Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 137

Thread: Twin Peaks

  1. #91
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Λοιπον λιγο βοηθεια γιατι εχω χαωθει. Κατεβασα με torrent τα φερομενα ως season 1 season 2 και μια ταινια. Αυτα ειναι παλια καινουργια τι ειναι; Ποιος μπορει να βοηθησει να τα κατεβασω ολα και να τα δω με τη σωστη σειρα; Thnx.
    taliban επειδή είσαι από τους πολύ αγαπημένους μου Γιουζερ θα σου έρθει πμ με οδηγίες
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #92
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Δεν έχω δει ακόμα τα δυο τελευταία αλλά έως τώρα η 3η σεζόν είναι ό,τι καλύτερο έχω δει φέτος και ποτέ, η πλέον χαρακτηριστική δουλειά του Lynch, δίνω άφεση αμαρτιών στο Showtime για *οποιαδήποτε* μαλακία έχει βγάλει τόσα χρόνια και την αγαπώ περισσότερο απ'ότι αγαπώ σχεδόν όποιον άνθρωπο ξέρω. Το ότι δεν έχει λάβει την αποθέωση που πρέπει από τους διάφορους tv critics είναι απόλυτα λογικό γιατί πρέπει να αντιμετωπίσουν κάτι που -όσο κλισέ κι αν ακούγεται- είναι περισσότερο συναισθηματικό παρά μπορεί να συζητηθεί σε θέμα script, continuity και ~νοήματος~ στο reddit ή στα διάφορα GoT threads.

    Nine episodes in, I have to wonder if one of the reasons the first Twin Peaks was so inspiring to so many people — many of whom would later become filmmakers or artists or work in the arts themselves — and why it has stayed so long in people’s minds and hearts is that it had more freedom to exist as an open-ended experience. When an episode ended you were able to think about it on your own terms and develop your own relationship to the material. Discussion was more focused, in person, and limited to the friends or family you watched with and maybe the co-workers or classmates you saw the next day. There was no flurry of hard-to-resist Rosetta Stone-esque recaps across the web telling you what each and every detail might signify, who this or that character might really be, and calling out a million (im)possible reference points. And there was definitely no one on Twitter telling you your opinion, your inspiration, was simply incorrect.
    [...]
    The director Henry King has long been (wrongly) pigeon-holed as a nostalgist due to the many films he made during the golden age of Hollywood in the somewhat loose genre of Americana. He loved to spend time in the past in rural America, often piloting his own plane to the smaller places in the country to find the perfect location for his films. 1952’s Wait Till the Sun Shines, Nellie is more or less his last film in this vein. On the surface it’s simply another slice of blueberry Americana set in a small Illinois town at the turn of the century, the story framed by the future celebration of the town’s semi-centennial. But underneath it’s an incredibly dark film, both in plot but also aesthetically, with many of the scenes taking place under the night’s dark sky. The story revolves around the Halper family, specifically husband Ben and wife Nellie, and begins when they are newly married and he tricks her into living in said small town. She thought they were headed to Chicago. The American Dream moves forward as Ben establishes a successful barbershop business, buys a home (that Nellie must maintain), and the town begins to grow. All the while Nellie revolts against her new life, first internally and then externally. As her husband continues to look past her obvious suffering, the movie pushes ahead, until halfway through when Nellie can no longer take life in the small, folksy town, she doesn’t fit, and what that kind of life means for her specifically. She has an affair and plans to run away to Chicago on a train. Instead she finds a shocking and violent end in a train crash. The movie only gets darker as Ben Halper and the town try to come to terms with her death, as well as time passing.

    Wait Till the Sun Shines, Nellie is the first movie David Lynch says he saw.

    http://filmmakermagazine.com/102922-...ks-the-return/
    Επίσης, το 8ο επεισόδιο, κλάιω κάθε φορά .




    Taliban όπως σου είπαν, βλέπεις 1η->2η->Fire Walk With Me με την υποσημείωση ότι στο μεσαίο τμήμα της 2ης ο Lynch δεν είχε καμία ανάμειξη και σε μεγάλο μέρος δεν παλεύεται. Το φινάλε της ωστόσο είναι απ' τις καλύτερες ώρες τηλεόρασης εκεί έξω και το Fire Walk With Me ένα πραγματικό αριστούργημα (πλέον αναγνωρισμένο, γιατί στην εποχή του διάφοροι Γάλλοι καραγκιόζηδες γιούχαραν στις Κάννες όταν έπαιξε), η πιο αποπνικτική ιστορία κακοποίησης στη δεκαετία του faux-coolness, μια απόλυτα κυνική ματιά στο εντελώς σαθρό οικοδόμημα της (αμερικάνικης) επαρχίας και οικογένειας με μια απ' τις σημαντικότερες ερμηνείες στην ιστορία του κινηματογράφου στο κέντρο της, όλα εκ των οποίων μαζί δημιουργούν μια τελική κάθαρση που -παρά τον πόνο που έχει προηγηθεί σε σειρά και ταινία- βασίζεται στην συμπάθεια. Δεκασταδέκα, 5 αστεράκια κλπ.

    Πάω να δω το 3x12.

  3. #93
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Βλέποντας ότι βγήκε η 3η season, αποφάσισα κι εγώ να κατσω να το δω. Είχα διαβάσει μερικά σχόλια για τη κοιλιά της 2ης αλλά δε περίμενα να είναι τόσο γαμησε τα. Τεσπα, το chart πιο πάνω είναι σωστό, είμαι στο 2x19 και από το 17 και μετά απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον η φάση. Σε γενικές γραμμές είναι σαν να βλέπω FMVs από adventures των 90ς Ακόμα και η μουσική που είναι σε λουπα θυμίζει ακριβώς αυτό. Προφανώς δείχνει πόσο μεγάλη επιρροή είχε η σειρά σε όλα εκείνα τα studio.

    Επίσης Ταλιμπαν, αν καπου στα αρχεία που κατέβασες λέει κάτι για pilot European version, προσπέρασε το. Δες τα US version και μετά Season 2.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #94
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Λοιπον με βοηθησε ο σαμπρελας. Τωρα οσον αφορα τα αρχεια. Εκτος απο τις 2 σεζον εχει ενα που λεει "entire mystery bla bla bla HOLLOW" το οποιο εχει το fire walk with me remaster και fire walk with me missing pieces και ξανα τις δυο σεζον (o.O).
    Γενικα κατεβασα torrent απο το reddit οποτε υποθετω θα ειναι προσεγμενο (;; επισης η φαση ειναι οτι απλα μου εχει προκαλεσει ενδιαφερον λογω της μουσικης η σειρα οποτε καπως μου εχει κολλησει οτι θα ειναι πολυ καλη και θελω να κατσω να τη δω στο σπιτι μου στην τηλεοραση του καθιστικου και να μου προτεινετε ροφημα (σκεφτομουν εναλλαγες αναμεσα σε ζεστη σοκολατα και ουισκι) καθως και αλλα τρικς για να κανω μια ωραια ατμοσφαιρα που να ταιριαζει με το ολο πραμα και να μη κατσω να τη δω στο λαπτοπ στο δωματιο μου μιζερα.
    Αυτα ισως σας ακουγονται περιεργα αλλα μου τα εχουν σκασει ολα περιεργα τελευταια και μετα τις σουπιτσες με τη μηχανη δε ξερω με εχει πιασει η μαλακια οριακα σκεφτομαι να γινω κυριλε (φαση να κυκλοφοραω με πουκαμισα και κοστουμια). Τι σχεση εχουν ολα αυτα με τη σειρα; Ελα ντε. Αυτος ο πρωταγωνιστης εντωμεταξυ δεν επαιζε και στο dune; Και μοιαζει και με τον "Μεγαλο" γκομενο της Καρι Μπραντσο απο το sex and the city η ειναι ο ιδιος;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  5. #95
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    πιες ενα μπειλις. ειναι οτι πρεπει. ή εστω το αλλο το σεριντανς. δεν εχω ιδεα τι λεει η σειρα περα απο φιλους που μου χουν σπασει τα ουμπαλα εδω και 15 χρόνια. ισως όταν τελειώσει να την δω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #96
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    να μου προτεινετε ροφημα (σκεφτομουν εναλλαγες αναμεσα σε ζεστη σοκολατα και ουισκι) καθως και αλλα τρικς για να κανω μια ωραια ατμοσφαιρα που να ταιριαζει με το ολο πραμα και να μη κατσω να τη δω στο λαπτοπ στο δωματιο μου μιζερα.
    Δεν πίνω καφέ γενικά και η σειρά με έκανε να φτάσω πάρα πολύ κοντά =Ρ Damn good coffee κλπ.

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Αυτος ο πρωταγωνιστης εντωμεταξυ δεν επαιζε και στο dune; Και μοιαζει και με τον "Μεγαλο" γκομενο της Καρι Μπραντσο απο το sex and the city η ειναι ο ιδιος;
    Ναι και ναι. Επίσης στο Blue Velvet του Lynch και στο (τέλειο) Showgirls, γενικά είναι εκπληκτικός.

  7. #97
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    μου τα εχουν σκασει ολα περιεργα τελευταια και μετα τις σουπιτσες με τη μηχανη δε ξερω με εχει πιασει η μαλακια οριακα σκεφτομαι να γινω κυριλε (φαση να κυκλοφοραω με πουκαμισα και κοστουμια).
    WTF post of the day. Taliban είμαστε μαζί σου

  8. #98
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post

    Ναι και ναι. Επίσης στο Blue Velvet του Lynch και στο (τέλειο) Showgirls, γενικά είναι εκπληκτικός.
    Εδω γενικα να δηλωσω οτι εχοντας δει, μπορει και ολα, τα επεισοδια του sex and the city και τη πρωτη ταινια (η δευτερη λεγεται οτι ειχε low budget και σνομπαρα ανοιχτα) προτιμω τον (μ)περκερ σαν πιθανο συντροφο της Μπαντσο
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  9. #99
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post

    Ναι και ναι. Επίσης στο Blue Velvet του Lynch και στο (τέλειο) Showgirls, γενικά είναι εκπληκτικός.
    Εδω γενικα να δηλωσω οτι εχοντας δει, μπορει και ολα, τα επεισοδια του sex and the city και τη πρωτη ταινια (η δευτερη λεγεται οτι ειχε low budget και σνομπαρα ανοιχτα) προτιμω τον (μ)περκερ σαν πιθανο συντροφο της Μπαντσο

    Είσαι μια αγάπη όμως ρε μάστορα, είσαι είσαι
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #100
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Σε γενικές γραμμές είναι σαν να βλέπω FMVs από adventures των 90ς Ακόμα και η μουσική που είναι σε λουπα θυμίζει ακριβώς αυτό. Προφανώς δείχνει πόσο μεγάλη επιρροή είχε η σειρά σε όλα εκείνα τα studio.
    Αυτό. Έκανε μια κοιλιά για 2 επεισόδια και αυτός ο κύκλος, αλλά ξαναέστρωσε στο τελευταίο
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  11. #101
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by _UnHoLy^MaRtYr_ View Post
    Spoiler
    To Log είναι κομμάτι του Jackrabbit's Palace?

    Spoiler

  12. #102
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Καθε φορα που βλεπω τον Big να χειριζεται ΧΑΛΑΡΑ αυτη τη μουναρα την Audrey σκεφτομαι ποσο θα γαμαγε μια ταινια sex and the city με σκηνοθετη Lynch.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  13. #103
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    φύγε από το thread.

  14. #104
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Spoiler




    ντάξει.

  15. #105
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Καθε φορα που βλεπω τον Big να χειριζεται ΧΑΛΑΡΑ αυτη τη μουναρα την Audrey σκεφτομαι ποσο θα γαμαγε μια ταινια sex and the city με σκηνοθετη Lynch.
    Δεν έπαιζε τον Big στο sex and the city.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. Aphex Twin.
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 12-04-2013, 03:31
  2. Twin Peaks
    By Third_EyE in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 24-09-2008, 03:23
  3. 27, Twin Zero - 27:00
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 14-11-2005, 20:00
  4. Twin users
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 16-06-2004, 06:03
  5. Twin Peaks
    By Ithilmir in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2004, 22:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •