Το πρόβλημα (για το 5 πάντα) σχετικά με τους νάνους δεν είναι οι magma dragons. Πολύ απλά τους πλακώνεις στα spells (δεν έχουν καθόλου resistance) και στα ranged attacks (σαν κλασσικό 7ου lvl unit δεν έχουν πολύ movement). Το πραγματικό γαμήσι στους τυπάδες είναι οι warlords. Το 6ο unit δηλαδή. Ίσως είναι το μόνο unit που θεωρώ slightly overpowered στο 5. Πολλά hp, μεγάλο attack, μεγάλο defense, teleport και κερασάκι στην τούρτα ειδική attack με τρελό splash damage. The horror... The horror...

Όσοον αφορά τους ήρωες γαϊδούρια, αν εξαιρέσουμε το IV που ίσως και εσκεμμένα το έχω διαγράψει από τη μνήμη μου και θυμάμαι ελάχιστα, είναι απαραίτητοι. Ειδικά στο III, στον king difficulty που παίζω, είναι αδιανόητο να μην έχεις κάποιον (-ους) για να παίρνουνε resources από τα windmills, λεφτά η gems από τους jokers (πως σκατά λέγονται) και ΚΥΡΙΩΣ στρατό από τα εξωτερικά forts. Εκτός αυτού όμως κάνουν 1000 άλλες δουλειές (exploring, trading με τον βασικό hero του στρατού όταν αυτός φτάνει στο κάστρο για να ανεφοδιαστεί έτσι ώστε να γλυτώσεις μια μέρα, δοκιμές στα shrines που δίνουν abilities μην τυχόν δίνουν καμιά μαλακία η οποία τσάμπα χώρο θα πιάσει στον main hero και άλλα πολλά ανάλογα τον χάρτη). Άλλη βασική λειτουργία τους είναι όταν ένας υπολογιστής έχει στην ουσία χάσει και κάνει απλά ένα desperate attack στο κάστρο σου, θες έναν τύπο μέσα για να πάρει τα artifacts όταν νικήσεις του αλλιώς αυτά απλά χάνονται.

Στο 5 ευτυχώς ο ρόλος τους περιορίστηκε κυρίως λόγω των caravans που φέρνουν τον λαό από τα forts στο κάστρο, αλλά και γιατί επιτέλους ο στρατός απ 'έξω κάνει stack (thank god).

Γενικά, πάντα ένας τουλάχιστον ακόμα ήρωας αν όχι από την πρώτη μέρα, σίγουρα μέσα στην δεύτερη στο III. Προσωπικά, ίσως γιατί μου έχει μείνει συνήθεια το ίδιο κάνω και στο 5 κυρίως για exploring. Οι τύποι βέβαια πάντα αποτελούν κρέας, δεν έχει νόημα να τους αναπτύξεις (ίσα ίσα μπορεί κάτι τέτοιο να σε αφήσει και πίσω).