Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34

Thread: Το μαύρο συννεφάκι

  1. #31
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    τρελο lol

    Kοσμικη χλεπα, υπερτατος τιτλος συγκροτηματος.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default


    Clap your hands!
    And say "γαία".



    stay βύδρα.

  3. #33
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Τι καταφέρνει αν αφήνει τη θλίψη να τον κυριεύσει κι αρχίσει και πιστεύει πως η τύχη τον κακομεταχειρίζεται και μιλάει για συννεφάκια; Μία τέτοια στάση απλώς στέκεται εμπόδιο στην ομαλή συνέχεια της ζωής του.

    Όταν λέω ομαλή συνέχεια, εννοώ να συνεχίσει να έχει φυσιολογικές δραστηριότητες (π.χ. να συνεχίσει να πηγαίνει σχολείο) και να μην τα βάψει όλα μαύρα και, στην ουσία, παρατήσει την ζωή. Προφανώς ένα τέτοιο γεγονός πρόκειται να έχει μία σημαντική επίδραση στην ψυχολογία του και στις συνθήκες ζωής του, αλλά πρέπει να αντιμετωπίσει τις νέες καταστάσεις που διαμορφώνει αυτό το γεγονός, δε γίνεται να κάθεται άπραγος.

    Το μαύρο συννεφάκι υπονοεί το αντίθετο. Πως κάποια ανεξέλεγκτη δύναμη επιδρά πάνω στη ζωή μου και είναι μάταιο να προσπαθήσω να την αντιμετωπίσω.

    Ετσι, είναι, το σύστημα δεν επιτρέπει χρόνο για χάσιμο, λύπες, στεναχώριες, κλπ, γίνεσαι αντιπαραγωγικός και προκαλείς διαφυγή κερδών, η δουλειά δεν περιμένει, το σχολείο θα προχωρήσει και θα μείνεις πίσω. Don’t worry, πάρ' ένα χάπι («soma») και οι σωρειτομελανίες θα μετατραπούν σε κατάλευκα προβατάκια, αλλά πρόσεχε μην τα χαζεύεις/απολαμβάνεις/μετράς γιατί μπορεί να αποκοιμηθείς στην δουλειά σου.

    Deggial ούτε ένα cyborg δεν θα λειτουργούσε έτσι. Ενα τέτοιο άτομο με απόλυτο έλεγχο των συναισθημάτων του αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να αγαπήσει, συμπονέσει, συμπαρασταθεί.

    Μια περίοδο πένθους, απογοήτευσης, κλπ απροσδιόριστου χρονικού διαστήματος με μαύρα σύννεφα προκαλεί η ίδια κάθαρση, επιβάλλεται να την περάσουμε σε δύσκολες καταστάσεις. Αλλοτε με την συμπαράσταση συγγενών και φίλων, άλλοτε μόνοι.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #34
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δημητρη, μην προβαλλεις τον εαυτο σου σε οποιοδηποτε αλλο ανθρωπινο ον. Δυστυχως η ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που αντιδρουν με εντελως διαφορετικο τροπο απο σενα, εμενα και οποιονδηποτε αλλον, νιωθουν περισσοτερο η λιγοτερο, εχουν τα δικα τους κολληματα, τα δικα τους απωθημενα, το δικο τους χαρακτηρα και τις δικες τους εμπειριες.

    Αυτο ειναι εντελως ανεξαρτητο απο το μαυρο συννεφακι ομως. Κι εγω εχω βρεθει στη φαση που λεω στον εαυτο μου "δεν γινεται να πανε καλυτερα τα πραγματα, νιωθω οτι θα ειμαι για παντα ευτυχισμενος" και ομως ειδικα αυτην την εποχη πανε ολα χαλια, πολλα εξαιτιας μου, αλλα ακομα περισσοτερα εξαιτιας εξωτερικων παραγοντων, παρολα αυτα εγω νιωθω μια αισιοδοξια που δεν ξερω καν απο που πηγαζει, τη στιγμη που πριν απο 3 μηνες δεν ηξερα καν αν αξιζει τελικα να προσπαθεις για οτιδηποτε οταν δε σου βγαινει τιποτα. Τιποτα ομως.

    Τελος παντων, καλυτερα να μην πιστευεις στο νομο του Μερφυ γιατι τοτε σε αγνοει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •