Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 123

Thread: an ginotan aurio epanastasi

  1. #76
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by necropethamenos
    oxi katholou, i antithesi itan me kapoion pou einai syntiroumenos apo tous goneis mou stin ilikia mou (synithws me ti dikaiologia "einai foititis")
    Οι γονείς σου πρέπει να είναι πολύ θύματα αν συντηρούν κόσμο επειδή απλά "είναι φοιτητής"
    hahahaha nai ontws. e profanws "syntiroumenos apo tous goneis tou" ennow. Wxou pia. Pws kaneis etsi.
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bujumbura
    Posts
    649

    Default

    h prwth paragrafos aytou pou eipe o candiru
    h deyterh den exei kinky yponooumena kai de m'arese

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    Quote Originally Posted by necropethamenos
    Quote Originally Posted by Solo Carriera
    οκ, λοιπόν, δεν θεωρώ ότι όλοι αντιμετωπίζουμε την κοινωνια σαν κάτι που απότελείται από ευδιάκριτα κοινωνικά στρώματα, θεωρώ ότι αντικειμενικά είναι έτσι και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται είτε εθελοτυφλεί είτε μας δουλευεί. δηλαδή δεν είναι θέμα απόψεων, είναι γεγονός και αποδεικνύεται εύκολα. επίσης, γενικότερα, αμφισβητώ το ότι μπορεί να υπάρξει καπιταλιστικό σύστημα χωρίς "ευδιάκριτα κοινωνικά στρώματα". για την ακρίβεια, εξ ορισμού δεν μπορεί.
    e ok, ethelotyflw tote epeidi den vlepw ta apolyta koina xaraktiristika metaksy twn melwn tou kathe synolou. Eksypno.

    αν ήσουν αριστερός με την έννοια του ΚΚΕ; η οποία μάλιστα ίσως είναι και η μόνη σωστή; δηλαδή θεωρείς εαυτόν αριστερό υπό κάποια άλλη έννοια; το ότι ίσως είναι και η μόνη σωστή είναι αρκετά νόστιμο και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι περίπου όλη η εξωκοινοβουλευτική αριστερά θα είχε κάποιες αντιρρησείς σχετικά.
    o taksikos diaxwrismos einai kati pou to KKE anaferei poly perissotero apo opoiadipote allis aristeri parataksi. To KKE VLEPEI ton kosmo etsi, kai malista me entelws apolyto tropo. To gegonos oti den thewrw ton eafto mou aristero de simainei oti an anika se opoiadipote aristeri kinisi tha diaxwriza tin koinwnia se takseis. Eksartatai apo to poso evreia ermineia dineis ston oro aristera, pithanotata xrisimopoiw ton oro lathos gia sena. Einai endiaferon oti mexri afto to post den exeis anaferei poia einai afta ta strwmata. Kai sti synexeia, akomi pio dyskolo, prepei na apofasiseis poia pisteveis oti prepei na epanastatisoun.
    εμ, το ΚΚ αναφέρει τον κοινωνικο διαχωρισμό περισσότερο από κάθε άλλη παράταξη; δηλαδή η υπόλοιπη αριστερά έχει απορρίψει τις θεωρίες του μαρξ ξέρώ 'γω; ή μήπως το ΚΚ είναι το μόνο αυθεντικό μαρξιστικό κόμμα;

    αν άνηκες σε μια αριστερή κίνηση και δεν είχες ασπαστεί βασικές ιδέες της μαρξιστικής θεωρίας, όπως ο κοινωνικός διαχωρισμός και η πάλη των τάξεων, θα ήσουν μάλλον αστείος. εκτός αν λέγοντας αριστερά αναφέρεσαι στον ΣΥΝ ξέρω 'γω.

    τα κοινωνικά στρώματα τα ανέφερα πιο πάνω, εργατική, μεσαία και υψηλη τάξη. κανείς δεν πρόκειται να επαναστατήσει.

    I apopsi tis ekswkoinovouleftikis aristeras pou kollaei? Xairw poly, kai gw an eimai mpakalis kai ypostiriksw oti ta dika mou mila einai ta mona pragmatika mila, e ola ta alla mpakalika tha ypostiriksoun to antitheto.
    κολλάει στο ότι λες ότι "η άποψη του ΚΚ ίσως είναι και η μόνη σωστή, δεν έχεις αντίρρηση". ε, λοιπόν, όχι δεν είναι η μόνη σωστή.

    [quote:fbmhgjh7]όσο για το άλλο, αναρωτιέσαι αν θα μπορούσες να χαρακτηριστείς προλετάριος με κάμπριο των 20Κ ευρώ; όπως είπε και ο πιτσφορκ, το ότι δουλεύεις πολύ λέει περίπου τίποτα. υποψιάζομαι ότι πολλοί αλβανοί σε χωράφια δουλεύουν περισσότερο από σένα αλλά τέτοιο αυτοκίνητο δεν θα πλησίαζαν ούτε σε ακτίνα 100 μέτρων.
    Edw apla ginesai ilithios. An itheles na diavaseis kiolas ti egrapsa tha katalavaines oti FYSIKA KAI DEN ME THEWRW PROLETARIO I OTIDIPOTE TETOIO. Diladi, ok, eleos POSO safes na to ekana??[/quote:fbmhgjh7]

    δεν είπα κάτι τέτοιο. εσύ ρώτησες, "αντέχεις να με πεις προλετάριο;" και 'γώ απάντησα "αναρωτιέσαι αν θα μπορούσες να χαρακτηριστείς προλετάριος;;!!:1;1;!::". δεν είπα κάτι παράλογο.

    Fysika kai polys kosmos doulevei kai pairnei ligotera apo mena. To erwtima mou den einai "EIMAI FTWXADAKI, ETSI DEN EINAI?". To erwtima mou einai: "AFOU MPOREIS KAI DIAXWRIZEIS ETSI EFKOLA TAKSEIS, EGW SE POIA ANIKW?"
    συμφωνώ με πιτσφορκ, μικροαστική. όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα.

    [quote:fbmhgjh7][quote:fbmhgjh7]
    oikonomiki anesi gia olous - an mi ti allo, oso ginetai, ligotero adiko kratos, KATHOLOU anegkselegktoi kai adifagoi epixeirimaties, PRAGMATIKI ekproswpisi tis koinis voulisis kai paei legontas. Enas megaaaalos katalogos pou, ypothetw, mas symferei olous ektos apo peripou 500 me 600 atoma.

    prin to peis, oxi, to parapanw den deixnei kanenos eidous taksiki syneidisi.
    τα περισσότερα από αυτά τα θεωρώ ανέφικτα σε καθεστώς άκρατου καπιταλισμού, ιδιαίτερα το πρώτο σηκώνει πολύ συζήτηση. τι ακριβώς σημαίνει οικονομική άνεση; να έχουμε όλοι αυτοκίνητα των 20Κ; να μην υπάρχει ανεργία; να γίνεται ισότιμη κατανομή του πλούτου; τι;[/quote:fbmhgjh7]

    oxi, simainei na exoume oloi to kalytero dynato se ises posotites me isi ergasia.

    Pithanotata einai aneftikto, den eipa to antitheto. Ontws den katalavaineis afto pou lew i apla thes na mou peis ti malakia sou? Eipa oti AN KAPOIOS ME PEISEI POTE GIA AFTA, KAI OTI TO NA KANW KATI THA EXEI KAPOIA SIMASIA WSTE NA PRAGMATOPOIITHOUN, tote tha symmeteixa stin epanastasoula sou. Me alla logia kai gw eipa oti pros to paron kaneis den me epeise oti einai efikta.

    Eleos.[/quote:fbmhgjh7]

    οκ. λοιπόν, δώσε βάση, παραπάνω δεν είπα ότι δεν είναι εφικτά γενικώς, αλλά ότι δεν ειναι εφικτά... σε καπιταλιστικό καθεστώς!!!

    χεχε,

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    Quote Originally Posted by necropethamenos
    APANTISTE EPITELOUS POIA EINAI AFTA, POIA EINAI TA KOINA TOUS XARAKTIRISTIKA KAI POU XWRIZONTAI. AN DEN APANTISETE AFTO, TOTE DEN EINAI EVDIAKRITA OUTE KAN GIA SAS!!
    πάμε πάλι, εργατική τάξη - μεσαία (μικροαστική - υψηλή (μεγαλοαστική).

    εργατική τάξη προσωπικά θεωρώ τους αλβανούς που δουλεύουν στα χωράφια, μικροαστική όλους εμάς και μεγαλαστική τους μεγαλοαστούς, αυτοί αναγνωρίζονται εύκολα.

    επίσης τα κεφαλαία είναι κάπως αστεία. δεν με νοιάζει αν "έτσι μιλάς από κοντά", κυριώς επειδή εδώ δεν μιλάμε από κοντά.

  5. #80

    Default

    Αντίθετα, το ";;!!:1;1;!::" δεν είναι καθόλου αστείο πια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #81

    Default

    Επίσης δεν απαντάς πού χωρίζονται οι τάξεις. Το πρόβλημα στη θεωρία σου είναι ότι παλιά (όταν ο κομμουνισμός είχε ανταπόκριση) οι πιθανότητες να μεταπηδήσει κάποιος από τη μία τάξη στην άλλη ήταν μηδαμινές, τώρα είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Δες πόσοι αλβανοί γίνονται μικροαστοί μετά από κάποια χρόνια αν το έχουν βάλει στόχο και πόσοι μεγαλοαστοί έχουν βάλει λουκέτο στις επιχειρήσεις τους κι έχουν πέσει στην από κάτω τάξη. Ναι, το να γίνεις μεγαλοαστός είναι πιο δύσκολο γιατί αυτοί είναι πολύ λιγότεροι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    αυτό πως αποτρέπει τον διαχωρισμό;

  8. #83

    Default

    Επίσης έχει ενδιαφέρον το γεγονός πως η "εργατική τάξη" γίνεται συχνότερα θύμα εκμετάλλευσης της "μικροαστικής τάξης", γιατί είναι πιο δύσκολο για έναν μεγαλοεπιχειρηματία να βάζει αλβανούς παράνομα κατά δεκάδες/εκατοντάδες παρά για έναν μικροαστό που χρειάζεται κάποιον να του βάψει το σπίτι/μαζέψει τις ελιές κλπ. Ο πατέρας μου είναι υπάλληλος γραφείου και έχει και κάποια κτήματα, στα οποία δουλεύει ο ίδιος και αλβανοί (και κάποιοι έλληνες, σπάνια όμως πλέον ενδιαφέρονται για τέτοιες δουλειές). Σε ποια κατηγορία ανήκει;

    Και γενικά αυτό που είπε ο Candiru. Δε νοούνται τάξεις, άσχετα αν εσύ μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τους ανθρώπους σε τρεις ή δεκατρείς ομάδες, γιατί οι ίδιοι δεν αισθάνονται μέλη αυτών των τάξεων. Κι εγώ μπορώ να διαχωρίσω τους ανθρώπους όπως θέλω, πχ μέχρι 1.65, από 1.65 ως 1.85 και από 1.85 και πάνω. Αν διαφωνείς ότι ο διαχωρισμός μου θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στην κοινωνία από τον δικό σου, ρίξε μια ματιά στα αποτελέσματα και τη μαζικότητα των "ταξικών αγώνων" των τελευταίων δεκαπέντε ετών.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #84

    Default

    Quote Originally Posted by Solo Carriera
    αυτό πως αποτρέπει τον διαχωρισμό;
    Τον αποτρέπει γιατί άμα πεις στον αλβανό "είσαι στην τάδε τάξη" θα σου πει σταρχίδια μου ρε φίλε, εγώ να μαζέψω λεφτά να ανοίξω δικό μου συνεργείο βαψιμάτων θέλω. Αν υπήρχε σαφής διαχωρισμός θα μπορούσαν να ευδοκιμήσουν και αγώνες, γιατί ο κόσμος θα σκεφτόταν "οκ, εδώ είμαστε, τι μπορούμε να κάνουμε για να βελριώσουμε την κατάσταση της τάξης μας".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    δεν θέλω να πω τίποτα στον οποιονδήποτε, δεν πιστεύω ότι υπάρχει προοπτική επανάστασης. αυτό όμως δεν αναιρεί την ύπαρξη των κοινωνικών στρωμάτων. όπως επίσης δεν την αναιρούν ερωτήσεις όπως "έχω ένα γνωστό που κάνει αυτό και αυτό, εκεινο και το άλλο. σε ποιά ταξή ανήκει;". το ότι υπάρχουν διακυμάνσεις στην κοινωνική διαστρωμάτωση και ότι κάποιος μπορεί να ανέβει ή να πέσει είναι αυτονόητο. αλλά είτε πάνω, είτε κάτω θα βρίσκεται σε μια διακριτή κοινωνική τάξη.

  11. #86
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Solo Carriera
    αυτό πως αποτρέπει τον διαχωρισμό;
    Τον αποτρέπει γιατί άμα πεις στον αλβανό "είσαι στην τάδε τάξη" θα σου πει σταρχίδια μου ρε φίλε, εγώ να μαζέψω λεφτά να ανοίξω δικό μου συνεργείο βαψιμάτων θέλω. Αν υπήρχε σαφής διαχωρισμός θα μπορούσαν να ευδοκιμήσουν και αγώνες, γιατί ο κόσμος θα σκεφτόταν "οκ, εδώ είμαστε, τι μπορούμε να κάνουμε για να βελριώσουμε την κατάσταση της τάξης μας".
    e to oti den yparxei taxikh syneidhsh den shmainei oti den yparxei diaxwrismos.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #87

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother
    e to oti den yparxei taxikh syneidhsh den shmainei oti den yparxei diaxwrismos.
    Όχι. Όμως σημαίνει ότι
    α) ο καθένας μπορεί να κάνει τον διαχωρισμό όπως του κατέβει και
    β) αυτός ο διαχωρισμός έχει περίπου τόση σημασία όση και ο δικός μου με το ύψος. Μόνο που ο δικός μου είναι όντως ευδιάκριτος. Οφθαλμοφανής θα έλεγα
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #88

    Default

    Δεν μπορεί να κάνει τον (κοινωνικό) διαχωρισμό όπως του κατέβει, μπορεί να κάνει ό,τι διαχωρισμό του κατέβει. Είναι διαφορετικό.

  14. #89

    Default

    asdasdf
    Εννοούσα με όποια κριτήρια θέλει και να θέσει τα όρια όπου θέλει. Πχ εγώ μπορώ να πω ότι στην εργατική τάξη ανήκουν και οι υπάλληλοι γραφείου, ή πως όσοι έχουν πάνω από ένα αυτοκίνητα ανήκουν στη μεγαλοαστική τάξη.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #90
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Μετά από αναλυτική συζήτηση όπου ακούστηκαν όλες οι απόψεις με δημοκρατικές διαδικασίες και επιχειρήματα σύσσωμο το er κατέληξε στα εξής συμπεράσματα:

    1. Υπάρχει διαχωρισμός του κοινωνικού συνόλου σε τάξεις απλά αυτές δεν καθορίζονται ευκρινώς.
    2. Οι τάξεις αυτές δεν είναι τάξεις με την παλαιά έννοια του όρου διότι δεν υπάρχει ταξική συνείδηση.
    3. ο necropethamenos είναι μικροαστός (με γαμάτο αμάξι though)

    ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟ
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

Similar Threads

  1. jasmin aurio
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 07-11-2008, 17:52
  2. an ginotan aurio polemos
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 235
    Last Post: 01-05-2006, 14:29
  3. An ginotane aurio anastash?!`1?!??
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 29-04-2006, 01:38
  4. aurio koureuomai.grammh psuxologikhs uposthri3hs
    By atom_smasher in forum General Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 29-10-2004, 01:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •