Page 102 of 222 FirstFirst ... 25292100101102103104112152202 ... LastLast
Results 1,516 to 1,530 of 3326

Thread: Your Own Compilation

  1. #1516
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Helm
    Υπέροχα Lego, αλλά που είναι οι Hell με το 'Save Us From Those Who Would Save Us', οι Vardis και φυσικά λίγο Angelwitch! (παράπονα )
    ε, είπα να βγει μονή η συλλογή για να μην πάει άπατη. όχι ότι θα κατεβάσει κανείς τώρα, αλλά λέμε. συν του ότι σε γενικές γραμμές ξέρω πολύ λίγα πράγματα. anyway, καλύτερα έτσι, για να μας κάνεις κι εσύ μια

    Quote Originally Posted by Helm
    Πάντως από όλο το NWOBHM άνετα βγαίνει ένα 4-CD compilation που ειλικρινά να έχει σχεδόν οτιδήποτε άξιζε μέσα. Αυτές οι μπάντες σπάνια γράφανε παραπάνω από 1-2 τέλεια τραγούδια η κάθε μια.
    χμ, δε διαφωνώ (πολύ), αλλά όπως και να 'χει, πολλές φορές δε γράφανε παραπάνω από 1-2 τραγούδια γενικότερα, άρα είχαν καλό ποσοστό

    edit: τους hell δεν τους ξέρω. να τους μάθω;

  2. #1517

    Default

    εγώ το κατέβασα και μ'άρεσε! Δεν θυμόμουν τους Grim Reaper τόσο γαμάτους!

    Το NWOBHM δεν είναι και ο χώρος μου, δηλαδή μερικά δεν τα'ξερα από το playlist φαντάσου, οπότε δεν παίζει να γράψω εγώ ανάλογη αλλά εδώ και αρκετό καιρό ένας φίλος ακούει 'όλο το NWOBHM που υπάρχει' κάνοντας το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα (είναι στο Μ) οπότε ίσως στο μέλλον.

  3. #1518
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Γενικά, χωρίς να είμαι κ γω ειδικός, υπάρχουν αρκετά γκρουπ με 1-2 σινγκλ που έχουν γράψει κομματάρες, όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

    Εντιτ: αν κ δεν θα έβαζα τους Άνβιλ προσωπικά στο ιδίωμα, ούτε τους χέβι λόαντ.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  4. #1519
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    συνολικά ούτε 'γω τους κατατάσσω στο ιδίωμα, αλλά τα κομμάτια δεν είναι μακριά από τον ήχο και επειδή με υπερκαρακατακαυλώνουν τα χωσα κι αυτά.

  5. #1520
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Καλά για την ποιότητα των παραπάνω κομματιών δε το συζητάμε, είναι κ τα 2 απίστευτα.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  6. #1521

    Default

    Ετοιμάζω συλλογή Technothrash ελπίζω να ψήνεται κανείς.


    ...το 80% του playlist πριν το ξεκαθάρισμα είναι Γερμανοί

  7. #1522
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Ψήνομαι
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  8. #1523
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default


  9. #1524

    Default

    Ανεβαίνει sendspace (ελπίζω να είναι καλή επιλογή host) σε καμιά ώρα. Θα το'βαζα στον δικό μου χώρο αλλά 100 megs και 10 να το κατεβάσουν έφυγε 1 gigabyte bandwidth.

  10. #1525

    Default

    exontas katalavei oti kai tous depressive age tous theoreis technothrash, den mporo na min paratiriso oti i syllogi tha prepe na apoteleitai apokleistika apo tragoudia tous.

    edit: kai molis tora evala sto winamp lying in wait, symbols for the blue times kai electric scum kai patisa shuffle kai kano ti dikia mou syllogi!!!

  11. #1526

    Default

    Τα πρώτα δυο είναι technothrash μόνο. Τα αλλά δυο... θα σου πει το σφινοτουβλακι τελικώς, ελπίζω.

    έχει μέσα η συλλογή φυσικά, και κλείνει και θεματικά καλά, αλλά δεν βάζω πάνω από ένα τραγούδι από την ίδια μπάντα σε mixtape (παλιό κόλλημα).

  12. #1527

    Default

    xm ego oute ta dyo prota theoro technothrash alla genika ego eimai kai ligo vlakas mauta. mporei na epivevaiosei kai o fffthoggos!!!

  13. #1528

    Default

    είναι αρκετά κατανοητή η διαφωνία. Είμαι ο μόνος που ξέρω που διαχωρίζει μεταξύ technothrash και progressive thrash. Στο μυαλό μου είναι αρκετά ξεκάθαρες οι διαφορές αλλά στο να τις αποτυπώσω χάνω λιγο. Η συλλογή ίσως βοηθήσει!

  14. #1529
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ λέω αφήστε τις κιτσαρίες και φτιάξτε ανατολικομπλοκίτικο πριμιτιβιστικό χέβι κομπλέσιον.

  15. #1530

    Default



    Ειρωνικά post-boys να μείνουν μακριά, το 1989 άλλαζε ο κόσμος και όλοι ήθελαν τόσα όμορφα πράγματα.

    01. Deathrow - Machinery
    02. Aftermath - Eyes of Tomorrow
    03. Ice Age - Instant Justice
    04. Betrayal - Ichabod
    05. Flaming Anger - Fall of Pnom Penh
    06. Spectral Incursion - Beneath Your Lives
    07. Kinetic Dissent - Banished
    08. Watchtower - Fall of Reason
    09. Coroner - Masked Jackal
    10. Sieges Even - David
    11. Calhoun Conquer - Fuckhead
    12. Megace - Something Incomprehensible
    13. Mekong Delta - Transgressor
    14. Voivod - Technocratic Manipulators
    15. Depressive Age - Beyond Illusions

    ...και δυο λόγια για το τι γίνεται εδώπέρα.

    Deathrow - Machinery

    Γερμανία. Savage Teutonic Thrash του τρομερού 'Raging Steel' παίρνει μετάθεση στο Τechnothrash με την εισαγωγή του μεγαλοφυούς κιθαρίστα Uwe Osterlehner (επίσης στους δεύτερους End Amen) που εδώ το κάνει λίγο προσωπικό του άλμπουμ το πράγμα. Οι Deathrow σήμερα λένε ότι είναι το λιγότερο αγαπημένο τους δημιούργημα αλλά εγώ τι να κάνω, τ'αγαπάω. Με το που άκουσα στην συλλογή της Noise μικρός το μινόρε-με-χρωματικούς-εμπλουτισμούς ακουστικό εισαγωγικό, ήξερα ότι εδώ είναι κάτι για εμένα. Ο ορισμός του Technothrash όπως το καταλαβαίνω, από την μουσική μέχρι τους στίχους και όλα όλα γενικά τελεία υπέροχα δακρύζω και είμαστε στο πρώτο κομμάτι.

    God bless this house, the car and the TV
    Show us our idols in magazines
    They build us prisons without any walls
    Money rules we can't resist
    We're just wheels in a great
    We're just wheels in a great
    MACHINERY


    Σημειώστε το τελείωμα του τραγουδιού με το γραζανοϊδές lockstep προς την εντροπία του αύριο (του χτες μας και του σήμερα, μην αναπνέετε κανείς δεν νίκησε). Συναισθητικά, έτσι.

    Aftermath - Eyes of Tomorrow

    Αμερικάνοι, Chicago από τους λίγους Coroner-κλώνους. Το τραγούδι περιέχεται επειδή κάνει το ύστερο στυλ Coroner (που το προτιμώ λιγότερο) καλλίτερα από τους ίδιους τους Coroner. Έλληνας τραγουδιστής, άκλαφτη μπάντα, ακούστε όμως ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ και όχι μαλακίες, για να ξεχωρίζουμε το technothrash από το progmetal του ελέους. Επίσης καλή αίσθηση του groove αν σκεφτεί κανείς ότι τίποτα σε αυτό το κομμάτι δεν είναι απλό.

    Ice Age - Instant Justice

    Σουηδία all-girl technothrash με - σε αυτό το demo track - Debbie Gunn από Znowhite/Sentinel Steel αγάπη μεγάλη στα φωνητικά. Εδω έχουμε οριακό technothrash με ψηλές από Coroner και αρκετούς (too much!) Megadeth. Μεγάλος σεβασμός, βρείτε και τα 2 demo αν είστε μάγκες. Δεν έχουν γράψει κακό τραγούδι, κρίμα που δεν πήγαν για album.

    Betrayal - Ichabod

    Ε έπρεπε και λίγη χριστιανίλα. Ή αυτούς ή Believer διαλέξτε. Το white metal μας έρχεται όπως συνήθως από Αμερική. Σλαπ φανκ μπάσο Jesu jesu the shells have cracked και τέτοια. Ωραία riffs. Δεν τους ξέρει κανείς. Μου θυμίζουν Cyclone σε κάτι φάσεις, και ενίοτε παίζουν και gothic thrash, αξίζει το ψάξιμο και για τα 2 πρώτα. Συγχωρέστε τους το Pantera riff προς το τέλος, το solo δικαιώνει.

    Flaming Anger - Fall of Pnom Penh

    Γερμανία, ιδιότυπο technothrash που δεν θυμίζει τίποτα. Δεν τους ξέρει κανείς. Τα demo είναι καλλίτερα από το άλμπουμ αλλά το άλμπουμ έχει το απόλυτο technothrash εξώφυλλο



    από τις μεγάλες μου αγάπες. Ο drummer τους μου λέει ότι το ξανενεργοποίησαν το όνομα. Ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος έρχεται και οι βόμβες θα σκάνε προς τα μέσα.

    Spectral Incursion - Beneath Your Lives

    Φασματικό φάντασμα από Αμερικα, όταν το riff και το solo γίνονται ένα πράγμα. Τα είπαμε αλλού για αυτούς.

    Kinetic Dissent - Banished

    USA. Αν οι Anthrax δεν είχαν πνευματική διαύγεια 13χρονου. Σημαντικοί στίχοι, η διαφοροποίηση του thrash με το technothrash:

    Left to ourselves behind our barricades,
    an open wound preys on our closed minds.
    We reach for the Self, outstretched and falling.
    How can we see when we are blind?
    Banished.

    Assume control of life! Don't let it pass you by!
    Responsibility is yours and you're NOT banished.

    When we're without being, caught in nothingness,
    greed goes unwashed to our strychnine lord.
    I'll inherit this land. I'll inherit the wind.
    Will it last? Lasts the will...

    Fall by the side or stand away...
    We yearn for the free and we yearn to see.
    I'll inherit this land. I'll inherit the wind.
    But I will last. I am strong.


    Watchtower - Fall of Reason

    Προτίμησα από το πρώτο (που είναι πιο -thrash) επειδή εδώ θεματικά είναι το 100% του τι τελοσπάντων με απασχολεί στο ιδίωμα. Και το μεσαίο σημείο με το 'what am I dying for?' με σκοτώνει. Texas Metal, ετσι? Ο όρος ' Τechno - Τhrash' δικός τους και ας είναι το συγκεκριμένο τραγούδι με το ένα πόδι σε αυτό που έγινε αργότερα λουλουδάτο δαντελέ U2 Metal από Μπερκλεϊ όλα τα 90s.

    Coroner - Masked Jackal

    Switzerland. Το καλλίτερο thrash τραγούδι γενικά κατά την γνώμη μου αλλά και αισθητικώς μέσα στο νόημα της φάσης. Και τι δεν θα έδινα για να δω live Coroner.

    Sieges Even - David

    Watchtower worship +1! Τραγούδι για τον κατατρεγμό των Εβραίων. When will man ever listen to reason? Γερμανία, ενοχικό σύνδρομο και πολύς fusion χρωματισμός.

    Calhoun Conquer - Fuckhead

    όταν είστε Switzerland μην παίρνετε πολύ στα σοβαρά τίποτα.

    Megace - Something Incomprehensible

    Γερμανία, κοριτσάκι τραγουδάει εδώ η Melanie Bock που είναι υπέροχος άνθρωπος. Σχετικοί με Depressive Age και Holy Moses. μάλλον γενικά η πιο απαισιόδοξη πλευρά του Technothrash. όποιος το πει αυτό progmetal κάτι δεν του πάει καλά κάπου εκεί μέσα.

    Mekong Delta - Transgressor

    ήθελα να βάλω το Dances of Death αλλά είναι 20 λεπτά. Οι Mekong Delta είναι subgenre μέσα στο subgenre επειδή κανείς δεν τους έμοιαζε και αυτό το περίεργο thrash-μοντέρνα κλασσική σύνθεση πράγμα τους δεν νομίζω να μπορεί να το κάνει και κανένας άλλος. Γενικά η λιγότερο κοπιαρισμένη μπάντα από τις 'αρχικές' στο Technothrash. Γερμα-νί-α.

    Voivod - Technocratic Manipulators

    Αυτούς πάλι τους κόπιαρε όλο το σύμπαν. όλοι έχουν λίγο Voivod μέσα τους από 90s και μετά. Χμ τι να πω τώρα για αυτούς? Αρχικά θα έβαζα Oblyveon στην θέση τους αλλά μετά ντράπηκα. Καναδάς.

    Depressive Age - Beyond Illusions

    Και το σωστο - Γερμανικό - τελος. Τα ειπαμε αλλού για αυτούς εδώ.

    No God will save or condemn you, set a goal for your life
    And find the way to reach it, so you can try to strive for
    Intensity and brightness and depth in your life
    To get the strength to live
    To live beyond illusions

Similar Threads

  1. The Ultimate Dungeons and Dragons Compilation
    By Lukather in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 11-12-2006, 17:53
  2. Semic Stains in Greece Attacks II Compilation
    By The_Emperor in forum Self-Promotion
    Replies: 15
    Last Post: 30-04-2004, 22:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •