Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: Blind Guardian - A Twist In The Myth

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default Blind Guardian - A Twist In The Myth

    Blind Guardian - A Twist In The Myth
    ©2006 Nuclear Blast



    01. This Will Never End
    02. Otherland
    03. Turn The Page
    04. Fly
    05. Carry The Blessed Home
    06. Another Stranger Me
    07. Straight Through The Mirror
    08. Lionheart
    09. Skalds And Shadows
    10. The Edge
    11. The New Order

    Κριτική στο Electric Requiem Magazine
    and light it up forever, and never go to sleep

  2. #2
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Δεν είμαι ικανοποιημένος με την κριτική.

    Καταρχήν, το album δε βγήκε ακόμα, οπότε υποθέτω πως έχετε ακούσει την promo έκδοσή του με τα voice overs. Τα έμπειρα αυτιά σας όμως ξεπερνούν αυτό το δυσάρεστο εμπόδιο & το δέχομαι αυτό.

    Αοριστίες όμως του τύπου: κακή παραγωγή, μίξη των τριών τελευταίων (όταν άλλοι ακούνε μέχρι και Follow the Blind επιρροές, συνεπώς κάντε τις τέσσερις αν γουστάρετε ) δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Υποτίθεται μια μερίδα( σημαντική ή όχι) είχε πρόβλημα με την παραγωγή του A Night At The Opera. Σε μερικούς άρεσε, σε άλλους όχι. Οι βάρδοι λάβαν το μήνυμα και κάναν μια μεταστροφή όσον αφορά την παραγωγή. Ε δεν μπορεί ακόμα να μην ικανοποιεί τους οπαδούς(και μη) αυτή η προσπάθειά τους. Ένα άλλο στοιχείο που λείπει από την κριτική είναι η ανάλυση του κάθε τραγουδιού ή τελοσπάντων μία μικρή αναφορά στο καθένα. Επιπλέον, για τους στίχους ( που για μένα παίζουν σοβαρό ρόλο- με το ANATO να έχει τους δυνατότερους στίχους) δεν είπατε τίποτα. Και το καταλαβαίνω και αυτό γιατί το να προσπαθείς να καταλάβεις τον Hansi με όλη τη φασαρία δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα.

    Και ολοκληρώνω με το εξής: Το ANATO καθιερώθηκε μετά από πολλές(έως πάρα πολλές) ακροάσεις. Γιατί το A Τwist In The Myth να παραστρατεί από αυτή την "παράδοση"; Προσωπικά μετά από όχι αρκετές ακροάσεις έχω πετύχει τον ευατό μου να σιγοτραγουδάει σε ανύποπτους χρόνους στίχους του νέου album. Η μεγαλύτερη επιφύλαξή μου που διατηρώ για το album είναι οι στίχοι . Το Fly δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα, ούτε και το Skalds And Shadows( έχω αγοράσει το single)..αλλά nevertheless είναι guardian και είναι singable(αν είναι καν δόκιμος όρος). Σίγουρα,όμως, ικανοποιούν τον ακροατή από άποψη μελωδίας/οργάνων/φωνητικών.

    Γι'αυτό πιστεύω πως ίσως θα έπρεπε να περιμένετε για το album, να διαβάσετε τους στίχους, να το ακούσετε αρκετούτσικες φορές (αν δεν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας,βέβαια, so be it & κανείς δε θα σας κατηγορήσει) και να αποφύγετε και αυτήν την άκρως ενοχλητική γερμανική φωνή "you are listening to the new blind guardian cd - a twist in the myth ".

    Αυτά. Αν δεν το πήρατε χαμπάρι , είμαι fanboys.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    1ον Sorry, αλλά το ANATO ΔΕΝ καθιερώθηκε. Παραμένει το μόνο ίσως album τους που οι μισοί (και βάλε) που το χουν ακούσει το θεωρούν χάλια (count me in, αλλά οκει, η γνώμη μου δεν πολυμετράει).
    2ον Ποιους στίχους? Για τους Blind Guardian μιλάμε.

    Κατά τ΄αλλα δεν εχω ακούσει το album, δεν ξέρω αν συμφωνώ με την κριτική του lost και δεν ξέρω αν θα το ακούσω κιολας. Αλλά νταξ, μην το παρακάνουμε. Επίσης, προφανώς και δεν γινόταν να περιμένουμε κάνα τρίμηνο για να κυκλοφορήσει το album, να το ακούσει αυτός που το γραφε καμιά 11224354545 φορές και να μάθει τους στίχους απέξω. Νοου οφενς ε.

    Επίσης τα voice overs πρέπει να ψοφήσουν.
    and light it up forever, and never go to sleep

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Βασικα το ΑΝΑΤΟ ειναι παααααρα πολυ καλος δισκος και εχει κομματαρες μεσα, απλα δεν ειναι ΝΙΜΕ, ουτε ΙΦΤΟΣ και ουτε θα γινει ποτε, οπως δε θα γινει και το καινουριο ποτε. Κι αυτο συμβαινει γιατι οταν μια μπαντα απο την πρωτη στιγμη που δημιουργηθηκε κινειται στα ιδια μουσικα πλαισια (εξελισσοντας βεβαια τον ηχο της και το παιξιμο της) ε δε μπορει να ανεβει επιπεδα, καμια δεν το εχει κανει και καμια δεν θα το κανει μαλλον!

    Εβαλαν χορωδιες, εβαλαν τρελα σολιδια, εβαλαν περιεργους χρονους, εβαλαν και απιστευτες ενορχηστρωσεις στα τελευταια 3 αλμπουμ, δεν μπορουν να κανουν και πολλα ακομα... Το μονο που μενει ειναι να γραφουν "ομορφα" τραγουδια μιας και δεν εχουν διαθεση να παιξουν εντελως αλλη μουσικη (και καλυτερα για μενα, αν και το Fly με εκανε να πιστευω οτι θα ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ και διαφορετικος εντελως). Ε λοιπον αυτο εκαναν ακομα μια φορα, εγραψαν ομορφα τραγουδια με πολυ ωραιες μελωδιες, αν και το μονο σιγουρο ειναι οτι θελει πολλες μα παρα πολλες ακροασεις για να το κρινει κανεις.

    Σορρυ αλλα οποιος εκανε την κριτικη, οσο και να εχει σε αρκετα σημεια δικιο, δεν εχει ακουσει πολυ τον δισκο. Οχι οτι ειναι υποχρεωμενος βεβαια... εχω μπει κι εγω πολλες φορες στη λογικη οτι αν ειναι να πρεπει να κατσω να το ακουσω πολλες φορες τοτε γαμα το. Ισως θα επρεπε να κανει την κριτικη κανας πιο πορωμενος για να ειναι καλυτερη?

    Τελος παντων, δεν περιμενα απο τους Blind Guardian να βγαλουν καναν υπερδισκο πλεον, αλλα ουτε περιμενα να με απογοητευσουν. Θα ξαναποσταρω σε κανα μηνα που θα εχω σαφη αποψη, εχει πολυ πραμα ο δισκος.

  5. #5

    Default

    Επίσης, το ΑΝΑΤΟ είχε το "And then there was silence" το οποίο πατάει με άνεση οτιδήποτε έκαναν οι bg ποτέ.

    Κοινώς, για αυτόν τον λόγο και μόνο μου φαίνεται το καλύτερό τους album μέχρι τώρα.

    Δεν ακούω Guardian, οπότε ούτε η δική μου άποψη μετράει. Λες και μετράει οποιουδήποτε, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    Και η παρουσίαση του album μου φάνηκε μια χαρά.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Nodoordonotthereisnotry
    Δεν είμαι ικανοποιημένος με την κριτική.
    Καταρχήν, το album δε βγήκε ακόμα, οπότε υποθέτω πως έχετε ακούσει την promo έκδοσή του με τα voice overs. Τα έμπειρα αυτιά σας όμως ξεπερνούν αυτό το δυσάρεστο εμπόδιο & το δέχομαι αυτό.

    Ναι, το πρόμο άκουσα, και όχι, τα (όχι και τόσο) έμπειρα αυτιά μου δεν ξεπερνούν το πρόβλημα του Voice Over, απλά το συνηθίζουν. Σε τέτοιο βαθμό δε, που όταν ακούς το δίσκο χωρίς αυτά, μέχρι που σού λείπουν (ειδικά αν δεν είναι καλός ο δίσκος). Οπότε άλλη μια ψήφος υπέρ του να ψοφήσουν.

    Αοριστίες όμως του τύπου: κακή παραγωγή, μίξη των τριών τελευταίων (όταν άλλοι ακούνε μέχρι και Follow the Blind επιρροές, συνεπώς κάντε τις τέσσερις αν γουστάρετε ) δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Υποτίθεται μια μερίδα( σημαντική ή όχι) είχε πρόβλημα με την παραγωγή του A Night At The Opera. Σε μερικούς άρεσε, σε άλλους όχι. Οι βάρδοι λάβαν το μήνυμα και κάναν μια μεταστροφή όσον αφορά την παραγωγή. Ε δεν μπορεί ακόμα να μην ικανοποιεί τους οπαδούς(και μη) αυτή η προσπάθειά τους. Ένα άλλο στοιχείο που λείπει από την κριτική είναι η ανάλυση του κάθε τραγουδιού ή τελοσπάντων μία μικρή αναφορά στο καθένα. Επιπλέον, για τους στίχους ( που για μένα παίζουν σοβαρό ρόλο- με το ANATO να έχει τους δυνατότερους στίχους) δεν είπατε τίποτα. Και το καταλαβαίνω και αυτό γιατί το να προσπαθείς να καταλάβεις τον Hansi με όλη τη φασαρία δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα.

    Γιατί είναι αοριστία ότι μού φάνηκε κακή η παραγωγή; Εξήγησα το λόγο... είναι υπέρ του δέοντος πλαστική για τους guardian, τουλάχιστον στα αυτιά μου (το οποίο ανέφερα και στην κριτική).
    Για να είμαι ειλικρινής τις Follow the Blind επιρροές που λες, δεν τις παρατήρησα... παλιότερους guardian μού έφεραν στο μυαλό μόνο μερικά riffs, τα οποία όπως είπα, χάνουν τη σύναμη τους από την πλαστικούρα. Γιατί ποιον λόγο ακριβώς δε γίνεται να μην αρέσει σε πολλούς η παραγωγή; Εξήγησα ακριβώς τι δε μού άρεσε, άλλοι μπορεί να τη βρουν καταπληκτική και πολύ ταιριαστή, εγώ όχι. Η αντίστοιχη του ΑΝΑΤΟ (χωρίς να με εντυπωσιάζει) δε με εμπόδισε να ευχαριστηθώ τις όποιες καλές ιδέες που είχε τότε το group. Στη συγκεκριμένη κριτική δεν το βρήκα αναγκαίο να αναφερθώ στο κάθε κομμάτι ξεχωριστά, γιατί εκτός των 3-4 που μού άρεσαν ολόκληρα, τα άλλα είχαν απλά -κατα τη γνώμη πάντα- κάποια καλή μελωδία στα φωνητικά, ένα καλό riff από εδώ, ένα από εκεί κλπ. Ποιο το νόημα να πω ακριβώς ποιες μελωδίες; Στίχους δεν είχα, οπότε δε μπορούσα να τους σχολιάσω. Και να τους είχα όμως, δε ξέρω αν θα το έκανα.




    Και ολοκληρώνω με το εξής: Το ANATO καθιερώθηκε μετά από πολλές(έως πάρα πολλές) ακροάσεις. Γιατί το A Τwist In The Myth να παραστρατεί από αυτή την "παράδοση"; Προσωπικά μετά από όχι αρκετές ακροάσεις έχω πετύχει τον ευατό μου να σιγοτραγουδάει σε ανύποπτους χρόνους στίχους του νέου album. Η μεγαλύτερη επιφύλαξή μου που διατηρώ για το album είναι οι στίχοι . Το Fly δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα, ούτε και το Skalds And Shadows( έχω αγοράσει το single)..αλλά nevertheless είναι guardian και είναι singable(αν είναι καν δόκιμος όρος). Σίγουρα,όμως, ικανοποιούν τον ακροατή από άποψη μελωδίας/οργάνων/φωνητικών.


    Για το ΑΝΑΤΟ συμφωνώ περισσότερο με τον κβελντ, παρά με τη δική σου άποψη, αλλά μη τα ξαναλέμε. Όπως διαπιστώνεις, σίγουρα δεν ικανοποιούν όλους τους ακροατές.


    Γι'αυτό πιστεύω πως ίσως θα έπρεπε να περιμένετε για το album, να διαβάσετε τους στίχους, να το ακούσετε αρκετούτσικες φορές (αν δεν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας,βέβαια, so be it & κανείς δε θα σας κατηγορήσει) και να αποφύγετε και αυτήν την άκρως ενοχλητική γερμανική φωνή "you are listening to the new blind guardian cd - a twist in the myth ".

    Πολύ θα ήθελα να έχω άλλον ένα μήνα, αλλά η nuclear το ήθελε ανεβασμένο μέχρι τις 10 του μήνα και εγώ είχα τέσσερις μέρες από την στιγμή που το έμαθα. Σε αυτό το διάστημα, άκουσα τον δίσκο περιπού δέκα φορές. Ε, νομίζω είναι αρκετές για να σχηματίσεις μια αρκετά καλή γνώμη.

    Αυτά. Αν δεν το πήρατε χαμπάρι , είμαι fanboys.

    Κάτι καταλάβαμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Through The Undertow
    Posts
    2,214

    Default

    Εχμ.

    Ο Lost ξέρει ότι συνήθως συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενά αλλά εδώ απλά διαφωνώ.

    Αρχικά, το A Night At The Opera αντιλαμβάνομαι πλήρως γιατί μπορεί να κουράζει κάποιον ως άκουσμα αλλά εμένα μου φάνηκε πολυποίκιλο και πολύ ενδιαφέρον, γενικά πολύ καλός δίσκος.

    Το καινούργιο με κέρδισε εύκολα σχετικά λόγω της αμεσότητας, της καλής παραγωγής και των ωραίων φωνητικών μελωδιών. Οι συνθέσεις δεν κουράζουν και ο δίσκος κυλάει όμορφα.

    Φυσικά, δεν μπορεί να με συγκλονήσει όπως είχαν κάνει το Tales και το Imaginations, αλλά δεν πιστεύω πως για αυτό φταίνε οι Blind Guardian ή οι κάθε Blind Guardian παρά το ότι εγώ διαφοροποιώ τα ακούσματά μου. Και όμως οι Blind Guardian αποτελούν μια από τις αξιολογότερες και σταθερότερες αξίες στο χώρο και κάθε τους δουλειά είναι τουλάχιστον ποιοτική.
    Give me a shot to remember
    And you can take all the pain away from me
    A kiss and I will surrender
    The sharpest lives are the deadliest to lead
    A light to burn all the empires
    So bright the sun is ashamed to rise and be
    In love with all of these vampires
    So you can leave like the sane abandoned me

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Kingryche
    Φυσικά, δεν μπορεί να με συγκλονήσει όπως είχαν κάνει το Tales και το Imaginations, αλλά δεν πιστεύω πως για αυτό φταίνε οι Blind Guardian ή οι κάθε Blind Guardian παρά το ότι εγώ διαφοροποιώ τα ακούσματά μου. Και όμως οι Blind Guardian αποτελούν μια από τις αξιολογότερες και σταθερότερες αξίες στο χώρο και κάθε τους δουλειά είναι τουλάχιστον ποιοτική.
    Αυτό εν μέρει ισχύει για τους περισσότερους νομίζω. Από την αλλη, μερικές φορές μπορεί να είναι μια καλή "δικαιολογία" για κάποιο album που δεν έχει να δώσει όσα είχαν να δώσουν οι προκάτοχοί του. Δηλαδή, ανεξάρτητα ακουσμάτων, το να βάλει να ακούσει το Tales (ακόμα και σήμερα) θα σου πει πολύ περισσότερα πράγματα από το καινούριο λογικά. Και μερικές φορές, το βγάζω ενα "καλό" album ή ένα "ποιοτικό" album δεν φτάνει ή τουλάχιστον δεν θα σου πει και πολλά πράγματα. Όλα αυτά σε φιλοσοφικό επίπεδο οφ κορς.
    and light it up forever, and never go to sleep

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Through The Undertow
    Posts
    2,214

    Default

    Χμ ναι όλο αυτό είναι ένας μύλος...
    Πολλές φορές το ένα επιχείρημα αναιρεί το άλλο και ανάλογα με τη συμπάθεια - αντιπάθεια που έχουμε σε μια μπάντα έχουμε και διαφορετικά κριτήρια.

    Επίσης, "δικαιολογία" ίσως είναι, αλλά όταν π.χ. πήρα το Imaginations παίζει να ήταν το μοναδικό cd που είχα αγοράσει εκείνο το μήνα, ήμουν και 15-16 δηλαδή να είχα και 50 κασσέττες αντεγραμμένες και 10 cd. Τώρα υπάρχουν μέρες που μπορεί να κατεβούν και 5 δίσκοι και εβδομάδες που να αγοράσω 3-4. Τι να πρωτοακούσω και τι να πρωτοαφομιώσω?

    Όπως είπες όλα αυτά είναι σε φιλοσοφικό επίπεδο...
    Give me a shot to remember
    And you can take all the pain away from me
    A kiss and I will surrender
    The sharpest lives are the deadliest to lead
    A light to burn all the empires
    So bright the sun is ashamed to rise and be
    In love with all of these vampires
    So you can leave like the sane abandoned me

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Συμφωνώ τίγκα με την κριτική.
    Και btw δεν νομίζω πως είχε voiceovers, στην προακρόαση τουλάχιστον, ήταν κανονικό.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  11. #11
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Ο νεος δισκος γαμει αρκουντως. Εννοειται οτι χανει σε συγκριση με αριστουργηματα του παρελθοντος, αλλα εκπληρωνει τις προσδοκιες που εχουν οι fans απο ενα δισκο BG.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Metropolis
    Posts
    1,816

    Default

    o diskos gamei
    Ticking away the moments that make up a dull day

    http://www.myspace.com/rexmundiband

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Atheist
    Και btw δεν νομίζω πως είχε voiceovers, στην προακρόαση τουλάχιστον, ήταν κανονικό.
    Ε, αυτό έλειπε να σάε έβαζαν voiceovers και στην προακρόαση. Το δικό μου πάντως είχε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Χμχμ. και πάλι πάντως, δεν βλέπω πως σε εμποδίζει κάτι τέτοιο να καταλάβεις τι παίζει με το δίσκο.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #15

    Default

    δε σε εμποδίζει, αλλά είναι ενοχλητικό και τον μπαίρνουν.

Similar Threads

  1. Blind Guardian
    By fandango in forum Live Reports
    Replies: 48
    Last Post: 29-05-2007, 14:25
  2. Συνέντευξη Blind Guardian
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-2006, 13:06
  3. Προακρόαση Blind Guardian - A Twist in the Myth
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2006, 19:37
  4. Blind Guardian - Fly
    By dreamer in forum Albums
    Replies: 55
    Last Post: 19-03-2006, 11:35
  5. Blind Guardian
    By The_Painless in forum Live Reports
    Replies: 22
    Last Post: 04-11-2003, 21:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •