Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: DND SUX!

  1. #31

    Default

    Για το Window ισχύει το "ο,τι πληρώνεις, παίρνεις" (jk)
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  2. #32
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Odonian
    Για το Window ισχύει το "ο,τι πληρώνεις, παίρνεις" (jk)
    Απ'τα δωρεάν συστήματα, για το είδος του ως κάτι πιο free-form χωρίς ωστόσο να παραλείπεται ο παράγοντας της τύχης, παίζει να είναι το καλύτερο. Δυστυχώς δεν το'χω δει ποτέ στην πράξη.

    Για όσους δε το ξέρουν, http://www.mimgames.com/window/
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #33
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default Re: DND SUX!

    Quote Originally Posted by Third_EyE
    Poia i gnwmi sas gia to dnd??????Egw to thewrw tragiko.Nai einai to kalitero roll playing game giati sygoura role den einai me tosa zaria!!!
    Το κλουβί με τις Tr0les.

  4. #34
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Για μία ακόμη φορά σηκώνομαι απο τον βαθύ μου ύπνο ακούγοντας τα ουρλιαχτά των πιστών να βουίζουν στα αυτία μου. Ξεκινόντας απλά με πέντε λογάκια θα πώ τα εξής: Όσο κακό και αν ακούγεται (γιατι και μένα στην ηλικία μου μου έμοιαζε τουλάχιστον βλαμένο) το Ad&d 2nd edition και τονίζω, μόνο αυτό, είναι το κύριως σύστημα που πολλοί απο εμάς ξεκινήσαμε. Το να αποβάλουμε τις απαρχές ενός, ουσιαστικά, τρόπο ζωής (γιατί το να αποκαλείσαι rpg-ας σε καθιστά υπέυθυνο και για έναν geeky τρόπο ζωης) δεν είναι κάτι εύκολο. Το να δείς ένα ουσιαστικά καινούριο version του παιχνιδιού που μεγάλωσες και χάρηκες με αυτό, δεν είναι κάτι το οποίο το κάνει ο κάθε gamer. Προσωπικά δεν το έκανα, και έμεινα κολημένος στο 2nd edition. Τώρα. Όσον αφορά το θέμα του rp: το rp δεν το κάνει το ζάρι. Το κάνει ο ανθρωπας. Και ακόμα καλύτερα το κάνει και η όμαδα των ανθρωπων που παίζουν μαζί. Δεν νομίζω να λέω κάτι παρανοϊκό αλλά, αν τα άτομα που παίζουν δεν δένουν, δεν ταιριάζουν τα χνώτα τους που λένε, δεν μπα να τους παίζεις το καλύτερο σενάριο έβερ? Δεν πρόκειται να το φχαρηστηθείς ούτε εσυ ούτε οι συμπαίκτες σου. Και εδώ έρχεται το φλέγων ζήτημα: Έχω την εντύπωση Θίρντ Άϊ ότι είσαι ο τύπος του παίχτη που όταν ξεκίνησε να παίζει αρ-πι-τζι, ξεκίνησε να ακούει και γοτθίλες (σόρρι τουίστιντ) και μόλις ανακάλυψε το Βαμπάϊρ: Δε Μάσκερεϊντ ξεκίνησε να παίζει Γουόρλντ Οφ Ντάρκνες μόνο και μόνο για να κοιτιέται στον καθρεύτη Σάββατο βράδυ πρίν πάει στο Ντα-Ντα και να λεεί στον εαυτό του: Απόψε στο κλάμπ θα είναι ο πρίγκηπας.... Μακάρι να με βάλει στην στρατιά του. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά σε μένα, αυτή την εντύπωση μου έχεις δώσει....
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #35
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Και συνεχίζοντας τώρα που έχω λάσκα: Πολλοί, για να μην πω όλοι, προλαλλήσαντες, ανέφεραν σωστά τον παράγοντα "χόμ-ρούλς" οι οποίοι σε βοηθάνε να αναπτύξεις μία διαφορετική πνοή στο παιχνίδι σου, προσθέτοντας κανόνες ή βγάζοντας άλλους που δεν σε βολέβουν για τον χψζ λόγο. Τώρα θα μου πείς "αν είναι να βγάζω χομ-ρούλς γιατί να αγοράζω το παιχνίδι και να μην παίζω καθαρά με δικούς μου κανόνες?" Η απάντηση βρίσκεται μπροστά σου. Αν είσαι ο ούμπερ γκέιμερ, γιατί να αγοράζεις και σάπλαμεντς και γιατί να κάθεσαι να παίζεις σε έναν φανταστικό κόσμο που έχουν φτάιξει άνθρωοι σαν τους Βάις και Χίκμαν (Δράγονλανς) π.χ.? Θα φτιάξεις τον δικό σου! Αυτό που θέλω να πώ, και εκέι που θέλω να καταλήξω είναι ότι τόσα χρόνια, τόσοι γκέιμερς δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Βέβαια κανείς δεν είναι αλάνθαστος, (βλέπε τα τελευταία σάπλαμεντς της 2nd εδίσιον) αλλά και πάλι, σκέψου ποία είναι τα δικά σου ιδανικά και σταμάτα να τσιγκλάς τον κόσμο για το τι παίζει και τι του αρέσει. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    Τώρα, επειδή θέλω να αναφερθώ σε κάτι απο την αρχή που διάβασα το πόστ. Πρίν χρόνια, είχα διαβάσει μία συνέντευξη του Γάιγαξ σε ένα Δάνζεον η Δράγον, δεν θυμάμαι. Είχε πεί ο παππούλης αυτός τότες: "Οι παίκτες σας βρίσκοντε σε έναν κόσμο γεμάτο απο μαγεία. Τα πάντα γύρω τους τους προκαλούν σε νέες περιπέτειες και είναι αναγκασμένοι, ουσιαστικά σαν οι πιο δυνατοί στον κόσμο, να κάνουν κάτι. Μην τους κόβετε τα φτερά και μην τους παίζετε κάτι που είναι "αντιεπικό". Ζούν σε έναν κόσμο καθημερινής "επικούρας". Δεν μπορείς να κάνεις έναν fighter να τριγυρνάει σαν 0-level peasant τριγύρω με ένα στυλιάρι για όπλο. Δείξε τους πόσο επικός είναι ο κόσμος που ζεί. Άλλωστε, αυτό είναι τα παιχνίδια ρόλλων, το να υποδύεσαι κάποιον που στην πραγματική ζωή σου δεν μπορείς."
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #36
    Black in mind Silverwing's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Titan, Grey Knights fortress monastery
    Posts
    1,919

    Default

    1on.kala ta les
    2on.Malaka mou leipsane ta posts sou Kane pio syxna!!
    Black in mind

  7. #37
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Egertus, Nova Vassa
    Posts
    56

    Default

    Utters of wisdom.
    "Ah, The adenoma is bloated and slightly shifting to the side of the optical nerve" Said the practioner probing with a lengthy needle, his eyes scanning madly at the vast neural grid unfolding before him. "Let us commence the extraction then" he whispered and acutely begαn severing the delicate purplish fibers.

  8. #38
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    o wbrb ta eipe as usual xyma kai me kalypse (an kai einai 2nd edition lover )

    to systhma eilikrina den einai kai toso shmantiko.eilikrina.

    h parathrhsh pou exw egw na kanw einai oti all gaula exeis me to dnd otan prwto3ekinas kai eisai neos k apeiros ki allh twra pou mas psilophran ta xronia k exoume pai3ei apeires ergatowres


    it just doesn't feel that magic anymore..

    epishs 8ewro to vtm ena apo ta kalytera settings EVER

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #39
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Egertus, Nova Vassa
    Posts
    56

    Default

    epishs 8ewro to vtm ena apo ta kalytera settings EVER
    off topic protest. To vtm wxrei se sxesh me to vda. Bebaia einai kai thema istoriko-koinwnikou goustou. krima pou afhsane ena tetoio setting ston bourko k th thesh tou phre ena ekfylismeno new age pato-setting.
    "Ah, The adenoma is bloated and slightly shifting to the side of the optical nerve" Said the practioner probing with a lengthy needle, his eyes scanning madly at the vast neural grid unfolding before him. "Let us commence the extraction then" he whispered and acutely begαn severing the delicate purplish fibers.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    TARDIS
    Posts
    3,609

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]To opoio den eixame katalavei hdh apo to oti kanei rp kai anoikse thread gia to dnd.
    Είμαι σίγουρος πως στα κρυφά έχεις χαρακτήρα σε RP server του WoW.
    Eimai sigouros oti dineis kai kwlo.
    Pare xamilo morfwtiko epipedo na exeis.
    "What's wrong with archaeologists?"
    -"I'm a time traveler, I point and laugh at archaeologists"

Similar Threads

  1. A tough one - DND online
    By silencerius in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2004, 03:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •