε μια συναυλία του, θα μπορούσε να παίζει α. στο λεγκαλάιζ [ελπίζω να μη χρειαστεί να εξηγώ γιατί είναι αντιαισθητικό αυτό], β. στον Εν Λευκώ [επίσης], γ. στο πανηγύρι στις Βρυσούλες [ναϊψτόκερ] και δ. σε οποιοδήποτε μέρος μπορεί να ανθίσει αυτή η εντελώς συγκεκριμένη και βουκολική ροκ καγκουριά που για μένανε προσωπικά στερεί κάθε ίχνος σοβαρότητας στον άλλονα, ακόμα και αν παίζει θεϊκή μουσική. Οι Nightstalker επιπροσθέτως μου φαίνονται εντελώς μέτριοι ως κακοί μουσικά, οπότε μπατάρουμε γερά, πάμε, ντεντ ροκ κομμάντος
    Για το μέταλ χάμμερ δεν είπες τίποτα

    Παρ'όλαυτα, δε νομίζω πως το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι έχουν ψηλά τον Argy (theosss), όσο ότι κάποιοι έχουν πολύ χαμηλά τον Εν Λευκώ, το ραδιόφωνο, και οτιδήποτε δεν είναι βαριά κουλτούρα.

  2. #407
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Βαριέμαι τα μαζικά κουότς οπότε τα βάζω όλα μαζί χύμα, όπως περίπου ήταν η ομάδα σήμερα (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΟ ΦΛΑΜΙΝΙ; ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΘΑ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΑΜΩΤΟΣΠΙΤΙ)


    Για εμένα τουλάχιστον, εξήγησα ότι δε βλέπω το λόγο να παίξουν σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό που δεν έπαιξε ποτέ και δεν πρόκειται να παίξει ποτέ κανένα κομμάτι τους. Δεν πιστεύω ότι εκπροσωπούν το Άριστο, ούτε πίστευα ποτέ πως η μουσική τους και το πως διαχειρίζονται τα γύρω_από_τη_μουσική τους ορίζουν την Υψηλή Αισθητική, ιμο έπαιζαν Φανταστικά Γαμάτη Μουσική και παίζουν μια χαρά μουσική και τους αγαπώ γιατί αυτό που εκπροσωπούν είναι πολλά ωραία χρόνια για μένα και το μυαλό μου. Μου φαίνεται σαχλαμάρα με λίγα λόγια η όλη φασάρα με τον ΕνΛευκώ αλλά δεν κατέβηκα σήμερα Μοναστηράκι να σκοτώσω στο Ζαχαρία τους δίσκους τους.
    Φυσικά δεν είπε κανείς "ότι ο καλλιτέχνης δεν πρέπει να διαφημίζεται, γενικά". Εγώ πιστεύω όμως ότι είναι ένα σοβαρό πράγμα το που διαφημίζεσαι και πως και γι'αυτό το λόγο, σαν οπαδάρα Στώκερ, δε βλέπω διαφήμιση, βλέπω χαζομάρα.

    Κάρχαρτ, λες πως ακόμα και η Θεϊκή Μουσική (αν έπαιζαν Θεϊκή Μουσική) δε θα έσβηνε το ροκ καγκουριλίκι των Στώκερ και προσπαθώ να καταλάβω που μπαίνει το Όριο. Θα συγχωρούσε τα παρταρίσματα των Στέρεο Νόβα με τoυς Τσαγκαρουσιάνους και τους χορηγούς της Lifo για παράδειγμα;
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  3. #408

    Default

    Οι Στέρεο Νόβα έχουν σταματήσει να υπάρχουν από το 1997 και έκαναν ένα [κακό] λάιφο πάρτυ το 2009, ενώ μόλις 17 χρόνια μετά τη διάλυσή τους, άρχισαν να επανακυκλοφορούν τη -δυσεύρευτη- δισκογραφία τους. Ούτε σε πισίνες μπήκαν, ούτε καραμελίτσες ΡΕΖ έφτυσαν για δόντια, ούτε πούλησαν αυτό το συγκεκριμένο ροκσταριλίκι. Με αυτό θέλω να καταλήξω πως ναι, περίπου το 90% των μουσικών εκεί όξω κάνουν ένα τέτοιο φάουλ τύπου παρτάρισμα λάιφο. Οι συγκεκριμένοι είχαν και δίσκο με τον Κραουνάκη, πράγμα χειρότερο και από το να έτρεχαν οι ίδιοι τη lifo. Όσο οι Στέρεο Νόβα έβγαζαν λεφτά από αυτό που έκαναν, και είχαν αυτοσκοπό το συγκρότημά τους, υπήρξαν λέω σοβαροί. Το όριο το βάζει η αισθητική του καθενός.

  4. #409
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    οι στερεο νοβα εχουν γραψει τραγουδι για τα γκουντις νομιζω .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #410
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ασκετο...
    καποτε υπηρχε ενα ειδος μουσικης που το λεγαν MOTOR GRUNG


  6. #411
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    σ'αγαπώ
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #412
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    για Στερεο Μοδα (που τους γουσταρουμε σαφως)...
    μεχρι την διαλυσις τους ειχαν μια χαρα προβολη με τρισελιδες συνεντευξεις και πρωτοσελιδα σε μεγαλα περιοδικα
    μεταξυ αυτων και του Τσαγκαρουσιανου, και καλα καναν γιατι το αξιζαν
    ενστασις μπορει να υπαρξει για το οτι δεν προβαλοταν αλλες δουλειες του χωρου τοσο εντονα

    αυτα τα καγκουροχαζουλικα των Stalker δεν ενοχλουν τοσο, εξαλλου οι ιδιοι δε νομιζω να προσποιηθηκαν ποτε οτι δεν ειναι παρταλια (με την καλη εννοια αυτο)
    τετοιες παπαριτσες κανουν ακομα και...''σοβαροι'' μουσικοι

    το να βγουν να κανουν οτι ειναι να κανουν στον συγκεκριμενο σταθιμο, που απ'οτι καταλαβα ειναι του σατανα και δεν κανει να τον ακουμε, θα ηταν μαλλον φαουλ αν οι ιδιοι ηταν τιποτα κουκουεδες αναρχοαπλυτοι και τετοια
    οι ιδιοι δειχνουν οτι ακολουθουν μια εντελως ορθοδοξη πορεια ανελιξης οπως καθε ''κανονικη'' ποπ μπαντα

    τοσχολιο περι ΡΕΖ με θυμησε ενα στριπακι με πρωταγωνιστες τους Stapleton, Tibet και Pearce, ασκετο

  8. #413

    Default

    βασικά όσοι ασχολούνται με τη βιομηχανία του θεάματος γενικότερα (μέρος της οποίας είναι και οι στώκερ), είναι μοιραίο να μπλέκουν σε συζητήσεις αντίστοιχες του με πόσα δάχτυλα σπάει ο παρθενικός υμένας. ψάχνουμε να βρούμε το 'Οριο. πχ για τον Κάρχαρτ το όριο ήταν λίγο μετά το λάιφο πάρτυ (οπότε όλα καλά), για τον άλλο είναι το 2ο λάιβ σε μια χρονιά, η κυκλοφορία νέας συλλογής και πάει λέγοντας.
    για το νάθινμαν η όποια γαμοσύνη των συγκεκριμένων βρίσκεται σε μια γλυκιά νοσταλγία μιας δύσκολης εποχής (της νιότης ντε) και σχεδόν τίποτα παραπάνω.

  9. #414
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Όχι ακριβώς, με τα πλέον αντικειμενικά κριτήριά μου (.) το Use παραμένει ένας από τους 3-4 καλύτερους δίσκους της Παγκόσμιας Στόνερ/Χεβυροκ Σκηνής, δεν είναι απλά θέμα γλυκιάς νοσταλγίας. Ή μελαγχολικού Άσκολι.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  10. #415
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ισκυει

  11. #416
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Μόλις σήμερα βρήκα χρόνο να τσεκάρω τις τελευταίες σελίδες. Σημειώνοντας οτι δεν ξέρω ακριβώς τι έστι "εν λευκώ" (αν και από τα παραπάνω, ψιλοκατάλαβα εν τέλει), θεωρώ οτι στην κουβέντα έγινε πολύς χαμός για το τίποτα, συμφωνώντας εν μέρει με τον stam αλλά από διαφορετική αφετηρία. Ας παραθέσω μερικά "δεδομένα" έτσι όπως το βλέπω εγώ:

    -Οι "στόκοι φέτος κλέινουν 25 χρόνια μπάντα (δεν είναι τίποτα χθεσινοί that is).
    -Ηγούνταν/ηγούνται μιας σκηνής η οποία μέχρι 5-6 χρόνια πριν, ήταν ο ορισμός του underground όντας μέχρι εκείνη την περίοδο κι εκείνοι στα ίδια υπόγεια, και χωρίς καμιά ιδιαίτερη έξωθεν προβολή πέραν των ίδιων των live που έκαναν και των δίσκων που έβγαζαν.
    -Όποιος ξέρει την πορεία της μπάντας ξέρει οτι για να φτάσουν μέχρι εδώ που έφτασαν έχουν φάει το σκατό με το κουτάλι, κι έχουν φτάσει πολλές φορές κοντά στο "πιστόλι" σαν μπάντα.
    -Το "χαβαλεντζίδικο" που έχουν σαν μπάντα (ή που έχει ο Αργύρης αν θες) δεν το απέκτησαν/σε χθες. Το είχαν/είχε πάντα. Το τι αισθητικής είναι, είναι υποκειμενικό, αλλά σίγουρα δεν είναι επιτηδευμένο "ροκσταριλίκι τώρα που πιάσαμε την καλή". Και σίγουρα εκεί μέσα υπάρχει αρκετός αυτοσαρκασμός και προσωπικά δε μου έχουν βγάλει οτι πίστευουν οτι είναι οι Κάποιοι και οι Εκλεκτοί.
    -Ο εν λευκώ και το χάμμερ ψάχνονται -και ίσως καλά κάνουν, μιας και έμπορες είναι κι αυτοί- να εκμεταλλευτούν το hype αυτής της σκήνης στην παρούσα φάση.

    Με βάση όλα τα παραπάνω δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εκμεταλλευτούν και οι "στόκοι" την προβολή που έχει η "σκηνή" στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, και την οποία σκηνή έχουν επηρρεάσει τόσο βαθιά; Στην τελική ένα 40λεπτο live έκαναν, δεν μίλησαν/έκαναν κάτι έξω από αυτό που ξέρουν.

    Δε φαντάζομαι ποτέ οι Nightstalker να την είδαν καλλιτεχναράδες της Τεχνης και της Αισθητικής. Μια μπάντα να γουστάρουνε/με ήταν και είναι. Συνεπώς σιγά τι εκπτώσεις έχουν κάνει.Στο μεσοδιάστημα βέβαια η συζήτηση ήταν ιδανική αφορμή για να πέσει το "χέητινγκ" από όσους είχαν τους Nightstalker χεσμένους ανέκαθεν.

    Κλείνω λέγοντας πως δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του dead rock commandos -όσο χαζό και να σου φανεί φίλε nothingman- είναι για μένα εν τέλει, μεγάλος δίσκος. Με κίνδυνο να χρησιμοποιήσω επιχείρημα γράμματος χάμερ, λέω πως σε μια εντελώς σκατένια περίοδο τότε, με καθημερινότητα βουτηγμένη στη μιζέρια, έκατσε αυτός ο δίσκος και με έκανε να ξεχνιέμαι και να νιώθω τρομερά ευχάριστα όσο τον άκουγα. Δεν ήταν οι στίχοι, δεν ήταν το αραχνοϋφαντο της σύνθεσης, δεν ήταν το καλύτερο στονερ που έχω ακούσει. Ήταν όμως το πιο "αισθάνομαι γαμάτα" πράγμα που μου δόθηκε τότε, και έτσι μεγάλωσε μέσα μου.
    Last edited by Tyler_Durden; 25-03-2014 at 13:33.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  12. #417
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Όλα έρχονται και πάνε.

    http://www.lifo.gr/mag/features/4221

    (δεν ήξερα ότι ο αργυ λέγεται γαλιάτσος, λολ)

  13. #418
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    δεν ξέρω αν είναι περισσότερο αστείο λόγω Mike ή Γιάννη.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #419
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    http://bravewords.com/news/the-many-...tails-revealed


    το 3ο CD

    Finally, Disc 3 - titled 'The Legacy' - features 14 tracks of stoner rock, the underground music genre that was born
    from the sound of the original Black Sabbath, especially the period between his debut Black Sabbath in 1970 thru Sabotage in 1975.
    So, bands like Freedom Hawk, Sasquatch or Isaak (among many others) bring back all the mystique and magic that we all love in hard rock into the XXI century.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #420
    μορταδέλα με φωτοβολταϊκά ViPeRMaN's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    γαμωμυάλι
    Posts
    308

    Default

    tu te fou de ma gueule je me fous de ta guelle

Similar Threads

  1. Nightstalker - Patra - 21/11
    By dopefiend in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2008, 22:38
  2. Nightstalker 22/12
    By Vicotnik in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 24-12-2007, 11:06
  3. Ντίμου Μπόργκιρ νιουζ
    By Broccoli in forum Music Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 20-09-2005, 15:03
  4. Nightstalker
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Live Reports
    Replies: 26
    Last Post: 06-02-2005, 22:39
  5. Nightstalker, Headquake
    By regularpaul in forum Live Reports
    Replies: 1
    Last Post: 09-10-2004, 12:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •