Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Θανάσης Παπακωνσταντίνου, 24-6-06

  1. #1
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Θανάσης Παπακωνσταντίνου, 24-6-06

    Καταρχάς θέλω να ξεκινήσω με ένα αξίωμα.
    Ο θανάσης παπακωνσταντίνου είναι ο καλύτερος έλληνας whatever. Δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς που είναι ο καλύτερος, ξέρω όμως οτι είναι.

    Ας αναφέρω λοιπόν τα της συναυλίας. Προσωπικά μου πρόσφερε πολλές στιιγμες ανατριχίλας αλλα δυστυχώς και πολλές στιγμές βαρεμάρας. Ας αρχίσω με τα κακα για να τελειώσω με τα καλά που μου έμειναν. Καταρχάς ο ήχος ήταν απαράδεκτος μέχρι ένα σημείο της συναυλίας. Μικρόφωνα που δεν ακούγονταν, μικροφωνισμοί, πρίμες κιθάρες, ξερές και άλλα τέτοια. Δεύτερον, θα προτιμούσα κατα πολύ να έλειπαν οι διασκευές , έστω κι αν η μπάλα παίρνει και τον (κάπως κατακρεουργημένο) Tom Waits. Εγώ πήγα στη συναυλία να ακούσω έργα του Θανάση και όχι του Μάλαμα (που δεμαρέσει) ή των Ramones. Τρίτον, με χάλασαν πολύ τα διάφορα συνθηματάκια του τύπου μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι, ο καρμπονάρας ζεί, και τέτοια. Οκ, τα λέμε στις πορείες, ας αφήσουμε και μια συναυλία ήσυχη. Προτιμούσα να τα ακούσω απο τον Θανάση που τουλάχιστον έλεγε και στίχους μετά. Τέταρτον η παρουσίαση στα κινέζικα οχι μόνο με κούρασε αλλα μου έσπασε και τα νεύρα, καθώς και τα 4λεπτα τελειώματα στα κομμάτια. ¨Ηταν προφανές οτι ο κόσμος ήθελε να ακούσει όσο το δυνατόν περισσότερα κομμάτια και όλα αυτά σε ένα live που ο κόσμος είναι τόσο ετερόκλιτος δε συμβάλουν στον παλμό. Τέλος με εκνεύρισε απίστευτα η αντιπαθέστατη φάτσα του Μπαρόκ πωστονλενε του κιθαρίστα, που εκτός του οτι "εβγαλε τη μπλουζα με τη Μαριέτα" , εκτός του οτι είχε ένα σωρό προβλήματα με την κιθάρα του, είναι απαράδεκτος ως τραγουδιστής και ντροπή του που αντέχει και ακούει τον ίδιο του τον εαυτό.

    Ας πούμε και τα καλά λοιπον. Ο θανάσης μου φάνηκε ένας συμπαθέστατος τύπος, με αρκετή αμηχανία, ντροπαλός με πολύ έξυπνη φάτσα και ευστοχα σχολιάκια. Ανατρίχιασα σε πάρα πολλά απο τα κομμάτια ΤΟΥ, καθως και σε κομμάτια που είπε η τύπισα (που κι αυτή έχει φωνάρα). Θα προτιμούσα να ακούω τη φωνή του σε όλα του τα κομμάτια. Ε αυτά είναι τα καλά, με την έννοια οτι όταν ανατριχιάζεις σε μια συναυλία όλα τα άλλα είναι πολύ δευτερευοντα. Λυπάμαι που δεν κατάφερα να δω τους ηαρίτες που ήταν εκεί αλλά είμαι πραγματικά πτώμα και η ορθοστασία μαζί με τους πιθηκισμούς του κιθαρίστα με αποτελείωσαν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    24; μεταμεσονυκτιο ηταν;

  3. #3
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    γενικα η συναυλια γαμησε.. αυτο με τα κινεζικα μου σπασε και μενα τα νευρα.. respect στο οτι παιξανε πανω απο 3 ωρες.

    και ενα quiz

    απο ποιο βιβλιο του Χρηστιδη ηταν αυτο που εγραφε το μπλουζακι του κιθαριστα?


    (το ξερω ειμαι αρωστος που το προσεξα)

    επισης η τραγουδιστρια ειχε τοσο ωραια φωνη..που σε καποια φαση ειχα συγκεντρωθει τοσο πολυ πανω της χωρις να κλεινω τα ματια και αρχισα να δακρυζω απο τον καπνο της απο κατω μου.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother
    (το ξερω ειμαι αρωστος που το προσεξα)
    δεν ήσουν ο μόνος.



    γενικά, διαφωνώ στα περισσότερα με τον μόστο, εκτός της ομολογουμένως ατελείωτης παρουσίασης της μπάντας.

    με δυό λόγια καταπληκτική συναυλία, τα υπόλοιπα ίσως αύριο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    κάηκαν και σημαίες;
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  6. #6
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Πάντως να πω οτι και σε άλλες συναυλίες έχω συναντήσει όλα αυτά που αναφέρω και δε με έχουν χαλάσει μόνο και μόνο επειδή το εκάστοτε συγκρότημα δε με νοιάζει και τόσο. Αλλά ο Παπακωνσταντίνου ήταν κάτι που περίμενα καιρό. ο γουέλ, ίσως φταίει απλά η κούρασις. Αλήθεια τι έπαιξε μετα το μιλώ για σένα; Μπάς κι έπαιξε τη Σάρα η το Α.Μάνθος;

  7. #7
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    [quote=Solo Carriera]
    Quote Originally Posted by "freak brother":2secwtid
    (το ξερω ειμαι αρωστος που το προσεξα)
    δεν ήσουν ο μόνος.



    γενικά, διαφωνώ στα περισσότερα με τον μόστο, εκτός της ομολογουμένως ατελείωτης παρουσίασης της μπάντας.

    με δυό λόγια καταπληκτική συναυλία, τα υπόλοιπα ίσως αύριο.[/quote:2secwtid]

    το ηξερα οτι και συ θα το προσεχες
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Μέσα στου νεκρού το μάτι
    Δέντρα βλέπω και πουλιά
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,827

    Default

    υπέροχο λαιβ.ανατριχιαστικό σε κάποιες στιγμές.μάλλον αξέχαστο.
    αυτό . . .


    Αέρα νασαι τιμωρός,
    νασαι και παιχνιδιάρης
    κι αν βαρεθεί η ψυχούλα μου,
    ναρθεις να μου την πάρεις
    για να κοιτάει από ψηλά, του κόσμου τη Ραστώνη
    να ξεχαστεί σαν των βουνών, το περσινό το χιόνι
    we swim with sharks
    and fly with aeroplanes in the air

  10. #10
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΟ I FOUGHT THE LAW, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ
    γενικά
    εκτενές ραπόρτ αργότερα



    στην κοινωνική στήλη: πινκ σε όσους (ξανα ή πρωτο) συνάντησα, ο μοστος δικαιολογήθηκε που δεν τον είδαμε, μέχρι να κάνει το ίδιο κ ο φρικ, τον μπάιρνει.

    ψαραντωνη & δε τζόνσονς
    After the Triumph of Your Birth.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,827

    Default

    χαχαχα
    we swim with sharks
    and fly with aeroplanes in the air

  12. #12

    Default

    Η ατάκα που έλεγα πολύ συχνά σε έναν rave τύπο με πορτοκαλί t-shirt που καθόταν δίπλα μου, ήταν "ο θανάσης παίζει καθόλου;"

    Οι συνεργάτες του το κούρασαν όλοι.

    Αλλά ένας "Πεχλιβάνης" άξιζε για 12 συναυλίες μονάχος του.
    Last edited by carheart; 24-06-2016 at 21:00.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Quote Originally Posted by carheart
    έναν rave τύπο με πορτοκαλί t-shirt που καθόταν δίπλα μου
    ααχχαχαχχα
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  14. #14
    Senior Member MeLinDa's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Strawberry Fields
    Posts
    1,485

    Default

    moste kai frik eiste fovhtsiarhdes kai flouflhdes.
    ok exei diareusei oti exw vary xeri alla oxi na thn kanete k apo thn pisw porta.
    L'amiral Larima
    Larima quoi
    la rime a rien
    L'amiral Larima
    l'amiral Rien

  15. #15
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by MeLinDa
    moste kai frik eiste fovhtsiarhdes kai flouflhdes.
    ok exei diareusei oti exw vary xeri alla oxi na thn kanete k apo thn pisw porta.
    εγω τον ειδα τον mosto με το κοκκινο (σαν φωτια) μπλουζακι του , αλλα ειμουν στις εξεδρες.. και μετα ειδα τον καλκι στην εισοδο( για το νεο του κουρεμα btw ) αλλα νυσταζα πολυ και δεν καθησα αλλο και ζηταω ταπεινα συγνωμη στον Kindgom που εχω να τον δω και πολυ καιρο , και στην Melindα που ναι γλυκεια σαν αμαρτια και χανθια σαν την Σουηδια και σολα τα καλα παιδια που ηταν στο λαιβ
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Θανάσης Παπακωνσταντίνου
    By Inside Charmer in forum Music Discussion
    Replies: 445
    Last Post: 15-02-2018, 19:30
  2. Θανάσης Παπακωνσταντίνου
    By carheart in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 11-02-2007, 19:27
  3. Replies: 32
    Last Post: 21-09-2006, 09:45
  4. Θανάσης Παπακωνσταντίνου-ανάβρυτα
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 29
    Last Post: 14-09-2006, 16:30
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-09-2005, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •