Beyond Fear

1.Scream machine
2.And…you will die
3.Save me
4.The human race
5.Coming at you
6.Dreams come true
7.Telling lies
8.I don’t need this
9.Words of wisdom
10.My last words
11.Your time has come
12.The faith

Υποτίθεται ότι ο δίσκος του Tim Owens θα κυκλοφορούσε εντός της εβδομάδος, στα Rock City όμως υπήρχε από την Πέμπτη, οπότε το πήρα κατευθείαν μόλις το είδα.

Από το πρώτο κιόλας τραγούδι ακούς αυτό που περίμενες/ήθελες να ακούσεις. Τα γνωστά ουρλιαχτά του Owens σε όλο το τραγούδι (που πιθανώς να θυμίσουν σε κάποιους το Red baron/ Blue Max) και ένα «αρχίστε τώρα το headbanging» riff.

Στο ίδιο περίπου ύφος κινούνται και τα υπόλοιπα κομμάτια. Εξαιρετικά φωνητικά, ωραία riffάκια, που καταλήγουν σε κοπάνημα και καταπόνηση του σβέρκου. Καλύτερες στιγμές με διαφορά τα Scream machine, Save me, Coming at you, Dreams come true, My last words και The faith.
Μοναδικό αρνητικό σημείο το εξώφυλλο, που σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Προφανώς δεν είναι ο δίσκος που θα φέρει την επανάσταση στο metal, αν δεν σου άρεσε ο Owens στους Priest δεν θα σου αρέσει ούτε εδώ. Είναι όμως ο δίσκος που θα σε κάνει να χτυπηθείς (μου έχει λείψει από τις καινούριες κυκλοφορίες), να παραδεχτείς ότι ο Owens συγκαταλέγεται στις καλύτερες φωνές του χώρου και, αν δεν το έχεις ήδη, να αγοράσεις και το Heart of a killer (Winter’s Bane) που αποτελεί κατά τη γνώμη μου ένα από τα πιο αδικημένα albums ever.

Ελπίζω να έρθουν για καμιά συναυλία, αν γίνεται μετά τον Νοέμβριο για να έχω απολυθεί!