Page 53 of 128 FirstFirst ... 343515253545563103 ... LastLast
Results 781 to 795 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: Παιδεία

    μόστε, πριν από τρισιμιση χρόνια έκανε το εξής ποστ.

    1.

    και πήρες μια κατατοπιστική απάντηση δύο ποστς παρακάτω.



    έπειτα, επέστρεψες μετά από έξι μήνες και έκανες το εξής ποστ

    2.

    αυτή τη φορά η απάντηση ήταν χοντροκομμένη, μαλακισμένη και με υφάκι, αλλά το νόημα έβγαινε, ότι δεν θα μπορούν οι φοιτητές να αγωνίζονται όπως πριν μέσα στις σχολές.



    έπειτα, μετά από σχεδόν ένα χρόνο έκανες το εξής ποστ:

    3.

    εδώ πήρες μια μαλακία απάντηση από τον ντέγγιαλ δύο πσοτς πιο κάτω αλλά το συμπέρασμα από το ΥΓ έβγαινε νομίζω, παρ' όλο που ο ντέγγιαλ είναι πασόκος και διαφωνεί με το άσυλο. θα τις τρώμε από τους μπάτσους μέσα στις σχολές όπως τις τρώμε τώρα έξω από αυτές.



    λίγες μέρες μετά έκανες το εξής ποστ όπου είπες ακριβώς ότι λες και τώρα, δηλαδή ότι κανείς δεν σου εξηγεί γιατί υπάρχει το άσυλο κλπ.

    4.

    εδώ πράγματι στην απάντηση που έδωσε ο ικόνοκλαστ παρακάτω δεν σου εξηγεί τι είναι το άυλο γιατί λίγο-πολύ λέει ότι είσαι ενάντιος σε αυτό και απλά το συγκαλύπτεις με δήθεν ουδέτερες ερωτήσεις.



    λοιπόν, για να είμαστε ειλικρινείς, ακριβώς αυτή είναι η περίπτωση. το ζήτημα ουδέποτε ήταν ότι δεν σου εξηγήθηκε ή δεν κατάλαβες γιατί υπάρχει το άσυλο, το ζήτημα είναι ότι δεν γουστάρεις τους λόγους για τους οποίους υπερασπιζόμαστε το άσυλο, ότι δεν γουστάρεις το άσυλο το ίδιο.



    πέρα από αυτό, αν πράγματι δεν είσαι καλυμμένος από τις απαντήσεις ως τώρα, αλήθεια θέλω να κατέβεις έστω μία φορά σε φοιτητική πορεία. έχει αύριο το πρωί μία, θα ξεκινήσει κατά τις 1 από τα προπύλαια. λοιπόν, έλα και πρόσεξε για πότε θα μας πλευρίσουν οι διμοιρίες των ματ, πρόσεξε πόσοι θα είναι, πρόσεξε αν θα φοράνε μάσκες οξυγόνου, πρόσεξε αν θα κρατάνε φυσούνες δακρυγόνων, πρόσεξε την γενικότερη εξάρτηση τους και μετά προσπάθησε να θυμηθείς τι κάναν οι φοτητές πριν την εμφάνιση των ματάδων ώστε να την προκαλέσουν. μέσα; γι' αυτό εγώ θέλω το άσυλο. γιατί δε θέλω τρομοκρατία μέσα στους παραδοσιακά ριζοσπαστικότερους κοινωνικούς χώρους, τα πανεπιστήμια.

    [έντιτ:]είμαι σίγουρος πως σε 6 μήνες τα ίδια θα ρωτάς.



    το υπόλοιπο ποστ δεν το πολυκατάλαβα και βαριέμαι να κάνω προσπάθεια τώρα, είναι αργά και είμαι κουρασμένος.

  2. #782
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Παιδεία

    στα δύο πρώτα ποστς ρώτησα ακριβώς το ίδιο πράγμα επειδή προφανώς δε μπορεσα να διαβάσω την απάντηση του ικόνοκλαστ. στο τρίτο όμως ανέφερα συγκεκριμένα τη δήλωση μιας κοπέλας απο το εμπ που μου είπε επακριβώς αυτό, οτι τα πανεπιστήμια είναι χώροι ελεύθερης διακίνησης ιδεών και γιαυτό δεν πρέπει να καταργηθεί το άσυλο χωρίς να μπορεί να στηρίξει παραπέρα αυτή την άποψή της. επομένως θεώρησα οτι είναι μια απο τις γενικότερες γραμμές του χώρου που είναι (κνίτησα είναι νομίζω) και ήθελα μια απάντηση επι αυτού του θέματος. εφόσον δεν απαντήθηκε καθόλου εκεινη τη στιγμή (παρα μόνο απο την τελευταία παράγραφο της πρώτης απάντησης του ικόνοκλαστ απο οτι βλέπω τώρα οπου το αναφέρει και δεν το αναλύει) θεώρησα οτι είναι ένα μη πρακτικό και τελείως θεωρητικό επιχείρημα που μπάζει απο παντού και στο τελευταίο ποστ επανήλθα στο συγκεκριμένο θέμα για να πω οτι γενικότερα το αριστερό κίνημα δεν έχει σαφή επιχειρήματα πάνω στο θέμα του ασύλου κυρίως ορμώμενος απο επιχειρήματα όπως το παραπάνω.

    Καταλαβαίνω οτι η αντιμετώπιση των φοιτητών απο τους αστυνομικούς είναι ενα σημαντικό επιχείρημα υπερ του ασύλου αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι συγκεκριμένα οι μπάτσοι τα βάζουν με τους φοιτητές; Υπάρχει κάποιο οργανωμένο πλάνο των κυβερνήσεων να καταπνίξουν με βια και με ψυχολογικά μέσα ενα δραστήριο και ικανό κομμάτι της κοινωνίας να αντιδράσει και να διεκδικήσει πράγματα που δικαιούται και δεν έχει (κάτι σαν προπαγάνδα ας το πούμε); Είναι αποτέλεσμα μιας βίαιης δράσης και αντίδρασης που υπάρχει μεταξύ αριστερών φοιτητών και μπάτσων, δυο ομάδων που παραδοσιακά συγκρούονται λόγω των ρόλων τους ;

    Όπως εσύ έχεις λόγους να πιστεύεις το πρώτο (η δική μου εμπειρία δεν με οδηγεί στο να πιστέψω αυτή την εξήγηση, η δική σου μπορεί, έχουμε διαφορετικές εμπειρίες όπως εσύ μου είχες πει) έτσι κι εγώ έχω λόγους να πιστέψω περισσότερο το δεύτερο. Το μοτίβο των φοιτητικών κινημάτων είναι συνήθως ένα. δεν έχω δει καμία φοιτητική διαδήλωση να περιορίζεται στα φοιτητικά θέματα, πάντα υπάρχουν αυτοί που καπηλεύονται την επιθυμία των άλλων να διαδηλώσουν για συγκεκριμένα θέματα και χώνουν μέσα όλο και περισσότερο πολιτική (το λέω και το τελευταίο ποστ μου που κουόταρες) και έτσι λογικό μου φαίνεται να υπάρχει ένταση και να παρεκτρέπονται τα πράγματα ( και προφανώς τοτε γίνεται πόλεμος μεταξύ των μπάτσων που εκπροσωπούν την καθεστηκυία τάξη και όλών των υπολοίπων που την "πολεμούν"). Αν διαφωνείς κι εσύ με αυτή την τακτική και θεωρείς οτι είναι προβοκατόρικη για το φοιτητικό κίνημα γιατί δεν αλλάζεις τον τρόπο που διαδηλώνεις ωστε να είναι αδιαμφησβήτητες οι προθέσεις σου; Αν απο την άλλη δε διαφωνείς, τοτε καταλαβαίνεις οτι το άσυλο δεν προστατεύει τον φοιτητή, προστατεύει πολιτικά κινήματα.

    Επομένως η μικρή εμπειρία μου μου λέει οτι πιο πιθανό είναι το δεύτερο απο το πρώτο. Αν πεισθώ οτι συμβαίνει το πρώτο τότε το ξανασυζητάμε (αν και εσένα προσωπικά πολύ δύσκολα θα σε πείσω ποτέ για τις προθέσεις μου)


    Και αναρωτιέμαι, στις άλλες χώρες που δεν υπάρχει αυτό το άσυλο, ούτε αυτές οι κινητοποιήσεις και όμως πολλά απο τα ΑΕΙ τους ηγούνται της έρευνας και της προόδου των επιστημών, πως τα καταφέρνουν; Κι εμείς που το έχουμε τί έχουμε να αντιπροτείνουμε; Φοιτητές μπάτσους,καμμένα αυτοκίνητα, καδρόνια και πιπέρια; Είναι ειλικρινής απορία αυτή και όχι συγκαλυμένη άποψη.

  3. #783
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Re: Παιδεία

    Δεν ξέρω, εγώ βαριέμαι να σου απαντάω μόστε γιατί κάνεις κάτι σπασμωδικές παρεμβάσεις είτε με ερωτήσεις, είτε με εμπρηστικά σχόλια (όπως αυτό το "πως σας ήρ8ε ότι τα πανεπιστήμια είναι χώρος ιδεών" ή "8α έπρεπε να τους κρεμάνε αυτούς τους αναρχικούς"). Αφιερώνουν διάφοροι μερικές εκατοντάδες λέξεις για να σου εξηγήσουν και μετά συνή8ως σταματάς να ποστάρεις για να επανέλ8εις μετα απο ένα τέρμινο με έναν παρεμφερή τρόπο. Loop.

    Δεν έχω απαίτηση να καταλαβαίνει κάποιος τα αλκοολικά μου ποστ (η μεγάλη πλάκα είναι ότι καπάκια μετά απο ένα τελείως ακατάληπτο απο αυτά, σκάει η enitharmon και λέει "ok, ξέρεις να μιλάς") αλλά τουλάχιστον βγες και πες δεν κατάλαβα βρε παιδί μου ή εγώ διαφωνώ μ' αυτό και μ' αυτό. Αλλά να υπάρχει μια κατάληξη, μια λογική πορεία στον διάλογο.

    Το μοτίβο των φοιτητικών κινημάτων είναι συνήθως ένα. δεν έχω δει καμία φοιτητική διαδήλωση να περιορίζεται στα φοιτητικά θέματα, πάντα υπάρχουν αυτοί που καπηλεύονται την επιθυμία των άλλων να διαδηλώσουν για συγκεκριμένα θέματα και χώνουν μέσα όλο και περισσότερο πολιτική
    Αυτό ας πούμε είναι μια σιχαμένη δίκη προ8έσεων. Σου έχει δω8εί απλόχερα η εξήγηση για το πώς και το γιατί δεν υπάρχει απλά ένας "νόμος πλαίσιο" αλλά υπάρχει κάτι βα8ύτερο, υπάρχει μια ανάλυση της πραγματικότητας που δεν μπορεί να διαγραφεί. Αυτό το γνωρίζουν όλοι. Ερχεσαι εσύ ως πεφωτισμένος τιμητής των απανταχού φοιτητικών κινημάτων να μαντέψεις ποιά είναι η επι8υμία "των άλλων" και να μας πείς ότι υπάρχουν "αυτοί" που έρχονται να "χώσουν μέσα" όλο και περισσότερη "πολιτική". Αυτό δεν είναι "μετριοπά8εια", είναι σα να μου λές ότι ό,τι λέω και κάνω (εγώ και οι "άλλοι") είναι μια κρυψίβουλη προσπά8εια να πετύχω κάτι. Και δη να δημιουργήσω συγκρούσεις με τους μπάτσους και με την "κα8εστηκυία τάξη", να φέρω καταστάσεις στα άκρα. Το δέχομαι, είμαστε ακριβώς αυτά τα κα8άρματα. Μην έρχεσαι να μας ζητήσεις εξηγήσεις όμως τότε και "αν υπάρχει φοιτητικό κίνημα να έρ8ω κι εγώ βρε παιδιά". Μείνε στα συμπεράσματά σου, κα8είς εφ' ω ετάχ8η.

    Βαριέμαι να απαντήσω στα περι ασύλου στις άλλες χώρες και περι "ηγεσίας στην έρευνα και στην πρόοδο" για τους λόγους που εξήγησα.

  4. #784
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Παιδεία

    μοστε να σου γνωρισω ενα φιλο μου, θα τα πατε πολυ καλα!

    βεβαια αυτος μια φορα μετα απο 3ωρη συζητηση περι πορειων, επεισοδειων, καταληψεων, καταστολης ... κλπ ενω ειχε προηγηθει ενα ("ναι αλλα το να κανεις πορεια μπορει να ξυπνας το μωρο της ταδε εκεινη την ωρα") το οποιο το ξεπερασα σαν εμπρηστικη παρενθεση, αλλα κατεληξε στο (να κανετε πορεια στα χωραφια, ωστε οι μπαχαλοι δε θα χουν τι να καινε και δε θα χει μπατσους") και το "το καρεκλα στο κεφαλι ηταν ενα τοσο δα κλικ μακρια
    δεν σας εξισωνω απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: Παιδεία

    • 1. η επίθεση στα δικαιώματα είναι συνολική. δεν είναι μόνο στην παιδειά, είναι και στην εργασία, είναι και στην ασφάλιση, είναι και στο περιβάλλον. είναι στην στράτευση στα 18. εγώ ως σημερινός φοιτητής και αυριανός εργαζόμενος δεν είμαι μαλάκας και αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά είναι συνδεδεμένα, είναι μία ενιαία πολιτική με συγκεκριμένους σκοπούς και όχι ένα ασύνδετο άθροισμα επιμέρους μεταρρυθμίσεων. επειδή λοιπόν δεν είμαι μαλάκας βγαίνω και αντιπαλεύω αυτή την επίθεση στο σύνολο της, και όχι αποκλειστικά την επιμέρους επίθεση στον κοινωνικό μου χώρο.

      2. δεν καπηλεύομαι την θέληση κανενός. υπάρχουν αρκετά τετραγωνικά μέτρα δρόμου για όλους, τους οποίους όλους μάλιστα εγώ τους θέλω μαζί μου και γι' αυτό μιλάω για μέτωπο παιδείας-εργασίας και προσπαθώ να συντονιστώ με τα αγωνιζόμενα κομμάτια της εργασίας. μια και αυτοί και εγώ, όπως ήδη εδραιώθηκε, δεχόμαστε την ίδια επίθεση.

      3. οι αστυνομικοί δεν χτυπάνε τους φοιτητές λόγω μιας προαιώνιας κόντρας μεταξύ αυτών των δύο ομάδων, αν είναι δυνατόν δηλαδή. ο ρόλος της αστυνομίας είναι να προστατεύει στην πράξη τα συμφέροντα που εξυπηρετεί το κράτος. στην προκειμένη φάση ιδιωτικό και επιχειρηματικό κεφάλαιο θέλει να κάνει γερή μπίζνα στην παιδεία. να ιδρύσει ιδιωτικά πανεπιστήμια (αναθεώρηση αρ. 16) και να βάλει χέρι στα δημόσια (νόμος-πλαίσιο). εδώ παίρνει την σκιτάλη το κράτος το οποίο κάνει τις απαραίτητες νομοθετικές αλλαγές ώστε να γίνει αυτό το πράγμα. αυτό βέβαια ξυπνά τις δημοκρατικές αντιστάσεις μιας μερίδας της κοινωνίας που δεν είναι εντελώς μαλάκες και που κάνουν καταλήψεις, απεργίες, πορείες ώστε να αναγκάσουν την κυβέρνηση να τα πάρει πίσω όλα. εδώ έρχεται η ανάγκη του μπάτσου, να πλάκωσει στο βρωμόξυλο τα κωλόπαιδα ώστε να μην κάνουν όσα κάνουν και να επικρατήσει ο νόμος και η τάξη που ευαγγελίζεσαι, μόστε. οι μπάτσοι δεν χρειάζεται να τα ξέρουν όλα αυτά, αρκεί να είναι κομπλεξικά μουνόπανα που ξεκαυλώνουν σαπίζοντας 20χρονες. μπορεί να νομίζουν ότι κάνοντας αυτό υπερασπίζονται την Πατρίδα ή δίνουν να καταλάβουν στα μαλακισμένα που αντί να ανοίξουν κάνα βιβλίο κλείνουν την κυκλοφόρια. στην ουσία όμως αυτό που κάνουν είναι να υπερασπίζονται τα συμφέροντα των παραπάνω ιδιωτών/επιχειρηματιών. κεφάλαιο -> κράτος -> μπάτσοι, αυτή είναι η αλληλουχία των πραγμάτων.

      4. το άσυλο προστατεύει και πολιτικά κινήματα, ναι. έχεις αντίρριση;

      5. εμείς έχουμε να αντιπροτείνουμε ακριβώς αυτά, την υπεράσπιση του δικαιώματος των φοιτητών και όλης της κοινωνάις σε μια δημόσια δωρεάν παιδεία για τις ανάγκες της κοινωνίας και όχι τις ανάγκες της αγοράς. εγώ αυτό γουστάρω και αυτό υπερασπίζομαι. έρευνα χρηματοδοτούμενη από το ιδιώτες και επιχειρήσεις η οποία θα χρησιμοποιηθεί για το αύξηση κέρδους κάποιας επιχείρηση ή για επιχειρήσεις του ΝΑΤΟ (καθόλου τυχαίο παράδειγμα), η οποία έρευνα μάλιστα ανεβάζει το αντίστοιχο πανεπιστήμιο ψηλότερα στην κατατάξη των "καλύτερων", εγώ την χέζω. πολύ μάλιστα.

  6. #786
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    1,103

    Default Re: Παιδεία

    καλά όλ'αυτά, αλλά στην ουσία των πραγμάτων, πώς βοηθούν το φοιτητικό κίνημα, ο αγώνας, οι καταλήψεις κλπ ώστε τα (ελληνικά δημόσια) πανεπιστήμια να γίνουν καλύτερα σχολεία?

  7. #787
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Παιδεία

    έλα ρε Παναγιώτη, αυτό είναι ερώτηση που έχει απαντηθεί πολλάκις πριν ακόμα ξεκινήσει το φοιτητικό κίνημα, ασχέτως αν η θεωρητική απάντησή της δημιουργεί αμφιβολίες για την πράξη. Παρ' ότι δεν είμαι εαακίτης, η θέση των εαακ για την ενιαία πανεπιστημιακή εκπαίδευση είναι σοβαρότατη. Αποσκοπεί σ' ένα πανεπιστήμιο που παράγει επιστήμονες με κίνητρο τη δημιουργία και την απόκτηση όσο το δυνατόν πιο σφαιρικής, "αβίαστης" και αν το θες εν τέλει λειτουργικής εκπαίδευσης, πράγμα που παρεμποδίζεται απ' τον απόλυτο έλεγχο της πανεπιστημιακής κοινότητας (με την ευρεία έννοια) απο το κράτος και την άρνηση στοιχειωδών δικαιωμάτων όπως ίση πρόσβαση στην εκπαίδευση (=> ίσες ευκαιρίες στον μέλλοντα εργασιακό χώρο), ανάπτυξη της έρευνας και της έκφρασης έξω απ' τα κατεστημένα κοινωνικά τείχη (= το νόημα του ασύλου) που λειτουργούν μόνο περιοριστικά στην επιστήμη και τη δυνατότητα ύπαρξης ενος χώρου ελευθερίας που δεν ενοχλεί το κοινωνικό σύνολο αλλά επιτρέπει στα μέλη του να τον αξιοποίησουν γόνιμα. Δεν είναι τυχαίο που ναι, μπορείς να πεις ότι άπειρα πράγματα εντός του ασύλου είναι παράνομα έξω απ' αυτό, αλλά ποτέ δεν έχει γίνει κάτι που να αποτελεί επίθεση στα ανθρώπινα δικαιώματα - όσο συγκεχυμένα κι αν τα έχει στο μυαλό του ο καθένας.

    Ακόμα και αν δεν υπήρξε αποδοτικό, το φοιτητικό κίνημα είναι αναγκαίο αν μη τι άλλο για να αντιπροσωπεύσει την παραπάνω επιθυμία.
    this is radio freedom.

  8. #788
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Παιδεία

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=18777752

    ωραίο αρθράκι γενικά.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  9. #789
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by psychomaverick
    καλά όλ'αυτά, αλλά στην ουσία των πραγμάτων, πώς βοηθούν το φοιτητικό κίνημα, ο αγώνας, οι καταλήψεις κλπ ώστε τα (ελληνικά δημόσια) πανεπιστήμια να γίνουν καλύτερα σχολεία?
    Εκβιάζοντας καθηγητές/ υπουργείο/ πρύτανη κ.ο.κ. να ασχοληθούν με την πρωτεύουσα λειτουργία του πανεπιστημίου, η οποία είναι η εκπαίδευση (με την έννοια της παιδείας και όχι της πειθάρχησης) των φοιτητών, και όχι με την έρευνά τους, το να φέρνουν πελάτες στο γραφείο/ ιατρείο/ κέντρο/ ιδιωτικό τους ό,τι-να-ναι με τον τίτλο του "καρδιβούρκος PhD, associate professor". Ο οποίος εκβιασμός έγκειται ακριβώς στην παρεμπόδιση των τελευταίων. Η κατάληψη δεν έχει ως στόχο το νεκρό πανεπιστήμιο, έχει σκοπό να απειλήσει πολιτικά και οικονομικά τους άνωθεν με αίτημα τη βελτίωση της παιδευτικής δραστηριότητάς του. Αν αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ΕΚΠΑ πχ. να χάσει 7 μονάδες στην κλίματα της EuroEdu Statistics SA και να βρεθεί κάτω από το πανεπιστήμιο των Βαλεαρίδων Νήσων ή ακόμα και φοβερών σχολών® τύπου Stanford, στα οποία περιλαμβάνονται και φοβεροί βούρκοι με χοντρές επιχορηγήσεις στους καθηγητές ώστε να παρουσιάζεται πλούσιο "ερευνητικό" έργο, αλλά φοιτητές ντουβάρια γιατί έγραψαν καλά στον πρώτο κύκλο βιολογικής στατιστικής Ι αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψουν μπέργκερς επειδή δεν είχαν γκαφρά να συνεχίσουν κιόλα, ας είναι.

  10. #790
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Αν αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ΕΚΠΑ πχ. να χάσει 7 μονάδες στην κλίματα της EuroEdu Statistics SA και να βρεθεί κάτω από το πανεπιστήμιο των Βαλεαρίδων Νήσων ή ακόμα και φοβερών σχολών® τύπου Stanford, στα οποία περιλαμβάνονται και φοβεροί βούρκοι με χοντρές επιχορηγήσεις στους καθηγητές ώστε να παρουσιάζεται πλούσιο "ερευνητικό" έργο, αλλά φοιτητές ντουβάρια γιατί έγραψαν καλά στον πρώτο κύκλο βιολογικής στατιστικής Ι αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψουν μπέργκερς επειδή δεν είχαν γκαφρά να συνεχίσουν κιόλα, ας είναι.
    Ωραία όλη αυτή η απαξίωση, αλλά να δω και σε ποιες υλικοτεχνικές βάσεις θα οικοδομήσετε τον σοσιαλισμό.

    Και όχι, δεν υπερασπίζομαι ούτε δίδακτρα ούτε όποια λάσπη περί δεξιάς θα ετοιμαστείτε να πετάξετε. Απλά κάνω μία παρατήρηση πάνω στο παραπάνω quote.

  11. #791
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by Ubu Roi
    εδώ πήρες μια μαλακία απάντηση από τον ντέγγιαλ δύο πσοτς πιο κάτω αλλά το συμπέρασμα από το ΥΓ έβγαινε νομίζω, παρ' όλο που ο ντέγγιαλ είναι πασόκος και διαφωνεί με το άσυλο. θα τις τρώμε από τους μπάτσους μέσα στις σχολές όπως τις τρώμε τώρα έξω από αυτές.
    Η διαφωνία μου σε αυτό παραμένει. Αντί να παλεύετε να μην τρώτε ξύλο πουθενά, παλεύετε να μην τρώτε ξύλο σε έναν συγκεκριμένο χώρο. Ειδικές διατάξεις και προνομιακές διακρίσεις δεν έχουν χώρο σε μία υγιή δημοκρατία.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #792
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Παιδεία

    και που ακριβώς αυτή η κοινωνία σου μοιάζει με μια "υγιή δημοκρατία";
    this is radio freedom.

  13. #793
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by Khalkji
    και που ακριβώς αυτή η κοινωνία σου μοιάζει με μια "υγιή δημοκρατία";
    Όχι, δεν είναι υγιής δημοκρατία, δεν είναι καν πολιτευματικά εφόσον ο πρωθυπουργός συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες.

    Αυτό που εννοώ είναι πως το άσυλο δεν θα έπρεπε να είναι αυτοσκοπός. Το ακαδημαϊκό (και τα ίδια ισχύουν και για το βουλευτικό) άσυλο ήταν ένα λογικό προσωρινό μέτρο τα πρώτα χρόνια αλλαγής του καθεστώτος. Όμως, η ελεύθερη έκφραση δεν ανήκει στους ακαδημαϊκούς. Είναι δικαίωμα όλων των πολιτών. Κι αντί, τόσα χρόνια έπειτα, να παλεύουμε για τις ελευθερίες μας, παλεύουμε για την διατήρηση ειδικών προνομίων.

    Ο σκοπός είναι να μην σε πλακώνουν τα ΜΑΤ στο ξύλο όταν κάνεις μία διαδήλωση, όχι το να έχεις την δυνατότητα να κρυφτείς στο Πανεπιστήμιο.


    ΥΓ. Τέσπα, πολύ πιο ουσιώδες είναι το γεγονός ότι ούτε η ίδια η ακαδημαϊκή κοινότητα δεν σέβεται την ελεύθερη έκφραση, καθώς εκδηλώσεις φιλελεύθερου χαρακτήρα ή υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων καταλήγουν να μπλοκάρονται βιαίως. Η απόλυτη υποκρισία...
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #794
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Παιδεία

    κάνεις λάθος νομίζω. δε θα μπορούσε καν να τεθεί θέμα να κυνηγήσουμε την ελευθερία μας αν δεν υπήρχαν αυτοί οι περιορισμένοι έστω χώροι. διασφαλίζουμε αυτούς και πάμε για ότι θέλουμε μετά. the sky is the limit!
    this is radio freedom.

  15. #795
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default Re: Παιδεία

    Quote Originally Posted by Khalkji
    κάνεις λάθος νομίζω. δε θα μπορούσε καν να τεθεί θέμα να κυνηγήσουμε την ελευθερία μας αν δεν υπήρχαν αυτοί οι περιορισμένοι έστω χώροι. διασφαλίζουμε αυτούς και πάμε για ότι θέλουμε μετά. the sky is the limit!
    Όταν 30 χρόνια μετά ακόμα συζητάμε για κάτι που θα έπρεπε να είναι προσωρινό μέτρο, κάτι πάει πολύ στραβά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •