View Poll Results: Είναι δείγμα δημοκρατίας η αποδοχή μη δημοκρατικών απόψεων?

Voters
19. You may not vote on this poll
  • Ναι, είναι δημοκρατικό δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει αντιδημοκρατικές ιδέες

    12 63.16%
  • Όχι, δεν μπορεί μια άποψη να βάλλει εναντίων θεμελιωδών δικαιωμάτων.

    7 36.84%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Δημοκρατικά παράδοξα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default Δημοκρατικά παράδοξα

    Είναι σωστή στάση η ανοχή προς κάποιες κοινωνικές ομάδες των οποίων τα πιστεύω έρχονται σε ρήξη με τα δικαιώματα άλλων ομάδων?

    Θα ήταν αντιδημοκρατικό να απαγορευτεί πχ κάθε ρατσιστική έκφραση?
    Ή θα ήταν αντιδημοκρατικό να επιτρέπεται στον καθένα να θίγει τον απέναντι βασισμένος μόνο στις απόψεις του?
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  2. #2
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η ανοχή στις ακραίες ιδέες, κάτω απ'το πνεύμα της ελευθερίας του λόγου, είναι ένα απ'τα απαραίτητα στοιχεία για την πολιτισμική πρόοδο. Εάν μπούμε στην διαδικασία να ορίσουμε ποιές ιδέες είναι αποδεκτές και ποιές όχι, ανοίγουμε μία άσχημη πόρτα που οδηγεί στην διαφθορά του δημοκρατικού καθεστώτος.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Και η πρόοδος των θιγόμενων? πχ είναι μια ανεκτή ιδέα από τον πολύ κόσμο (άρα την πλειοψηφία) πως δε γουστάρουμε μουσουλμάνους να έχουν σημεία λατρείας. Αυτό για τους Έλληνες μουσουλμάνους είναι καταπιεστικό. Τυπικά, είναι η μειοψηφία οπότε τουμπεκί, αλλά.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  4. #4
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    ενα προβλημα που σκεφτομαι προχειρα, ειναι οτι ο καθε ακραιος οποτε θελει να κανει μια δημοσια συγκεντρωση, (γιατι για προσωπικη χρηση ακραιων ιδεων, ειτε απαγορευονται ειτε οχι δεν εχει σημασια) στο καπακι πρεπει σωνει και καλα να προχωρησει και σε πραξεις.

    Οι μουσουλμανοι εξαιρουνται. Στην Ελλαδα.

    Κατα τ αλλα ο καθενας θα πρεπει να μπορει να λεει ο,τι πιστευει πως θα πρεπε να γινει. Αυτο βεβαια ερχεται σε συγκρουση με το "σφαξτε ολους τους Αλβανους π.χ." αλλα εκει πρεπει να γινει ο διαχωρισμος.

    α, αλλο που σκεφτηκα παραδειγματικα. Δεν εχω προβλημα με τις ιδεες του Καντιρου. Μολις μαζευτουν ομως 10 Καντιρου, θα ρθουν να μου ριξουν το φραχτη γιατι "ετσι πρεπει". Εκει ειναι που θα τους πυροβολησω.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Den uparxei dimokratia.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by Fixxxer
    Den uparxei dimokratia.
    Δεν είναι εκεί το point, μιλάμε σε θεωρητικές βάσεις.
    Ας το ονομάσουμε ελευθερία ιδεών ξερω 'γω.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    nous sommes seuls dans ma cellule
    Posts
    166

    Default

    Μα.....
    never tell

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    ΣΚΑΣΕ.
    ΑΠΑΝΤΑ.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Atheist
    Και η πρόοδος των θιγόμενων? πχ είναι μια ανεκτή ιδέα από τον πολύ κόσμο (άρα την πλειοψηφία) πως δε γουστάρουμε μουσουλμάνους να έχουν σημεία λατρείας. Αυτό για τους Έλληνες μουσουλμάνους είναι καταπιεστικό. Τυπικά, είναι η μειοψηφία οπότε τουμπεκί, αλλά.
    Ο λόγος δεν είναι καταπιεστικός. Οι πράξεις μόνο μπορουν να είναι. Γι'αυτό ορίζουμε ένα σύνολο συνταγματικά κατωχυρωμένων δικαιωμάτων, τα οποία δεν επιτρέπουν πράξεις (κρατικές ή μη) που παραβιάζουν τα δικαιώματα αυτά και θέτουν μία γενική κατεύθυνση της χώρας ώστε να μην επηρρεάζεται από παροδικές πλειοψηφίες.

    Κι εν πάση περιπτώσει, αν κατ'αντιστοιχία θεωρούσαμε δεδομένη την κατωτερότητα των άλλων φυλών και την ισονομία ως ακραία ιδεολογία, δε θα προτιμούσες η τελευταία να διαδίδεται ελεύθερα; Γιατί να ορίζει κάποιος κρατικός φορέας τι είναι σωστό και τι λάθος;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Έλα τώρα, γιατί το περιορίζεις στο νομικό πλαίσιο?
    Όταν κάνουν μια νόμιμη πορεία και εγώ δεν μπορώ να πάω σπίτι μου?
    Όταν κάνουν απεργία αλλά εγώ θέλω το μεροκάματο, ντε και καλά θα φάω ξύλο ως απεργοσπάστης. Εκεί?
    Αν πας σήμερα να δεις τον κώδικα davinci?
    Αν δηλώσεις gay?

    Όλες οι αντιδράσεις και οι πράξεις των παραπάνω είναι more or less νόμιμες, δεν είναι εκεί το θέμα μου. Το θέμα μου είναι αν αρκεί αυτό.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  11. #11
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Atheist
    Όταν κάνουν μια νόμιμη πορεία και εγώ δεν μπορώ να πάω σπίτι μου?
    Κοίτα, είμαστε ένα σύνολο ανθρώπων που πρέπει να συμβιώσει σε ένα κοινό χώρο. Κατ'ανάγκην κάνεις κάποιους συμβιβασμούς όταν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα, δε γίνεται πάντα να περνάει το δικό σου. Οι άλλοι έχουν δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν με έναν τρόπο που να είναι αρκετά έντονος για να γίνεται αντιληπτός και θα πρέπει μια μέρα (οκ, στην Ελλάδα πολλές μέρες ) να τους ανεχθείς.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #12
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Darkling
    ενα προβλημα που σκεφτομαι προχειρα, ειναι οτι ο καθε ακραιος οποτε θελει να κανει μια δημοσια συγκεντρωση, (γιατι για προσωπικη χρηση ακραιων ιδεων, ειτε απαγορευονται ειτε οχι δεν εχει σημασια) στο καπακι πρεπει σωνει και καλα να προχωρησει και σε πραξεις.

    Οι μουσουλμανοι εξαιρουνται. Στην Ελλαδα.

    Κατα τ αλλα ο καθενας θα πρεπει να μπορει να λεει ο,τι πιστευει πως θα πρεπε να γινει. Αυτο βεβαια ερχεται σε συγκρουση με το "σφαξτε ολους τους Αλβανους π.χ." αλλα εκει πρεπει να γινει ο διαχωρισμος.

    α, αλλο που σκεφτηκα παραδειγματικα. Δεν εχω προβλημα με τις ιδεες του Καντιρου. Μολις μαζευτουν ομως 10 Καντιρου, θα ρθουν να μου ριξουν το φραχτη γιατι "ετσι πρεπει". Εκει ειναι που θα τους πυροβολησω.
    αν είναι παράνομος θα στον ισοπεδώσουμε και θα κάνουμε δεντροφύτευση στο κτήμα σου
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    nous sommes seuls dans ma cellule
    Posts
    166

    Default

    Quote Originally Posted by Atheist
    ΣΚΑΣΕ.
    ΑΠΑΝΤΑ.
    Επειδή είσαι πολύ σαίξης όταν εκμαιεύεις (χμπφφφ) απαντήσεις, here's mine.
    Νομίζω πως το ερώτημα δεν έχει τεθεί σωστά. Δεν έχω στο μυαλό μου ένα μοντέλο δημοκρατίας ώστε να συγκρίνω καταστάσεις, και μην μου πείς πως το θέτεις θεωρητικά, γιατί το ζήτημα αγαπητέ κάθε άλλο παρά θεωρητικό είναι.
    Ας πούμε δεν είναι καθαρό το κατα πόσο μια δημοκρατία είναι ανθρωποκεντρική ή έχει ως στόχο την καλή λειτουργία των θεσμών. Αυτά διαχωρίζονται αν αναλογιστεί κανείς μειονότητες όπως αυτές που προαναφέρθηκαν.
    Κατά την γνώμη μου, το μόνο "ιερό" μιάς κοινωνίας είναι τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Στην σκέψη αυτή με οδηγεί το ότι ο Ψωμιάδης είναι ένας γραφικός βλάκας, ενώ ο Hitler ένας εγκληματίας. Δεν μπορώ να δείρω κάποιον επειδή "είναι" φασίστας, ευχαρίστως το κάνω όμως όταν εκείνος απειλεί με πράξεις θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Τώρα βέβαια εδώ μπλέκεται το κατά πόσο οι "ήσυχοι" φασίστες διαμορφώνουν συνειδήσεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
    Γενικώς πάντως, όπως εύστοχα είχε παρατηρήσει ένας φιλόλογος στο σχολείο μου "φασισμός=σκάσε, δημοκρατία=δεν πά' να λές ότι θες......"
    never tell

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Όχι. Σας παρακαλώ, όχι. Αφήστε μια φορά να γίνει κουβέντα. Έχουμε πήξει στη μαλακία, φτάνει.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #15
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    εγω οτι ειπα το ειπα οντοπικ σαν παραδειγμα παντως. Σπανια θα βρεις μια ισορροπια σ ολα αυτα βεβαια..
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •