Page 5 of 128 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #61
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Έχω δει ότι θα ήθελα να σκοτώσω το αρχιδάκι που θα σπουδάσει με τα λεφτά του μπαμπά το αντικείμενο της σχολής όπου πέρασα φτύνοντας αίμα, σε σχολή του Βαρδινογιάννη, για να μου πάρει μεθαύριο τη θέση στη ΜΟΤΟΡΟΙΛ ως μισθοφόρος γενίτσαρος του ανθρώπου που του προσέφερε παιδεία

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Virus απλά θεώρησα τα συγκεκριμένα επιχειρήματά σου προσβλητικά και ανεπαρκή. No harm done.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  3. #63
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δηλαδη οι αποφοιτοι πχ απο το deree ειναι προτιμοτεροι απο καποιον της ΑΣΟΕΕ?
    Ποια ιδιωτικη επιχειρηση θα παρει το πτυχιο χωρις αντικρυσμα εναντι ενος ικανου υπαλληλου που θα αποδωσει και θα αυξησει τα κερδη της?
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #64
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Τι δεν καταλαβαινεις.
    Ο καθε επιχειρηματιας προτιμα τους εργαζομενους που δουλευουν ηδη σε δικη του επιχειρηση, απο εκεινουν που ειναι απλα πτυχιουχοι δημοσιου πανεπιστημιου.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  5. #65
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ποια ιδιωτικη επιχειρηση θα πρει το πτυχιο χωρις αντικρυσμα εναντι ενος ικανου υπαλληλου που θα αποδωσει και θα αυξησει τα κερδη της?
    H επιχείρηση που τον σπούδασε φυσικα!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Δηλαδη οι αποφοιτοι πχ απο το deree ειναι προτιμοτεροι απο καποιον της ΑΣΟΕΕ?
    Ποια ιδιωτικη επιχειρηση θα παρει το πτυχιο χωρις αντικρυσμα εναντι ενος ικανου υπαλληλου που θα αποδωσει και θα αυξησει τα κερδη της?
    Αν το κωλοπαίδι του Deree στρώσει τον κώλο του να κάνει κανα-δυο καλά μεταπτυχιακά (έτσι κι αλλιώς έχει να τα πληρώσει), όλες.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    Quote Originally Posted by VirusXI
    όλο μαλακίες λέτε.

    o raven είπε μόνο κάτι σοβαρό που δεν ανάφερα καν στα προηγ ποστς γιατί συμφωνώ. ναι οκ, να παν να γαμηθούνε οι βρωμιάρηδες οι φραγκάτοι μπλαμπλαμπλα. οράιτ, και; όσοι δεν έχουν τα φράγκα τι κάνουν γιαυτό;

    ... αυτό που κάνει ο σόλος φαντάζομαι κιοι υπόλοιποι με τις θεωρίες συνομωσίας. φραπές - κατάληψη - χάνουμε κιάλλο εξάμηνο για να διεκδικήσουμε να μείνει στάσιμη η υπάρχουσα παρακμή. κιόμως θα πάει μετά εξωτερικό για ένα μεταπτυχιακό. κιόμως έχει στάνταρ 2-3 φίλους που σπουδάζουν εξωτερικό ή σε ιδιωτικά εδώ Ελλάδα κ τα σκάνε χοντρά.

    Δεν απάντησε όμως κανείς για την περίπτωση μου. τελειώνω μια ιδιωτική που στο χώρο της γαμάει (πρακτικά, τα μαθήματα που κάνουμε σε δημόσιες σχολές δεν υπάρχουν καν) κ τα χω σκάσει χοντρά με πολλούς κόπους (των δικών μου κυρίως) γιατί δεν είμαι και φραγκάτος κουλ τύπος... αν περάσει ο νόμος το πτυχίο μου αναγνωρίζεται, ενώ τώρα είναι σαν ένα κωλόχαρτο από ΙΙΕΚ. Για πείτε.

    Μια χαρά τα λέει η HAVOC.
    άντε πετάκστε τώρα κιένα TI ΛΕΣ ΜΩΡΕ ΜΑΛΑΚΑ να κάνουμε συζήτηση!!!
    οκ, κατ' αρχήν ποιές θεωρίες συνομωσίας; σίγουρα μιλάμε για το ίδιο θέμα; περί φραπέδων και λοιπά δεν μιλάω καν γιατί θα γίνω κακός. πέρνα καμιά μέρα από καμιά κατάληψη να δεις πόσο φίνα τα περνάμε. ειδικά εκεί στις γερμανικές βάρδιες που είμαστε στο τσακίρ κέφι αρχίζουμε τους ύμνους προς την μαριέττα που μας δίνει αφορμές για να ξεφαντώνουμε.

    το ότι η παρούσα φάση δεν είναι ρόδινη για την παιδεία δεν σημαίνει ότι θα επιτρέψω να την κάνουν τρισχειρότερη. αυτό πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό;

    αν θα κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν το ξέρω ούτε εγώ, πόσο μάλλον εσύ και τους φίλους που έχω στα ιδιωτικά και στο εξωτερικό τι ακριβώς να τους κάνω; να τους πλακώσω στο ξύλο; και πως η υπαρξή τους αποτελεί επιχείρημα; γενικά πιστεύεις ότι όσα λες έχουν την στοιχειώδη λογική;

    σχετικά με το πτυχίο σου, το ότι το πτυχίο ενός ΙΕΚ θα είναι ισάξιο με αυτό μιας ανώτατης σχολής είναι ακριβώς άλλος ένας λόγος που δεν θέλουμε να περάσει η μεταρρύθμιση!! επειδή τα ΙΕΚ προσφέρουν εξειδίκευση για πολύ συγκεκριμένους κλάδους που απαιτούνται στην αγορά εργασίας ενώ οι ανώτατες σχολές προσφέρουν γενικότερες επιστημονικές γνώσεις. έτσι, αν περάσει ο νόμος το πτύχιο κάθε ΙΕΚ τυπικά θα είναι ισάξιο με αυτό των αντίστοιχων ανώτατων σχολών -ενώ ουσιαστικά θα παραμένει κατώτερο- με αποτέλεσμα να υποβαθμιστούν τα πτυχία των ανώτατων σχολών. όταν τα πανεπιστήμια θα διαμορφώνονται πλήρως σύμφωνα με τις ανάγκες της αγοράς τότε τα πράγματα θα είναι άσχημα. επίσης, το ότι κάποιους δεν τους παίρνει να μαζέψουν καν τα λεφτά που μάζεψες εσύ με τους γονείς σου για να πας σε ΙΕΚ πως σου φαίνεται;

    ο raven lord γενικά έχω την εντύπωση πως συμφωνεί με όσα λέω αλλά διαφωνεί με το ύφος. αν κάνω λάθος ας με διορθώσει. όσο για την havoc, sorry κιόλας, άλλα λέει ένα μάτσο παπαριές.

  8. #68
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Οσο ειναι φοιτητης-πελατης καποιος, οκ, τα ακουμπαει.
    Αν ειναι χωρις αντικρυσμα, δεν γινεται ανταγωνιστικος επαγγελματιας, επομενως δεν εχει καμια δουλεια να τον παρει η ιδια επιχειρηση σε αυτο το επιπεδο, εφοσον δεν ειναι σε θεση να συνεχισει να της αποδιδει κερδη.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    παρεμπιπτόντως στην κατάληψη πίνω μόνο freddo.

  10. #70
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    δλδ όλοι εσείς σπουδάζετε με το όνειρο ζωής μετά τις σπουδές να γίνετε υπάλληλοι του Βαρδινογιάννη και χαλιέστε ε;
    (.... αααααν στέκουν φυσικά οι θεωρίες που κάνετε)


    ίσως επιστρέψω αργότερα στη συζήτηση.

    σόλο, τώρα είδα ότι μου απάντησες κιε θα σου απαντήσω αργότερα.
    το μόνο που λέω τώρα, δεν είμαι σε γαμημένο ΙΕΚ. τα ΙΕΚ να πεθάνουν.




    ■■

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Quote Originally Posted by VirusXI
    δλδ όλοι εσείς σπουδάζετε με το όνειρο ζωής μετά τις σπουδές να γίνετε υπάλληλοι του Βαρδινογιάννη και χαλιέστε ε;
    (.... αααααν στέκουν φυσικά οι θεωρίες που κάνετε)
    Όχι αλλά προφανώς θα θέλαμε να γίνουμε, όχι υπάλληλοι, μέχρι και ο ίδιος ο Βαρδινογιάννης σε οικονομικό επίπεδο. Οι καταλήψεις, οι αντιστάσεις και οι πορείες είναι γιά να έχουμε όλοι την ευκαιρία να το πετύχουμε αυτό.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  12. #72
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Μπα, μαλλον χαλιουνται στο δικαιωμα της υπαρξης καλυτερου.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #73
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by VirusXI
    δλδ όλοι εσείς σπουδάζετε με το όνειρο ζωής μετά τις σπουδές να γίνετε υπάλληλοι του Βαρδινογιάννη και χαλιέστε ε;
    (.... αααααν στέκουν φυσικά οι θεωρίες που κάνετε)
    Θέλω να έχω ίδιες, αν όχι καλύτερες ευκαιρίες από το τάδε τσουτσέκι που εκ του πονηρού πήγε στο τάδε ιδιωτικό πανεπιστήμιο για να έχει τα απαραίτητα φόντα για το εργασιακό του μέλλον με ανορθόδοξους τρόπους.

  14. #74
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Quote Originally Posted by Solo Carriera
    παρεμπιπτόντως στην κατάληψη πίνω μόνο freddo.
    Τρεντιαααα, εμεις μονο μπυρες ρε!
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  15. #75
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Μπα, μαλλον χαλιουνται στο δικαιωμα της υπαρξης καλυτερου.
    Το προβλημα μας ειναι το κομπλεξ κατωτερωτητας.
    Got us.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •