Results 1 to 11 of 11

Thread: LOGICOMIX

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default LOGICOMIX



    Μαθηματικών πάθη σε graphic novel
    Ο Απόστολος Δοξιάδης και ο Χρίστος Παπαδημητρίου αφηγούνται ένα γοητευτικό παραμύθι με πρωταγωνιστές ιδέες και ανθρώπους

    Tης Γιουλης Επτακοιλη

    Πώς κάνεις μια ιστορία ιδεών, ας πούμε, την ιστορία της θεμελίωσης των μαθηματικών, ελκυστική και ανθρώπινη; Ξετυλίγεις το νήμα της ζωής των πρωταγωνιστών της. Μιλάς για τα πάθη τους, τα προσωπικά τους δράματα, τις αδυναμίες τους. Aυτό ήταν το σχέδιο του μαθηματικού, συγγραφέα και σκηνοθέτη Απόστολου Δοξιάδη, όταν συνέλαβε πριν από περίπου επτά χρόνια την ιδέα του Logicomix, ενός εικονογραφημένου μυθιστορήματος που θα συνέδεε την ανάπτυξη της μαθηματικής λογικής και της αναλυτικής φιλοσοφίας με την προσωπική –τραγική σε αρκετές περιπτώσεις– ιστορία των πρωτεργατών της: των Μπέρτραντ Ράσελ, Κουρτ Γκέντελ, Γκέτλομπ Φρέγκε, Ντάβιντ Χίλμπερτ, Λούντβιχ Βιτκγενστάιν, Αλαν Τιούρινγκ μεταξύ άλλων.

    Στις 20 Οκτωβρίου, το Logicomix, το πρώτο graphic novel στην Ελλάδα, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Ικαρος, ενώ θα ακολουθήσει η κυκλοφορία του στην Αγγλία και την Αμερική από τον γνωστό οίκο Bloomsbury – εκδότη του Χάρι Πότερ. H «Κ» συνομίλησε με τον Απόστολο Δοξιάδη, με τον Χρίστο Παπαδημητρίου, θεωρητικό της πληροφορικής και καθηγητή στο πανεπιστήμιο Μπέρκλεϊ της Καλιφόρνιας, που συνυπογράφει το κείμενο του βιβλίου, και τον Αλέκο Παπαδάτο ο οποίος το σχεδίασε. Μας έκαναν μια πρώτη εισαγωγή σε μια δουλειά που όπως εξηγούν «δεν είναι, ούτε φιλοδοξεί να είναι, έργο ιστορικό. Είναι και θέλει να είναι, μυθιστόρημα στη μορφή κόμικς». Με λίγα λόγια ένα αφήγημα με αρχή, μέση και τέλος. Συναρπαστικό, πράγματι.

    ολο το άρθρο.

    και άλλο ένα, παλιότερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: LOGICOMIX

    στην πούτσα σας δηλαδή;

  3. #3
    鬼目 jimid's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    London - UK
    Posts
    6,566

    Default Re: LOGICOMIX

    Εντελώς τυχαία έπεσε στα χέρια μου πριν 2 ημέρες αλλά
    λόγω δουλειάς το άφησα στη μέση. Σήμερα το απόγευμα
    με βλέπω να το τελειώνω. Πρωτες εντυπώσεις....
    ευχάριστο, σε βάζει να σκεφτείς (σε σημεία ίσως υπερβολικά
    πολύ για comic), δύσκολα το σταματάς και παρά το μέγεθός
    του (300+ σελίδες) δεν κουράζει.

    Θα ποστάρω ολοκληρωμένη άποψη αφού το τελειώσω.
    "Duty is heavier than a mountain, death lighter than a feather"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default Re: LOGICOMIX

    Δεν ήξερα πως έχει ήδη κυκλοφορήσει, thx για το post και για το bump, εν καιρώ θα το τσιμπήσω κι εγώ.

  5. #5
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: LOGICOMIX

    είναι ακριβό, και σιγά το σκίτσο, και να πείτε αν είναι εξαιρετικό αλλιώς να πα να γαμηθεί.

    και ο τύπος γκρινιάζει αλλά έχει γράψει την ίδια ιστορία 10 φορές ή μου φαίνεται.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  6. #6
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default Re: LOGICOMIX

    εμένανε δε μ'άρεσε πάντως, διακόπτει τη ροή και συνολικά δε μου φάνηκε να προσπαθεί να πει κάποια σημαντική ιστορία. Αλλά εγώ έχω και προηγούμενα με το Δοξιάδη, συγγραφικά δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Four Winds
    Posts
    686

    Default Re: LOGICOMIX

    kaloi mou syn-forumites, paizei auto se kana gnwsto server pou anebainoun pragmatakia?

    ekatse mexri twra kanas hrwas na to skanarei?
    once upon a midnight dreary, while i pron surfed, weak and weary, over many a strange and spurious site of ' hot xxx galore'. While i clicked my fav'rite bookmark, suddenly there came a warning, and my heart was filled with mourning, mourning for my dear amour, " 'Tis not possible!", i muttered, " give me back my free hardcore!".....

    quoth the server, 404.

  8. #8

    Default Re: LOGICOMIX

    Το ξεκίνησα χτες, είμαι περίπου στη μέση και μέχρι στιγμής μ'αρέσει. Δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά ακόμα, αλλά ούτως ή άλλως μου το έφεραν δώρο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default Re: LOGICOMIX

    Το διάβασα, ήταν συμπαθητικό, αλλά τίποτα ιδιαίτερο... από την άλλη ούτε ο Θείος Πέτρος με είχε ενθουσιάσει, άρα μάλλον ούτε μένα μου ταιριάζει ο Δοξ.

  10. #10

    Default Re: LOGICOMIX

    Το τέλειωσα, ωραίο ήταν, μέχρι εκεί. Έχει ένα κόλλημα ο τύπος με την τρέλα και την ιδιοφυία ε. Όχι απαραίτητα κακό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #11
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: LOGICOMIX

    Εγώ το αγόρασα και το ξέχασα στο αμάξι ενός φίλου. Το πήρα 27 ευρώ, μου 'παν ότι είναι καλή τιμή. Σχολιάστε.

    @OP
    Έψαξα Blue-White, αλλά τζίφος.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •