Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 87

Thread: Το καλύτερο ελληνικό δισκάδικο

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Για τα περισσότερα το Μετροπολις. Τώρα που έχει αρχίσει και φέρνει και λίγο πιο ότιναναι κυκλοφορίες πάνω είναι πινκ.
    Για metal το Metal-Era.
    Το Jinx έχει ωραία πράγματα αλλά συνήθως βαριέμαι να τρέχω μέχρι εκεί πέρα.
    Το Dark-side στα electro/industrial/noise/κλπκλπκλπ γάμαγε και ακόμα έχει πολύ πράγμα αλλά πλέον ανανεώνει ελάχιστα το stock οπότε δεν πολυλέει.
    Μοναστηράκι ο Ζαχαρίας αμα έχεις όρεξη για ψάξιμο έχει ωραία πράγματα, ειδικά στα 70s.
    Στην Διδώτου (νομίζω) το Pop Art (αν δεν κάνω λάθος) είχε επίσης ΠΟΛΥ πράγμα από πιο ανεξάρτητες εταιρείες αν και έχω να πάω μπόλικο καιρό.
    Ο Παύλος μου έχει πει πολλές φορές για αυτό το Σολωνος & Μασσαλίας αλλά δεν έχω πάει ακόμα
    Στο PMW με εκνευρίζει απίστευτα η ηλίθια ταξινόμηση και δεν μπορώ να ψάξω άνετα.
    Στο 7+7 μπορείς να βρεις πράγματα (ειδικά από ηλεκτρονικά) που δεν βρίσκεις αλλού αλλά οι τιμές του είναι τσιμπημένες (20ε το Melodica των Frost).
    Στο Rhythm καναδυο φορές που έχω παει δεν με πολυενδιέφεραν αυτά που έφερνε, αλλά για το χώρο του φαίνεται μια χαρά.
    Το Dark Cell, δεν έχει πολύ πράγμα αλλά του δίνω credit γιατί βρήκα εκεί το Musick to play in the dark vol. 1.
    To black metal του Dark Side έχει απίστευτο πράγμα για το χώρο του αλλα ποιος ασχολείται με black metal =p
    Στο Shiva στο Μοναστηρακι μπορεί να βρει θαμμένες κάποιος ωραίες κυκλοφορίες στα 5ε αμα έχει όρεξη για πολύ ψάξιμο (μέχρι και Hocico είχα βρει)
    and light it up forever, and never go to sleep

  2. #17

    Default

    Tο Metropolis είναι η πρώτη επιλογή γιατί έχει καλύτερες τιμές.
    Στο PMW όντως μπορείς να βρεις πιο άγνωστα συγκροτήματα (σε αρκετά καλή τιμή επίσης), αλλά γι' αυτά υπάρχουν και το Rock City και το Metal Era.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  3. #18
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    Πάντως όταν κατεβαίνω Αθήνα, Metropolis(για μη-metal) και Μetal Era(για metal) επισκέπτομαι. Aς δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για Jinx, Rhythm και αυτό στην Διδώτου γιατί ακούγονται αρκετά

    Ευχαριστώ
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  4. #19
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    Quote Originally Posted by necropethamenos
    to no remorse giati poulaei to kings of feta.
    sorry man, alla o Xristos einai apo tous megaluterous MLKS pou uparxoun sthn egxwria skhnh magazatorwn. Mono auto lew. Antiepaggelmatias tou kerata.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Zoonchild
    Πάντως όταν κατεβαίνω Αθήνα, Metropolis(για μη-metal) και Μetal Era(για metal) επισκέπτομαι. Aς δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για Jinx, Rhythm και αυτό στην Διδώτου γιατί ακούγονται αρκετά

    Ευχαριστώ
    Το Jinx είναι στην Ασκληπιού, φέρνει κατά βάση Hydrahead και συγγενή ακούσματα αλλά έχει και διάφορα ψιλοξεκάρφωτα (μέχρι και Matmos είχα βρει μια φορά εκεί). Γενικά νορμαλ τιμές (προς ακριβούτσικες μερικές φορές) αλλά έχει πράγματα που δεν τα φέρνουν αλλού.
    Το Rhythm είναι στην Μπενάκη και φέρνει κυρίως punk/hardcore/κλπ. Νοτ μαι καπ οφ τι.
    Το Pop Art φερνει κυριολεκτικά ότιναναι. Την τελευταία φορά που είχα πάει δεν αναγνώριζα τα 3/4 των album που είχε. Αξίζει για ψαξιμο με κανένα κατάλογο δίπλα =ρ
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #21
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    χμμμ...το Rhythm βγαίνει εκτός λίστας λοιπόν. Θα τσεκάρουμε το POP ART την επόμενη φορά....Γενικότερα για πιο indie, post, electronika καταστάσεις κατά που να πάω?
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Θα σου λεγα το 7+7 αλλα όπως είπα οι τιμές του είναι αρκετα τσιμπημένες. Επίσης στο Μετροπολις όταν πηγαινεις κάνε και καμιά βόλτα από το χώρο της κλασσική μουσικής. You'd be surprised.
    and light it up forever, and never go to sleep

  8. #23
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Όλα όμως είναι τόοοοσο ακριβά.
    Κι ο απατεώνας που αναφέρατε όντως μεγάλος απατεώνας με τα bootlegs.
    Και το Jinx δε πάει πίσω με τα 20ε 7'' (κυκλοφορίας 2003-4 ε).

    Το μόνο μαγαζί που είναι πλήρες στα είδη που το ενδιαφέρουν κιέχει εντάξει τιμές είναι το Eat Metal, αλλά δε βρίσκω κ πολλά του γούστου μου.

    eshops κ Μετρόπολις λοιπόν.




    ■■

  9. #24
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    To usedrecords.gr, το rock'n'roll circus, το record heaven (Ν. Σμύρνη) και το Art Nouveau (παραδίπλα από το Αν).

    Πώς μπορείτε και αναφέρεστε σε δισκάδικα που δεν έχουν ούτε υποψία βινυλίου ως καλύτερα, αδυνατώ να καταλάβω.

    Το Σόλωνος και Μασσαλίας (στην Καπλάνων πια) δεν πιάνεται ακριβώς γιατί έχει μεταχειρισμένα. Δεν βρίσκεις πολλές νέες κυκλοφορίες δηλαδή. Έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία πάντως εκεί και το συνιστώ σε όλους.

  10. #25
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Έχω χαλάσει μια μικρή περιουσία πάντως εκεί και το συνιστώ σε όλους.
    Όπου στο εν λόγω κατάστημα, μια μικρή περιουσία ισοδυναμεί με μια μεγάλη δισκοθήκη =ρ. Γαμώ τα μαγαζιά είναι.
    this is radio freedom.

  11. #26
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by sabbattack
    Quote Originally Posted by necropethamenos
    to no remorse giati poulaei to kings of feta.
    sorry man, alla o Xristos einai apo tous megaluterous MLKS pou uparxoun sthn egxwria skhnh magazatorwn. Mono auto lew. Antiepaggelmatias tou kerata.
    MA POULAEI TO KINGS OF FETA!!!!!
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    landslide non stop
    Posts
    2,029

    Default

    Quote Originally Posted by Hunted_By_A_Freak
    κ τα μετροπολις καλα ειναι αλλα με τσαντιζουν που βαζουν boris στη μεταλ μερια.
    έγινε αυτό?



    Το Rhythm είναι στην Μπενάκη και φέρνει κυρίως punk/hardcore/κλπ. Νοτ μαι καπ οφ τι.
    οχι μονο, και hydrahead και απ ολα. το πιο καλο ομως ειναι οτι μπορεις να παραγγειλεις πραγματικα οτι γουσταρεις και να σου το φερει να εριχνε και λιγο τις τιμες...
    so this is permanence

  13. #28
    Respect my authoritah..!! Deniz's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    2,745

    Default

    Από το no remorse έχω πάρει ένα σωρό bootlegs metallica..οι τιμές σε αυτά ήταν αρκετά καλύτερες σε σχέση με τα δισκάδικα στο Μοναστηράκι..αργότερα σταμάτησα να παίρνω..μπήκε το Internet στην ζωή μου..
    ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ BOOTLEG!!

    Anyway..Μetropolis και Ζαχαρία ψηφίζω εγώ..και ένα άλλο στο Μοναστηράκι,σε μια στοά που έχει κάτι μπάλες disco,black light και κάτι τέτοια..

  14. #29
    Respect my authoritah..!! Deniz's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    2,745

    Default

    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!
    Επίσης...
    ΦΩΤΙΑ,ΤΣΕΚΟΥΡΙ,ΣΕΙΣΜΟΣ,ΛΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΟΥΝΑΜΙ στον μαλάκα στο Μοναστηράκι,στο τέρμα μιας στοάς που η βιτρίνα του είναι γεμάτη με bootlegs και σε όλα πάνω γράφει "ΤΕΛΕΙΟΣ ΗΧΟΣ","ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ",μπλα μπλα μπλα....

    Τον ρωτάς κάτι και σου αρχίζει το παραμύθι..."ΚΑΘΕ ΟΠΑΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ","Αυτό δεν το βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ",μπλα μπλα..και αν του πεις τις μαγικές λέξεις "Τα βρίσκω στο internet" ΄τα παίρνει και αρχίζει τις πίπες του στυλ εγώ είμαι επαγγελματίας με μαγαζί,συνεργάζομαι με εταιρίες μπλα μπλα....


    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!

  15. #30
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    "Filaraki vlepontas th mplouza pou foras, ena exw na sou pw.. AYTO einai APARAITHTO an thes na legesai opados, alliws ksexna to"
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


Similar Threads

  1. Το καλύτερο μαγαζί που τυπώνει μπλουζάκια;
    By stam and the witches in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 26-01-2011, 18:05
  2. Replies: 20
    Last Post: 04-01-2008, 03:58
  3. Replies: 0
    Last Post: 20-10-2006, 11:02
  4. "Το Κακό": Το πρώτο ελληνικό splatter
    By Pitsadoros in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2006, 13:19
  5. Το καλύτερο...
    By BeBiT in forum General Discussion
    Replies: 79
    Last Post: 31-10-2004, 23:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •