Page 103 of 222 FirstFirst ... 35393101102103104105113153203 ... LastLast
Results 1,531 to 1,545 of 3326

Thread: Your Own Compilation

  1. #1531
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    από flaming anger έχω ακούσει μόνο το humaniced demo, το οποίο και είναι εξαιρετικό. ο τραγουδιστής μάλιστα έχει ιδιαίτερη φωνή που μου θυμίζει την αντίστοιχη ενός μεταγλωττιστή των αρχών 90ς
    τα υπόλοιπα είναι το ίδιο καλά;

    επίσης, αν και φαντάζομαι πού το πας (βλ. λουλουδάτο δαντελέ U2 Metal), θα θελα να αναπτύξεις κάποια στιγμή αυτό το "progmetal του ελέους", μιας και το έχεις ξαναναφέρει.

  2. #1532

    Default

    πανέμορφη συλλογή, κατεβάζω.

  3. #1533

    Default

    τα υπόλοιπα είναι το ίδιο καλά;
    Ναι έτσι πιστεύω. Ισως τώρα ακούσεις και απογοητευτείς βαθιά, ξέρω 'γω.

    όσο για U2 Metal έχει να κάνει με την οργή και την ακρότητα που υπάρχει στο 'Metal' τμήμα (που κάνει το technothrash τόσο ενδιαφέρον επειδή αντικρίζεται διαλεκτικά από την προσήλωση στον έλεγχο και την ιδεολογική νοηματολόγιση που λείπει πχ από τους Slayer). ένα απλό graph τεστοστερόνης θα σε πείσει.

    Thrash - Technothrash - Early Progressive Metal - Progmetal

    Στην συλλογή θα προσέξεις ότι δεν υπάρχει 'φλορικο' κομμάτι (κατά την γνώμη μου τουλάχιστον). Στάζει ιδρώτας ρε παιδί μου, όχι 'σκάλες πάρτε'.

  4. #1534
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    thumbs up για την γαματη παρουσιαση του compilation

  5. #1535
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    δηλαδή απορρίπτεις το προγκ μέταλ σύσσωμο; οι πρώτες μπάντες δε σε συγκινούν (theater, leviathan κ.λπ.); μπορούν κι αυτές κάλλιστα, βάσει ήχου, να χαρακτηριστούν ζαχαρένιες. γενικά, δεν το αποδέχεσαι επειδή δεν είναι επιθετικό; αν έλειπε το 'metal' από τα συνθετικά, θα το έβλεπες, ή τουλάχιστον, θα το χαρακτήριζες διαφορετικά; επίσης, αυτή η διαβάθμιση, Thrash - Technothrash - Early Progressive Metal - Progmetal, είναι βάσει επιθετικότητας και τσαμπουκά ή χρονολογική;

  6. #1536

    Default

    Μου αρέσει αρκετό Progressive Metal, πολύ λίγο Progmetal (θα έλεγα σχεδόν καθόλου αλλά δεν είναι και εύκολο να ξέρει κανείς. Το "Riddles, Poetry and Outrage" των Leviathan καλή ώρα το λατρεύω)

    αν έλειπε το 'metal' από τα συνθετικά, θα το έβλεπες, ή τουλάχιστον, θα το χαρακτήριζες διαφορετικά;
    Αν η γιαγιά μου είχε καρούλια.

    επίσης, αυτή η διαβάθμιση, Thrash - Technothrash - Early Progressive Metal - Progmetal, είναι βάσει επιθετικότητας και τσαμπουκά ή χρονολογική;
    Και τα δυο!

  7. #1537
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    helm εισαι αξιος συγχαρητηριων.η συλλογη σου εγινε με πολυ μερακι.
    αν και δεν γουσταρω καθολου το ειδος(μην παρεξηγησεις,απλα δεν εχει την σαπιλα και το χυμαδιο που γουσταρω) παραδεχομαι πως μπαντες οπως voivod,coroner,aftermath ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους.
    α ναι...και πριν εκφερω αποψη ακουσα καποια ελ-πις που ειχα απο παλια(και τα χαρισα) οπως kinnetic dissent,coroner,watchtower,deathrow.
    crack the whip and punish me

  8. #1538
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Μου αρέσει αρκετό Progressive Metal, πολύ λίγο Progmetal (θα έλεγα σχεδόν καθόλου αλλά δεν είναι και εύκολο να ξέρει κανείς. Το "Riddles, Poetry and Outrage" των Leviathan καλή ώρα το λατρεύω
    Wx mh mou peis oti eisai kai esy ths fashs "allo progressive metal, allo prog metal".
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  9. #1539

    Default

    Quote Originally Posted by Buddy Lackey
    Wx mh mou peis oti eisai kai esy ths fashs "allo progressive metal, allo prog metal".
    100% Η έκφραση 'prog' είναι προσβλητική για οποιαδήποτε progressive μπάντα. Άκου εκεί προγκ. Προγκ, γκρονγκ, γνορφ, ζμπονγκ.

    hcpunksonacid, ευχαριστώ. Ερωτηση:

    α ναι...και πριν εκφερω αποψη ακουσα καποια ελ-πις που ειχα απο παλια(και τα χαρισα) οπως kinnetic dissent,coroner,watchtower,deathrow.
    πως τα χάρισες και τα άκουσες και τώρα? Η εννοείς τα άκουσες παλιά πριν εκφράσεις γνώμη για το ιδίωμα γενικά?

  10. #1540
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    prog metal ρε μουνιά

    δλδ υπάρχει κίνημα; νόμιζα ήταν παραξενιά του χελμ

  11. #1541
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    χαχα!ελα ρε...τα ειχα ακουσει εκει γυρω στα 17 μου αυτα και τα χαρισα στον κολλητο...(ο οποιος εις ανταλλαγμα μου εδωσε δισκογραφια rumble militia ).
    παντως αυτους τους κεραταδες τους voivod τους θεωρω ακομα και τωρα τεραστια μπαντα...και ας εχουν περασει 5-6 χρονια απο την τελευταια φορα που επαιξε κατι τετοιο το πικ-απ...
    crack the whip and punish me

  12. #1542

    Default

    Μα... μα! Η γνώμη σου από τα 17 μέχρι σήμερα ίσως θα αλλάξει αν ξανακούσεις!

  13. #1543
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default

    χλωμο ρε μαναρε,αλλα τα εκτιμαω.σε μια εποχη που εβγαιναν οι διαφοροι τυχαιοι μπονφαιαρ και κουφιες αηδιες στυλ μπον τζοβι εβγαζαν οι κορονερ το πανισμεντ φορ...και εστελναν κοσμο αδιαβαστο.
    το ζητημα ειναι οτι ολο αυτο το κινημα δεν ειχε ποτε την αναγνωριση που του αξιζε.και ναι,χιλιες φορες να ακουσω μεγκας και σιτζες εβεν παρα το φοραω-πουκαμισα-με-πιετες προγκ των θηατερ.
    crack the whip and punish me

  14. #1544

    Default

    Δεν έτυχε αναγνώρισης επειδή είναι δύσκολο στον ορισμό (και πόσο λατρεύουν οι 90's μέταλλοι τους ορισμούς!) και το κατάπιε το progmetal αναδρομικά. Διάβαζα ένα τεύχος Hammer στο τρένο από Θεσσαλονίκη Αθήνα και είχε αφιέρωμα νομίζω στα μεγάλα γερμανικά συγκροτήματα και έλεγε για Deathrow, για Sieges Even, για Holy Moses κλπ και ο όρος 'techno thrash' δεν ονομάστηκε ούτε μια φορά. Όλο 'progressive metal' το ανεβάζανε και 'progressive thrash' το κατεβάζανε. Δε μου κάνει και τεράστια εντύπωση για το Hammer, αλλά ..

    Η ζημιά είναι ότι οι Coroner είναι μπάντα που όλοι σέβονται αλλά λίγοι ακούνε (όπως όλα αυτά τα περίεργα) ενώ το progmetal τύπου theater στην ουσία δεν είναι δύσκολο σε επίπεδο σύνθεσης, είναι U2 - μετά Metallica - μετά σκάλες - μετά Labrie. Πολλά μέρη, πυκνά μέρη, πολλές σκάλες, πολλά πλήκτρα, αλλά ακούγεται τελικά ευχάριστα και αν δεν σου αρέσει ένα μέρος κανε υπομονή 30 δευτερόλεπτα θα έρθει το επόμενο U2 singalong σημείο να στανιάρεις. Deathrow ακόμα και όταν περάσεις την περιπλοκότητα έχεις να αντιμετωπίσεις την βαναυσότητα του thrash από κάτω (οι 'δαντελένιοι' έχουν φύγει) και το πραγματικά σκοτεινό πολιτικοκοινωνικό υπόβαθρο της αισθητικής από κάτω του κάτω (δεν έχει scenes from a memory σαπουνόπερες και AND WE FLUSH τζάμπα οικολογίες κλπ). Οπότε μετά την πτώση της σοβιετικής ένωσης και του επίσημου τέλους του ψυχρού πολέμου, τώρα που δεν υπάρχει πια τίποτα που να θρέφει τέτοιες ανησυχίες, πιο είναι το νόημα αυτού του μουσικού ιδιώματος, ε?

  15. #1545

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    αλλά ακούγεται τελικά ευχάριστα
    μπα!

Similar Threads

  1. The Ultimate Dungeons and Dragons Compilation
    By Lukather in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 11-12-2006, 17:53
  2. Semic Stains in Greece Attacks II Compilation
    By The_Emperor in forum Self-Promotion
    Replies: 15
    Last Post: 30-04-2004, 22:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •