Page 12 of 128 FirstFirst ... 210111213142262112 ... LastLast
Results 166 to 180 of 1910

Thread: Παιδεία

  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Το άσυλο είναι ωραίο. Την πίνουμε και δεν μας κάνουν τπτ.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    On my hill..
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Kalki
    Το άσυλο είναι ωραίο. Την πίνουμε και δεν μας κάνουν τπτ.
    Έτσι Καλκι!Μας έδωσες το τέλειο παράδειγμα για την σωστή χρήση του ασύλου!Μπράβο!

    Πάρε μια μούντζα!
    From childhood's hour I have not been
    As others were; I have not seen
    As others saw; I could not bring
    My passions from a common spring.

    From the same source I have not taken
    My sorrow; I could not awaken
    My heart to joy at the same tone;
    And all I loved, I loved alone.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    'ντάξει, βαράμε και καμιά ψιλή.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Μια μέρα ο ΝταρκΟουμεν θα ανακαλύψει το χιούμορ και η ζωή του θα αλλάξει.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    On my hill..
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Kalki
    Μια μέρα ο ΝταρκΟουμεν θα ανακαλύψει το χιούμορ και η ζωή του θα αλλάξει.
    Το θέμα είναι αυτοί που κάνουν χιούμορ να το κάνουν και σωστά!Αλλιώς να μην το κάνουν καθόλου!

    Ελα βρε!Αφού ξέρεις οτι μ'αρέσει να σε πειράζω!
    From childhood's hour I have not been
    As others were; I have not seen
    As others saw; I could not bring
    My passions from a common spring.

    From the same source I have not taken
    My sorrow; I could not awaken
    My heart to joy at the same tone;
    And all I loved, I loved alone.

  6. #171
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Highlands of Xanthi
    Posts
    59

    Default

    Α ναι, επίσης, αν και το έχουν πει κι άλλοι, είστε πολύ μπούφοι αν νομίζετε ότι μπορούν να γίνουν ιδιωτικά πανεπί και μετά το κράτος να συνεχίσει να χρηματοδοτεί τα κρατικά (ακόμα και τόσο όσο τώρα). Τι δεν έχετε καταλάβει, ότι το κράτος δίνει τα πάντα στο κεφάλαιο και στην "ιδιωτική πρωτοβουλία"; Αν γίνουν ιδιωτικά απλά τα κρατικά πέθαναν. Φινίτο. Μπάϊ μπάϊ. Θα γίνουν τα μελλοντικά ΙΕΚ των φτωχών.
    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Όσα φράγκα εξοικονομηθούν κατά πάσα πιθανότητα θα πάνε αλλού αφού έχουμε άλλα χίλια δυό προβλήματα σαν κράτος.(αρχίδια που θα πανε κει αλλά τέλος πάντων)
    grind!!!

  7. #172
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default



    μια μέρα έλλειψα και κοίτα τι έγινε

    θα απαντήσω 2-3 πραγματάκια που νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω. για τα υπόλοιπα εμένω στην άποψη ότι ανήκω σε διαφορετικούς κόσμους με τους περισσότερους.

    @βάιρους, εννοείται ότι ο αγωνάς αφορά και τη βελτίωση της υπάρχουσας κατάστασης. μήπως δεν είναι πάγιο αίτημα σε όλες τις κινητοποιήσεις η αύξηση της χρηματοδότησης στην παιδεία? μην περιορίζεστε σε αυτά που πουλάνε τα ΜΜΕ.
    επίσης, πάγια θέση μου (δηλαδή απολύτως προσωπική θέση πέρα από οποιοδήποτε κίνημα, έτσι κι αλλιώς δεν ανήκω πουθενα, έχω ξεκόψει από αυτά τα πράγματα εδώ και χρόνια) είναι ότι ΟΛΟΙ έχουν το δικαίωμα να αποκτήσουν τη ΓΝΩΣΗ που επιθυμούν, πέρα από ταξικά, βαθμολογικά ή οποιοδήποτε είδους κριτήρια. πώς θα επιτευχθεί αυτό είναι άλλη συζήτηση.

    @χαβοκ, διάβασες επιφανειακά αυτά που έγραψα. ίσως, φταίω κι εγώ που το έθεσα λίγο ωμά σε κάποια φάση (λόγω της ώρας και του αλκοόλ - ιρλανδέζικο ουίσκι κυλάει στις φλέβες μου, γεμίζει τα βράδια και φτιάχνει τις μέρες μου ), αλλά λέγοντας "ο κάθε καθυστερημένος γιός κόκκαλη ή βαρδινογιάννη", ΔΕΝ επιτίθεμαι στους φοιτητές που επιλέγουν το εξωτερικό να σπουδάσουν λόγω οικονομικής ευχέρειας (κάθε άλλο μάλιστα - βλέπε προηγούμενη παράγραφο), αλλά ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΩ την πάγια τακτική των "καλών" πανεπιστημίων του "φιλελεύθερου" δυτικού κόσμου, να προσφέρει θέσεις σε γόνους οικογενειών που έχουν προσφέρει "δωρεές" (βλέπε έχουν αγοράσει τη θέση) στο πανεπιστήμιο.

    @σολο, κάλκι και λοιποί "επαναστάτες", ίσως έτσι ήμουν κι εγώ στα 18-20, αλλά χάνεται η αξία του λόγου σας όταν προβαίνετε σε προσωπικές επιθέσεις. καταλαβαίνω την αγανάκτηση και την αγωνία σας, αλλά πρέπει να είστε ψύχραιμοι και σοβαροί για να δώσετε αξία στο κίνημα. κι εγώ αγανακτώ όταν βλέπω ανθρώπους να σκέφτονται έτσι, να λένε τεμπέλη αυτόν που περιφρουρεί το δικαίωμα στον ελεύθερο χρόνο και τσόγλανο αυτόν που αγωνίζεται για τα δικαιώματά του. αγανακτώ όταν υπάρχουν νέοι που πιστεύουν ότι το πανεπιστήμιο πρέπει να παράγει τεχνίτες που θα απορροφηθούν αμέσως από τις επιχειρήσεις, ενώ είναι υποχρέωση των επιχειρήσεων να εξειδικεύουν τους εργαζομένους τους. έχω μπινελικώσει και κολλητούς μου για τέτοια θέματα, αλλά δε βγάζει πουθενά...

    Rock or Nothing

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Δεν έχω πολυδιαβάσει τι έχει ειπω8έι γιατι έδωσα βάση περισσότερο στα μπινελίκια ωστόσο νομίζω πρέπει να πούμε κανα δυο κουβέντες ακόμα.

    Το λοιπόν, νομίζω ότι γενικά τί8εται αρκετά λά8ος το ζήτημα των ιδιωτικών πανεπιστημιών ή της 'εκπαιδευτικής μεταρρύ8μισης γενικότερα' όταν η ανάλυση επικεντρώνεται σε διλήμματα του τύπου '8έμε αυτό το νέο φρούτο της γιαννάκου, τα ιδιωτικά, στην ελλαδίτσα μας ή όχι;'. Δυστυχώς ή ευτυχώς -αυτό το κρίνετε σεις- η ελλαδίτσα μας ακολου8έι πιστά εδώ και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα (πιο έντονα μάλλον στην επι σημίτη και μετά εποχή) τις κραταιές νεοφιλελεύ8ερες πολιτικές που ασκούνται στο σύνολο των κρατών-μέλη της Ευρωπαικής Ένωσης. Οι πολιτικές αυτές, κα8ώς ακολου8ούν συγκεκριμένους οικονομικούς κανόνες και δόγματα, παίρνουν αναδιαρ8ρωτικό χαρακτήρα απέναντι στην δομή της εργασίας και της απασχόλησης και επειδή ο μάης σπανίως λείπει απο την σαρακοστή δεν 8α μπορούσαν να αφήσουν ανέγγιχτο και το πλέον βαρύ 'εργαλείο' παραγωγής εργατικού δυναμικου, την εκπαιδευτική διαδικασία. Αν κάποιος απο τους κανόνες που χαρακτηρίζουν το ευρωπαικό πανεπιστήμιο -εδώ και ας πούμε αρκετά χρόνια- δεν συμφωνεί με την μοντέρνα οικονομική δόμηση 8α πρέπει να αφαιρε8εί και ταυτόχρονα να 8εσπιστεί ένας ενιαίος ομοιόμορφος χώρος εκπαιδευτικής διαδικασίας για την δημιουργία του οποίου πρέπει να διαρ8ρω8ούν κατάλληλα και τα πανεπιστήμια σε κά8ε κράτος ξεχωριστά.

    Κυρίως απο το 1999 με τo ξεκίνημα της διαδικασίας της Μπολόνια έχουν αρχίσει να 8εσπίζονται απο τους υπουργούς παιδείας όλων των κρατών-μελών οι κατευ8υντήριοι κανόνες για την δημιουργία ενός ενιαίου ευρωπαικού χώρου ανώτατης εκπαίδευσης που καλείται χοντρικά να προσαρμόσει τις 'εκπαιδευτικές υπηρεσίες' στους κανόνες της ελεύ8ερης αγοράς. 8α πρέπει αρχικά να υπάρξει σαφής μεταστροφή στο ποιός παρέχει εκπαιδευτικές υπηρεσίες, με τι κόστος, τι υπηρεσίες προσφέρονται και προς όφελος ποιού, τι είδους εργατικό δυναμικό είναι αυτό που αποφοιτά απο τα εκπαιδευτικά ιδρύματα. 8α πρέπει επίσης να 8εσπιστούν ενιαίες προδιαγραφές για την αμοιβαία 'συμβατότητα' των τίτλων σπουδών μεταξύ των ιδρυμάτων όλων των χωρών. Οι εκπαιδευτικές υπηρεσίες που παρέχονται απο τους κρατικούς φορείς δωρεάν (αυτό που χοντρικά λέμε δημόσια εκπαίδευση) 8α πρέπει να ανταγωνιστούν αντίστοιχες απο ιδιωτικούς φορείς στην ίδια ενιαία αγορά και να αναδιαρ8ρω8ούν για να γίνουν ανταγωνιστικότεροι, πιο ευέλικτοι, με απευ8είας σύνδεση του πανεπιστήμιου με την αγορά εργασίας. Για το τελευταίο 8α πρέπει η δομή των δημόσιων πανεπιστημίων να αλλάξει ριζικά και να κα8ιερω8εί διαφορετική κουλτούρα στην χρηματοδότηση τους (απευ8είας απο τα ευρωπαικά προγράμματα χωρίς καμία αυτονομία), στην κατεύ8υνση του κύκλου σπουδών (σπάσιμο της βασικής εκπαίδευσης, ειδίκευση αποκλειστικά πάνω στην αγορά), στην διοίκηση των ιδρυμάτων (εισαγωγή μάνατζερς για την σύνδεση του προγράμματος σπουδών την αγορά και την ανταγωνιστικότερη διαχείριση των πόρων, παραγωγή προιόντων απο ερευνητικά προγράμματα για την περαιτέρω άντληση πόρων). 8α πρέπει επίσης η ανεπίτρεπτη συνή8εια του ενιαίου πτυχίου για όλους τους φοιτητές να ανταλλαχ8εί απο έναν προσωπικό φάκελο διδακτικών μονάδων με βάση το σύστημα μεταφοράς μονάδων όπου ο κά8ε φοιτητής 8α συγκεντρώνει τους βόλους του απο την ευέλικτη εκπαιδευτική διαδικασία και 8α καλείται να βγαίνει ευέλικτος και ο ίδιος και χωρίς συλλογικές λογικές να εργαστεί στην ελεύ8ερη αγορά. Επειδή ακριβώς η απομάκρυνση της βασικής έρευνας οδηγεί την εκπαιδευτική διαδικασία στην παροχή απλώς ενός συνόλου 'εργαλειοκού' τύπου γνώσεων 8α πρέπει ο τελειόφοιτος και πλέον εργαζόμενος φοιτητής αφού εξαντλήσει τις γνώσεις αυτές να επανακαταρτιστεί απο ειδικά ινστιτούτα που 8α τον μά8ουν στις νέες τάσεις της αγοράς και 8α τον καταστήσουν ακόμα πιο ευέλικτο!

    Χοντρικά λοιπόν με το νέο τύπο 'ΜyUniveristy' πανεπιστήμιο απαξιώνεται με πολύ cool τρόπο οποιοδήποτε αγα8ό δεν χωράει στην λογική της αγοράς. Η αν8ρωπιστική, κοινωνική κατεύ8υνση της εκπαίδευσης έχει μάλλον απεμπολιστεί εδώ και καιρό όμως τώρα 8εσμικά καλούμαστε να αντικαταστήσουμε την (ήδη σάπια) ποιότητα της βασικής επιστημονικής εκπαίδευσης καταρτιζόμενοι με πουτσιλίκια για να διαπραγματευτούμε με ολοένα και πιο κτηνώδεις όρους σε μια ήδη χαοτική αγορά εργασίας. Το ντεμοντέ παροδοσιακό δημόσιο πανεπιστήμοι που έιχε χρέος (8εωρητικά) να παρέχει επιστημονική εκπαίδευση σε όλα τα παιδάκια της γής ανεξαιρέτως τώρα είναι ένα τρέντι επιχειρηματικό πανεπιστήμιο που δομικά λειτουργεί ακριβώς σαν επιχείρηση με το πρυτναικό συμβούλιο να είναι το ΔΣ της, τον manager να είναι ο διαχειριστής των οικονομικών πόρων, τις ειδικευτικές ροές εντός του κύκλου σπουδών να είναι τα σεμινάρια επανεκπαίδευσης, τα ερευνητικά που τρέχουν για να υπάρχει χρηματοδότηση να είναι το προιόν που παράγει και τους φοιτητές να είναι σωρρηδόν το εργατικό δυναμικό της.

    Όπως προείπα η διαδικασία της Μπολόνια ήσαν μόνο η αρχή για το τι 8α επακολου8ήσει στον χώρο της ευρωπαικής εκπαίδευσης. Το μάρτη του 2000 το ευρωπαικό συμβούλιο της Λισαβόνας (*λαμβάνοντας υπόψη τις κατευ8υντηριες γραμμές που έβαλε η μπολόνια αναγνωρίζοντας την ανάγκη για διαρ8ρωτικές αλλαγές στον χώρο της εκπαίδευσης καταλήγει ότι χρέος της ευρωπαικής ένωσης είναι μέχρι το 2010 να μετασχηματιστεί στην πιο αναταγωνιστικιά οικονομία διε8νώς ανταγωνιζόμενη αυτήν της ΗΠΑ και της Κίνας. Δίνοντας κυρίως βάση στο 8εμελιώδες πρόγραμα δια βίου εκπαίδευσης το οποίο 8α οδηγήσει συλλαμβάνοντας τη δυναμική της νέας οικονομίας' σε ανταγωνιστικότερες καταστάσεις περνάμε σε μια ακόμα πιο σαφή στοχο8έτηση για την λειτουργία της ανώτατης εκπαίδευσης. Εποπτικά ακολου8ούν η σύνοδος της πράγας (2001) και η σύνοδς του Βερολίνου (2003). Στις δύο αυτές συνόδους έχουμε την πρώτη περιγραφή του πως πρέπει να διασφαλίζεται η ποιότητα με βάση το νέο πανεπιστήμιο εντός του με αξιολογητικές διαδικασίες και έχουμε και την περιγραφή του ευέλικτου προγράμματος σπουδών σε δύο κύκλους. Έναν τουλάχιστον τρίχρονο μεταλυκειακό κύκλο κατάρτισης και ένανε δίχρονο που αποσκοπά στην περαιτέρω εξειδίκευση σε εργαλεία της αγοράς και που προσφέρεται με ανταποδοτικούς όρους (δίδακτρα κτλπ). Εκεί είναι που διαμορφώνεται και πιο δυναμικά η αποσάρ8ρωση του υπάρχοντος βασικού πτυχίου σε κύκλους κατάρτισης που αποδίδουν συγκέκριμένη ποσότητα credits.

    Κι εκεί κάπου είναι που φτάνομε στα δικά μας. Οι ντόπιες κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχοντα ήδη μπεί στο παιχνίδι του μετασχηματισμού του νοπιου πανεπιστημίου κρίνουν με τη σειρά τους ότι το σύστημα νοσεί και αποφασίζοντας σοφά έρχονται να το μεταρρυ8μίσουνε με βάση τις επιταγές της ΕΕ. Απο το 2002 μπαίνει στο παιχνίδι εις εκ των πρώτων αξιολογητικών μηχανισμών τρέντι τύπου (πρόταση διαλόγου για την 8εσμο8έτηση της αξιολόγησης της ποιότητας της εκπαίδευσης) και γίνεται μια προσπά8εια η οικονομική αυτονομία του ελληνικού πανεπιστημίου να σπάσει και να εξαρτη8εί αποκλειστικά απο χρηματοδοτήσεις της ΕΕ. Ο αξιολογητικός μηχανισμός 8α ερευνήσει αν τα λεφτά πιάνουν τόπο, αν το πανεπιστήμιο είναι αρκούντως ευέλικτο και ανταγωνιστικό, αν τα ερευνητικά του ειν εντάξει για την αγορά και τότε μονον 8α υπάρξει και η χρηματοδότηση, Εδω ειν που κατα την ταπεινή γνώμη μου φαίνεται και η πολιτική που υποβόσκει απο την υποχρηματοδότηση των ιδρυμάτων ανωτατης εκπαίδευσης. Η απαξίωση της δημόσιας χρηματοδότησης που βλέπουμε στα πανεπιστήμια (μείωση κατα 45% των ανα φοιτητή δημόσιων πόρων), οι αί8ουσες διδαασκαλίες που δεν χωρούν τους εισακτέους, οι κα8ηγητές ειν απλήρωτοι συμβασιούχοι, η έρευνα αφορά μόνο εφαρμογές είναι μια ενδιαφέρουσα πολιτική τακτική για την περικοπή 'άχρηστων δαπανών' κι εκεί που και μέσω των αξιλογητικών μηχανισμών προω8είται αποτελεσματικά η 8έσπιση διδάκτρων, η κατάργηση του δωρεάν βιβλίου, η μετατροπή του πανεπιστημίου σε οργανισμό που τρέχει ερευνητικά για τις επιχειρήσεις για να διατηρήσει την βιωσιμότητα του. Όταν το πανεπιστήμιο χάνει την οικονομική του αυτοτέλεια χάνει και την λειτοθργική. Μέσω της αξιολόγησης εξαναγκάζεται να λειτουργήσει σε συγκεκριμένες κατευ8ηντήριες γραμμές και βλέπουμε πάλι οτι η κατεύ8υνση που αποκτά εξυπηρετεί αποκλειστικά ένα οικονομίστικο ρόλο της εκπαίδευσης που καμία σχέση δεν έχει με το πανεπιστήμιο που γνωρίζαμε.

    Η απαξίωση της εκπαίδευσης στα δημόσια πανεπιστήμια έρχεται να τα εξισώσει με τα ιδιωτικά έτσι κι αλλιώς ευέλικτα ιδρύματα που ετοιμάζονται. Όταν καμια διαφοροποίηση δεν υπάρχει μεταξύ ενος επιχειρηματικού τύπου 'κρατικού' πανεπιστημίου με ένα ιδιωτικό που εκτελεί χρέη σύνδεσης με την αγορά έτσι κι αλλιώς πιο άμεσα (αφου ο λαμπράκης και η ιντρακόμ το κατέχουν πιο ορεξάτα απο εναν απρό8υμο κρατικό μηχανισμό) τοτε είναι που τα ιδιωτικά έρχονται να ποκτήσουν το κύρος του γαμάτου ιδρύματος. Η δημόσια εκπαίδευση γίνεται ενα προιόν προς πώληση και γρήγορη κατανάλωση και είμαστε όλοι γαμάτοι. Τα πτυχία γίνονται κωλόχαρτα αφου τώρα ρόλο παίζει περισσότερο η συλλογή πιστωτικών μονάδων και η εξομοίωση μεταξύ όλων αυτων των κωλόχαρτων (πτυχία απο κέντρα ελευ8έρων σπουδών, ανωτατοποιημένα τει, τρέντι αει, ιδιωτικά) δίνει μια σίγουρη αβεβαιότητα στον μελλοντικό εργαζόμενο. Ο τελευταίος καλείται να τα σκάει εφ όρου ζωης στα παραρτηματάκια των επιχειρήσεων, να μην αποκτά κανενός είδους ουσιαστική βασική εκπαίδευση, να απομακρύνεται απο την παραγωγή όσο χρειάζεται για να το βουλώνει και να δουλεύει σε ά8λιες μα φτηνές συν8ήκες κα8ώς 'η ανεργία μαστίζει'. Ο γκαφράτος φοιτητής με διά8εση για ευελιξίες 8α εξασφαλίσει ανάλογα το εργασιακό του μέλλον και ο εργαζόμενος φτωχοψωριάρης 8α πρέπει να ολοκληρώσει τον κύκλο του κωλόχαρτου για να μαζέψει κρέντιντς σε ν+ν/2 χρόνια (όπου ν τα έτη του κύκλου σπουδών). Και γρήγορα και ανταποδοτικά μη γαμη8ούμε. Α, και αμα κουνη8εί κανείς με καταλήψεις και άλλα φασιστικά η άρση του ασύλου έρχεται να μαζέψει τους ποινικούς εγκληματίες. Οπότε μόκο.

    Εν ελλάδι η ΝΔ έχει περάσει ήδη τρείς νόμους κα8ρέφτη των παραπάνω. Έναν για την αξιολόγηση των ιδρυμάτων, ένα για τη 8έσπιση ινστιτούτων δια βίου μά8ησης και έναν προς αντικατάσταση του παλιού ΔΙΚΑΤΣΑ (ΔΟΑΤΑΠ) που επιχειρεί την εξίσωση μεταξύ των παραπάνω κωλόχαρτων τίτλων σπουδών. Ο νόμος πλαίσιο είναι απλώς η ταφόπλακα της δημόσιας εκπαίδευσης ετσι όπως την ξέραμε. Λόγω των παραπάνω 8εωρώ οτι μια κινηματική απάντηση όσο είναι καιρός είναι αναγκαία όσο ποτέ. Ένα κίνημα απο φοιτητές που 8ίγονται άμεσα απο την εργασιακή ανασφάλεια και την απαξίωση του αντικειμένου που σπουδάζουν και δεν ειν απλώς σταρχιδιστές, κα8ηγητών που νιώ8ουν οτι δεν ήρ8αν να επιτελέσουν τον υπαλληλάκο της αγοράς εντός των ιδρυμάτων τους και που 8εωρούν ότι 8ίγεται ο χαρακτήρας της εργασίας τους - δεν είναι απλώς αργόμισ8οι και του συνόλου του εργατικού δυναμικού που τρώει στη μαπα και στον δουλεία του τα νεοφιλελεύ8ερα κοψο-ραψίματα και που στο κάτω κάτω δεν 8έλει οι μελλοντικοί του συνάδελφοι να είναι αγράμματοι ανταγωνιστικοί φτηνοί μαλάκες που μα8ανε στα λίγα και δεν ζητάνε πολλά. Και ναι, είναι τόσο σημαντικό για να μετατε8εί ένα εξάμηνο πιο πέρα και να χα8ούν κάποια ερευνητικά απο τα μεταπτυχιακά του ιδρυματός μου, που τελικά δεν αφορούν εμένα. Και μου αρέσει που αυτο που συμβάινει είναι ως επι το πλείστον μακριά απο τους βολεμένους συνδικάλες της ΠΑΣΠ που δεν βγάζει άχνα για την πολιτική του ΠΑΣΟΚ και την αφορά το να γίνουν τα παραπάνω απο τους δικούς της. Και είναι και μακριά απο τους επαγγελματίες κομμουνισταράδες του ΚΚΕ που εκτελούν χρέη προβοκάτορα γιατι το κίνημα δεν είναι υπο τις κα8οδηγητήριες γραμμές τους. Και μου αρέσει που είναι ένα μαζικό κίνημα απο φοιτητές που απλώς παίρνουν πρέφα και δεν εξαρτώνται απο κανένα μαλάκα φοιτητοπατέρα, που αυτοοργανώνονται με τις πιο μαζικές γενικές συνελεύσεις που έχουν γίνει ποτεέ πανελλαδικά, με συντονιστικά των 3000 ατόμων και με πορείες της τάξης των 25000. Και γι' αυτό και είναι και πολιτικά επικίνδυνο για τα τσόκαρα και καταστέλεται απο τα ΜΑΤ, απο τα αγράμματα think tanks της κυβέρνησης στα ΜΜΕ, απο όλο τον αντιδραστικό συρφετό μεσα στα πανεπιστήμια. Εγώ λέω είναι ωραίο και 8α νικήσει.

    Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά και έχω γράψει και πολλές πίπες οπότε εδώ είμαστε αν 8έλει κάποιος κάτι. Συγγνώμη και για το μέγε8ος αλλα το 8έμα είναι τεράστιο νομίζω.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Πολύ ωραίο ποστ.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Άντε γαμήσου ρε αρχίδι!
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default


    ναου πλέηινγκ
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  12. #177
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Δε ξερω τι λεει ο Unbiblical, αλλα η γνωση της Διαδικασιας της Μπολωνια και το credits system μου χαρισε ενα πολυ ωραιο 8 στο προηγουμενο εξαμηνο.
    Κατα τα αλλα ειμαι μαζι του.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    πως έγινε αυτό αδερφέ;
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  14. #179
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Ηταν βασικα ζητουμενα αν ηθελες να περασεις το μαθημα "Παγκοσμιοπιοηση και Εκπαιδευτικη Πολιτικη".

    Βασικα στη σχολη μου υπαρχουν αρκετοι καθηγητες που ειναι υπερ της Μπολωνια. Ο ενας μαλιστα, το λεει φορα παρτιδα και μας το πεταει καταμουτρα οτι οποιος διαφωνει με αξιολογησεις, ιδιωτικα κλπ ειναι τεμπελης, ζει στον κοσμο του και δεν προκειται να κανει τιποτα στη ζωη του. Ο συγκεκριμενος ειναι προεδρος του ΕΚΚΕ.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Boom!
    Ο συγκεκριμενος ειναι προεδρος του ΕΚΚΕ.
    Έτσι γαμεί η παλαιομαοική radical left!
    πούτσα μπάλα και καράτε.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •