Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37

Thread: Jimmy's Rock Stuff.

  1. #31
    :B HIV's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    .|.
    Posts
    830

    Default

    1on: jesuz elpizw na exeis mikro pouli.
    2on: eixa paei thn 1h mou ki8ara sto jimmy gia settarisma to 99? 2000? mou thn efere pena pisw. alla argise apla. tpt parapanw tpt parakatw.
    TheMilfettes

    Yes I eat cow,I am not proud.

  2. #32
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Γραφω εδω γιατι δεν αξιζει για νεο thread:

    Τι ξερουμε απο service ενισχυτων;

    Απλα πραγματα: Εχω εναν πιτσιρικο Ibanez combo για την κιθαρα που κλεινει 10ετια και τα ποτενσιομετρα του εχουν αρχισει να την ακουνε.
    Ητοι δεν ανταποκρινονται οταν τα γυριζω, "πνιγουν" το σημα σε ορισμενα σημεια κλπ κλπ.
    Εχω ακουσει κατι για σπρεη σιλικονης, was ist das?
    Ξέρει κανείς; Τι να κάνω για να φρεσκαρω το εργαλειο μονος μου;
    Που να το παω, αν ειναι να το παω καπου;
    Μερσω.

    εδιτ: Το σπρεηχτ αγοραστηκε, ο κομπος λαδωθηκε, και τα ποντεσιομετρα στριβουν ησυχα και γλυκα οπως κυλαει το δακρυ.
    Last edited by Dr.Gonzo; 07-10-2010 at 19:13.

    Deafening, painstaking, BB King

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Petroupoli, Athens
    Posts
    16

    Default

    Παίδια, πριν 2 χρόνια πήρα μια καινούρια Ibanez S Prestige. Την έχω πάει 2 φορές στο γνωστό Jimmy και τις 2 φορές είχα ένα περιστατικό να θυμάμαι κι ειλικρινά αν δεν διάβαζα όλα αυτα τα posts εδω θα πίστευα οτι ήμουν απλά εξαίρεση. Την πάω την πρώτη φορά για τυπικό service χορδες ηλεκτρικά. Περνάει η χρονιά κι έχω διαπιστώσει οτί ο μονος μεσαίος μαγνήτης βγάζει την διπλή ένταση απο τους άλλους 2 διπλούς ήταν τόσο έντονη η διαφορά που αν ηθελα να παίξω σόλο στο στουντιο απλά κατέβαζα στον μεσαίο οταν φυσικά του την πήγα για 2η φορα κι είδε τους μαγνήτες μου λέει "πωπω ρε φίλε κρίμα η κιθαρα ποιος σου σεταρε έτσι τους μαγνήτες??" του λέω "εσύ μεγάλε" κι αρχίζει τις ατάκες που διαβασα και παραπάνω τυπου "αποκλείεται, τους πείραξες, κάτι έκανες και παπαρια χοντρα χορεύουν" τλκα του την αφήνω (μαλάκας θα μου πεις) για 2η φορά για να μου ξύσει την ταστιέρα, έφτιαξε μαγνήτες εστρωσε τα τάστα πολυ καλά το 17ο τάστο της σολ ακούγεται μονο μόλις το χτυπήσεις μηδενικο sustain λες και ξέχασε να καθαρίσει το σημείο... φυσικά και εβραΐκο φέσι 150 ευρώ γτ λέει ήταν έτοιμο να χαλάσει και το βύσμα (ας πουμε δεκτό).
    Το ερώτημα ένα είναι και πλανίεται σαν πορδη σε λεοφωρείο στις 8 το πρωί:
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ SERVICE???

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by johnples View Post
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ SERVICE???
    Ναι, στο σπίτι σου.

    Η μόνη λύση είναι να μάθεις να σετάρεις μόνος σου. Έτσι το φέρνεις το όργανο πάντα στα δικά σου στάνταρντς και ανάγκες, χωρίς να έχεις να κάνεις με μαλάκες που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα επειδή σε περνάνε κάποια χρόνια και τελικά στο κάνουν πουτάνα.

    Άμα θες κάτι πιο εξειδικευμένο που δε γίνεται σπίτι σου πάρε νουμεράκι στον οικονομάκη και περίμενε, νομίζω είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην αθήνα (γι'αυτό και η 3-4μηνη αναμονή).

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Petroupoli, Athens
    Posts
    16

    Default

    Εννοείται πως αυτή είναι η πιο σωστή λύση, βέβαια είναι μια λύση που θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να τα καταφέρεις αλλά σίγουρα μετά θα μπορείς να ρυθμίσεις την κιθάρα σου όπως ακριβώς πιστεύεις. Το χα κάνει μια φορά στο τραίνο (BC RICH) και τα κανα μαντάρα οπότε και μετά δεν ασχολήθηκα.
    Thanx, πάντως, ίσως ακολουθήσω την συμβουλή σου.

  6. #36
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Φίλε μου, το καλύτερο είναι όπως σου είπε και ο JnB είναι κάποια βασικά θέματα να τα κάνεις σπίτι σου. Π.χ. αλλαγές χορδών, ρύθμιση intonation, ρύθμιση action, μπράτσο (αυτό με τον καιρό, γιατί θέλει εμπειρία) και ρύθμιση ύψους μαγνητών. Ακόμα και τα ηλεκτρονικά μπορείς να φτιάχνεις μόνο σου αν πιάνει το χέρι σου με κολλητήρια κτλ. Απλά αφήνεις το τρίψιμο τάστων, το οποίο θα τα κάνεις σε κάποιον που ξέρει, που ούτως ή άλλως το κάνεις μια στα 2 χρόνια ανάλογα και πόσο παίζεις.

    youtube σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο καλύτερος οδηγός.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  7. #37
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Πρόσφατη, θετική εμπειρία setup: Στον Δήμου, Εμμ.Μπενάκη, ακριβώς απέναντι από τον Καγμάκη.
    Του πήγα μια Stagg (καλής ποιότητας) dreadnought ακουστική, για αλλαγή χορδών και σετάρισμα.
    Του μίλησα, του έδειξα ότι ξέρω τι μου γίνεται και τι ζητάω, και σαν αποτέλεσμα ο τύπος με άφησε ευχαριστημένο.
    Μου άλλαξε χόρδες (του είχα πάει δικές μου) και το κοκκαλάκι στο καβαλάρη (μου είπε ότι το μαμά ήταν ψιλομούφα και το "έσκαβαν" πολύ οι χορδές), μου έτριψε το nut επάνω στο μπράτσο και κατέβηκε το action της κιθάρας, και κυρίως ασχολήθηκε με το intonation γιατί πριν η κιθάρα από αρμονικές ήταν φουσέκι.
    Του είπα ότι από στάνταρ κούρδισμα θέλω κατά περίσταση να το κάνω Ρε ανοιχτό ("πέφτουν" έναν τόνο καμία δυο-τρεις χορδές), κάθισε, του το εξήγησα και μου είπε ότι θα το λάμβανε υπόψη του όταν θα έδινε... μπόσικα στην βέργα του μανικιού - για να μην χάνει το intonation της κιθάρας.
    All in all, ο μαν πήρε ένα 50αρι και έκανε δουλίτσα που εγώ δεν θα έκανα - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έκανε και τίποτα μαγικά.

    Κάποια στιγμή θα του πάω και την ηλεκτρική. Για την ώρα τον προτείνω, ιδιαίτερα διότι δεν είχε κανένα από τα τουπέ του Γαμάω-μάστορα που σχολιάσατε παραπάνω.

    Deafening, painstaking, BB King

Similar Threads

  1. Classic Stuff (70's prog κυρίως)
    By psychomaverick in forum The Marketplace
    Replies: 13
    Last Post: 19-09-2006, 16:38
  2. Free Stuff
    By bleeding in forum The Marketplace
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2006, 10:31
  3. Stuff for Sale.
    By Darkling in forum The Marketplace
    Replies: 3
    Last Post: 09-10-2005, 23:33
  4. Funny Stuff
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 24-09-2004, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •