Page 2 of 41 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 601

Thread: katalhpseis, apergies kai xasimo mathimaton

  1. #16
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos
    alla einai akoma pio simantiko na min eksartatai to an tha pareis to ptyxeio sou apo to an tha apofasisei kapoio komatoskylo na kanei katalipsi.
    Έχει γίνει λίγο αηδία αυτή η κατάσταση με τις μετέπειτα γκρίνιες με παρόμοιες δικαιολογίες, παρότι οι καταλήψεις είναι απόφαση Γενικής Συνέλευσης του Φοιτητικού Συλλόγου, στην οποία έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν όλοι οι προπτυχιακοί φοιτητές. Δεν αποφάσισαν άλλοι για αυτούς. Ας ερχόνταν στη Γενική Συνέλευση να πουν τη γνώμη τους και να ψηφίσουν κατά της κατάληψης.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #17
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Απολυτα σωστος Deggial.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  3. #18
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Επειδή τα κόμματα φροντίζουν πάντα μα πάντα να υπάρχει σωστή ενημέρωση όλων των φοιτητών πχ με αναρτημένη κάποια ανακοίνωση για να ξέρεις πότε γίνεται η συνέλευση...

    Fixxer το επι πτυχίω εγώ ξέρω να σημαίνει στο τελευταίο έτος φοίτησης και μετά (μπορεί όχι στο τελευταίο, δεν θυμάμαι) άσχετα από τα μαθήματα που έχεις περάσει...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  4. #19
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr
    Επειδή τα κόμματα φροντίζουν πάντα μα πάντα να υπάρχει σωστή ενημέρωση όλων των φοιτητών πχ με αναρτημένη κάποια ανακοίνωση για να ξέρεις πότε γίνεται η συνέλευση...
    Οι φοιτητικοί σύλλογοι είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώνουν την ημερομηνία διεξαγωγής γενικών συνελεύσεων σε εύλογο χρονικό διάστημα. Αν στη σχολή σας δε το κάνουν, στο δικό σας χέρι είναι να τους πιέσετε για κάτι τέτοιο. Ε, και στη χειρότερη περίπτωση, μην τους ψηφίσετε του χρόνου. Δημιουργείστε δική σας ανεξάρτητη παράταξη (όπως έγινε στη σχολή μας με καταπληκτική επιτυχία).

    Γενικώς, δε μπορώ τη γκρίνια, είναι πολύ απαθής στάση. Αν κάτι δε γίνεται σωστά ή αν θέλετε κάτι να αλλάξει, πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα νόμιμα μέσα που έχετε στη διάθεση σας για να το αλλάξετε {εδώ προσθέστε τα περίφημα κλισέ περί καναπέ}.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    699

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Γενικώς, δε μπορώ τη γκρίνια, είναι πολύ απαθής στάση. Αν κάτι δε γίνεται σωστά ή αν θέλετε κάτι να αλλάξει, πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα νόμιμα μέσα που έχετε στη διάθεση σας για να το αλλάξετε {εδώ προσθέστε τα περίφημα κλισέ περί καναπέ}.
    Καλά τα γράφεις, ωστόσο για αράδιασε μου 2-3 νόμιμα μέσα σε μια τέτοια περίπτωση.

    Κάθε φορά που έχει οριστεί ένα σεμινάριο ή εκπρόσωποι επιχειρήσεων να έρθουν για ενημέρωση, ακόμη και με την υπογραφή των φοιτητών, θα βρεθούν 10-20 άτομα που με φασιστικό τρόπο θα χαλάσουν την όποια προσπάθεια. Αυτά τα άτομα μπορούν να απέχουν, ωστόσο, ετσιθελικά επιβάλλουν και σε άλλα 400 άτομα, να το πω απλά, τα γούστα τους.

  6. #21
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η πιο απλή λύση είναι να ζητήσετε την αποβολή των φοιτητών αυτών απ'τον Φοιτητικό Σύλλογο, διότι αυθαιρέτως εμποδίζουν δραστηριότητες του. Ακόμη κι αν δε πραγματοποιηθεί καμία κύρωση (το πιο πιθανό σενάριο), η αρνητική εικόνα που θα δημιουργηθεί για αυτή τη μειονότητα και όποιες παρατάξεις τους υποστηρίζουν είναι ικανοποιητική για την περιθωροιοποίηση τους.

    Τα 10 αυτά άτομα επιβάλλονται στα 400 επειδή οι τελευταίοι τους ανέχονται.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by DM
    Καλά τα γράφεις, ωστόσο για αράδιασε μου 2-3 νόμιμα μέσα σε μια τέτοια περίπτωση.
    Ακολουθεί κοινωνικό μήνυμα.


    O ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ:




    Ο ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ:

    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    699

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Η πιο απλή λύση είναι να ζητήσετε την αποβολή των φοιτητών αυτών απ'τον Φοιτητικό Σύλλογο, διότι αυθαιρέτως εμποδίζουν δραστηριότητες του. Ακόμη κι αν δε πραγματοποιηθεί καμία κύρωση (το πιο πιθανό σενάριο), η αρνητική εικόνα που θα δημιουργηθεί για αυτή τη μειονότητα και όποιες παρατάξεις τους υποστηρίζουν είναι ικανοποιητική για την περιθωροιοποίηση τους.

    Τα 10 αυτά άτομα επιβάλλονται στα 400 επειδή οι τελευταίοι τους ανέχονται.
    Πώς δεν το είχαμε σκεφτεί φωστήρα μου; Να 'σαι καλά, είμαι σίγουρος ότι θα αποδώσει η νόμιμη λύση που μοιράστηκες.

    Από την επόμενη φορά λοιπόν. Μηδενική ανοχή των 400 έναντι των 10 όπως προτείνεις.


    Α και ωραίο το κοινωνικό σου μήνυμα. Τί αποδόσεις παίζουν;

    Θα είσαι από εκείνους που κυνηγούν την μύγα για να την βγάλουν έξω από το σπίτι τους.

  9. #24
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Γενικώς, δε μπορώ τη γκρίνια, είναι πολύ απαθής στάση. Αν κάτι δε γίνεται σωστά ή αν θέλετε κάτι να αλλάξει, πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα νόμιμα μέσα που έχετε στη διάθεση σας για να το αλλάξετε {εδώ προσθέστε τα περίφημα κλισέ περί καναπέ}.
    Αντίστοιχα και η συμπεριφορά "εγώ/εμείς πώς το κάναμε δηλαδή" όταν οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Όχι οτι κατέβαλα κάποια προσπάθεια, πήγα κάποιες φορές σε συνελεύσεις αλλά απηύδισα πολύ γρήγορα.. Δεν ξέρω πως ήταν σε εσάς η κατάσταση αλλά στην (πρώην) σχολή μου η πλειοψηφία πήγαινε σε κάποιο από τα 3 κόμματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δεν ήταν πολλοί αυτοί που είχαν βαρεθεί την κατάσταση (μπορεί βέβαια σαν και μένα να αποφάσισαν να μην ασχοληθούν και να κοίταξαν να πάρουν πτυχίο).
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    dandelion
    Posts
    51

    Default

    kai mas kaine kai th shmaia mas.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by Palladia
    kai mas kaine kai th shmaia mas.
    Έσεται ήμαρ όμως.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    dandelion
    Posts
    51

    Default


  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    γελάω.

    τεσπά, καλά κάνουν και ελπίζω να συνεχιστούν επ' αόριστον οι καταλήψεις.

    η "ελληνική" -όπως την ορίζετε εσείς- νοοτροπία θα ήταν να αφήσουν να περάσει κάθε απαράδεκτος νόμος κοίτωντας την πάρτη τους και μόνο.

  14. #29
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Εγώ όταν ήμουν στη σχολή στάνταρ ψηφίζαμε καταλήψεις αποχές κλπ και ήμουν περήφανος γι αυτό. Συμφωνώ ότι υπάρχει μια πλειοψηφία μεγάλη που δεν πατά στις συνελεύσεις προφανώς γιατί δεν πολυενδιαφέρεται.
    Από που προκύπτει ότι όλοι αυτοί επιθυμούν την συνέχιση των μαθημάτων για να μη χαθεί η εξεταστικούλα τους και βρεθούν μια ώρα αργότερα άνεργοι?
    Δεν ξέρω, ας μας το απαντήσει ο φωστήρας ο DM
    Ο οποίος θα μας πει σε λίγο ότι οι αντιφασίστες έχουν πραξικοπηματικά καταλάβει τα ΑΕΙ - ΤΕΙ και πλακώνουν στο ξύλο την μεγάλη πλειοψηφία που θέλει να πάει στο θρανιάκι της.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  15. #30
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    dandelion
    Posts
    51

    Default

    Pantws apo ena mikro research pou ekana eida oti h politikh eksanthrwpismou twn panepisthmiwn apo aiwnious foithtes kai mpaxalakhdes einai evrwpaikh odhgia gia oles tis xwres ths EE. Ara h antidrash einai ka8ara 'ellhnikh'.

Similar Threads

  1. kai meta th eurovision kai ta forum ths...
    By Bullet in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 28-03-2006, 01:54
  2. Apo pou kai ws pou kai me poio dikaiwma
    By S-11 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 53
    Last Post: 29-06-2005, 15:54
  3. FIDIA kai fidempores (aka paramythia kai paramythatzhdes)
    By Gabriel in forum General Discussion
    Replies: 115
    Last Post: 26-02-2005, 16:58
  4. kai meta tin kalyteri sokolata, mpiskota kai dimitriaka...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2005, 18:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •