Page 2 of 128 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    deggial, news flash: τα πανεπιστήμια δεν είναι επιχειρήσεις.

  2. #17
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τεσπά, ο καθένας οραματίζεται τον κόσμο που θεωρεί ο ίδιος σωστό.
    εγώ πάντως, νιώθω τυχερός που σπούδασα στο ΕΜΠ και μου δώθηκε η ευκαιρία να κανονίσω μόνος τις σπουδές μου, να έχω δωρεάν κάποιες παροχές (δυστυχώς όχι όσες θα έπρεπε), να ασχοληθώ για μερικά χρόνια με την έρευνα αν και δεν ήμουν στα πρώτα έτη ο καλύτερος φοιτητής του κόσμου, να ασχοληθώ με το συνδικαλισμό και πολλές ακόμη δραστηριότητες αφού μου το επέτρεπε το πρόγραμμα σπουδών και τέλος να γίνω επιστήμονας με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

    Ξέρω ότι δεν είναι όλα γαμάτα στην ελληνική πανεπιστημιακή παιδεία, το αντίθετο μάλιστα, αλλά εντοπίζω το πρόβλημα κυρίως στην κακή διαχείριση των ελάχιστων ούτως ή άλλως πόρων, στο συνολικό πρόβλημα της παιδείας που ξεκινά από το δημοτικό και όχι στον κρατικό χαρακτήρα της.

    αν θέλετε πανεπιστήμια επιχειρήσεις ή δούλους των επιχειρήσεων, που θα ταξικοποιήσουν ακόμη περισσότερο την κοινωνία μας, χάρισμά σας
    Rock or Nothing

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Γνωρίζετε πως οι περισσότερες επιχειρήσεις θα ήθελαν πτυχιούχους που θα καλύπτουν πολύ συγκεκριμένες ανάγκες με πολύ συγκεκριμένες γνώσεις που θα τους πέταγαν μετά από 5-10 χρόνια για να πάρουν τους νέους πτυχιούχους για τις νέες διαμορφωμένες ανάγκες τους με νέες πολύ συγκεκριμένες γνώσεις και βασικό μισθό ε;
    Τουλάχιστον εγώ έτσι τις κόβω.

  4. #19
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Και οτι και στο δημοσιο δωρεαν πανεπιστημιο το πτυχιο σου δεν αρκει πλεον, και χρειαζεται να εξιδεικευτεις στα πιο απιθανα πραγματα?
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  5. #20
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Οπότε ας το πληρώσουμε τουλάχιστον βρε αδερφέ!

  6. #21
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ναι να το πληρωσεις, και να απολαυσεις και να απαιτησεις και να το σεβαστεις.
    Ηθελα να ηξερα, αν πληρωνες, δηλαδη εβλεπες απο την τσεπουλα σου που πηγαιναν τα χρηματα, θα αφηνες καποιον να μπαινει μεσα χυμα και να το κανει μπουρδελο?
    Θα ανεχοσουν αδιαφορους να σε διδασκουν η να θελουν να περασουν κομματικες γραμμες και διακρισεις?
    Θα ανεχοσουν να μην εχεις βιβλια?

    Το κοβεις να ανεβαινει επιπεδο χωρις να πληρωσεις?
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #22
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ναι να το πληρωσεις, και να απολαυσεις και να απαιτησεις και να το σεβαστεις.
    Δηλαδή με τις παρούσες συνθήκες δεν είμαι ηθικά υποχρεωμένος να κάνω τα παραπάνω;

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ηθελα να ηξερα, αν πληρωνες, δηλαδη εβλεπες απο την τσεπουλα σου που πηγαιναν τα χρηματα, θα αφηνες καποιον να μπαινει μεσα χυμα και να το κανει μπουρδελο?
    Αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις;

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Θα ανεχοσουν αδιαφορους να σε διδασκουν η να θελουν να περασουν κομματικες γραμμες και διακρισεις?
    Θα ανεχοσουν να μην εχεις βιβλια?
    Εχμ.

    Τώρα δηλαδή ξέρεις ότι τα ανέχομαι;

    Τα βιβλία δεν τα έχω ήδη πληρώσει έμμεσα; Και, εν πάση περιπτώσει, γιατί να μην απαιτήσω να έχω αυτά τα οποία μου υπόσχεται το κράτος όπως γίνεται αυτή τη στιγμή με τις καταλήψεις και γενικά παρόμοιους αγώνες, αλλά να κάτσω να πληρώσω επιπλέον και τον τάδε πούστη ιδιοκτήτη πολυεθνικών;

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Το κοβεις να ανεβαινει επιπεδο χωρις να πληρωσεις?
    Το κόβεις σωστό να δίνεις κώλο στους ιδιώτες επειδή το φιλαράκι τους το κράτος σε σπρώχνει εκεί;

  8. #23
    Bastard Samurai Pitsadoros's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    σκατά και εμετός
    Posts
    2,842

    Default

    ta idiwtika panepistimia ennoeitai pws tha ta anoiksei o kokkalis o vardinogiannis k loipoi. poios egguatai s enan apofoito dimosiou panepistimiou oti otan methaurio tha vgei sti gira gia na psaksei douleia de tha tou trwne tis theseis apofoitoi tou kokkaleiou panepistimiou mono k mono ap ta kone tou proedrou se oli tin ellada? ap auti tin apopsi ta idiwtika einai malakia
    Cut your flesh and worship Santa

  9. #24
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ενω στο ονειρικο πανεπιστημιο ως εχει τωρα, διαπλοκη δεν υπαρχει, αχαχουχα.
    Το ιδιωτικο δεν θα ειναι ξεφραγο αμπελι, για μηχανισμους ελεγκτικους μιλαμε τοση ωρα.
    Κατι που θα πρεπε να υπαρχει και στο δημοσιο, και διδακτρα και σ'αυτο. Εμμεσως πληρωνουμε, αλλα το ποσο δεν φτανει, και δεν ειναι μονο λογω κακου προυπολογισμου για την παιδεια.
    Αλλαζουν οι εποχες, και οι απαιτησεις, και εμεις κολλημενοι στα χρωματα και στην ανατολιτικη ξεροκεφαλια και τεμπελιτιδα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    κάποια πράγματα απλά ταιριάζουν τέλεια μεταξύ τους. είναι σχεδόν απολαυστικό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    δηλαδή σκάει το βολεμένο ελαφρόμυαλο και μιλάει για ιδιωτικά πανεπιστήμια όλο χαρά ενώ δεν μπορεί καν να περιορίσει αρκετά τον εγωισμό της ώστε να δει ότι δεν είναι όλοι τόσο ευνοημένοι από την τύχη όσο η πάρτη της ώστε να μεγαλώσουν σε εύπορες οικογένειας και να μπορούν να ανεχτούν οικονομικά τέτοιες απόψεις.

    ολά αυτά ενώ συν τοις άλλοις δεν καταλαβαίνει ότι αυτές οι μεταρρύθμίσεις θα είναι και εναντίον της ίδιας αφού μετά θα την έχουν να τρέχει για μετεκπαιδεύσεις σε τομείς που έχει ήδη ειδικευτεί τις οποίες μετεκπαιδεύσεις σαφώς και θα πλήρωνει (ώστε να εξασφαλιστεί η ποιότητα τους βεβαίως) κατα την διαρκεία των οποίων μάλιστα θα παύεται και η μισθοδοσία και όλα αυτά για να μη χάσει το βάσικο μισθό που θα της παρέχει η τάδε μεγαλοεταιρία.

    όχι πια επιστήμονες, μόνο υπάλληλοι πολυεθνικών.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    και μετά βγήκε από τη θάλασσα και τη χτύπησε ένα αυτοκίνητο.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    ψαγμένο, μαλάκα.

  14. #29
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    δεν έχω ασχοληθεί πολύ μιας κ δε με ενδιαφέρει αλλά.
    μλκίες λέτε νομίζω, κιεπίσης δε καταλαβαίνω πως θα υποβαθμιστούν οι δημόσιες σχολές απ'την αναγνώριση κ ίδρυση των ιδιωτικών.

    ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

    στον χώρο που με ενδιαφέρει κ γνωρίζω, τα ΤΕΙ γραφιστικής είναι κατά πολύ κατώτερα των 2 σοβαρών ιδιωτικών σχολών. εγώ που χω πληρώσει τα κέρατα μου, θα πάρω ένα χαρτί μετά από 4 χρόνια... που δεν αναγνωρίζεται απ'το δημόσιο (πες πως με ενδιέφερε ρε παιδίμ).

    όπως επίσης κ όσοι έχουν τελειώσει αγγλικά πανεπ. που θεωρούνται απ'τα καλύτερα στο κόσμο στο χώρο της τέχνης/οπτικής επικοινωνίας - που στο ελλάντα δε κσέρουμε καν τι σημαίνει αυτό. Γραφιστική λέει.

    φακοφ λοιπόν, καλό θα κάνει. και θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές αλλά και ίσως αποφασίσουν να ανεβάσουν λίγο το επίπεδο της δημόσιας εκπαίδευσης κάποτε λόγω ανταγωνισμού.




    ■■

  15. #30
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    σκεφτομαι οτι τα πρωτα χρονια που ημουν στο εξωτερικο και ειδα πως λειτουργουσαν αλλες χωρες στο θεμα της παιδειας και των πανεπιστημιων, ενιωθα μια παιδικη περηφανια που η δικια μου η χωρα παρεχει δωρεαν πανεπιστημιακη μορφωση σε ολους.

    αφου το συζητουσα με τους ξενους φιλους μου λεγοντας τους οτι στην ελλαδα δεν χρειαζεται να πληρωσεις για την φοιτηση σου στο πανεπιστημιο.

    και μετα πηγαινα σπιτι και σκεφτομουν το ποσο πιπα κωλο εμπλοκη με πηγε το θεμα της δικης μου πανεπιστημιακης μορφωσης και σκεφτομουν και το θεμα των αιωνιων φοιτητων στην ελλαδα.
    χωρις να το εχω συζητησει με τους ξενους φιλους μου.

    αλλα για καποιο περιεργο λογο, οταν ξυπνουσα το επομενο πρωι και το πανεμιστημιο ηταν ακομα δωρεαν στην ελλαδα - παρολη την δικη μου πιπα κωλο εμπλοκη κατασταση σε αντιθεση με το αλφα ποσοστο αιωνιων φοιτητων στην ελλαδα - τα πραγματα ηταν απλα..ντονό.ενταξει.
    No headroom for expansion


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •