Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44

Thread: Πεταλάκι...

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    είναι γεγονός οτι κοφτά, στακάττα κλπ με χέβυ ριφς παίζεις πιό ωραία άν ο ήχος που ακούς καθώς παίζεις είναι πιο πριμαριστός. το πίκινγκ των περισσότερων είναι καλύτερο τότε (εγώ για να ακούγομαι σωστά σε ντεθ μέταλ ρίφφς, όταν παίζω μόνος μου βάζω συγκρατημένα πρίμα και απελπιστικά χαμηλή ποσότητα παραμόρφωσης ωστε μετά που θα πάιζω με νορμάλ ήχο να νιώθω οτι λύνεται το χέρι μου).
    για τις πρόβες δεν ξέρω τί μπορείς να κάνεις για να βρείς την ηρεμία σου, αλλα στην ηχογράφηση εγώ θα άφηνα τον ήχο του τζιτζικόφιλο για να τα παίξει καλά και θα τον συμμάζευα με ενα ικουαλάιζερ μετά (πουστιά, θα σε δείρει και θα φωνάζει οτι του χάλασες τον ήχο). ή μπορείτε να του πάρετε ένα ικουαλάιζερ σαν αυτό της μπός που θα του επιτρέπει να αυξάνει μόνο τις συγκεκριμένες συχνοότητες που τον βοηθούν να παίζει καλά αντί να πρέπει να σηκώνει όλες τισ υψηλές συχνότητες. αλλα πάλι το να του πετσοκόβεις τα πρίμα μετά και να στρέφεις την καμπίνα του προς τον τοίχο τις πρόβες είναι μία πολύ λιγότερο δαπανηρή λύση

  2. #17

    Default

    Άσχετο αλλά ο καλύτερος ήχος που έχει τύχει να πετύχω ποτέ στη ζωή μου είναι metalzone κατευθείαν στη κονσόλα και ηχεία. Ειλικρινά δε ξέρω τι έχει παιχτεί και αν είναι ζήτημα κιθάρας, κονσόλας, ηχείου η συνδυασμού τους και δεν το έχω ψάξει ιδαίτερα (το metalzone είναι του μπασίστα και όποτε παίζω με αυτό το έχω στις ίδιες ρυθμίσεις) πάντως έχω πάρει εδώ και καιρό το XT Live της Line 6 και τέτοιο ήχο δεν έχω βγάλει (ένα πράμα κάτι μεταξύ Meshuggah και Thorns λέμε)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #18
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    εφιαλτικό. απλά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    οντως αυτό θα ήταν εφιαλτικά πριμαριστό, μόνο και μόνο επειδή οι έξοδοι των πεταλακίων είναι για ενισχυτή και όχι για κονσόλα. για να βάλεις σε κονσόλα θές ένα εφέ εξομείωσης καμπίνας

  5. #20

    Default

    Όχι παίδες! Ο ήχος δε βγαίνει υπερβολικά πριμαριστός αλλά με ιδανικές, γεμάτες αρμονικές και βάθος, πολύ καλύτερος μάλιστα και από αυτόν που παίρνω άμα βάλω το πετάλι στον 100ρη Peavy Bandit μου (και μάλιστα πιο μπάσος, για την ακρίβεια). Η κονσόλα είναι behringer, ακριβές μοντέλο δε θυμάμαι.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by xHERETICx
    οντως αυτό θα ήταν εφιαλτικά πριμαριστό, μόνο και μόνο επειδή οι έξοδοι των πεταλακίων είναι για ενισχυτή και όχι για κονσόλα. για να βάλεις σε κονσόλα θές ένα εφέ εξομείωσης καμπίνας
    Αυτό τώρα που το άκουσες? Έχω δει πολλούς να παίζουν με POD ας πούμε στα live κατευ8είαν στην κονσόλα χωρίς ενισχυτή.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    277

    Default

    ta pods einai kai preamps

  8. #23

    Default

    Χμμ, δεν είμαι ειδικός μα τα περισσότερα πετάλια distortion θεωρούνται προενισχυτές anyway. Το metalzone δλδ σίγουρα δεν έχει πρόβλημα στο volume του αν το βάλεις κατευθείαν στην κονσόλα, ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα αν εξαιρέσεις το τρελό feedback, τουλάχιστον σε μένα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon
    Αυτό τώρα που το άκουσες? Έχω δει πολλούς να παίζουν με POD ας πούμε στα live κατευ8είαν στην κονσόλα χωρίς ενισχυτή.
    το τρεμπλ το είχες στο -12?
    δεν είναι θέμα του αν το πετάλι είναι ουσιαστικά προενίσχυση, είναι θέμα του οτι ο ηχητικός χαρακτήρας της εξόδου για ενισυτή κιθάρας ταιριάζει με ενισχυτή οργάνων και όχι με κονσόλα-μόνιτορ/ενισχυτή μουσικής-ηχεία. αυτό ισχύει για όλες τις εξόδους για ενιχυτή κιθάρας και όχι για του μεταλ ζόουν ειδικά. βγάζουν πολύ θιν και με υπερβολικά πρίμα ήχο γιατί αυτό το σήμα σε ενισχυτή κιθάρας τελικά θα βγεί ισορροπημένο.
    αν ήθελες να φτιάξεις βέβαια τον ήχο των κασσετικών θορνς μπορεί να σε βόλεψε μια χαρά, αλλά δεν είναι και ήχος για νορμαλ χρήσερις και εντάσεις. και όταν λες κατευθείαν στην κονσόλα εξυπακούεται οτι δεν λείπει μια επεγήγηση του στυλ "έβαλα ενα εφέ εξομείωσης καμπίνας βέβαια", ή "εβαλα eq με -15 db στα πρίμα". υποτίθεται οτι λες για παραμόρφωση στην κονσόλα φλάτ.
    άλλο πετάλια, αλλο πολυεφέ με ντεντικέιτεντ εξόδους. το ποδ ειδίκά έχει ισορροπημένες εξόδους που είναι για να τις συνδέεις σε κονσολα, χαίρω πολύ οτι θα ακούγεται οκ. εξάλλου ανάμεσα στα εφέ του διαλέγεις εξομειώσεις ενισχυτών, καμπίνας και μικροφώνων, οπότε είναι προφανές οτι η έξοδος του ακούγεται σα να πάιρνεις τον ήχο όλου αυτού οτυ πακέτου στην κονσόλα. επίσης, τα πεταλάκια της ντίντζιτεκ σα το μέταλ μάστερ μου έχουν δεύτερη έξοδο που το σήμα είναι ισορροπημένο για κονσόλα, ουσιαστικά έχει ένα κυκλωματάκι που κάνει καμπινετ μοντελινγκ μέσα κι αυτή

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by xHERETICx
    το τρεμπλ το είχες στο -12?
    δεν είναι θέμα του αν το πετάλι είναι ουσιαστικά προενίσχυση, είναι θέμα του οτι ο ηχητικός χαρακτήρας της εξόδου για ενισυτή κιθάρας ταιριάζει με ενισχυτή οργάνων και όχι με κονσόλα-μόνιτορ/ενισχυτή μουσικής-ηχεία. αυτό ισχύει για όλες τις εξόδους για ενιχυτή κιθάρας και όχι για του μεταλ ζόουν ειδικά. βγάζουν πολύ θιν και με υπερβολικά πρίμα ήχο γιατί αυτό το σήμα σε ενισχυτή κιθάρας τελικά θα βγεί ισορροπημένο.
    αν ήθελες να φτιάξεις βέβαια τον ήχο των κασσετικών θορνς μπορεί να σε βόλεψε μια χαρά, αλλά δεν είναι και ήχος για νορμαλ χρήσερις και εντάσεις. και όταν λες κατευθείαν στην κονσόλα εξυπακούεται οτι δεν λείπει μια επεγήγηση του στυλ "έβαλα ενα εφέ εξομείωσης καμπίνας βέβαια", ή "εβαλα eq με -15 db στα πρίμα". υποτίθεται οτι λες για παραμόρφωση στην κονσόλα φλάτ.
    Ε εντάξει δε το άφησα και στην κονσόλα φλατ, όντως. Έπεσε η κλασική επεξεργασία του στυλ έξω πρίμα, μέσα μπάσα (όχι σε επίπεδα -12 πάντως), ένα ελάχιστο reverb, το κατάλληλο panning κτλ. Πάντως όχι εφέ εξομείωσης καμπίνας. Όταν βάλεις τέλος πάντων το metalzone κατευθείαν σε flat κανάλι όντως ακούγεται χάλια αλλά δε νομίζω οτι θέλει και πολύ δουλειά για να βγάλω τον ήχο που έβγαλα. Το πρόβλημα των πρίμων για μένα είναι ανύπαρκτο επειδή έχει ακριβώς την χροιά που θέλω (ελάχιστα πιο πρίμo από τον κλασικό hi gain ήχο, ώστε τα χαμηλά power chord να κόβουν κώλους) τώρα για το αν είναι "thin" εδώ πιθανόν να έχεις δίκιο, αν και αυτή η μικρή διαφορά εμένα δε με πειράζει. Και μιλάμε για ήχο βέβαια του ντεμπούτου βέβαια όχι των demo
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    325

    Default

    Psaxnw delay ws 300 eura!!Pite!
    Believe in nothing...............

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    εχω το ντιτζιντιλει της ντιντζιτεκ και είναι πάρα πολύ καλό. είναι πσηφιακό και γι'αυτό εξομειώνει ωραία διαφορους τύπους ντιλει, όπως reverse, tape echo, μια μαλακία που είναι συνδυασμός delay με chorus και μου άρεσε πολύ κλπ. το αντιστοιχο της boss τον τρώει χαλαρά απο το συγκεκριμένο, είναι πιο χαι φαι απο τα περισσότερα (καλος ο "ζεστος ήχος των παλιών tape delays" αλλα όχι όταν η απώλεια υψηλών συχνοτήτων είναι μονόδρομος). επισης, η πρώτη του επανάληψη ειναι πιο δυνατή απο όσα εχω συναντήσει.
    με 130 ευρω μου έκατσε μια χαρα, αν είχα περισσότερα θα έπαιρνα το tc electronics που είναι κορυφαίο (και κανει γύρω στα 450 ευρω φαντάζομαι), αλλα σε νορμαλ λεφτά δε νομίζω να βρεις κατι καλύτερο. δοκιμασε και δες

  13. #28
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    H suzhthsh gia to metal zone einai ola ta lefta....

    H entash tou feedback ka8ws kai to idio to feedback einai ru8mishma sta a3ioprepei delay. To oti exei "dunath" prwth epanalhpsh einai ka8ara 8ema ru8mishs kai den einai panta kalo.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    για άλλη μία φορά, το μεταλ ζοουν δίχασε την κιθαριστική κοινότητα

    προφανώς εννοώ οτι έχει δυνατότητα για μεγαλύτερο και δυνατότερο feedback, όχι οτι πιστεύω οτι δεν είναι ρυθμιζόμενο και οτι παντα το θες τέρμα
    αλλά τι εννοείς όταν λες οτι δεν είναι πάντα καλό?

  15. #30
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    πείτε και σε εμένα που ψάχνω chorus ποιο μου προτείνετε?

    επίσης harmonizer σε πεταλάκι βγαίνει ? (μόνο κάτι φέτες που είναι πολύ ακριβές έχω βρει...)
    We revel in our time.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •