Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89

Thread: Φοιτητικά Σχήματα

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Φοιτητικά Σχήματα

    Quote Originally Posted by The_Fool
    Quote Originally Posted by Deggial
    Επ'αυτού, είμαι της πίστεως πως οι φοιτητικές παρατάξεις δε θα έπρεπε να καθοδηγούνται από κόμματα. Δυστυχώς η μόνη μη κομματική παράταξη στη σχολή μου γνώρισε άσχημο τέλος.
    Δεν ανοίγεις τώρα κι 1 τόπικ να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ αφού οι περισσότεροι (τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου'χει δοθεί) πιστεύουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λες, δεν αλλάζει τπτ εδώ και χρόοονια? Γιατί πρέπει πάντα το πάνω χέρι στη γαμωσχολή μου να το έχουν οι καθυστερημένοι των ΕΑΑΚ ή της ΔΑΠ? Γιατί το μόνο που τους απασχολεί είναι που θα κάνουν πανεπιστημιακό πάρτυ την τσικνοπέμπτη? Ή πως θα καταφέρουν έμμεσα (κάνοντας το αμφιθέατρο ντουμάνι απ'τα καπνά και παρατείνοντας τη συνελεύση για ώρες) να οδηγήσουν τη συνελευση σε απόφαση κατάληψης?
    τόπικ, λοιπόν! (αν και ή πλειοψηφία των σημερινών σχημάτων είναι "παρατάξεις")

    ασχολούμουν αρκετά με το συνδικαλισμό στα φοιτητικά μου χρόνια. είμασταν μια παρέα με αρκετά ανεξάρτητη δράση από κόμματα και "γραμμές". αναπόφευκτα κάποια μέλη μας ασχολούνταν και με κόμματα (χωρίς όμως ποτέ να επιβάλλουν τη "γραμμή" του κόμματος). η γραμμή που ακολουθούσαμε βασιζόταν πάντα στη συνείδησή μας. δυστυχώς, μας κόλλησε η ρετσινιά και σιγά σιγά το σχήμα που συμμετείχα έσβησε (τώρα υπάγεται στο δίκτυο του ΣΥΝ και έχει πολύ λίγες ψήφους). προλάβαμε να κάνουμε κάποια χειροπιαστά πραγματάκια, όμως, τα οποία απολαμβάνουν οι επόμενες γενιές φοιτητών.

    γιατί, όμως, δεν αλλάζει κάτι?
    φταίνε οι παρατάξεις? αυτοί υπάρχουν, επειδή απλά βρήκαν πρόσφορο έδαφος... εξάλλου, οι φοιτητές δε συμμετέχουν σ'αυτές?

    μήπως οι περισσότεροι φοιτητές είναι απολίτικοι? μήπως ενδιαφέρονται μόνο για το lifestyle και τα θέματα των εξετάσεων? μήπως δεν παίρνουν πρωτοβουλίες αλλά περιμένουν από άλλους να τις αναλάβουν? μήπως αντιμετωπίζουν το συνδικαλισμό και γενικότερα την πολιτική σαν ποδόσφαιρο? ή μήπως πίνουν φραπέδες όλη μέρα (τώρα πια μάλλον παρακολουθούν όλη μέρα)? ξέρω ότι γίνομαι κακός, αλλά τα έχω ζήσει από κοντά όλα αυτά.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    far end of the universe
    Posts
    1,671

    Default

    nomizw oti h pleiopshfia twn foithtwn den endiaferontai ...

    Oi parata3eis epishs otan kanoun kati sumperiferontai san ψηφό8ηροι prwtagonistes
    The power of accurate observation is commonly called cynicism — George Bernard Shaw

  3. #3
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Για να απαντήσω στον The_Fool, ας αναφέρω το παράδειγμα των ΦΑΛΛΟΣ στη σχολή μου, κοίτα το εξής thread: http://www.forums.gr/showthread.php?s=&threadid=5654 . Η δημιουργία μιας τέτοιας παράταξης δυστυχώς δεν είναι εύκολη υπόθεση, διότι οι παρατάξεις που υποστηρίζονται από κόμματα πρόκειται να πέσουν να τη φάνε, πολλές φορές με ακραία μέσα (στη περίπτωση των ΦΑΛΛΟΣ υπήρχαν απειλές για σωματική βία από τη ΔΑΠ, κ.λπ.).

    Από εκεί και πέρα, το μεγαλύτερο κομμάτι των φοιτητών δεν ενδιαφέρεται καθόλου, ιδιαίτερα στα πρώτα έτη όπου το επάγγελμα φαίνεται μακριά. Όπως ανακάλυψα σε πρόσφατες συζητήσεις και στη γενική συνέλευση, η ενημέρωση για το "διάλογο για τη Παιδεία" δεν ήταν απλά ελλειπής, ήταν ανύπαρκτη. Κανείς δεν είχε ενδιαφερθεί να μάθει τι στο καλό γίνεται σχετικά με τη σχολή, το πτυχίο και την επαγγελματική αποκατάσταση.

    Η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι ψηφίζουν είτε φίλους τους (χωρίς να τους αντιπροσωπεύουν οι απόψεις τους), είτε τη παράταξη-social club που κάνει τις περισσότερες εκδηλώσεις, είτε τη παράταξη στην οποία θα βρουν καλές γνωριμίες για να αποκατασταθούν επαγγελματικά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και αυτά συμβαίνουν παντού. σε εμάς, ένα από τα παιδιά που έφτιαξαν το σχήμα που συμμετείχαμε, παραλίγο να χάσει τη ζωή του από σπρώξιμο ΔΑΠίτη (έπεσε και χτυπησε το πίσω μέρος του κεφαλιού του σε έδρανο) κατά την καταμέτρηση των ψήφων των εκλογών, όταν η ΔΑΠ έχασε για πρώτη φορά μετά από χρόνια την αυτοδυναμία και μάλιστα για μια ψήφο (από τότε δεν την ξαναπήρε - 1994 περίπου)!
    Rock or Nothing

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default Re: Φοιτητικά Σχήματα

    Quote Originally Posted by Raven Lord
    τόπικ, λοιπόν! (αν και ή πλειοψηφία των σημερινών σχημάτων είναι "παρατάξεις")

    ασχολούμουν αρκετά με το συνδικαλισμό στα φοιτητικά μου χρόνια. είμασταν μια παρέα με αρκετά ανεξάρτητη δράση από κόμματα και "γραμμές". αναπόφευκτα κάποια μέλη μας ασχολούνταν και με κόμματα (χωρίς όμως ποτέ να επιβάλλουν τη "γραμμή" του κόμματος). η γραμμή που ακολουθούσαμε βασιζόταν πάντα στη συνείδησή μας. δυστυχώς, μας κόλλησε η ρετσινιά και σιγά σιγά το σχήμα που συμμετείχα έσβησε (τώρα υπάγεται στο δίκτυο του ΣΥΝ και έχει πολύ λίγες ψήφους). προλάβαμε να κάνουμε κάποια χειροπιαστά πραγματάκια, όμως, τα οποία απολαμβάνουν οι επόμενες γενιές φοιτητών.

    Στη σχολή, όσα χρόνια είμαι εδώ, 1 άτομο μόνο θέλησε να πάρει την πρωτοβουλία να κάνει κάποια_πιο_ανεξάρτητη παράταξη. Τελικά παρόλο που είχε μεγάλη υποστήριξη, τα παράτησε γιατί 1)ήταν τέτοια η κατάσταση που σιχάθηκε 2)το τι συκοφαντία έπεσε από τις άλλες παρατάξεις δε λέγεται και 3)κάποια στιγμή σύντομα θα έπαιρνε πτυχίο.

    γιατί, όμως, δεν αλλάζει κάτι?
    φταίνε οι παρατάξεις? αυτοί υπάρχουν, επειδή απλά βρήκαν πρόσφορο έδαφος... εξάλλου, οι φοιτητές δε συμμετέχουν σ'αυτές?

    μήπως οι περισσότεροι φοιτητές είναι απολίτικοι? μήπως ενδιαφέρονται μόνο για το lifestyle και τα θέματα των εξετάσεων?μήπως δεν παίρνουν πρωτοβουλίες αλλά περιμένουν από άλλους να τις αναλάβουν? μήπως αντιμετωπίζουν το συνδικαλισμό και γενικότερα την πολιτική σαν ποδόσφαιρο? ή μήπως πίνουν φραπέδες όλη μέρα (τώρα πια μάλλον παρακολουθούν όλη μέρα)? ξέρω ότι γίνομαι κακός, αλλά τα έχω ζήσει από κοντά όλα αυτά.
    + τα ξύνουν σε fora στο net.
    + έχουν όλοι (κι εγώ) το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή σύντομα θα πάρουν πτυχίο και θα φύγουν οπότε τι νόημα έχει να προσπαθήσουν,κλπ.
    +ότι είπε ο Deggial.

    2 both:
    βασικά, όπως φαντάζομαι θα καταλαβατε, την ερώτηση την έκανα περισσότερο για peakάρισμα παρά για να πάρω απάντηση. Δυστυχώς τις απαντήσεις τις ξέρω και όσο περνά ο καιρός, τόσο περισσότερο καταλαβαίνω[*] γιατί το να σκέπτεσαι συμφεροντολογικά και να δηλώνεις απολιτικός τελικά δεν αποβαίνει πάντα προς συμφέρον σου
    [*] παρόλο που με τέτοιες (ιδιοτελείς) αρχές μεγάλωσα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Re: Φοιτητικά Σχήματα

    [quote=Raven Lord]
    Quote Originally Posted by "The_Fool":r77n3m61
    Quote Originally Posted by Deggial
    Επ'αυτού, είμαι της πίστεως πως οι φοιτητικές παρατάξεις δε θα έπρεπε να καθοδηγούνται από κόμματα. Δυστυχώς η μόνη μη κομματική παράταξη στη σχολή μου γνώρισε άσχημο τέλος.
    Δεν ανοίγεις τώρα κι 1 τόπικ να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ αφού οι περισσότεροι (τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου'χει δοθεί) πιστεύουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λες, δεν αλλάζει τπτ εδώ και χρόοονια? Γιατί πρέπει πάντα το πάνω χέρι στη γαμωσχολή μου να το έχουν οι καθυστερημένοι των ΕΑΑΚ ή της ΔΑΠ? Γιατί το μόνο που τους απασχολεί είναι που θα κάνουν πανεπιστημιακό πάρτυ την τσικνοπέμπτη? Ή πως θα καταφέρουν έμμεσα (κάνοντας το αμφιθέατρο ντουμάνι απ'τα καπνά και παρατείνοντας τη συνελεύση για ώρες) να οδηγήσουν τη συνελευση σε απόφαση κατάληψης?
    τόπικ, λοιπόν! (αν και ή πλειοψηφία των σημερινών σχημάτων είναι "παρατάξεις")

    ασχολούμουν αρκετά με το συνδικαλισμό στα φοιτητικά μου χρόνια. είμασταν μια παρέα με αρκετά ανεξάρτητη δράση από κόμματα και "γραμμές". αναπόφευκτα κάποια μέλη μας ασχολούνταν και με κόμματα (χωρίς όμως ποτέ να επιβάλλουν τη "γραμμή" του κόμματος). η γραμμή που ακολουθούσαμε βασιζόταν πάντα στη συνείδησή μας. δυστυχώς, μας κόλλησε η ρετσινιά και σιγά σιγά το σχήμα που συμμετείχα έσβησε (τώρα υπάγεται στο δίκτυο του ΣΥΝ και έχει πολύ λίγες ψήφους). προλάβαμε να κάνουμε κάποια χειροπιαστά πραγματάκια, όμως, τα οποία απολαμβάνουν οι επόμενες γενιές φοιτητών.

    γιατί, όμως, δεν αλλάζει κάτι?
    φταίνε οι παρατάξεις? αυτοί υπάρχουν, επειδή απλά βρήκαν πρόσφορο έδαφος... εξάλλου, οι φοιτητές δε συμμετέχουν σ'αυτές?

    μήπως οι περισσότεροι φοιτητές είναι απολίτικοι? μήπως ενδιαφέρονται μόνο για το lifestyle και τα θέματα των εξετάσεων? μήπως δεν παίρνουν πρωτοβουλίες αλλά περιμένουν από άλλους να τις αναλάβουν? μήπως αντιμετωπίζουν το συνδικαλισμό και γενικότερα την πολιτική σαν ποδόσφαιρο? ή μήπως πίνουν φραπέδες όλη μέρα (τώρα πια μάλλον παρακολουθούν όλη μέρα)? ξέρω ότι γίνομαι κακός, αλλά τα έχω ζήσει από κοντά όλα αυτά.[/quote:r77n3m61]


    Αυτό δυστυχώς έχει να κάνει με την συνολική πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα. Για διάφορους λόγους, μερικοί γνωστοί μερικοί εξαιρετικά obfuscated, o Έλληνας έχει χάσει την πίστη του στην πολιτική/ούς. Πχ, τα τελευταία post του Carcass αναφέρονται συνέχεια σ'αύτο το πράγμα, ότι όλα τα κόμματα είναι για τον πέο, ότι δεν έχει νόημα να ψάχνουμε ποιος είναι πιο άχρηστος από ποιον κτλ. Είναι λογικό λοιπόν όταν ένα παιδί στα 17-18 του βγαίνει από το κλουβάκι του σπιτιού του και μπαίνει σε έναν πανεπιστημιακό χώρο που μοιάζει στο "πολιτικό" status quo με όλα αυτά που έβλεπε στην τηλεόραση να μπει στο trip "και αυτοί εδώ μαλάκες είναι, δεν έχει νόημα να ψηφίσω, να ασχοληθώ" κτλ. Ναι δεκτό. Είναι μαλάκες, ψωνάρες, κολλημένοι, κομματόσκυλα, whatever. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Αυτοί οι μαλάκες, ψωνάρες, κολλημένοι κτλ είναι εκεί γιατί δεν υπάρχει κάποιος εκεί να τους ανταγωνιστεί. Εκεί είναι το πρόβλημα - η αδιαφορία μας και η πίστη μας σε έναν deus ex machina που θα μας λύσει τα προβλήματά μας.

    Όχι δυστυχώς δεν γίνεται έτσι. Είμαστε ιδιώτες (idiots θα έλεγε το αγαπητό Αγγλάκι) και δεν ασχολούμαστε καθόλου.

    Την τελευταία σου παράγραφο την δέχομαι ως παράγραφο ρητορικών ερωτήσεων. Οι φοιτητές δεν έχουν πολιτικό λόγο, ενδιαφέρονται μόνο να περάσουν τα μαθήματα και να βρούνε θέματα και να φύγουν από το εκάστοτε μπουρδέλο. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

    Το κακό βέβαια στην όλη κατάσταση είναι ότι όλα τα προβλήματα που έχουμε έχουν ρίζες σε άλλα προβλήματα, τα οποία έχουν ρίζες αλλού κτλ κτλ. Γενικά μιλώντας, είναι όλα ένα web προβλημάτων και πρέπει όλα σταδιακά να επιλυθούν. Κάνοντας μόνο μια τομή σε έναν τομέα δεν βοηθάει πολύ... μερικές φορές δεν βοηθάει καθόλου.

    Συνολικά για τον φοιτητή θα έλεγα ότι πρέπει επιτέλους να αποκτήσει πολιτική συνείδηση, να έχει άποψη και να μην φοβάται την αντιπαράθεση, ακόμα και όταν θέλει να μείνει στην γκρίζα περιοχή εκτός παράταξης. Να έχει άποψη, να εκμεταλλεύεται την ψήφο του, να έχει διάθεση για τα κοινά της σχολής. Αλλά ειδικά το τελευταίο συνδέεται με τους στόχους που έχεις και πόσο εσύ μπορείς να καρπωθείς αυτά που θες να πετύχεις... γι'αυτό ίσως και οι φοιτητές απογοητεύονται και δεν ασχολούνται, όταν βλέπουν ότι αυτά που θέλουν δεν θα τα γευτούν στα χρόνια που θα βρίσκονται στην σχολή τους...

    Αυτά προς το παρόν. Comments accepted

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Φοιτητικά Σχήματα

    Quote Originally Posted by Phoebus

    Την τελευταία σου παράγραφο την δέχομαι ως παράγραφο ρητορικών ερωτήσεων. Οι φοιτητές δεν έχουν πολιτικό λόγο, ενδιαφέρονται μόνο να περάσουν τα μαθήματα και να βρούνε θέματα και να φύγουν από το εκάστοτε μπουρδέλο. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

    Το κακό βέβαια στην όλη κατάσταση είναι ότι όλα τα προβλήματα που έχουμε έχουν ρίζες σε άλλα προβλήματα, τα οποία έχουν ρίζες αλλού κτλ κτλ. Γενικά μιλώντας, είναι όλα ένα web προβλημάτων και πρέπει όλα σταδιακά να επιλυθούν. Κάνοντας μόνο μια τομή σε έναν τομέα δεν βοηθάει πολύ... μερικές φορές δεν βοηθάει καθόλου.
    φαύλος κύκλος δηλαδή, αφού το μπουρδέλο δημιουργείται ακριβώς από την αδιαφορία...

    η 2η παράγραφος του quote, ισχύει σε όλους τους τομείς. η ρίζα βρίσκεται πολύ καλά κρυμμένη και προσπαθώντας να ασχοληθούμε με αυτό που "βλέπουμε" δεν καταφέρνουμε τίποτα.

    η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα σιχάθηκα όλα αυτά. υπάρχει πολύ βρωμιά στο φοιτητικό συνδικαλισμό και χρειάζονται πολλοί πρόθυμοι να βοηθήσουν στο να καθαριστεί. δυστυχώς, δε φτάνουν 5-6 παιδιά που φτιάχνουν ένα ανεξάρτητο σχηματάκι (σίγουρα όμως αποτελούν ένα καλό παράδειγμα).
    Rock or Nothing

  8. #8
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    to provlima stin ellada einai oti ta panta einai apistefta politikopoihmena. Min to periorizete stis sxoles... Genikotera ta panta anagontai se komatikes topothetiseis, kai apo afto den eksero ton eafto mou, afou se pola pragmata asxeta me tin politiki me epireazei i politiki mou topothetisi.

    Distixos afto einai ena sovaro provlima, otidipote px proteinetai apo enan neodimokrati pritani, aporiptetai sisoma apo olous tous pasokous kai toumpalin, akoma kai an prokeitai gia ena entelos asxeto me tin politiki thema. Anagnorizo oti ki ego syxna skeftomai etsi, toulaxiston omos prospatho na anagnorizota thetika vimata pou ginontai kai apo alla kommata...
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Έτσι είναι, τρομερά άσχημη νοοτροπία. Μία απόφαση σε οποιαδήποτε μορφή συλλόγου, είτε είναι η Σύγκλητος, είτε η επιτροπή του ΤΕΕ, είτε οτιδήποτε άλλο, θα ψηφιστεί σύμφωνα με τη πρόθεση της κάθε παράταξης κι όχι τη προσωπική πίστη του καθενός. Βεβαίως αυτό ισχύει και στη Βουλή, οπότε ουσιαστικά περνούν τα νομοσχέδια στα τυφλά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sumerland
    Posts
    1,318

    Default

    H Dap kanei kala party exw akousei. Kai aftos einai o logos pou phgainoun oi asxetoi prwtoeteis.

    Na psofhsoun.
    Διαολεμένα beat

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εξαρτάται τι εννοείς "καλό πάρτυ".

    για 'μενα το καλύτερο το είχε κάνει η ΠΑΣΠ στο "μακεδονίας" που είχε φέρει στριπτιτζούδες απ'το γειτονικό platinum
    Rock or Nothing

  12. #12
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    na pethanoune.
    variaimai na pw alla/na aitiologhsw twra.
    maybe later.

  13. #13
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    pistevw oti oso eksixronizomaste kai meiwnontai ta rousfetia tha xasoun ti dinami tous i pasp kai dap...me liga logia einai kataloipa mias allis epoxis...

    egw psifizw eaak kai goustarw...

    alla den eimai kollimenos oute sto elaxisto...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default

    E.A.A.K. = Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Καθυστέρηση,
    aka διαφωνούμε μ'ένα νομοσχέδιο, αντί να κοιτάξουμε αν έχουμε καμιά καλύτερη πρόταση επιλέγουμε την κλασσική ακραία θέση της απόρριψης και ο μόνος τρόπος που ξέρουμε να αντιδρούμε είναι η κατάληψη και μάλιστα ΌΟΟΟΟΧΙ στο υπουργείο ή έστω κάπου που να έχει αντίκτυπο, αλλά στις σχολές μας. Βέβαια, αφού είναι να κάνουμε κατάληψη, γιατί να μην χάσουμε και κάμποσα μαθήματα+εργαστήρια μωρέ, τι θα χάσουμε στο κάτω-κάτω, ε? Έρχεται και το καρναβάλι, που να τρέχεις με μαθήματα τώρα... Γαμώ το σπίτι σας.

    EDIT: επειδή ξαναδιαβάζω το post μου και νιώθω ότι δείχνει αρκετά επιθετικό, απλά να πω ότι τα παραπάνω δεν πάνε (κατ'ανάγκη) στον ασιμούλη.

  15. #15
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    o foititis kanei katalipsi sto panepistimio...
    o ergatis sti douleia tou...
    i mana mou pou doulevei stin ethniki, stin ethniki...
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •