Results 1 to 9 of 9

Thread: Current 93/Six Organs Of Admittance/Maja Elliott

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default Current 93/Six Organs Of Admittance/Maja Elliott

    Maja Elliott: Απίστευτη πιανίστρια, απίστευτη φωνή. Αν άφηνε και τις Loreena McKennitt καταβολές της θα ήταν ακόμα καλύτερα.

    Six Organs Of Admittance: Ben Chassny μόνος του με μια κιθάρα να παραδίδει το έργο του σε μορφή που άφησε σε πολλούς αρνητικές εντυπώσεις. Εμένα μου άρεσε πολύ.

    Current 93: Πριν βγούν στη σκηνή, έβαλαν να ακούγεται γιά κανα δεκάλεπτο ένα sample απ'το Popcorn του Gershon Kingsley το οποίο πήγαινε να σε τρελάνει από ένα σημείο και μετά. Ευτυχώς κάποια στιγμή σταμάτησε και οι ήρωές μας βγήκαν στη σκηνή.
    Η επιλογή του θεάτρου ήταν απόλυτα ταιριαστή. Δεν ήταν συναυλία. Ήταν μια παράσταση χωρίς κοστούμια και σκηνικά, φόρος τιμής στην ικανότητα του ανθρώπου να αισθάνεται, ενορχηστρωμένη με τραγούδια βγαλμένα από παιδικούς εφιάλτες και όμορφες αναμνήσεις. Ήταν ένα παραμύθι όπου ο Tibet ήταν ο καλλικάντζαρος που καθοδηγεί τα γεγονότα, η Joolie Wood το χαμένο κοριτσάκι του ονείρου, η Maja Elliott το σιωπηλό ξωτικό, η Baby Dee η κακιά μάγισσα, ο Simon Finn ο βασιλιάς και ο Ben Chassny, ο William Breeze και ο Matt Sweeny πρίγκηπες και χωρικοί σε εναλλασόμενους ρόλους.
    Το παραμύθι μιλούσε για Ιούδες και αυτοκίνητα με δολοφονημένα παιδιά (Judas As Black Moth), δάση και λουλούδια (Black Flowers Please όπου το παραμυθένιο στοιχείο ήταν στο ζενιθ του), γιά τον Μεγάλο Μολώχ και πως του λέμε καλημέρα (Good Morning Great Moloch το οποίο ο Tibet προλόγισε ως "A no 1 hit back in 1965 in Hallucinatory land where we are all pinups"), γιά τα καμπανάκια που χτυπούν παρά την ομορφιά (The Bloodbells Chime), γιά το νερό που δεν ανήκει σε κανέναν (αν ερμηνεύω σωστά το Niemandswasser) και μας τραγούδησε ένα γοτθικό τραγούδι αγάπης γιά την Ν. και ένα θλιμμένο (A Sadness Song). Ένα μέρος αυτού του παραμυθιού ήταν αφιερωμένο στην ανάμνηση μαύρων πλοίων να κατασπαράζουν τον ουρανό. Idumea, Sunset (Death Of Thumbellina), Black Ships Ate The Sky, Why Caesar Is Burning (δεν είμαι σίγουρος για αυτό). Το ηλιοβασίλεμα και ο θάνατος της Thumbelina ήταν ονειρική στιγμή.
    Με ένα καληνύχτα που δεν έπεισε κανέναν, υπήρξε πεντάλεπτη αναμονή μέχρι να επιστρέψουν γιά ένα συγκινητικό tribute στον Johnn Balance (Sleep Has His House) και το "hit" Oh Coal Blacksmith, ως ιδανικός τρόπος να μας αποχαιρετίσουν.
    Το χθεσινό live ήταν ότι καλύτερο έχω δει ποτέ. Μακάρι να μην είναι η τελευταία φορά.

    Συγγνώμη γιά το κακό review αλλά το χθεσινό δεν περιγράφεται με λέξεις.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  2. #2
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Εντελως απο περιεργεια, το ν αφησει η πιανιστρια της McKennit καταβολες της, σημαινει οτι το εκανε με κακο τροπο, οτι δεν κολλαει με τη μουσικη που παιζει τωρα, η αυτη καθ αυτη η καταβολη?
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Αυτή καθ'αυτή η καταβολή
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  4. #4
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Ωραια. ηθελα να σιγουρευτω.






    Ζητω η 19χρονη υπερψαγμενα αντεργκραουντ ιδεολογια. Ποτε προλαβες ρε παληκαρι?
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Δεν μου αρέσει η Loreena McKennitt. Ψαγμένο, ε;
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  6. #6
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Ναι. Και οχι. εξηγηση αλλη φορα.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Βασικά θα ήθελα μια εξήγηση τώρα.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  8. #8
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    κομματάκι άσχετο και σόρρυ δηλαδής
    αλλά άκουσα προχθές ένα δίσκο των Six Organs of Admittance (Dark noontide) και μου φάνηκε χάλια. Τόσο χάλια που δε σκέφτηκα καν μήπως μπορεί να αρέσει σε κανέναν ERικό και τον χάρισα σε μια φίλη (που λογικά ούτε και σε κείνη θα αρέσει και θα το χαρίσει σε κανέναν άλλο, αυτός σε έναν τέταρτο μέχρι που μετά από χρόνια θα φτάσει στα χέρια του Κάλκι :ρ )
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    χαχαχαχα
    δεν τον έχω ακούσει αυτόν τον δίσκο. Αν θες πάντως, κατέβασε το School Of The Flower να μου πεις μια γνώμη.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

Similar Threads

  1. Current 93
    By Chopped In Half in forum Music Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 20-05-2009, 00:43
  2. Six Organs Of Admittance - Shelter From The Ash
    By metamelia3 in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2007, 14:54
  3. Replies: 0
    Last Post: 26-03-2007, 13:18
  4. Matt Elliott - Drinking Songs
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2006, 23:15
  5. Current 93 9 Απριλίου@Ρόδον Club
    By Kveldssanger in forum Live Reports
    Replies: 34
    Last Post: 25-01-2005, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •