Page 12 of 41 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 601

Thread: katalhpseis, apergies kai xasimo mathimaton

  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,698

    Default

    Απλά η λογική του "κάν'το όπως θέλω εγώ ή σκάσε" μου φαίνεται λίγο λάθος..
    Den pernaw mia tetoia logikh, ksanadiavase to post ths enitharmon.
    Assumptions:

    1. Mathematics is the language of nature
    2. Everything around is can be represented and understood by numbers
    3. If you graph the numbers of any system, patterns emerge

    Evidence:

    1. The cycling of disease epidemics
    2. The wax and wan of caribou populations
    3. Sunspot cycles
    4. The rise and fall of the Nile River

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Το ότι είναι 5 πριν το χάραμα και μιλάτε για την παιδεία δεν ξέρω αν θα έπρεπε να με γεμίζει ελπίδα ή φόβο.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  3. #168
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by Carcass_
    Kai kati teleutaio. An den patate se genikes suneleuseis ( pou nai, einai skata ) frontiste na mhn exete kanena provlhma me tis apofaseis tous, to idio kai gia opoion nomo perasei h kuvernhsh sthn periptwsh pou den summetexete sta drwmena. Dioti otan den summetexeis se kati to opoio einai koino ai eisai apathhs , den exeis to dikaiwma na milas meta. Voulwse to kai trava sthn gwnia sou. Kai sthn telikh, otan exeis enan provlhmatiko thesmo ( genikh suneleush ) o opoios vriskete ston xwro pou ergazese kai se afora, eite to thes eite oxi, tote ton diorthwneis mazi me allous omoideates ( oi opoioi einai arketoi ), den meneis apathestatos kai ton krazeis sta phgadakia ths pareas sou.
    Quote Originally Posted by enitharmon
    ο Κωσταντής κατά βάση δε τη λέει σε αυτούς που δεν ασχολούνται με τα κοινά, αλλά σε αυτούς που και δεν ασχολούνται και γκρινιάζουν.

    Γενικά αν οι γονείς σου σε ρωτήσουν τι χρώμα να βάψουν το δωμάτιο σου κι εσύ δε δώσεις απάντηση, δε θα πρεπε να παραπονιέσαι μετά αν το βάψουν φούξια
    Οκ τι καταλαβαίνω λάθος από αυτό δηλαδή; Πρέπει να ακολουθήσω κάποιους κανόνες για να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου σχετικά με τη λειτουργία της συνέλευσης (i.e. να συμμετέχω σε αυτήν) διαφορετικά χάνω το δικαίωμα να τη σχολιάζω ; Όταν έχω πάει σε συνέλευση γιατί κάποιοι της πασπ ωρύονταν οτι η πκσ την κάλεσε αυθαίρετα για να κλείσει τη σχολή και φτάνω στο αμφιθέατρο για να δω την πασπ με τη δαπ να τσακώνονται για το τι γράψανε οι μεν για τους δε στο φυλλάδιο που εξέδωσαν για το πολυτεχνείο, γιατί να δώσω αξία σε τετοια καραγκιοζιλίκια με τη συμμετοχή μου;
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  4. #169
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    1. Πλήρης έλεγχος στα πανεπιστήμια για τον αριθμό των εισακτέων
    symfono

    2. Πλήρης έλεγχος στα πανεπιστήμια για τον καθορισμό κριτηρίων εισαγωγής
    Dafono. Ta panepistimia tha prepei na orizoun mono tous syntelestes gia ti varitita ton vathmon ton panelinion. An eixan pliri elegxo tha mporousan px na lavoun ipopsi tous to vathmo apolytiriou i alla kritiria pou tha mporousan na odigisoun se diakrisi enantion ton ftoxoteron oikogeneion

    3. Αξιολόγηση υποχρεωτική από το κράτος. Ακριβής καθορισμός του πλαισίου με συννενόηση του υπουργείου με τα πανεπιστήμια, έχοντας στο νου και τι γίνεται έξω.
    I aksiologisi tha protimousa na ginetai apo aneksartiti arxi, me ti symmetoxi tou ypourgeiou paidias kai ton foititon.

    4. Κλείσιμο ή συγχώνευση των άχρηστων τμημάτων ανά την Ελλάδα. Δεν θα ζει η περιφέρεια, οι καφετέριες και τα delivery εις βάρος της παιδείας.
    Ti enoeis axriston tmimaton? Apo ti stigmi pou kapoios foititis epilegei na spoudasei kapou, to tmima afto den mporei na einai axristo.

    5. Άμεση εφαρμογή της φόρμουλας ν+3 για τη διάρκεια σπουδών, όπου ν η κανονική διάρκεια φοίτησης. Σουτάρισμα φοιτητή από εκεί και πέρα, εκτός και αν συντρέχουν σοβαρότατοι λόγοι που θα κρίνει επιτροπή του πανεπιστημίου.
    Me tis parouses sinthikes afto apotelei ap'eutheias diakrisi kata ton ftoxoteron foititon.

    6. Για τα ιδιωτικά συζήτηση μόνο μετά το καλοκαίρι και εφόσον είναι δεδομένο ότι τα νέα πανεπιστήμια είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Αυτό σηκώνει επιχειρηματολογία που δεν έχω χρόνο να αναπτύξω τώρα. Άλλη μέρα.
    Idiotika Panepistimia tha dexomoun mono an i eisagogi kai sta idiotika panepistimia ginotan meso panelinion. Pantos den vlepo to logo na ginei kati tetoio. Stin europi to 95% ton panepistimion einai dimosia, giati na antigrapsei loipon i ellada to montelo ton IPA opou o kathe ilithios mporei na parei ptyxeio apo to Harvard kai to Yale, arkei na exei lefta.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Και αύριο η Δαπ παπει θα κατεβάσει πρόταση (και κόσμο μαζικά απ'ότι φαίνεται) στην γενική συνέλευση για να σταματήσει η κατάληψη υπό την οποία τελεί το Πα.Πει. "από μία μικρή ομάδα φοιτητών". Φαντάζομαι πως τα αποτελέσματα αυτά αν και εφόσον είναι κατά της κατάληψης επ ουδενί δεν θα χρησιμοποιηθούν από την ΝΔ για να δείξουν ότι οι φοιτητές δεν διαφωνούν με το υπό διαμόρφωση νομοσχέδιο και τελικά συμπορεύονται με τη Μαριέτα και τα ιδιωτικά της και τα σκατά της.

    Καλή φάση δηλαδή, η ΔΑΠ, η παράταξη που αναγνωρίζει λόγο για Γενική Συνέλευση μονάχα 1 φορά κάθε 2 χρόνια στην οποία κατεβαίνει μαζικά χωρίς ουσιαστικές προτάσεις και με μοναδικό σκοπό την επίδειξη δύναμης μέσω ανούσιας συνθηματολογίας, αποφασίζει να κατέβει σε Γενική Συνέλευση που δεν αναγνωρίζει για να στηρίξει την κυβέρνηση... \m/

  6. #171
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos
    4. Κλείσιμο ή συγχώνευση των άχρηστων τμημάτων ανά την Ελλάδα. Δεν θα ζει η περιφέρεια, οι καφετέριες και τα delivery εις βάρος της παιδείας.
    Ti enoeis axriston tmimaton? Apo ti stigmi pou kapoios foititis epilegei na spoudasei kapou, to tmima afto den mporei na einai axristo.
    περί αυτού πρέπει πρώτα να αρχίσουν να επιλέγουν τμήματα και να μην πάνε όπου τους στείλουν οι πανελλήνιες και μετά συζητάμε αν τα τμήματα αυτά είναι βιώσιμα
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #172
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προφανώς, άχρηστων - για την αγορά - τμημάτων

    έλεος, σιγά μην πρέπει να καθορίζεται η εξέλιξη της επιστήμης από τις ανάγκες του κεφαλαίου...
    Rock or Nothing

  8. #173
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Carcass_
    Fixxxer, nai isxuei gia pollous, 170 sxoles einai autes.
    Kai epishs den katalavainw gia ti perimeneis na epixeirhmatologhsw akrivws. Gia ta idiwtika panepisthmia, gia ta skata pou exei h paideia kai pou thn kanoun akoma pio skata, gia thn apatheia twn perissoterwn foithtwn kai thn neolaia tou kanape, gia thn aksiologhsh ( etsi opws thn pernane, ektos an den exeis diavasei to nomosxedio kai milas genikws kai aoristws ) , gia ti akrivws ? Dioti ta parapanw ta thewrw tetrimena gia kapoion pou exei spoudasei 2 eth se kapoia sxolh kai exei asxolithei se metrio vathmo me to pws einai ta pragmata.
    Δηλαδη νομιζεις οτι εγω υποστηριζω τα διαφορα νομοσχεδια, τη νεολαια του καναπε και την απαθεια των περισσοτερων φοιτητων? Το γεγονος οτι διαφωνω με την μεθοδο της καταληψης και το χασιμο (η ακομα χειροτερα την σμικρυνση) της εξεταστικης φανερωνει οτιδηποτε για τις αποψεις μου και δεν το εχω καταλαβει?

    Επισης, ουδεποτε ειπα η υπονοησα οτι δεν εχεις επιχειρηματα, απλα ειπα στον wraithgr οτι αποτι φαινεται αυτος απαγορευεται να εχει επιχειρηματα για την αντιθετη αποψη. Δεν ειναι τοσο μαυρα-ασπρα οσο τα παρουσιαζεις. Γιατι κι εμενα με πονανε και με επηρεαζουν τα προβληματα της παιδειας, αλλα αυτη τη στιγμη με ενοχλει πολυ περισσοτερο η καθυστερηση μερικων φοιτητων.

  9. #174

    Default

    Αυτό με τα μη κερδοσκοπικά ιδιωτικά πανεπιστήμια μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Θα βάλει δηλαδή κάποιος ιδιώτης κεφάλαιο χωρίς να προσβλέπει σε κέρδος;

    Αν θέλουν να κάνουν κάτι για τα πανεπιστήμια ας βάλουν μια ανεξάρτητη αρχή να ελέγχει τους καθηγητές. Δε γίνεται να έχουμε και καλά δωρεάν βιβλία και ο καθηγητής να εξετάζει από τις σημειώσεις του (πολλοί δουλεύουν και δεν μπορούν να παρακολουθήσουν) ή, ακόμα χειρότερα, από βιβλία (συχνά δικά του) που βρίσκονται μόνο στο εμπόριο. Δεν μπορεί σε ένα μάθημα να κόβεται το 90% και να μην υπάρχουν επιπτώσεις στον καθηγητή. Μετά το συζητάμε το ν+3.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #175
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Αυτό με τα μη κερδοσκοπικά ιδιωτικά πανεπιστήμια μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Θα βάλει δηλαδή κάποιος ιδιώτης κεφάλαιο χωρίς να προσβλέπει σε κέρδος;
    Μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια σημαίνει πως υπάρχουν επιπρόσθετοι περιορισμοί για τη χρήση των κερδών (είτε απ'την νομοθεσία είτε απ'το καταστατικό της εταιρίας) κι επί της ουσίας σημαίνει πως δεν βγάζεις ικανοποιητικό κέρδος που να δικαιολογεί μία δραστηριότητα που απαιτεί κεφάλαιο δισεκατομμυρίων ευρώ. Προφανώς αναφερόμαστε σε μία επένδυση η οποία θα έχει και γερή κρατική συγχρηματοδότηση.

    Κατά τη γνώμη μου, αφ' ενός για να μην χάνεται το βασικό πλεονέκτημα του ανταγωνισμού, αφ' ετέρου για επιπρόσθετα επενδυτικά θέλγητρα, πρέπει να επιτρέπεται και η δημιουργία ιδιωτικών κερδοσκοπικών πανεπιστημίων.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #176

    Default

    Δηλαδή θα πάει ο Κόκκαλης πχ, θα χώσει 10 εκατομμύρια ευρώ, θα βάλει και το κράτος άλλα 20, θα φτιάξουν ένα πανεπιστήμιο και μετά όσα χρήματα βγαίνουν θα ξαναεπενδύονται στο πανεπιστήμιο. Δηλαδή ο Κόκκαλης θα χάσει 10 εκατομμύρια ευρώ. Ok.

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κερδίζει, πιθανότατα πχ με το να κάνουν οι φοιτητές "πρακτική" δουλεύοντας τσάμπα ή με ψίχουλα στις άλλες επιχειρήσεις του. Άκου εκεί μη κερδοσκοπικά.

    Μπόμπες που σας χρειάζονται.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #177
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Δηλαδή θα πάει ο Κόκκαλης πχ, θα χώσει 10 εκατομμύρια ευρώ, θα βάλει και το κράτος άλλα 20, θα φτιάξουν ένα πανεπιστήμιο και μετά όσα χρήματα βγαίνουν θα ξαναεπενδύονται στο πανεπιστήμιο. Δηλαδή ο Κόκκαλης θα χάσει 10 εκατομμύρια ευρώ. Ok.

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κερδίζει, πιθανότατα πχ με το να κάνουν οι φοιτητές "πρακτική" δουλεύοντας τσάμπα ή με ψίχουλα στις άλλες επιχειρήσεις του. Άκου εκεί μη κερδοσκοπικά.
    Διόρθωσα την σύνταξη του προηγούμενου ποστ. Προφανώς θα έχει ένα άλφα κέρδος, ωστόσο αυτό το κέρδος δεν είναι τέτοιο που να του επέτρεπε, παραδείγματος χάριν, τη δημιουργία νέου κεφαλαίου για επιπλέον επιχειρηματικές επενδύσεις. Δε πρόκειται να γίνει ο νέος Bill Gates αν φτιάξει πανεπιστήμιο. Αν δεν έχεις πράγματι όρεξη να προσφέρεις μία υπηρεσία αλλά το βλέπεις καθαρά με κριτήριο το ενδεχόμενο κέρδος, δε πρόκειται να ανοίξεις τέτοιου είδους πανεπιστήμιο.

    Δεδομένης της σημερινής κατάστασης, οι μόνοι που έχουν τα περιθώρεια για την ίδρυση ιδιωτικών μη κερδοσκοπικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα είναι όσα ξένα πανεπιστήμια έχουν ήδη κάποιου είδους παρουσία στη χώρα μας. Το θεωρώ αμφίβολο, χωρίς να επιτρέψουμε και την λειτουργία κερδοσκοπικών πανεπιστημίων, να επενδύσει πράγματι κάποιος Έλληνας επιχειρηματίας στα μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #178

    Default

    κι επί της ουσίας σημαίνει πως δεν βγάζεις ικανοποιητικό κέρδος που να δικαιολογεί μία δραστηριότητα που απαιτεί κεφάλαιο δισεκατομμυρίων ευρώ
    Αυτό λέω κι εγώ, ότι προφανώς μας δουλεύουν, γιατί αν δεν έβγαζες καλό κέρδος δε θα γινόταν η συζήτηση, αφού και να περάσει ο νόμος δεν πρόκειται κανείς να πετάξει έτσι τα λεφτά του.

    Και, όταν μιλάμε για ΜΗ κερδοσκοπικά, θα έπρεπε να μιλάμε για μηδέν κέρδος, όχι "θα έχει ένα άλφα κέρδος, ωστόσο αυτό το κέρδος δεν είναι τέτοιο που να του επέτρεπε, παραδείγματος χάριν, τη δημιουργία νέου κεφαλαίου για επιπλέον επιχειρηματικές επενδύσεις". Αν είναι έτσι να λέμε για ψιλοκερδοσκοπικά πανεπιστήμια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #179
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Δεν υπάρχει κυριολεκτικώς μη κεροσκοπική εταιρία. Απλώς λειτουργούν με διαφορετικό καθεστώς που προσανατολίζεται προς την παροχή της υπηρεσίας παρά την αύξηση των κερδών (και λαμβάνουν κάποιες διευκολύνσεις, π.χ. φοραπαλλαγές). Η βιωσιμότητα τους συνεχίζει να εξαρτάται απ'την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών, αλλά δεν έχουν το αυξημένο κλίμα ανταγωνιστικότητας που θα άνοιγε περισσότερο την αγορά και θα βελτίωνε το ποιοτικό επίπεδο των υπηρεσιών.

    Βεβαίως, πολλά απ'τα καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως (ή εταιρίες που υπάγονται σ'αυτά, όπως MIT Press) είναι ιδιωτικά μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  15. #180

    Default

    Έστειλα email με την ερώτηση μου στη Δαμανάκη, που είναι υπεύθυνη του πασόκ για την παιδεία. Θα σας πω αν απαντήσει.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. kai meta th eurovision kai ta forum ths...
    By Bullet in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 28-03-2006, 01:54
  2. Apo pou kai ws pou kai me poio dikaiwma
    By S-11 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 53
    Last Post: 29-06-2005, 15:54
  3. FIDIA kai fidempores (aka paramythia kai paramythatzhdes)
    By Gabriel in forum General Discussion
    Replies: 115
    Last Post: 26-02-2005, 16:58
  4. kai meta tin kalyteri sokolata, mpiskota kai dimitriaka...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2005, 18:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •