Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Ποδήλατο: The Topic

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Four Winds
    Posts
    686

    Default Ποδήλατο: The Topic

    Καλημέρα ER, μου έλειψες (λέμε τώρα)!!

    Λοιπόν αποφάσισα να κάνω νέο τόπικ παρά να αναβιώσω εκείνο του πορωτικού που είναι 5-6-7 σελίδες πίσω κυρίως επειδή βαριόμουν να ψάχνω.

    Λοιπόν, επειδή το γκάζι έχει πλέον γίνει προέκταση του ποδιού μου και επειδή γλυτώνει λεφτά πολλά. αποφάσισα να πάρω ποδήλατο. Στα αρχίδια σας θα μου πείτε και δίκιο θα έχετε. Όσοι όμως προσπεράσουν το face value, μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας;

    Το budget σκέφτομαι να μην ξεπερνά τα 200 ευρά. Είναι πολύ, λίγο; Για πόλη και κίνηση σε δρόμους τι είναι πιο σημαντικό να κοιτάξω, βάρος σκελετού, αναρτήσεις, τιμόνι?

    Αν έχετε και λίνξ (LINKS 2...3...4...) με έτοιμες λύσεις σε (ελληνικά κατά προτίμηση) μαγαζά ρίχτε τες στο τραπέζι. Σας αγαπώ.
    once upon a midnight dreary, while i pron surfed, weak and weary, over many a strange and spurious site of ' hot xxx galore'. While i clicked my fav'rite bookmark, suddenly there came a warning, and my heart was filled with mourning, mourning for my dear amour, " 'Tis not possible!", i muttered, " give me back my free hardcore!".....

    quoth the server, 404.

  2. #2
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    πρώτα πες μας αν έχεις μέρος να το αφήνεις γιατί αλλιώς το κλέψιμο είναι σχεδόν στάνταρ οπότε σε καμιά περίπτωση ακριβό..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Four Winds
    Posts
    686

    Default

    ela re sy entelws akyrh erwthsh. fysika kai exw xwro mesa sto spiti mou!!!

    Alla!!

    Kala pou to eipes auto, gia na rwthsw posa ap ta fwta na exw apospwmena. Kai ta 2 (mpros pisw) mono to 1? Mporei to brady na to bazw mesa alla mes th mera e, 8a to afhnw kleidwmeno gia diwrakia-triwrakia sto dromo, se kentrika logika shmeia.

    Ante re, peite kamia idea.
    once upon a midnight dreary, while i pron surfed, weak and weary, over many a strange and spurious site of ' hot xxx galore'. While i clicked my fav'rite bookmark, suddenly there came a warning, and my heart was filled with mourning, mourning for my dear amour, " 'Tis not possible!", i muttered, " give me back my free hardcore!".....

    quoth the server, 404.

  4. #4
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ε μάλλον και τα 2 λέω εγώ.
    πάντως υπάρχει και ένα φόρουμ ποδηλατάδων αρκετά ψαγμένο. θα βρεις κάργα τόπικ εκεί του στιλ "καινούργιο ποδήλατο". μερικά μιλάνε για καμμένες φάσεις και πολλά λεφτά αλλά υπάρχουν και ανθρώπινα. αν δεν το βρεις μόνος σου πες να κοιτάξω και εγώ μήπως θυμιθώ ποιο ήταν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Four Winds
    Posts
    686

    Default

    xwse kana link an de bariesai
    once upon a midnight dreary, while i pron surfed, weak and weary, over many a strange and spurious site of ' hot xxx galore'. While i clicked my fav'rite bookmark, suddenly there came a warning, and my heart was filled with mourning, mourning for my dear amour, " 'Tis not possible!", i muttered, " give me back my free hardcore!".....

    quoth the server, 404.

  6. #6
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    το ένα ήταν σίγουρα αυτό: http://www.cyclist-friends.gr/forumdisplay.php?f=27
    γενικά κοίτα και στο υπόλοιπο φόρουμ μήπως δεν είναι η σωστή κατηγορία αν και δεν νομίζω ή βάλε στην αναζήτηση του φόρουμ κάτι του στιλ "καινούργιο ποδήλατο" και τα σχετικά. θυμάμαι υπήρχαν θέματα και για μαγαζιά και ποσό μαλάκας είναι ο καθένας.

    το άλλο που βρήκα τώρα και δεν το έψαξα είναι το: http://www.podilates.gr/forum/34

  7. #7
    seattle 7 lebowski's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    /home/lebowski/
    Posts
    1,141

    Default

    Θα πω κι εγω την γνωμη μου μιας και αγορασα ποδηλατο μολις πριν 10 μερες και η αληθεια ειναι οτι το εψαξα πολυ πριν καταληξω.
    Καταρχας νομιζω οτι το ιδανικο ποσο για ενα ποδηλατο πολης ειναι τα 300 ευρω.Πιο κατω σημαινει μαλλον οτι θα παρεις μουφα δικυκλο και πιο πανω μαλλον ειναι υπερβολη...
    Πρεπει οι ροδες να ειναι λεπτες (πολης) για να μην κουραζουν και να εχει σκελετο αλουμινιου.Ιδανικη επιλογη ειναι τα ποδηλατα τρεκιν (τετοιο πηρα κι εγω ) που ειναι ναι μεν πολης αλλα κανουν και για οφ ροαντ.
    Αν θες να μ'ακουσεις παντως το βασικοτερο ολων ειναι να εισαι εσυ ανετα πανω στο ποδηλατο και φυσικα να σ'αρεσει αισθητικα.Μη σε ψησει κανενας μαλακας να παρεις το ταδε ποδηλατο επειδη ειναι γαματο αλλα στην τελικη να μην εισαι ανετα πανω του.
    Αυτα τα ολιγα και καλες βολτες

  8. #8
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Bump. Γιατί μόνο 6 ποστς αυτό; Δε βρήκα κάτι άλλο για ποδηλασία γενικότερα. Για πείτε.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ε, τι? ένα κουρσάκι ήθελα κ εγώ για να αναβαθμιστώ λίγο αλλά εδώ και τόσα χρόνια δεν περισσεύουν φράγκα.
    Rock or Nothing

  10. #10
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πόσα λεφτά και τι θες ακριβώς;

    Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι, πέρα από 2-3 threads ζήτησης/πώλησης της Drumsick, δεν υπήρχε κάτι άλλο.

    Έχω θεματάκι στο γόνατο χρόνια τώρα (από ποδόσφαιρο), το οποίο δε με ενοχλεί σε καθημερινή χρήση, οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ παραπάνω, αλλά αν το κουράσω αρκετά, με πεθαίνει. Και τώρα με την πυγμαχία, κυρίως στο ζέσταμα, άρχισε να με ζορίζει. Σκέφτηκα ότι το ποδήλατο είναι μια εξαιρετική ιδέα για το πηγαινέλα της προπόνησης. Γλυτώνω βενζίνες, κάνω το ζέσταμά μου και ωφελώ το γόνατό μου, γυμνάζοντας τα πόδια μου. Και γενικά με έχει πιάσει η καύλα της άθλησης τελευταία. Είχα να ασχοληθώ με κάποιο άθλημα ή να αγγίξω ποδήλατο πάνω από 15 χρόνια.

    Ένιγουει το έψαχνα αρκετά τελευταία, επισκέφθηκα μερικά μαγαζιά, ρίχνοντας ταυτόχρονα μια ματιά σε αγγελίες καθημερινά και, αφού είχα ήδη καταλήξει σε Fitness για τις ανάγκες μου, χτες "χτύπησα" μια πολύ καλή ευκαιρία. Συγκεκριμένα ένα Specialized Sirrus Elite.

    Γελούσα λίγο όταν, ψάχνοντας, διάβαζα παντού ότι μέχρι 1000-1200€ είναι τα entry-level ποδήλατα Όπου έλεγα ότι έχω να διαθέσω μέχρι 3-4 κατοστάρικα το πολύ, με κοιτούσαν στραβά. Μόνο πάνω από 500€ θεωρείται ότι παίρνεις κάτι σχετικά ποιοτικό.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είχα βάλει ένα fidusa στο μάτι με 1200 γιούρο. στη χειρότερη θα πήγαινα σε merida με ποσό της τάξης 700-800 ευρώ αλλά ούτε τόσα περισσεύουν.

    πάντως, προσωπικά, παντού μέχρι αποστάσεις 10 χλμ τις κάνω με ποδήλατο. ακόμη και αθήνα δανείζομαι από ένα φίλο και κάνω τη δουλειά μου.

    edit: ήμουν σίγουρος ότι κάτι υπήρχε http://www.electricrequiem.com/forum...-tou-podhlatou
    Rock or Nothing

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Α είσαι προχωρημένος εσύ Εγώ για καινούριο πήγαινα, αλλά κατέληξα ότι δε συμφέρει. Ενδεικτικά, το βασικό Sirrus, με πολύ χειρότερο πλαίσιο και περιφερειακά, σε stock, περσινό μοντέλο, το έβρισκα στα 430€, όταν το δικό μου το πήρα φθηνότερα (του '12, βέβαια, αλλά πολύ ακριβότερο μοντέλο) και δε θέλει ούτε αλυσίδα. Έχε το νου σου στις αγγελίες. Ειδικά τέτοια εποχή, κάτι θα βρεις, αν έχεις μερικά κατοστάρικα στο χέρι.

    Η απόσταση που θέλω να κάνω εγώ είναι 7-8 χλμ καθημερινά (πηγαινέλα). Αν αργότερα θέλω και κάτι παραπάνω, το ποδήλατο σίγουρα μπορεί. Μακάρι να αποκτήσω τη φυσική κατάσταση και την όρεξη να το χρησιμοποιώ περισσότερο.

    Ναι, όντως το είχα ξεχάσει αυτό, αλλά δεν έκανα ποτέ search με greeklish.
    Life begins at 45°.

  13. #13

    Default

    Bump

    Μιας και επέστρεψα στα πάτρια εδάφη, είπα να ξεθάψω το παλιό ποδήλατο που είχα πιτσιρικάς και να το σουλουπώσω (μεταμορφώσω ουσιαστικά) για καμιά βόλτα στην πόλη και περίχωρα.
    Είναι 24"άρι, του κότσαρα και τιμόνι από bmx για την αλητεία και είναι σαν ένα μεγάλο bmx ;p

    Πρίν
    Spoiler


    και μετά
    Spoiler

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κειμίλιο από το χιλιαενιακόσιαεξηντατόσο. και φωτομπμπινγκ από 2 τσομπανόσκυλα




    Rock or Nothing

  15. #15
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    πω πω μια ομορφιά το ΡΕΟ
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. The RPG Off Topic Thread
    By Kain in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 403
    Last Post: 06-05-2022, 20:26
  2. Bazeloi Topic
    By Antrikos in forum Athletics
    Replies: 13
    Last Post: 14-07-2005, 17:10
  3. Lamest Topic
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 28-02-2005, 04:44
  4. Dipla Topic eleos.
    By Diam in forum General Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 06-06-2004, 02:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •