Ήταν μια κρύα νύχτα του 2003, ο φίλος μου (και μελλοντικός σύζυγος) υπηρετούσε το ΓΕΝ όταν ένας φίλος του έδωσε ένα CD με τραγούδια. Ανάμεσα στα πολλά ήταν και τα: Μύρισε, SOS από WC και 666...
Η θεία δίκη το θέλησε λίγους μήνες μετά να καεί το PC μαζί με όλα τα mp3s. 2 χρόνια μετά ξεκίνησε μία ξέφρενη αναζήτηση στο IRC (#mp3s) για την αποκατάσταση των χαμένων τραγουδιών. Η αναζήτηση απέβη κάτι παραπάνω απο καρποφόρα, θα μπορούσα να την παρομοιάσω με τα αγριόχορτα που άμα δεν τα κόψεις, γεμίζουν τον κήπο σου, τον κήπο του γείτονα και φτάνουν ως την αυλή του Μπους (εξκιούζ μάι λάνγκιουτζ).
Όχι απλά τα τραγούδια ήταν των Ανώριμων, αλλά....αυτά τα παιδιά έχουν πει κι άλλα!!! Πολλά άλλα!!!
Του κατ ε λονγκ στόρι σορτ, κατέβασα όλα τα τραγούδια από το site, αγόρασα το Kings Of Feta (είχα να αγοράσω CD από τότε που λειτουργούσε το Napster) και όλοι οι φίλοι μου, γνωστοί, συνάδελφοι και γείτονες έχουν από ένα CD με τα καλύτερα τραγούδια....
Η Αθήνα και η Καστοριά χορεύουν στους ρυθμούς των Ανώριμων, ψιθυρίζουν στιχάκια στο δρόμο, βλέπουν με άλλο μάτι τους 80άριδες και ΠΑΝΤΑ ελέγχουν την ημερομηνία λήξης των γιαουρτιών...
Εγώ όμως δεν είχα ικανοποιηθεί ακόμα, ήθελα να μάθω τα πάντα για αυτούς, πού γεννήθηκαν, τι σπούδασαν, πότε πηγαν φαντάροι και φυσικά από πού εμπνεύστηκαν!!!
Ετσι, μετά από όλο αυτό το κατεβατό, ήρθε η ώρα να παραθέσω το λόγο ύπαρξης αυτού του topic:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ;;;;
Από πού προέρχονται όλες αυτές οι διασκευές;;;;