Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Ουρανοξυστες στην Αθηνα

  1. #1
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default Ουρανοξυστες στην Αθηνα

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    On my hill..
    Posts
    1,110

    Default

    Θα ήτουνα ενδιαφέρον να δούμε ουρανοξύστες στην Αθήνα!Απλά να μην είναι άσχημοι όπως αυτός που πόσταρε ο Bro!
    From childhood's hour I have not been
    As others were; I have not seen
    As others saw; I could not bring
    My passions from a common spring.

    From the same source I have not taken
    My sorrow; I could not awaken
    My heart to joy at the same tone;
    And all I loved, I loved alone.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    89

    Default

    Κι εγώ θέλω ουρανοξύστες στην Αθήνα, και γρήγορα.

    Δεν αντέχω άλλες πολυκατοικίες και μικρά κτηριάκια λέμε. Θέλω να περικυκλωθώ από τσιμέντα και γυαλιά.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΛΕΜΕ

  4. #4
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Quote Originally Posted by DarkOmeN
    Θα ήτουνα ενδιαφέρον να δούμε ουρανοξύστες στην Αθήνα!Απλά να μην είναι άσχημοι όπως αυτός που πόσταρε ο Bro!
    Συμφωνώ 100%
    Μερικούς δεν τους ενοχλούν τα ασπρογκρίζα κολλημένα κουτιά στα Πατήσια και σε όλη την Αθήνα, 5-6 κτίρια τους πειράξανε.
    Δεν είπε κανείς να γίνουμε Νέα Υόρκη - δεν μπορούμε κιόλας, 10 εκατομ μαλάκες είμαστε όλοι κι όλοι
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    89

    Default

    Βασικά με 10,953 φορές λιγότερα λεφτά, θα μπορούσαμε να μαζέψουμε μια χούφτα άστεγους κα να τους βάλουμε κάπου, έστω και σε γκρίζα κουτιά στα πατήσια.

    Ο κυριότερος λόγος δημιουργίας ουρανοξύστη στην Αθήνα του σήμερα, είναι νομίζω το prestige της πόλης. Και αυτό είναι λίγο αστείο.

    Το ότι η ασθένεια των πολυκατοικιών/διαμερσισμάτων κλουβιών έχει πλήξει τα μεγάλα αστικά κέντρα της ελλάδας, δε σημαίνει τίποτα όσον αφορά τη περεταίρω ανάπτυξη. Γιατί να μη κόψουμε και λίγο πρασινάκι; αφού λίγο έχει η αθήνα. Και τις πλατείες; τις αλάνες και τα αυτοσχέδια γήπεδα ποδοσφαίρου; Ε, λίγα είναι μωρέ, δε τα ξηλώνουμε κι αυτά σιγα σιγά;

  6. #6
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default Re: Ουρανοξυστες στην Αθηνα

    Quote Originally Posted by freak brother
    Αρχιδοξύστες στην Αθήνα
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    the morgue
    Posts
    2,840

    Default

    πειτε μου ειλικρινα τι εξυπηρετουν οι ουρανοξυστες στο κεντρο της αθηνας και ισως σκεφτω να συμφωνησω.

    Δεν βλεπω ΚΑΜΜΙΑ απολυτως χρησιμοτητα σε μια ηδη απιστευτα πυκνοκατοικημενη πολη με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβληματα ..εκτος ισως αυτο που αναφερθηκε...γκλαμουρια και πρεστιζ κλπες παπαριες.

    Το αρθρο μιλαει για την ακροπολη και για να μην ξεπεραστει το υψος της...

    Η ιδεα δεν ειναι εντελως γτπ.
    Σαφεστατα και δεν θα ηταν ωραιο ενα τετοιο μνημειο να σκιαστει απο εστω 1-2 ουρανοξυστες.Απο συμβολικη αποψη και μονο.
    Πονος Μυαλου!

  8. #8
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ismosax
    Κι εγώ θέλω ουρανοξύστες στην Αθήνα, και γρήγορα.
    Ναι μεν, αλλά όχι στο κέντρο. Δεν είναι ανάγκη να επιβαρύνουμε κι άλλο την κίνηση.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #9
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Κατά κανόνα, οι ουρανοξύστες σήμερα είναι σε συμβολικό επίπεδο η επιβολή, κυριαρχία και καταδυνάστευση των λαών από το καπιταλιστικό κεφάλαιο. Δεν είναι τυχαίο που τα ψηλότερα κτίρια του κόσμου (ουρανοξύστες, όχι πύργοι τηλεπικοινωνιών) χτίζονται σε τριτοκοσμικές μεγαλουπόλεις και περιτριγυρίζονται από παραγκουπόλεις. Επιπλέον στεγάζουν πολυεθνικές και κάθε λογής οικονομικούς μεγιστάνες και οργανισμούς.

    Νάμαστε λοιπόν περήφανοι και για τον "νάνο" που πρόκειται να χτίσουν; Ποιοι θα στεγαστούν εκεί; Θα μας αξίζει τότε ένας τέτοιος στον κώλο μας.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  10. #10
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    κατ'αρχήν μια μούτζα στον αποπάνω

    Quote Originally Posted by ismosax
    Ο κυριότερος λόγος δημιουργίας ουρανοξύστη στην Αθήνα του σήμερα, είναι νομίζω το prestige της πόλης. Και αυτό είναι λίγο αστείο.

    Το ότι η ασθένεια των πολυκατοικιών/διαμερσισμάτων κλουβιών έχει πλήξει τα μεγάλα αστικά κέντρα της ελλάδας, δε σημαίνει τίποτα όσον αφορά τη περεταίρω ανάπτυξη. Γιατί να μη κόψουμε και λίγο πρασινάκι; αφού λίγο έχει η αθήνα. Και τις πλατείες; τις αλάνες και τα αυτοσχέδια γήπεδα ποδοσφαίρου; Ε, λίγα είναι μωρέ, δε τα ξηλώνουμε κι αυτά σιγα σιγά;
    ένας όμορφος ουρανοξύστης δεν είναι κακό, δηλαδή από αρχιτεκτονικής άποψης είναι ωραίοι, πρακτικοί και δεν επιβαρύνουν το περιβαλλον της περιοχής. Και νομίζω πως μερικά ψηλά κτίρια στην Αθήνα περισσότερο θα σώσουν χώρο, παρά θα καταπατήσουν κι άλλο. Δηλαδή έτσι όπως είναι χτισμένη αυτή η πόλη, για να βελτιωθεί πρέπει να αρχίσει να επεκτείνεται προς τα πάνω, αν πχ οι κάτοικοι μιας περιοχής μπορούν να μείνουν σε ουρανοξύστη και στη θέση των παλιών τους σπιτιών γίνουν πάρκα και δρόμοι, γιατί όχι;

    το πρόβλημα μου είναι ποιος έχει τις απαραίτητες γνώσεις στην Ελλάδα να χτίσει ουρανοξύστη, που να αντέχει στα 8 ρίχτερ και να μην φάει το μισό προϋπολογισμό
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #11
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Το τλευταίο που λες δεν στέκει.
    Την γέφυρα Ρίο Αντίριο ποιος την έφτιαξε?
    Στην Ιαπωνία δεν έχουν ουρανοξύστες?
    Όσο για το οικονομικό μέγεθος ένα τέτοιο ουρανοξύστη για ποιο λόγο να τον φτιάξει το κράτος?
    Κάποιος ιδιώτης λογικά θα το φτιάξει και πρόβλημά του το πόσο θα πληρώσει.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  12. #12
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    χμου, σωστό για το οικονομικό, απλά είχα στο μυαλό μου κάποιον κρατικό. Δίκιο

    το Ρίο Αντίριο το ανέλαβε Γάλλος μηχανικός με την ομάδα του.

    Και ναι, στην Ιαπωνία υπάρχουν ουρανοξύστες, απλά (έχοντας στο μυαλό μου κρατικές κατασκευές, όπως είπα πριν) θα τρώγανε πολλοί σε μια τέτοια κατασκευή.
    Vielen Dank für alles was mal war

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by pitchfork
    Το τλευταίο που λες δεν στέκει.
    Την γέφυρα Ρίο Αντίριο ποιος την έφτιαξε?
    Στην Ιαπωνία δεν έχουν ουρανοξύστες?
    Όσο για το οικονομικό μέγεθος ένα τέτοιο ουρανοξύστη για ποιο λόγο να τον φτιάξει το κράτος?
    Κάποιος ιδιώτης λογικά θα το φτιάξει και πρόβλημά του το πόσο θα πληρώσει.
    Μισό λεπτό μισό λεπτό...

    Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 τέτοια έργα - εκ του προοιμίου, είναι εντελώς διαφορετικά, τόσο σε σχεδίαση όσο και σε υλικά που χρησιμοποιούνται. Στην Ελλάδα, για να γίνει ένας ουρανοξύστης όπως λες εσύ -τύπου Japan- δεν μπορεί να γίνει με τσιμέντο. Αν θες να κάνεις τσιμεντοκατασκευή πρέπει να έχεις μια τεράστια βάση, και όσο πιο ψηλά πας το εμβαδό του κάθε ορόρου να μειώνεται γιατί το τσιμέντο είναι βαρύ. Στην Ιαπωνία και τις ΗΠΑ που υπάρχουν διάφοροι ουρανοξύστες είναι κυρίως μεταλλοκατασκευές -σ'εμάς εδώ Ελλάδα δεν παίζει και τόσο η παραγωγή ατσαλιού για να μπορέσουμε να φτιάξουμε κάτι τέτοιο. Και φυσικά ούτε πρόκειται να αγοράσουμε ατσάλι από έξω. Το πρόβλημα τεχνογνωσίας δεν υπάρχει βασικά, τα πάντα είναι θέμα κόστους. Και όντως για να φτιάξεις κάτι τέτοιο και να αντέχει τα πόσα ρίχτερ χωρίς να έχεις εγχώρια υλικά, τα κόστη είναι μεγάλα. Πάλι καλά που έχουμε τσιμέντο δε λες και χτίζουμε σπιτάκια; Τι να πουν άλλες υπανάπτυχτες χώρες που τα τσιμέντα τους είναι γτπ και δεν μπορούν να φτιάξουν ένα σπίτι της προκοπής...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    άντε και στη δική μας εντεκάτη Σεπτεμβρίου.

  15. #15
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Τhumbs up στον Phoebus. Μεταλλοκατασκευη τετοιου μεγεθους κατω απο τις δικες μας συνθηκες καθιστα το εγχειρημα σχεδον απαγορευτικο. Ειναι σαν να λεμε να κανουμε εναν ουρανοξυστη μονο για να πουμε οτι κανουμε εναν ουρανοξυστη.

    Απο εκει και μετα, προσωπικα θεωρω το highrise living απανθρωπο. Το βλεπω σαν πυργο της Βαβελ, να προσπαθουμε να φτασουμε πιο ψηλα για να χαιρομαστε που το καναμε και αυτο. Εντυπωσιακο στο ματι, και ισως να δινει μια ψευδαισθηση ελευθεριας πχ οταν δεν χρειαζεσαι κουρτινες σε υψηλοτερους οροφους...
    Αλλα το μοντελο του μεγαθηριου που εμπεριεχει city within a city ποτε δεν μου αρεσε.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


Similar Threads

  1. Septic Flesh,Suicidal Angels,+tba Αθηνα 10/01/2009
    By necrosaturate in forum Live & Events Talk
    Replies: 14
    Last Post: 09-01-2009, 11:21
  2. Kylie Minogue - 22 Μαϊου 2008 - Αθηνα!
    By FANTASMA in forum Live & Events Talk
    Replies: 19
    Last Post: 15-12-2007, 14:54
  3. ORANGE GOBLIN 28/9 Αθηνα,29/9 Θεσσαλονικη!!!!!!
    By orange hobbit in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 25-09-2007, 10:58
  4. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 10:59
  5. Τιμές στην Αθήνα
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 60
    Last Post: 04-09-2004, 05:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •