View Poll Results: Ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος εαν...

Voters
19. You may not vote on this poll
  • Ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του.

    1 5.26%
  • Ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του χωρίς να σαμποτάρει την πάρτη του πλησίον του,

    3 15.79%
  • Ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του και βοηθούσε αυτοβούλως τον πλησίον του κατά κρίσην.

    5 26.32%
  • Ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του και βοήθουσε τον πλησίον του υποχρεωτικά (βλέπε κρατική επιβολή, φορολογικοί συντελεστές υπερ των απόρων κτλ)

    3 15.79%
  • Ο καθένας κοιτούσε πρώτα την πάρτη του άλλου και μετά τη δική του.

    1 5.26%
  • Είμαι φασίστας.

    0 0%
  • Είμαι κομμουνιστής.

    1 5.26%
  • Είμαι αναρχικός.

    0 0%
  • Είμαι ο Candiru.

    3 15.79%
  • Ψήφισα μία από τις τελευταίες 5 επιλογές επειδή είμαι ένας μαλάκας χαβαλετζής σπάμερ της πούτσας.

    2 10.53%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: Redesigning the World

  1. #16
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Sth vash pou to 8eteis mono to Ο καθένας κοιτούσε πρώτα την πάρτη του άλλου και μετά τη δική του. mas swzei.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  2. #17
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ψιλοαπιθανο σεναριο. Να φροντισεις πρωτα για το φαγητο ενος αλλου και μετα για το δικο σου οταν υπαρχει λιγοστο.
    Να φανε τα παιδια του αλλου και τα δικα σου να πεθανουνε της πεινας.
    Στα οριακα φαινομαστε ποιον προστατευουμε πανω απο ολα.

    Ανθρωπους που για παραδειγμα στο στρατο σε εκπαιδευση οπου εγινε στραβη με χειροβομβιδα επεσαν πανω της για να σωθουν οι αλλοι τους λεμε ηρωες και δεν ειναι τοσοι πολλοι...
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  3. #18
    Black in mind Silverwing's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Titan, Grey Knights fortress monastery
    Posts
    1,919

    Default

    Στα οριακα φαινομαστε ποιον προστατευουμε πανω απο ολα.
    H akoma kai poios prostatevei emas.Kserw kai periptwsh atomou pou otan htan sta dika tou oria eksakolou8ouse na mpleketai/prostatevei klp allous.Dinoun kalo paradeigma men, alla opws eipes peftoun panw se "xeirovomvides" An mporouse na yparxei ena ka8estws pou na mporei to kanei ayto gia olous alla taytoxrona na mporei na sythreitai kai to idio, 8a htan to idaniko.











    PSen yparxoun api8ana senaria...
    Black in mind

  4. #19
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ψιλοαπιθανο σεναριο. Να φροντισεις πρωτα για το φαγητο ενος αλλου και μετα για το δικο σου οταν υπαρχει λιγοστο.
    Να φανε τα παιδια του αλλου και τα δικα σου να πεθανουνε της πεινας.
    Στα οριακα φαινομαστε ποιον προστατευουμε πανω απο ολα.

    Ανθρωπους που για παραδειγμα στο στρατο σε εκπαιδευση οπου εγινε στραβη με χειροβομβιδα επεσαν πανω της για να σωθουν οι αλλοι τους λεμε ηρωες και δεν ειναι τοσοι πολλοι...
    Συμφωνω, αλλα οπως το εθεσε ο αθειστ νομιζω πως ειναι αυτο που μας κανει.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  5. #20

    Default

    Ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του και βοήθουσε τον πλησίον του υποχρεωτικά (βλέπε κρατική επιβολή, φορολογικοί συντελεστές υπερ των απόρων κτλ).
    Άμα περιμένετε από τον καθένα από μόνο του θα περιμένετε για πολύ. Ο κόσμος είναι αρκετά πλούσιος ώστε να μην πεθαίνει κανείς της πείνας και οι πιο εργατικοί/ξύπνιοι/αρχίδια να βγάζουν το κατιτίς (αρκετό) παραπάνω.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #21
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Ο κόσμος είναι αρκετά πλούσιος ώστε να μην πεθαίνει κανείς της πείνας
    Ο κοσμος στον οποιο ζουμε εγω κι εσυ
    Αν αναφερθουμε στον πληθυσμο της γης, μαλλον οι περισσοτεροι εχουν σημαντικα προβληματα επιβιωσης
    Ισως γιατι οι " πιο εργατικοί/ξύπνιοι/αρχίδια" τους ρουφανε το αιμα...
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #22
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Quote Originally Posted by Darkling
    Εισθε ακυροι.


    Αν ο καθενας κοιταει μονο την παρτη του, τοτε αργα η μαλλον πολυ γρηγορα, η παρτη του ενος θα γινει συγκρουομενη με την παρτη του αλλου ιδιως του πλησιον (που η παρτη του εχει τον ιδιο σκοπο, εξ ου και πλησιον αν δεν ειναι πλησιον λογω συναισθηματων) οποτε θα γινει παρτη με ουζα.

    Συνεπως το πρωτο σκελος της επιλογης δυο που εφηφισατε μεσα σε ενα γενικοτερο πλαισιο αρριβισμου μεν, ωραιοποιησης δε, κοντραρεται με το δευτερο και τα λοιπα και τα λοιπα.


    Ψηφιζω Αννα Χ. Λ.
    αυτο. Αννα Χ. Λ. is designed. Design is everything.




    ■■

  8. #23
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Περιμενω να δω λογκο.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  9. #24
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    TM !!!!!!




    ■■

  10. #25
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    αχαχααχαχαχ
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  11. #26
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Το να κοιτάει ο καθένας την παρτη του έχει να κάνει με ένα ευρύτερο κοινωνικό κόντεξτ, αυτό του διαφωτισμού και την απελευθέρωση του ατόμου από την καταδυνάστευση της θρησκείας, της εξουσίας, της πατριαρχίας και της οικογενειοκρατίας. Βέβαια για να μπορέσει να λειτουργήσει αρμονικά το νέο σχήμα απαιτεί κάποιας μορφής αυτοπεριορισμό σε διάφορους τομείς, πχ η ελευθερία μου σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

    Αυτό στην σημερινή εποχή μάλλον ελάχιστα τηρείται, διότι η έννοια του αυτοπεριορισμού όχι μόνο δεν είναι κατανοητή ή διαδεδομένη, αλλά οφείλει συνεχώς να επαναπροσδιορίζεται, διότι η κοινωνία είναι ένα εντελως απρόβλεπτο δυναμικό σύστημα και αυτό που κάποτε σήμαινε ελευθερία και άνεση, σήμερα μπορεί να μας καταδυναστεύει ή να εμποδίζει δραματικά την ελευθερία και μάλιστα ζωτική άλλων: Κλασσική περίπτωση το ΙΧ: Ολοι θέλουμε ΙΧ, μέχρι και 2-3 σε μια οιογένεια, είναι «δικαίωμα» του καθενός νάχει ΙΧ και να το χρησιμοποιεί όποτε γουστάρει, όμως να η μόλυνση, να το παρκάρισμα όπου νάναι και να μην μπορεί να κινηθεί άνετα όχι μόνο ανάπηροι ή οικογένειες με μωρα σε καροτσάκια αλλά και αρτιμελείς.

    Δικαίωμά μου είναι το χωράφι μου με τα οπωροφόρα ή το νεοκλασσικό με την τεράστια καταπράσινη αυλή να τα κάνω οικοδομή, όμως αυτό έχει και το περιβαλλοντικό τίμημα στην ποιότητα ζωής μας, στον περιορισμό της ελευθερίας των παιδιών, κλπ. Το ίδιο και με τα κινητά, έχουν ενσωματωθεί στο βιοσύστημά μας, όπως και το αυτοκίνητο, και όχι μόνο τρώνε ακτινοβολία και τα παιδιά, αλλά η ραγδαία αυξανόμενη ζήτηση προκαλεί και την πύκνωση του δικτύου κεραιών ώστε να κινδυνεύουμε από τις ακτινοβολίες από κάθε μεριά.

    Επίσης όταν μια εταιρεία, επιχείρηση, κλπ κοιτάει μόνο την πάρτη της, για να αυξήσει τα κέρδη της, εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους, καταστρέφει και ρυπαίνει το περιβάλλον και ντε φάκτο είναι εξαιρετικά δύσκολο με την τωρινή λειτουργία της δικαιοσύνης να συμμαζευτεί.

    Αυτά είναι που συμβαίνουν σε καθημερινή βάση και τα συναντάμε παντού και πάνω σε αυτά πρέπει να προβληματιστούμε και όχι σε ακραίες καταστάσεις που αναφέρθηκαν οι οποίες σπανίζουν και σε κάνουν να βρεθείς σε αδιέξοδο επιλογών. Κάποιος στις καθημερινές συνθήκες μπορεί να είναι εξαιρετικός και ανιδιοτελής, όμως σε μια ακραία κατάσταση, με αδιέξοδες δυνατότητες επιλογών, άλλοι άγνωστοι και σε αυτόν ψυχολογικοί μηχανισμοί θα βγουν στην επιφάνεια, σε καμιά περίπτωση δεν είναι αυτός ο πραγματικός του εαυτός, διότι πάλι σε διαφορετικές ακραίες καταστάσεις θα δείξει και διαφορετική συμπεριφορά, δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον μόνο από το τι έκανε σε μια ακραία κατάσταση. Ο πραγματικός του εαυτός είναι αυτός που βιώνουμε κάθε μέρα και με αυτά τα δεδομενα θα συδιαλλεγόμαστε μαζί του.

    Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει απόλυτα το «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω» όταν κρίνουμε κάποιον από το πώς φέρθηκε και τι έκανε σε μια τέτοια σπάνια ατυχή στιγμή που του έτυχε.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  12. #27
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    είμαι ο Candiru
    kai gw
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  13. #28
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by Jim Dandy Mangrum
    kai gw
    περαστικά
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  14. #29
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    είμαι ο Candiru
    Εσυ μην ποσταρεις. Εισαι επιλογη
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Anywhere but here and not today.
    Posts
    858

    Default

    Ναι προφανώς δεν έπιασε το now diabolical σχέδιό μου, πόσταρε.
    Live for ever.
    ~

Similar Threads

  1. World of Warcraft
    By Ithilmir in forum PC & Games
    Replies: 3462
    Last Post: 01-04-2020, 09:46
  2. World of Goo!!
    By Mr Mojo Rising in forum PC & Games
    Replies: 27
    Last Post: 11-06-2009, 23:14
  3. To a New World Order.
    By UmbilicalResidue in forum General Discussion
    Replies: 30
    Last Post: 14-05-2005, 08:30
  4. World Metal
    By freak brother in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 27-11-2004, 18:39
  5. In The World We Live In
    By Ethir in forum General Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 06-09-2004, 01:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •