Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 181

Thread: Cartoons και φρικαλεότητες

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default Cartoons και φρικαλεότητες

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4670370.stm
    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4672642.stm

    Όσο και αν πολλές φορές οι μουσουλμάνοι έχουν δίκιο για τις μαλακίες των δυτικών, σε αυτή την υπόθεση πραγματικά έχει ξεφύγει το θέμα.
    and light it up forever, and never go to sleep

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    ΕΛΛΑΣ Η ΤΕΦΡΑ
    Posts
    412

    Default

    Word!

  3. #3
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Freedom of press > Individual religious beliefs

    Κατι που πρέπει να κατανοήσουν σύντομα τα φασιστάκια στη Νέα Δημοκρατία.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  4. #4
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Είπες πίπα. Οι ισορροπίες σε αυτήν τη φάση είναι περίεργες.
    Feed my fear

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Εντάξει, απόλυτα κατανοητό αυτό. Αλλα δεν μπορεί και όλος ο κόσμος να βαράει προσοχές και να φυλάγεται συνέχεια τι θα πει για να μην προβληθούν οι εβραίοι, οι μουσουλμάνοι, οι αμερικάνοι, οι χριστιανοί, οι γιαγιάδες, τα δελφίνια και λοιπά. Και ειδικά όταν δεν μιλάμε για απλές αντιδράσεις αλλά μόνο που δεν έχουν πάρει τα όπλα διάφοροι. Και δε νομίζω οτι οι Δανοί π.χ. είναι ο μεγάλος εχθρός που θέλει το κακό των απανταχού μουσουλμάνων.
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #6
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Όχι, άλλο αυτολογοκρισία κι άλλο πρόκληση όμως. Οι Δανοί; Οκ, λάθος ας πούμε. Οι άλλοι όμως; Υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. Δεν είναι απόλυτα θέμα ελευθερίας έκφρασης.
    Feed my fear

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Kveldssanger
    Εντάξει, απόλυτα κατανοητό αυτό. Αλλα δεν μπορεί και όλος ο κόσμος να βαράει προσοχές και να φυλάγεται συνέχεια τι θα πει για να μην προβληθούν οι εβραίοι, οι μουσουλμάνοι, οι αμερικάνοι, οι χριστιανοί, οι γιαγιάδες, τα δελφίνια και λοιπά.
    Ακριβώς.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Είπες πίπα. Οι ισορροπίες σε αυτήν τη φάση είναι περίεργες.
    Καταρχήν αν ειναι να συζητήσουμε σε βαση "ειπες πίπα, ειπα πίπα" δεν σε παίρνει, καθώς μπορώ να σε βρίσω άπταιστα σε διάφορες γλώσσες

    Σοβαρά τωρα, δεν είπα καμία πίπα. Οπως όταν εγώ οταν πηγαίνω στην τουρκία σέβομαι τη χώρα και δεν κυκλοφορώ με τον μοάμεθ σε μπλουζάκι, ετσι οφείλουν και οι μουσουλμάνοι να σέβονται το οτι στις ευρωπαικές χώρες έχουμε ελευθερία του τύπου, η οποία αίρεται μόνο αν παρακινεί σε αξιόποινες πράξεις, και αυτο ακομα κατω απο αυστηρότατες προυποθέσεις και μετά απο δίκαιη και αντικειμενικη δικη. Το να προσπαθεί ο μουσουλμάνος/χριστιανός/εθνικιστής/κομμουνιστής/οπαδος οποιουδήποτε δογματος να σου επιβάλει τι μπορείς και τι δεν μπορείς να δημοσιεύσεις, οδηγεί εδώ :







    Ως εκ τούτου, αφου ειναι ανεπίτρεπτο να σου λεει οπαδός οποιουδήποτε δογματος τι μπορεις να δημοσιεύσεις και τι όχι, η ελευθερία του τύπου είναι σημαντικότερο δικαίωμα απο τις προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός. Οποτε δεν είπα καμία πίπα
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Όχι, άλλο αυτολογοκρισία κι άλλο πρόκληση όμως. Οι Δανοί; Οκ, λάθος ας πούμε. Οι άλλοι όμως; Υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. Δεν είναι απόλυτα θέμα ελευθερίας έκφρασης.
    Για το θέμα των αναδημοσιεύσεων (αν κατάλαβα καλά γι' αυτό μιλάς κυρίως), δεν ξέρω ποιες ακριβώς εφημερίδες δημοσίευσαν τις γελοιογραφίες. Άκουσα για Νορβηγούς, Γάλλους και Ιταλούς αν θυμάμαι καλά. Κρατάω μια επιφύλαξη για τα κίνητρα, αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω το γεγονός ότι όντως έγινε για "συμπαράσταση" (πες με αφελή αλλά το θεωρώ δυνατό σε ένα βαθμό). Και ειδικά σε περίοδο που τα πράγματα είναι άνω κάτω δεν μπορεί ο καθένας να ψάχνει και την πιο μαλακία δικαιολογία για να κάνει ακόμα χειρότερα. Για να βγαίνουν μετά οι άλλοι παπάρες απο εδώ και να βρίσκουν και άλλες δικαιολογίες για να λένε ηλιθιότητες.
    and light it up forever, and never go to sleep

  10. #10
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Ok, τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν η τάδε εφημερίδα από τη δείνα χώρα δημοσίευε γελοιογραφία του Τζίζας να έχει π.χ. ένα φραπέ κι ένα τσιγάρο στο χέρι; Και οι αναλογίες δεν είναι καν οι ίδιες. Ναι, είναι πιο σκοταδιστές εκεί κάτω. Τι να κάνουμε τώρα; Ναι, αυτολογοκρισία σακς αλλά ήταν απαραίτητο όλο αυτό για 12 πιξ να ούμε;
    Feed my fear

  11. #11
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Ok, τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν η τάδε εφημερίδα από τη δείνα χώρα δημοσίευε γελοιογραφία του Τζίζας να έχει π.χ. ένα φραπέ κι ένα τσιγάρο στο χέρι; Και οι αναλογίες δεν είναι καν οι ίδιες. Ναι, είναι πιο σκοταδιστές εκεί κάτω. Τι να κάνουμε τώρα; Ναι, αυτολογοκρισία σακς αλλά ήταν απαραίτητο όλο αυτό για 12 πιξ να ούμε;



    Σαφώς και ειναι δικαίωμά μου να δημοσιεύσω τον χριστό με φραπέ και τσιγάρο!΄Βέβαια θα μπορούσα να το αποφύγω, σεβόμενος τους χριστιανούς, ομως αυτό εξαρτάται απο εμένα και κανείς εκτος απο εμενα τον ιδιο δεν εχει δικαίωμα να αποφασίσει αν θα το δημοσιευσω ή οχι. Διαφωνεις?
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  12. #12
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos
    Quote Originally Posted by Kuolema
    Ok, τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν η τάδε εφημερίδα από τη δείνα χώρα δημοσίευε γελοιογραφία του Τζίζας να έχει π.χ. ένα φραπέ κι ένα τσιγάρο στο χέρι; Και οι αναλογίες δεν είναι καν οι ίδιες. Ναι, είναι πιο σκοταδιστές εκεί κάτω. Τι να κάνουμε τώρα; Ναι, αυτολογοκρισία σακς αλλά ήταν απαραίτητο όλο αυτό για 12 πιξ να ούμε;



    Σαφώς και ειναι δικαίωμά μου να δημοσιεύσω τον χριστό με φραπέ και τσιγάρο!΄Βέβαια θα μπορούσα να το αποφύγω, σεβόμενος τους χριστιανούς, ομως αυτό εξαρτάται απο εμένα και κανείς εκτος απο εμενα τον ιδιο δεν εχει δικαίωμα να αποφασίσει αν θα το δημοσιευσω ή οχι. Διαφωνεις?
    Κοίτα, κατά πάσα πιθανότητα οι ελληνορθόδοξοι δε θα σου κάνουν κάτι. Με τόσους δυτικούς εκεί κάτω όμως και με όλη αυτήν την κατάσταση να εκτυλίσσεται (Ιράν, Παλαιστίνιοι, Ιράκ κ.ο.κ.), μάλλον το timing για "ανοίγματα" δεν είναι καλό. Δατ γουοζ μαϊ πόιντ.
    Feed my fear

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Ok, τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν η τάδε εφημερίδα από τη δείνα χώρα δημοσίευε γελοιογραφία του Τζίζας να έχει π.χ. ένα φραπέ κι ένα τσιγάρο στο χέρι; Και οι αναλογίες δεν είναι καν οι ίδιες. Ναι, είναι πιο σκοταδιστές εκεί κάτω. Τι να κάνουμε τώρα; Ναι, αυτολογοκρισία σακς αλλά ήταν απαραίτητο όλο αυτό για 12 πιξ να ούμε;
    Μου έρχεται αμέσως στο μυαλό η αφίσα με τον Χριστό να τρέχει πάνω στο νερό σε αγώνες κολύμβησης αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πολύ "επίσημη" οπότε μπορεί να είναι και ψιλοάκυρη η σύγκριση. Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο εδώ θα ήταν εξίσου καθυστερημένες οι αντιδράσεις από τους εδώ (και άξιες εξίσου κράξιμο). Outlook? (τα ίδια λέγαμε και τότε). Ή το διάβημα της Καθολικής Εκκλησίας για το Dr. Faustus. Και αυτά είναι εξίσου (αν όχι περισσότερο μια που εδώ θέλουμε να το παίζουμε πιο απελευθερωμένοι) κατακριτέα. Τελικά ίσως όντως και να μην το άξιζαν το ολο μπαχαλο οι γελοιογραφίες αλλά don't you have to draw the line somewhere?

    EDIT: Δεν πρόλαβα το προηγούμενο ποστ =ρ Λίγο πολύ καταλαβαίνει ο ένας τι λέει ο άλλος, αλλά συνεχίζει να μου χτυπάει άσχημα η όλη υπόθεση προσωπικά.
    and light it up forever, and never go to sleep

  14. #14
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by Kveldssanger
    EDIT: Δεν πρόλαβα το προηγούμενο ποστ =ρ Λίγο πολύ καταλαβαίνει ο ένας τι λέει ο άλλος, αλλά συνεχίζει να μου χτυπάει άσχημα η όλη υπόθεση προσωπικά.

    Κι εμένα μου χτυπάει άσχημα, αλλά με κάνει να σκέφτομαι ποιος τελικά δεν καταλαβαίνει τον άλλο.
    Feed my fear

  15. #15
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    πρόσφατα είναι και τα δικά μας, πούτσα που χύνει σε σταυρό, αυστριακό καρτούν όπου ο χριστός μαστούρωνε με λιβάνι, κλπ. Τον τελευταίο πρωτόδικα τον καταδίκασαν νομίζω, όπως και τον έλληνα εκδότη. Για να μην πω για δημόσιες διαφημισεις που δείχνουν λίγο κώλο ή βυζί και γίνεται το σώσε.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 22:21
  2. Warner Brothers vs Disney Cartoons
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 28-09-2005, 15:56
  3. Banned Cartoons
    By The Nerd in forum Comics/Cartoons
    Replies: 25
    Last Post: 21-05-2005, 19:43
  4. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 05:00
  5. Cartoons
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 01-05-2004, 06:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •